Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Παρέλαβα σήμερα το muller ufo.Έχω μια υποψία ότι έχει την ίδια σύσφιξη με το 3 *** της beretta Α300 extrema που έχω!!!!!! Θα κάνω μέτρηση και θα ενημερώσω.-
 
Εγω ηξερα οτι εσεις στα Ζακυνθολεχαινα δεν τα βλεπετε αυτα... Σαν τα μουτρα τους σε εκαναν...
ΔΕν νομιζω να ισχυει αυτο με το ***... Στη Benelli το UFO εχει συσφιξει 1,1... ΛΙγο πιο σφιχτο απο φουλ...
 
Παρέλαβα σήμερα το muller ufo.Έχω μια υποψία ότι έχει την ίδια σύσφιξη με το 3 *** της beretta Α300 extrema που έχω!!!!!! Θα κάνω μέτρηση και θα ενημερώσω.-

Δλδ λες οτι ο το ** και το * της beretta ειναι ποιό κλειστά απο το UFO?
 
Δλδ λες οτι ο το ** και το * της beretta ειναι ποιό κλειστά απο το UFO?

Γεράσιμε, όπως έγραψε και ο Άρις πιο πάνω, δεν πρέπει να είναι έτσι ακριβώς. Ο Δημήτρης μάλλον έχει κάνει κάποιο λάθος, πάντως μην σου κάνει και πολύ εντύπωση να είναι πιο ανοιχτό ειδικά από το φουλ. Παίζουν πολλά ρόλο και ειδικά η γεωμετρία εσωτερικά που μπορεί να μεταμορφώσει ένα τσοκ. Το ίδιο όμως με το *** το θεωρώ λίγο απίθανο να είναι. Θα επανέλθει ο Δημήτρης αφού το μετρήσει με παχύμετρο.
 
Απο τα λεγομενα του Jimmy Muller το UFO εχει συσφιξη γυρω στο 0.040 ιν, βγαξει ομως λογω γεωμετριας του τσοκ πιο σφικτη συγκεντρωση απο αντιστοιχα τσοκ με ιδια συσφιξη.
 
Εγω ηξερα οτι εσεις στα Ζακυνθολεχαινα δεν τα βλεπετε αυτα... Σαν τα μουτρα τους σε εκαναν...
ΔΕν νομιζω να ισχυει αυτο με το ***... Στη Benelli το UFO εχει συσφιξει 1,1... ΛΙγο πιο σφιχτο απο φουλ...

Άρη έχεις δίκιο.Το μέτρησα και έχει σύσφιξη 1,1.Λίγο πιο σφιχτό από το φούλ!!!
 
Άρη έχεις δίκιο.Το μέτρησα και έχει σύσφιξη 1,1.Λίγο πιο σφιχτό από το φούλ!!!
Παντα δικιο εχω εγω αγορι μου κ νιωθω μοναξια... .buy buy..yel..yel..yel..yel..buy buy..love..love..ban.
Καλοτουφεκο φιλε... ;) Ειμαι σιγουρος οτι θα το καταχαρεις με την σκοπευτικη σου ικανοτητα....ghe.
 
Άρη έχεις δίκιο.Το μέτρησα και έχει σύσφιξη 1,1.Λίγο πιο σφιχτό από το φούλ!!!

Κάνε δοκιμές με χοντρά σκάγια από νούμερο 1 μέχρι 4 και θα δεις πράγματα που δεν έχεις ξαναδεί. Εννοείται από τα 50 μέτρα και πάνω ... ;)
 
Με μολυβδινα σκαγια Ν4 ο Muller δηλωνει σιγουρος για 65 yds στα πρασινοκεφαλα (oπου φυσικα επιτρεπονται ακομη μολυβδινα). Στις 45 yds και με το νουμερο σκαγιων που ειπε ο Γιωργος πιο πανω οι συγκεντρωσεις στον πινακα ειναι σταθερα πανω απο 90%.
 
Τα έχει τελικά τα 60 με ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ το UFO. Το θέμα είναι:
Πρώτον .... Να πετύχεις το παπί :)
Δεύτερον εαν έχει την κινητική ενέργεια το 3αρι να περάσει το φτέρωμα κ να καταβάλει το πουλί μιας κ μιλάμε για πράσινα κ βάλτο , κρύο , υγρασία.
 
Τα έχει τελικά τα 60 με ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ το UFO. Το θέμα είναι:
Πρώτον .... Να πετύχεις το παπί :)
Δεύτερον εαν έχει την κινητική ενέργεια το 3αρι να περάσει το φτέρωμα κ να καταβάλει το πουλί μιας κ μιλάμε για πράσινα κ βάλτο , κρύο , υγρασία.

Τολη σε αυτη την αποσταση το 3αρι την εχει σιγουρα την ενεργεια που χρειαζεσαι οπως επισης και το 4αρι (μολυβδινα). To 5αρι οχι. Καπου εχω μια ταμπελα με μεγιστα ωφελιμα βεληνεκη σε πρασινα και καναδεζες, Το θεμα ειναι
οπως το λες να το πετυχεις. Στην τραβερσα σε αυτη την αποσταση η προσκοπευση ειναι πανω απο 5 μετρα

Φιλικα
Παυλος
 
Καποιες τουφεκιες απο το UFO στον πινακα...

28 G N7 45 METRA
28_G_N7_45_METRA.jpg

Με σκοπευτικά 7½άρια στα 45 μέτρα στον κύκλο των 76 εκατοστών πήρα 163 σκάγια με το μαμίσιο Μ και 185 σκάγια με το μαμίσιο ΙΜ.

Δεν με τρελαίνει η απόδοση του UFO σ' αυτά τα γραμμάρια...
 
Τολη σε αυτη την αποσταση το 3αρι την εχει σιγουρα την ενεργεια που χρειαζεσαι οπως επισης και το 4αρι (μολυβδινα). To 5αρι οχι. Καπου εχω μια ταμπελα με μεγιστα ωφελιμα βεληνεκη σε πρασινα και καναδεζες, Το θεμα ειναι
οπως το λες να το πετυχεις. Στην τραβερσα σε αυτη την αποσταση η προσκοπευση ειναι πανω απο 5 μετρα

Φιλικα
Παυλος
Καποιες τουφεκιες απο το UFO στον πινακα...

28 G N7 45 METRA


37 G N3 35 METRA


37 G N3 50 METRA


37 G N4 50 METRA


38 G N3 50 METRA


38gr N5 45 METRA


38g n3 60 ΜETRA
TE]

Respect!!! Eκει που παιρναμε ως δεδομενο οτι τις πιο σφικτες κατανομες τις παιρνουμε με LF η F το πολυ να ενας κατασκευαστης που μας αποδεικνυει το αντιθετο. Πολυ θα μου αρεσε να δω μια συγκριση του UFO με ενα κλασσικο τσοκ συσφιξης πχ
Βriley, Carlson, Τrulock κλπ σε συσφιξη F, XF η ακομη και κατι απο τη waterfowl συλλογη τους.
 
Με σκοπευτικά 7½άρια στα 45 μέτρα στον κύκλο των 76 εκατοστών πήρα 163 σκάγια με το μαμίσιο Μ και 185 σκάγια με το μαμίσιο ΙΜ.

Δεν με τρελαίνει η απόδοση του UFO σ' αυτά τα γραμμάρια...

Λεωνιδα, εχεις απολυτο δικιο σε αυτο. Ομως το συγκεκριμενο τσοκ δεν προτεινεται απο τον κατασκευαστη για τετοιου ειδους γομωσεις. Οπως δεν εχει κατασκευαστει ουτε για χρηση μολυβδινων ουτε καν ατσαλινων σκαγιων στο κυνηγι υδροβιων, παρα μονων κραματων Βολφραμιου για αποστασεις εξωφρενικες και για τις λιγες μερες και περιπτωσεις που τα πουλια δεν πεφτουν με τιποτα στις φιντες. Υπαρχει και τετοιο κυνηγι στην Αμερικη. Νομιζω ο Αρις μας εβαλε αυτη τη δοκιμη για να δουμε πως μεταβαλεται κυριολεκτικα η αποδοση αυτου του τσοκ στα χοντρα σκαγια. Η ερωτηση μου ειναι και την εθεσα και παραπανω. Εχεις δει εσυ με την εμπειρια σου παρομοιες συγκεντρωσεις στα 50 και στα 60 μετρα απο αλλα τσοκ?

Φιλικα
Παυλος
 
Παύλο όπως πολυ καλά αναφερες τα 5 μέτρα ειναι μια προσκοπευση που λίγοι βάζουν. Οπότε να εχω ένα τσοκ σε συνδυασμό με όπλο φυσίγγι που να μπορεί να καταβάλει τα παπιά στα 60 ... Κ εγώ να ρίχνω συνέχεια 2 μέτρα πίσω .... Τι να το κάνω;;;;
 
Back
Top