Beretta Team

Την 302 την έχω και εγώ
Όπλο θρύλος αλλά είχε τα θεματάκια της, κούνημα πάπιας λόγω αερίων και σπανιότερα το κλείστρο
Τα διόρθωσαν με την 303
Γενικά από Α300 μέχρι 391 μου άρεσαν όλες οι Μπερέτες καλύτερα από τις νεότερες οπτικά
Ποιοτικά και εργονομικά ενδεχομένως να είναι ανώτερες οι καινούριες αλλά στο μάτι μου άρεσαν οι παλιότερες
Δεν έχω δει τίποτα τέτοιο το οπλο είναι σαν καινούργιο και έχει φάει πολυ ζόρι η 303 δεν μου άρεσε γιατί είχε αυτή τη βλακεια χοντρη πάπια
 
Τα ανάστροφα τσοκ πωλούνται σε αυτούς που ρίχνουν Βασίλη έως το πολύ 20 μέτρα και έχουν απαιτήσεις κυρίως στις πολύ γρήγορες ντουφεκιες (μαύρες,και μπεκάτσα) κυρίως που εμείς ότι κανη και αν έχεις μάτσο βγαίνει.
Μόλις δοκιμάσω κύλινδρο θα σου πω αν βγαίνει μάτσο στα 15-20μ.
Μετά θα δοκιμάσουμε και μια super κάνη να δούμε πως ρίχνει αυτή στην ίδια απόσταση.

Εγώ θεωρώ ότι ο κύλινδρος είναι χαμένος από μια τέτοια κάνη.
 
Όσες έχουμε εδώ τα ίδια κάνουν φίλε και είναι καμία εικοσαριά
Τις φωτογραφίες ψάξε να βρεις ή βάρα σε μεγάλο χαρτί στα 36,5m με το πιο σφιχτό φυσίγγι και τσοκ σου να δούμε τι κάνει.
Λογικά θα δούμε 1 τρύπα ή 100% σε κύκλο περίπου 20cm.
 
Τις φωτογραφίες ψάξε να βρεις ή βάρα σε μεγάλο χαρτί στα 36,5m με το πιο σφιχτό φυσίγγι και τσοκ σου να δούμε τι κάνει.
Λογικά θα δούμε 1 τρύπα ή 100% σε κύκλο περίπου 20cm.
Του χρόνου αυτά τώρα γυαλιστηκε μέχρι αηδίας βούτηξε στο ειδικό λαδι και κανι νάνι στα έγκατα της γης δεν αξίζει όλο αυτό το μαρτύριο του καθαρίσματος για μια ντουφεκια μα υπάρχουν κάπου αυτές που είχα βάλει εδώ με φυσιγια skeet
 
Του χρόνου αυτά τώρα γυαλιστηκε μέχρι αηδίας βούτηξε στο ειδικό λαδι και κανι νάνι στα έγκατα της γης δεν αξίζει όλο αυτό το μαρτύριο του καθαρίσματος για μια ντουφεκια μα υπάρχουν κάπου αυτές που είχα βάλει εδώ με φυσιγια skeet
μια χάνεις τις φωτογραφίες, μια βαράς με skeet .. καλά θα περιμένουμε του χρόνου.
 
Εμπορικά Βασίλη δεν έχω....σφιχτό αν είναι δεν θα είναι η δοκιμή αντικειμενική το ίδιο αν είναι γρήγορο.Ενα με MB32 χωρις αλευρι στα 1.75 χ 34 με DRAGO 20 πιστεύω θα βγει γύρω στα 400-410 m/s στο 1.5 μέτρο.
Βάρα αυτό με full, mod και ic αν έχεις όρεξη.
 
Προσεχώς θα έχεις αποτελέσματα με το Φουλ τσοκ........
Τις δοκιμές μου τις κάνω με 3* τσοκ για τον απλούστατο λόγο ότι με αυτό το τσοκ κυνηγάω πέρδικα,φασα,παπί,τσίχλα ,λαγό,γουρούνι........
Και εγώ κυνηγάω τα πάντα με LM με την χειρότερη κάνη σε συγκέντρωση που υπάρχει.
Αλλά κάνω δοκιμές με το Full το Mod και το LM.

Ξέρεις έχω βαρεθεί να διαβάζω από το ε-άρτεμις εδώ και 15 χρόνια ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν και άλλες τέτοιες κοτσάνες.
Ρίξε με full 2-3 εμπορικά όποια θες και τα λέμε.
Μέτρα και διάτρηση αν θες.

Αν βγάζει η κάνη σου πάνω από 10% μόνιμα και βαράει 65-75 με mod θα βρεις εύκολα εμπορικό φυσίγγι που θα ξεπερνάει το 80%.
Εγώ λέω ότι θα είναι τρομερά δύσκολο και μόνο από τύχη θα γίνει.
 
Του χρόνου αυτά τώρα γυαλιστηκε μέχρι αηδίας βούτηξε στο ειδικό λαδι και κανι νάνι στα έγκατα της γης δεν αξίζει όλο αυτό το μαρτύριο του καθαρίσματος για μια ντουφεκια μα υπάρχουν κάπου αυτές που είχα βάλει εδώ με φυσιγια skeet
Τι είναι αυτό το ειδικό λάδι;;;
 
Tα #9-10 καταρχήν δεν έχουν ταχύτητα στα 50m και αφού δεν έχουν ταχύτητα δεν εκτρέπονται από την πορεία τους εύκολα.
Θα κάνω και εγώ μια πάντως στα 40 και στα 50 με 9άρια για να δούμε.
Μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί να έχω δίκιο.

Ας υπάρχουν αυτές εδώ πάντως, οι τουφεκιές από optima με εμπορικά είναι σπάνιες
Beretta optima 50m - Euromix 9/10 31gr

View attachment 68805

View attachment 68806
Έκανες τον κόπο κ τους έφτιαξες τους κύκλους γιατί τους είχα κάνει κ εγώ κ την έχω χάσει τη φωτό κ βαριόμουν να μετράω δεκαρακια... Η τουφεκιά δείχνει εντυπωσιακή ωστόσο τώρα που υπάρχουν κ οι κύκλοι μπροστά μας κ μπορούμε να τα πούμε καλύτερα αυτό που βλέπουμε από τη συγκέντρωση είναι η τυπική απόδοση του φουλ στα 50 μέτρα... 35-40% βγάζει ένα σωστό φουλ με ένα σωστό φυσίγγι στα 50 μέτρα...
δεν είναι τουφεκιά μπάλα, είναι απλά μια σωστή τουφεκιά κ σχετικά εντυπωσιακή για κάποιους που δεν πιστεύουν στα πιο ψιλά σκάγια ...
από εκεί κ πέρα εγώ την οπτιμα την έχω σε εκτίμηση σαν κάνη, με πολλά διαφορετικά φύσιγγα από το ράφι θα σόυ βγάλει παρόμοια απόδοση, αυτός είναι για μένα ο ορισμός της καλής κάνης... Με αρκετα διαφορετικα φυσιγγία να παίρνεις το αναμενόμενο της σύσφιξης σε κάθε απόσταση χωρίς μεγάλες αποκλίσεις...
 
Όταν είδα πόσο σφιχτές είναι οι ντουφέκιες της beretta,στην τσίχλα και στην Πέρδικα πήγα στα 4*.......
Είδες τι γίνεται ?
Λες ότι το όπλο σου είναι καλύτερο από ένα άλλο επειδή βγάζει 10% περισσότερο με mod (άρα ρίχνει full) και βάζεις IC στο κυνήγι, δηλαδή ανοίγεις την τουφεκιά ώστε να έρθει στα ίσα με το άλλο (το "χειρότερο") και να ρίχνει περίπου mod.

Διαπίστωσα στο κυνήγι και στο σκοπευτήριο ότι με τα τέσσερα άστρα τσοκ στη beretta έχω καλύτερα αποτελέσματα από ότι είχα με τα τρία άστρα στη benelli......
Άσε τι βλέπουμε στο κυνήγι, προτιμώ να τα βλέπω σε χαρτί πρώτα.
Το ότι έχεις καλύτερα αποτελέσματα μπορεί να οφείλεται στο ότι με IC μπορεί να έχεις πιο ανοιχτή τουφεκιά από το άλλο όπλο.
Γιατί συμπεραίνεις χωρίς να το έχεις δει ότι η τουφεκιά θα είναι πιο σφιχτή ?
Ότι τουφεκιά και να είναι, λες ότι το άλλο όπλο δεν μπορεί να την βγάλει ? λες να υπάρχει όπλο που να δυσκολεύεται να βγάλει ένα 50-60% ?
Τα πολύ ψηλά και τα πολύ χαμηλά είναι τα δύσκολα.
 
Είδες τι γίνεται ?
Λες ότι το όπλο σου είναι καλύτερο από ένα άλλο επειδή βγάζει 10% περισσότερο με mod (άρα ρίχνει full) και βάζεις IC στο κυνήγι, δηλαδή ανοίγεις την τουφεκιά ώστε να έρθει στα ίσα με το άλλο (το "χειρότερο") και να ρίχνει περίπου mod.


Άσε τι βλέπουμε στο κυνήγι, προτιμώ να τα βλέπω σε χαρτί πρώτα.
Το ότι έχεις καλύτερα αποτελέσματα μπορεί να οφείλεται στο ότι με IC μπορεί να έχεις πιο ανοιχτή τουφεκιά από το άλλο όπλο.
Γιατί συμπεραίνεις χωρίς να το έχεις δει ότι η τουφεκιά θα είναι πιο σφιχτή ?
Ότι τουφεκιά και να είναι, λες ότι το άλλο όπλο δεν μπορεί να την βγάλει ? λες να υπάρχει όπλο που να δυσκολεύεται να βγάλει ένα 50-60% ?
Τα πολύ ψηλά και τα πολύ χαμηλά είναι τα δύσκολα.
Βασίλη όταν με το καλό κατεβείς,να συνεννοηθούμε, φέρε εσύ τα φυσίγγια που νομίζεις,να ρίξουμε με την δική μου,να μας λυθούν οι απορίες
 
μια χάνεις τις φωτογραφίες, μια βαράς με skeet .. καλά θα περιμένουμε του χρόνου.
Τις έβαλα εδώ και τις διαγράψα από το κινητό τι ήθελες να τις κρατήσω καμία 10 άρια χρόνια? Ε skeet εριχνα στις τσίχλες φέτος αυτά είχα πάνω μου τότε και έριξα
 
Έκανες τον κόπο κ τους έφτιαξες τους κύκλους γιατί τους είχα κάνει κ εγώ κ την έχω χάσει τη φωτό κ βαριόμουν να μετράω δεκαρακια... Η τουφεκιά δείχνει εντυπωσιακή ωστόσο τώρα που υπάρχουν κ οι κύκλοι μπροστά μας κ μπορούμε να τα πούμε καλύτερα αυτό που βλέπουμε από τη συγκέντρωση είναι η τυπική απόδοση του φουλ στα 50 μέτρα... 35-40% βγάζει ένα σωστό φουλ με ένα σωστό φυσίγγι στα 50 μέτρα...
Συμφωνώ για το 30-40%
την οπτιμα την έχω σε εκτίμηση σαν κάνη, με πολλά διαφορετικά φύσιγγα από το ράφι θα σόυ βγάλει παρόμοια απόδοση, αυτός είναι για μένα ο ορισμός της καλής κάνης... Με αρκετα διαφορετικα φυσιγγία να παίρνεις το αναμενόμενο της σύσφιξης σε κάθε απόσταση χωρίς μεγάλες αποκλίσεις...
Δεν έχω optima οπότε δεν έχω γνώμη.
Εσύ ξέρεις καλύτερα.

Είδες που όλοι διαφωνούμε στον ορισμό της "καλής κάνης" και γι αυτό δεν καταλήγουμε ποτέ σε συμπέρασμα.
Άλλος λέει είναι αυτή που ρίχνει πιο σφιχτά με 3*, εγώ λέω αυτή που θα βγάλει την πιο σφιχτή και πιο αραιή τουφεκιά, εσύ αυτή που θα ρίχνει τα ίδια ποσοστά με οποιοδήποτε φυσίγγι κτλ

Τίποτα από αυτά δεν είναι ΛΑΘΟΣ.
Απλά ισως καλύπτουν ανάγκες που έχει ο καθένας μας και αυτό είναι αποδεκτό.

Εγώ πάντως διασκεδάζω (με την καλή έννοια) με όλα αυτά που λέγονται και από όλη αυτή την "κόντρα" για το ποιά είναι η καλύτερη κάνη μαθαίνουμε πράγματα.
Είμαστε καμιά 30αριά τρελαμένοι εδώ μέσα με διαφορετικές απόψεις αλλά με τις ίδιες βασικές ερωτήσεις.

Προσωπικά τους θεωρώ όλους φίλους μιας και μοιραζόμαστε την ίδια τρέλα.
Μερικές φορές υπάρχουν κοντρίτσες αλλά το θέμα είναι να μην χαθεί το μέτρο και να υπάρχει σεβασμός (όχι αναγκαστικά αποδοχή) στην διαφορετική άποψη.

Βλέπω επίσης ότι όλοι συμφωνούμε στο ότι η απόδοση ενός όπλου-φυσιγγίου-τσοκ εξαρτάται από την συγκέντρωση και την διάτρηση και αυτό είναι καλό.

Ξεκίνησα τις δοκιμές για να δω πως αποδίδει η κάνη γιατί διάβαζα διάφορα πράγματα και κατέληξα να έχω γεμίσει το σπίτι φυσίγγια και να έχω δοκιμάσει καμιά 10αριά όπλα "της σειράς".
Δεν υπάρχουν τεράστιες διαφορές στα όπλα στην μέγιστη συγκέντρωση με εμπορικά ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει.
Στις μεσαίες συσφίξεις μπορεί να υπάρχουν αλλά όχι πάλι τραγικές.
Δεν πιστεύω σε μαγικές κάνες και μαγικά συμβατικά τσοκ ειδικά στην μέγιστη συγκέντρωση και όλες οι ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ πραγματικές δοκιμές αυτό δείχνουν.
 
Last edited:
Βασίλη όταν με το καλό κατεβείς,να συνεννοηθούμε, φέρε εσύ τα φυσίγγια που νομίζεις,να ρίξουμε με την δική μου,να μας λυθούν οι απορίες
οκ, θα φέρω και στίριγμα για να στιρίζουμε το όπλο γιατί όλο στραβά ρίχνουμε 🤣
Θα ρίξουμε 2-3 φυσίγγια έτσι για το καλό.
Έχω κουραστεί με όλα αυτά τα μετρήματα.
 
οκ, θα φέρω και στίριγμα για να στιρίζουμε το όπλο γιατί όλο στραβά ρίχνουμε 🤣
Θα ρίξουμε 2-3 φυσίγγια έτσι για το καλό.
Έχω κουραστεί με όλα αυτά τα μετρήματα.
Η το κάνουμε,.......η.... όχι, έτσι ώστε να έχουμε κάτι να ασχολούμαστε .very funny.
 
Η το κάνουμε,.......η.... όχι, έτσι ώστε να έχουμε κάτι να ασχολούμαστε .very funny.
Βλέπω να ρίχνουμε και να μας λένε μετά ότι έπρεπε να ρίξουμε στους -20 βαθμούς ή στα 50m για να δούμε διαφορές.
.sarcastic.
Δεν παίζονται εδώ μέσα ... 🤣
 
Back
Top