Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κωστα μου....εχω αγνοια απο εμπορικα φυσιγγια φιλε μου !!!
Και τα ROOSTER ο Βασιλης gvp900 μου τα εδωσε...Το ενα το εσφαξα και το εκανα παρουσιαση...
και το αλλο το εριξα σημερα .
Μάπα το καρπούζι για τόση τεχνολογία εκτός κ έκανε ζημιά στην αμυγδαλοκολλα το φουλ τσοκ.
Φτιάξε ρε θείο ένα με αλευροκολλα να του πετάξεις του ROOSTER τα μάτια έξω...
 
Μάπα το καρπούζι για τόση τεχνολογία εκτός κ έκανε ζημιά στην αμυγδαλοκολλα το φουλ τσοκ.
Φτιάξε ρε θείο ένα με αλευροκολλα να του πετάξεις του ROOSTER τα μάτια έξω...

Δεν χρειαζετε να φτιαξω τιποτα φιλε....Μεχρι εκει που σηκωνω εγω το οπλο...με καλυπτει
αυτο το σεταπ.....
Απο σεταπ....να φανε και οι κοτες φιλε!!! :D


εικόνα_Viber_2021-02-06_12-34-57.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-06_12-35-15.jpg
 
Σίγουρα αυτά ή τα κλασικά black cloud? Γιατί δεν τα έχω βρει πουθενά εντός Ελλάδος αυτά με το TSS.

Βέβαια, και τα κλασικά είναι πολύ καλά, σύμφωνα με τα λεγόμενα των Αμερικανών. Εγώ πιστεύω ότι το βύσμα τους είναι όλα τα λεφτά και αποδίδουν έτσι, είτε μολύβι είτε ατσάλι. Το TSS όπως και να έχει, θα αποδώσει!
Τα άλλα τα κλασικά, μην νομίζεις ότι είμαι ξεφτερι στα ξένα, είχαν και αυτά εκείνα τα διάολο σκάγια που μοιάζουν σαν το πλανήτη Κρόνο. Πολύ καλά.
 
Συνεχεια με CH6...και σεταπ φιλων..

View attachment 68362
View attachment 68363
View attachment 68364
View attachment 68365

Κωστή μου ...σου ''χρωσταω'' το σεταπ με το ρελι.....Το ξεχασα φιλε !!! :)
Νικολα σε ευχαριστω πολυ ΚΑΙ για αυτην την εξηπηρετηση...ισως ειναι κ η τελευταια φορα που σε "ζαλισα" με τις ταχογραφησεις μου....περιμενω εργαλείο δικο μου σε λιγες μερες πρώτα ο θεός...;)
Το ρελι αλλη ωρα, δεν πειραζει... :)
 
Νικολα σε ευχαριστω πολυ ΚΑΙ για αυτην την εξηπηρετηση...ισως ειναι κ η τελευταια φορα που σε "ζαλισα" με τις ταχογραφησεις μου....περιμενω εργαλείο δικο μου σε λιγες μερες πρώτα ο θεός...;)
Το ρελι αλλη ωρα, δεν πειραζει... :)

Ω ρε γαμωτο....φιρι -φιρι το πατε με τα ευχαριστω σας....να αρχισω τα Γαλλικα μου... :D

Βρε Κωστη μου....για ολους το κανω....μια παρεα ειμαστε....και ευτυχως αγαπημενοι...!!!
Το ενα χερι νιβει το αλλο....και τα δυο το προσωπο....
Λιγα εχεις κανει εσυ....και τα αλλα παιδια για μενα ??!!!!:)

ΥΓ. Με το καλο το καινουργιο εργαλειο.....πραγματικα ''εργαλειο'' για τον καθε ιδιογομωτη !!!:cool:
 
Το έφτιαξα λιγάκι για να "νικήσουμε" τον Τριαντάφυλλο με τον κώνο (αστείο)

View attachment 68355

Νομίζω ότι τα πήγε περίφημα ...
Νίκο σε ευχαριστώ πολύ !!! 😍

Πως σου φάνηκε από ανάκρουση ?
Όπα όπα, άσε το νερομπιστολο με τον κώνο, ήσυχο γιατί θα ακουστουμε πάλι. .sarcastic. .sarcastic.
 
ROOSTER....50 μετρα με το φουλ του ΒΟΙΤΟ.

View attachment 68347
View attachment 68348
Νίκο μάλλον πρόκειται για ν5 (3,05 χιλιοστά), 213 με 215 σκάγια σε αυτή την γόμωση αν είναι επιχαλκωμενα. Την ταχύτητα σε ποιά απόσταση από το στόμιο την μετράς ; Με βάση τα αμερικανικά στάνταρ θα έπρεπε να είχε στο 1,5 μέτρο κάτω από 390 μ/δ. Σίγουρα το φουλ τσοκ ξεγελάει λίγο τον χρονογραφο.
 
Νίκο μάλλον πρόκειται για ν5 (3,05 χιλιοστά), 213 με 215 σκάγια σε αυτή την γόμωση αν είναι επιχαλκωμενα. Την ταχύτητα σε ποιά απόσταση από το στόμιο την μετράς ; Με βάση τα αμερικανικά στάνταρ θα έπρεπε να είχε στο 1,5 μέτρο κάτω από 390 μ/δ. Σίγουρα το φουλ τσοκ ξεγελάει λίγο τον χρονογραφο.
Λευτέρη τα σκάγια είναι 177-180 ...

Καταρχήν τα μέτρησε ο Νίκος εδώ και τα βρήκε 178. Δεν το είχα προσέξει.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-330#post-834427

Εγώ χρησιμοποιώντας το excel τα βρήκα 177 αφαιρώντας λίγο από την ένδειξη της ζυγαριάς (35,2γρ) μιας και κάποια σκάγια είχαν κόλλα χρησιμοποιώντας την διάμετρο που μέτρησε ο Νίκος στην παρουσίαση.
Untitled 1.jpg

Ο Wakeman τα υπολόγισε σε 179 εδώ.
https://randywakeman.com/WinchesterRoosterXRThe70YardPheasantLoad.htm

1-2 σκάγια δεν παίζουν ρόλο ... η τουφεκιά είναι εξωφρενική για εμπορικό.
Εγώ πάντως περίμενα να πάει καλύτερα.

O Joe Hunter ο οποίος δοκιμάζει πολλά φυσίγγια και βρίσκει μέσους όρους για το αδερφάκι του Rooster για γαλοπούλες, το Long Beard 3ιντσο πήρε τα εξής ...

12-gauge 3 1/2" Remington 870 Special Purpose with a 28" barrel and a Remington Turkey Super Full extended choke (.063" constriction from bore gauge).
12 GA 3 1/2" WINCHESTER LONG BEARD XR SHOT-LOK TURKEY LOAD <<<=== 76mm
2 oz #4 lead (255 pellets, resin encased copper coated) 1,200 fps
REMINGTON TURKEY SUPER FULL EXTENDED CHOKE
40 YARDS / pattern 247 (97%) - 36.5m
50 YARDS / pattern 234 (92%) - 45.7m
60 YARDS / pattern 206 (81%) - 54.8m

https://www.shotgunworld.com/thread...or-a-beretta-a400-xtreme.543988/#post-4658216
 
Λευτέρη τα σκάγια είναι 177-180 ...

Καταρχήν τα μέτρησε ο Νίκος εδώ και τα βρήκε 178. Δεν το είχα προσέξει.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-330#post-834427

Εγώ χρησιμοποιώντας το excel τα βρήκα 177 αφαιρώντας λίγο από την ένδειξη της ζυγαριάς (35,2γρ) μιας και κάποια σκάγια είχαν κόλλα χρησιμοποιώντας την διάμετρο που μέτρησε ο Νίκος στην παρουσίαση.
View attachment 68373

Ο Wakeman τα υπολόγισε σε 179 εδώ.
https://randywakeman.com/WinchesterRoosterXRThe70YardPheasantLoad.htm

1-2 σκάγια δεν παίζουν ρόλο ... η τουφεκιά είναι εξωφρενική για εμπορικό.
Εγώ πάντως περίμενα να πάει καλύτερα.

O Joe Hunter ο οποίος δοκιμάζει πολλά φυσίγγια και βρίσκει μέσους όρους για το αδερφάκι του Rooster για γαλοπούλες, το Long Beard 3ιντσο πήρε τα εξής ...

12-gauge 3 1/2" Remington 870 Special Purpose with a 28" barrel and a Remington Turkey Super Full extended choke (.063" constriction from bore gauge).
12 GA 3 1/2" WINCHESTER LONG BEARD XR SHOT-LOK TURKEY LOAD <<<=== 76mm
2 oz #4 lead (255 pellets, resin encased copper coated) 1,200 fps
REMINGTON TURKEY SUPER FULL EXTENDED CHOKE
40 YARDS / pattern 247 (97%) - 36.5m
50 YARDS / pattern 234 (92%) - 45.7m
60 YARDS / pattern 206 (81%) - 54.8m

https://www.shotgunworld.com/thread...or-a-beretta-a400-xtreme.543988/#post-4658216
Ίσως παίζει ρόλο και η αρχική ταχύτητα του long beard xr, η προοδευτικότητα της πυρίτιδας του, καθώς και το τσοκ που χρησιμοποιήθηκε. Βέβαια έχω έναν ενδοιασμό για το τσοκ, με την έννοια ότι ένα πολύ κλειστό τσοκ, συμπιέζει και σπάει πιο νωρίς τη ρητίνη.
 
Την ταχύτητα σε ποιά απόσταση από το στόμιο την μετράς ; Με βάση τα αμερικανικά στάνταρ θα έπρεπε να είχε στο 1,5 μέτρο κάτω από 390 μ/δ. Σίγουρα το φουλ τσοκ ξεγελάει λίγο τον χρονογραφο.
Με 1300fps@3feet η ταχύτητα με το πρόγραμμα στο 1,5m βγαίνει (κατά διαβολική σύμπτωση) ακριβώς αυτή που μέτρησε ο Νίκος

Untitled 1.jpg
 
Με 1300fps@3feet η ταχύτητα με το πρόγραμμα στο 1,5m βγαίνει (κατά διαβολική σύμπτωση) ακριβώς αυτή που μέτρησε ο Νίκος

View attachment 68377
Η αδιαστατη απόσταση (dimensionless distance) z, τι είναι? Ο άξονας z στην τρισδιάστατη απεικόνιση??
 
Λευτέρη τα σκάγια είναι 177-180 ...

Καταρχήν τα μέτρησε ο Νίκος εδώ και τα βρήκε 178. Δεν το είχα προσέξει.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-330#post-834427

Εγώ χρησιμοποιώντας το excel τα βρήκα 177 αφαιρώντας λίγο από την ένδειξη της ζυγαριάς (35,2γρ) μιας και κάποια σκάγια είχαν κόλλα χρησιμοποιώντας την διάμετρο που μέτρησε ο Νίκος στην παρουσίαση.
View attachment 68373

Ο Wakeman τα υπολόγισε σε 179 εδώ.
https://randywakeman.com/WinchesterRoosterXRThe70YardPheasantLoad.htm

1-2 σκάγια δεν παίζουν ρόλο ... η τουφεκιά είναι εξωφρενική για εμπορικό.
Εγώ πάντως περίμενα να πάει καλύτερα.

O Joe Hunter ο οποίος δοκιμάζει πολλά φυσίγγια και βρίσκει μέσους όρους για το αδερφάκι του Rooster για γαλοπούλες, το Long Beard 3ιντσο πήρε τα εξής ...

12-gauge 3 1/2" Remington 870 Special Purpose with a 28" barrel and a Remington Turkey Super Full extended choke (.063" constriction from bore gauge).
12 GA 3 1/2" WINCHESTER LONG BEARD XR SHOT-LOK TURKEY LOAD <<<=== 76mm
2 oz #4 lead (255 pellets, resin encased copper coated) 1,200 fps
REMINGTON TURKEY SUPER FULL EXTENDED CHOKE
40 YARDS / pattern 247 (97%) - 36.5m
50 YARDS / pattern 234 (92%) - 45.7m
60 YARDS / pattern 206 (81%) - 54.8m

https://www.shotgunworld.com/thread...or-a-beretta-a400-xtreme.543988/#post-4658216
Βρε γάμο την τρελα μου, για να κυνηγήσεις με αυτά πρέπει να έχεις ένα αγροτικό τίγκα μπαλαουρο λεφτά, ΔΕΝ έχω λεφτά. Πες μου τι δεν έχεις καταλάβει ;; Όχι πες μου ;; .hair. .hair. .sarcastic. .sarcastic.
 
Η αδιαστατη απόσταση (dimensionless distance) z, τι είναι? Ο άξονας z στην τρισδιάστατη απεικόνιση??
Όχι, διάβασε στην 3η σελίδα.
Ουσιαστικά ένα μέγεθος ανάλογο της απόστασης που έχουν διανύσει τα σκάγια ...
Σου άρεσε εεε ? ;)
===================

Untitled 1.jpg

Untitled 2.jpg
 

Attachments

  • spherical pellets in free flight.pdf
    1 MB · Προβολές: 4
Με 1300fps@3feet η ταχύτητα με το πρόγραμμα στο 1,5m βγαίνει (κατά διαβολική σύμπτωση) ακριβώς αυτή που μέτρησε ο Νίκος

View attachment 68377
Βρε γάμο την τρελα μου, για να κυνηγήσεις με αυτά πρέπει να έχεις ένα αγροτικό τίγκα μπαλαουρο λεφτά, ΔΕΝ έχω λεφτά. Πες μου τι δεν έχεις καταλάβει ;; Όχι πες μου ;; .hair. .hair. .sarcastic. .sarcastic.
Το γνωρίζεται από ότι γράφει ο πίνακας ότι είστε -10% για να μην ξεχνιόμαστε 😅😅😅
 
Νίκο μάλλον πρόκειται για ν5 (3,05 χιλιοστά), 213 με 215 σκάγια σε αυτή την γόμωση αν είναι επιχαλκωμενα. Την ταχύτητα σε ποιά απόσταση από το στόμιο την μετράς ; Με βάση τα αμερικανικά στάνταρ θα έπρεπε να είχε στο 1,5 μέτρο κάτω από 390 μ/δ. Σίγουρα το φουλ τσοκ ξεγελάει λίγο τον χρονογραφο.

Καλημερα Λευτερη μου !!! Την αποσταση σε ολες μου τις δοκιμες την μετραω στο V1,5 και V2 με τον
δευτερο ταχογραφο....
Στην δοκιμη του ROOSTER ο πρωτος ταχογραφος εδωσε 410μ/δ και ο δευτερος 403μ/δ.
Βγαζω λοιπον το συμπερασμα οτι καπου εκει ειναι η ταχυτητα του.
Η δοκιμη οπως εγραψα εγινε με το ΒΟΙΤΟ που εχει 76 εκατοστα κανες...εαν ητα με την Α390
που εχει 66 εκατοστα κανη...η ταχυτητα θα 7-8 μετρα λιγοτερη.
Να σου πω τι ειδα εγω.....Ειδα ενα ''νορμαλ'' φυσιγγιο και το νορμαλ παει στα γραμμαρια σκαγιων ( 37 )
και στην ανακρουση ( παιδικη )....που εδωσε στα 50 μετρα μια πολυ αξιολογη συγκεντρωση....και ειναι
το πρωτο εμπορικο φυσιγγιο....μετα απο τοσα χρονια...που με εντυπωσιασε!!!!
Μην ξεχναμε....και να τα λεμε ολα....το φυσιγγιο ειναι ρελιαστο....και οχι σε αστεροειδες κλεισιμο !!!
Τωρα οσον αφορα το φουλ τσοκ...Λογω της ρητινης που εχουν τα σκαγια...πιστευω οτι εαν το φυσιγγιο
βληθει με 2 ή και 3* αστρα....ισως τα αποτελεσματα του να ειναι καλυτερα...
Αυτην την ''μονοπατη'' και φευγατη λιγο τουφεκια ισως να την δημιουργησε το φουλ σε συνδιασμο
με την ρητινη....
Το λεω γιατι στα ιδια μετρα δοκιμασα και δικα μου φυσιγγια 3'' με 46-48 -50 γραμμαρια σκαγια με αλευρι
και τετοιο θεμα ''φευγατης'' τουφεκιας δεν ειχα.
Το μειον που βρισκω σε αυτο το φυσιγγιο ειναι η τιμη του....και τιποτα αλλο φιλε !!! :)
 
Last edited:
Το γνωρίζεται από ότι γράφει ο πίνακας ότι είστε -10% για να μην ξεχνιόμαστε 😅😅😅
Εγώ το γνωρίζω, είμαι από την πρώτη ομάδα, που με κέρασαν με όλο καζάνι τσάι, όπως ήταν πακέτο, έχω ποιοί τσάι ουυυυ αβερτα. Είσαι ένας μικρούλης γλυκούλης σατανάς. .sarcastic. .sarcastic. .love.
 
Λευτέρη τα σκάγια είναι 177-180 ...

Καταρχήν τα μέτρησε ο Νίκος εδώ και τα βρήκε 178.
Καμία διαφωνία, έγραψα ότι μάλλον είναι ν5 γιατί ο Νίκος τα μέτρησε 3,2 χιλιοστά και σκέφτηκα το αμερικανικό ν5 είναι 3,05 συν λίγο η επιχαλκωση, λίγο η ρητίνη, εύκολα πας σε 3,2. ,αλώστε το ν4 είναι 3,3 συν τα παραπάνω.....
Με 1300fps@3feet η ταχύτητα με το πρόγραμμα στο 1,5m βγαίνει (κατά διαβολική σύμπτωση) ακριβώς αυτή που μέτρησε ο Νίκος
Εδώ θα διαφωνήσω. ΆΝ η ταχύτητα είναι στα 91 εκατοστά από το στόμιο 396 μ/δ όπως λέει το κουτί, τότε στα 150 εκατοστά δεν μπορεί να είναι ψηλότερη, ούτε καν ίδια, αλλά λίγο πιο χαμηλή . Βλέπω όμως στον πίνακα που έβαλες ( από που;) ,γράφει ταχύτητα στο στόμιο 425 μ/δ οπότε σωστά στο 1,5 μέτρο 410.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top