Ποιο PCC να πάρω; (Pistol Caliber Carbine)

Γιατί δεν έφερε το σιζί μπρέν? ...(κυρια Στάη )
Νεύρα προπονητών σε GIFs - Provocateur
 
Chiappa ?
FN ?
Φτιάχνει η Chiappa ΑΡ15 σε 556;
Η FN απο όσο ξέρω για την πολιτική αγορά παράγει στην αμερικη.
Φανταστικές εταιρείες!! Θα εκπροσωπηθούν άραγε στην Ελλάδα; Θα δείξει...
Πάντως για την ώρα, τα pcc κ τα semi που αντιπροσωπεύονται εδώ είναι τα pof από Αμερική, σμαηζερ και ΗΚ από Γερμανία και ADC από Ιταλία - και εκτός του τελευταίου, όλα τ' αλλά είναι ακριβά για ελληνική τσέπη αυτούς τους δύσκολους καιρούς...
POF είναι καλή και φτηνή. Η ΗΚ είναι ακριβη και τα αποτελεσματα δεν διαφέρουν τόσο όσο να δικαιολογεί την τιμη. Την ADC δεν την ξέρω.
Στο Βελγιο, απαραίτητα άδεια οπλοκατοχής για να μπορέσεις να αγοράσεις τα απαραίτητα, αλλά δεν χρειάζεται κανένα σεμινάριο ή καποιο είδος άδειες. Φυσικά δεν αρχίζεις έτσι ξεκαρφωτα. Πολύ διάβασμα για να ξέρεις τι κανείς, και το καλύτερο να αρχίσεις υπό την επίβλεψη κάποιου έμπειρου.
Εγώ έχω αρχίσει από πέρσι το Νοέμβριο, στην πλειοψηφία στα 9 χιλιοστά,και λίγο στα 38 spécial .
Σε σύγκριση με αλλά διαμετρήματα, έχεις το μικρότερο κέρδος από τη διαφορά με τα έτοιμα πυρομαχικά, αλλά και πάλι όφελος έχεις, συν το ότι όπως ακριβώς το ανέφερες, τα φέρνεις στα μέτρα που θέλεις.
Προσωπικά αρχίζω από τη χαμηλότερη γέμιση που προτείνει ο κατασκευαστής της πυρίτιδας, και ανεβαίνω κλιμακωτά,μέχρι να βρω την καλύτερη συγκέντρωση.
Το cz tso και το s&w 686 ,εδώ και δυο μήνες ,μονοπωλούν τις ρίψεις,ακριβώς για τις δοκιμές αυτές.
Όταν κατασταλάξω μ´αυτα, σειρά θα πάρει το pcc(έχουμε το ίδιο γερμανικό, μόνο που στο δικό μου έχω ένα ρεντ ντοτ της βορτεξ, και ρίχνω στα 25 μέτρα), και πολύ αργότερα ίσως δοκιμάσω και στο .223 για το ar15, με λίγο μεγαλύτερο βαθμό πολυπλοκότητας λόγω κάλυκα.
Παντως, δεν θέλει βιασύνη, και θα πρότεινα τη χρήση των πιο αξιόπιστων εργαλείων από την αρχή, για να μην χρειαστεί να τα αγοράσεις δυο φορές.
Τα εργαλία τα έχω σχεδόν. Το σεμινάριο λείπει για την αδεια απο τις αρχες. Κι εγώ σκοπευω να αλλάξω σε ρεντ ντοτ συντομα.
 
Φτιάχνει η Chiappa ΑΡ15 σε 556;
Η FN απο όσο ξέρω για την πολιτική αγορά παράγει στην αμερικη.

POF είναι καλή και φτηνή. Η ΗΚ είναι ακριβη και τα αποτελεσματα δεν διαφέρουν τόσο όσο να δικαιολογεί την τιμη. Την ADC δεν την ξέρω.

Τα εργαλία τα έχω σχεδόν. Το σεμινάριο λείπει για την αδεια απο τις αρχες. Κι εγώ σκοπευω να αλλάξω σε ρεντ ντοτ συντομα.
Εννιάρι φτιάχνει η chiappa . Το που τα κατασκευάζει η κάθε εταιρία είναι άλλο καπέλο . Φυσικό είναι να τα κατασκευάζει στην μεκκα των όπλων , που άλλου να τα κατασκεύαζε ; Στην ψωροκώσταινα
;
 
Last edited:
Εννιάρι φτιάχνει η chiappa . Το που τα κατασκευάζει η κάθε εταιρία είναι άλλο καπέλο . Φυσικό είναι να τα κατασκευάζει στην μεκκα των όπλων , που άλλου να τα κατασκεύαζε ; Στην ψωροκώσταινα
;
Ναι, μια παραλαγή απο το καραμπινάκι και ένα ΑΚ, όχι ιδανικά για αγώνες. Ήξερα τα 22αρια σε στίλ ΑΡ. Η FN παράγει για στρατό και αστυνομια στο Βέλγιο για ιδιώτες στην αμερικη για τα φόρους κλπ. Το ανέφερα για να ξεκαθαρίσω το ερώτημα για ΑΡ που να μην ε'ιναι αμερικάνικα.
 
Ναι, μια παραλαγή απο το καραμπινάκι και ένα ΑΚ, όχι ιδανικά για αγώνες. Ήξερα τα 22αρια σε στίλ ΑΡ. Η FN παράγει για στρατό και αστυνομια στο Βέλγιο για ιδιώτες στην αμερικη για τα φόρους κλπ. Το ανέφερα για να ξεκαθαρίσω το ερώτημα για ΑΡ που να μην ε'ιναι αμερικάνικα.
Αυτά τα gsg τα 22αρια τα έχεις ακούσει ποτέ ;
 
Τα φώτα σας οι χρήστες semi riffle...
Είμαι κοντά στο να κάνω την παραγγελία μου και έχω κάποιες σκέψεις ...
Για competition σε ipsc /uspsa, τι μήκος κάννης να είναι προτιμότερο; Τείνω να πάω σε 18"... ή 20"; ή άλλο;
Διαμέτρημα κοιτάω το 300αρι, το blackout -το οποίο όλως περιέργως, έρχεται στην τιμη του .223, στη μισή δηλαδή του .308 ...
Δεν έχω ρίξει όμως ποτέ με αυτό το διαμέτρημα και με "ανησυχεί" η ανάκρουση...! Να 'ναι πιο κοντά στο .223 ή στο .308; έχω δει αρκετά βίντεο αλλά δεν βγαίνει συμπέρασμα αν δεν ρίξεις ο ίδιος...
Για σκανδάλες κοιτώ τις 2- stage των Timney και Velocity, αλλά ακούω και προτάσεις :) :)
Red dot θα χρησιμοποιήσω για αρχή αυτά που έχω για τα shotgun, vortex και holosun - ίσως να μην βολέψουν λόγω μεγάλου dot (6 και 6,5 moa) αλλά όταν έρθει η ώρα η καλή θα δοκιμαστούν ανελέητα πριν βάλω το χέρι στην τσέπη ;)
 
Τα φώτα σας οι χρήστες semi riffle...
Είμαι κοντά στο να κάνω την παραγγελία μου και έχω κάποιες σκέψεις ...
Για competition σε ipsc /uspsa, τι μήκος κάννης να είναι προτιμότερο; Τείνω να πάω σε 18"... ή 20"; ή άλλο;
Διαμέτρημα κοιτάω το 300αρι, το blackout -το οποίο όλως περιέργως, έρχεται στην τιμη του .223, στη μισή δηλαδή του .308 ...
Δεν έχω ρίξει όμως ποτέ με αυτό το διαμέτρημα και με "ανησυχεί" η ανάκρουση...! Να 'ναι πιο κοντά στο .223 ή στο .308; έχω δει αρκετά βίντεο αλλά δεν βγαίνει συμπέρασμα αν δεν ρίξεις ο ίδιος...
Για σκανδάλες κοιτώ τις 2- stage των Timney και Velocity, αλλά ακούω και προτάσεις :) :)
Red dot θα χρησιμοποιήσω για αρχή αυτά που έχω για τα shotgun, vortex και holosun - ίσως να μην βολέψουν λόγω μεγάλου dot (6 και 6,5 moa) αλλά όταν έρθει η ώρα η καλή θα δοκιμαστούν ανελέητα πριν βάλω το χέρι στην τσέπη ;)
Δεν έχω βαρεσει το 300 αλλά σίγουρα θα είναι κοντά στο 223. Κανονικά ή υποηχητικα. Λογικά θα κλωτσαει λιγότερο και από το 7,62Χ39 αν και υπάρχει διαφορά βάρους μεταξύ ΑΚ και ΑR.
 
Αυτά τα gsg τα 22αρια τα έχεις ακούσει ποτέ ;
Ναι είναι καλή εταιρια αλλά για αγώνες καλύτερα τα καινούρια της παρά οι ρεπλικες. Για πλάκα και οι ρεπλικες είναι καλές αν σου αρέσουν τα γερμανικα όπλα του Β'ΠΠ.
 
Τα φώτα σας οι χρήστες semi riffle...
Είμαι κοντά στο να κάνω την παραγγελία μου και έχω κάποιες σκέψεις ...
Για competition σε ipsc /uspsa, τι μήκος κάννης να είναι προτιμότερο; Τείνω να πάω σε 18"... ή 20"; ή άλλο;
Διαμέτρημα κοιτάω το 300αρι, το blackout -το οποίο όλως περιέργως, έρχεται στην τιμη του .223, στη μισή δηλαδή του .308 ...
Δεν έχω ρίξει όμως ποτέ με αυτό το διαμέτρημα και με "ανησυχεί" η ανάκρουση...! Να 'ναι πιο κοντά στο .223 ή στο .308; έχω δει αρκετά βίντεο αλλά δεν βγαίνει συμπέρασμα αν δεν ρίξεις ο ίδιος...
Για σκανδάλες κοιτώ τις 2- stage των Timney και Velocity, αλλά ακούω και προτάσεις :) :)
Red dot θα χρησιμοποιήσω για αρχή αυτά που έχω για τα shotgun, vortex και holosun - ίσως να μην βολέψουν λόγω μεγάλου dot (6 και 6,5 moa) αλλά όταν έρθει η ώρα η καλή θα δοκιμαστούν ανελέητα πριν βάλω το χέρι στην τσέπη ;)
Δεν έχω βαρεσει το 300 αλλά σίγουρα θα είναι κοντά στο 223. Κανονικά ή υποηχητικα. Λογικά θα κλωτσαει λιγότερο και από το 7,62Χ39 αν και υπάρχει διαφορά βάρους μεταξύ ΑΚ και ΑR.
Για αγώνες το 223 νικάει το 300 με κλειστά μάτια. Δεν έχει τις επιδόσεις του 223 σε αποστάσεις 200-300 μετρα μην ξεχνάς αντιμετοπίζεις χάρτινους στόχους. 😉

Διαθεσιμότητα πυρομαχικών; 223 φτιάχνουν πολλοί ακόμα και στην ευρώπη (Geko, PPU), 300 απο αμερική;


Κάνη 16" η και 14", οι μεγαλύτερες δεν είναι βολικές για IPSC, εκτός απο βάρος δεν προσφέρουν πραγματικό πλεονέκτημα στις αποστασεις της IPSC.
 
Αυτό ακριβώς, εμφάνιση όχι πρακτικότητα. Η εταιρία λόγο γερμανικης νομοθεσίας φτιάχνει μονο 10αρες γεμιστήρες ένα Ruger 10/22 έχει και 25αρες!
Για τα σύγχρονα gsg υπάρχουν μέχρι και τυμπανοειδης των 100 νομίζω . Στα ρουγκερ και στα σαβατζ υπάρχουν πολύ ποιοτικές γεμιστήρες after market 25αρες .
 
Για τα σύγχρονα gsg υπάρχουν μέχρι και τυμπανοειδης των 100 νομίζω . Στα ρουγκερ και στα σαβατζ υπάρχουν πολύ ποιοτικές γεμιστήρες after market 25αρες .
Απο το 2022 και μετά η Γερμανία απαγόρευσε την αγορά και κατοχη γεμιστήρων με χωριτικότητα πάνω απο 10 φυσιγγια. Κανείς δεν πουλάει τέτοιες πια. Αν βρείς εκτός Γερμανίας θα είσαι τυχερός. Αν περάσεις απο Γερμανία και σου βρούν "μεγάλη" γεμιστήρα μπορούν να σου φορτώσουν και κακούργημα!
 
Απο το 2022 και μετά η Γερμανία απαγόρευσε την αγορά και κατοχη γεμιστήρων με χωριτικότητα πάνω απο 10 φυσιγγια. Κανείς δεν πουλάει τέτοιες πια. Αν βρείς εκτός Γερμανίας θα είσαι τυχερός. Αν περάσεις απο Γερμανία και σου βρούν "μεγάλη" γεμιστήρα μπορούν να σου φορτώσουν και κακούργημα!
Με αλλά λόγια … όταν υπάρχει κράτος !
 
Με αλλά λόγια … όταν υπάρχει κράτος !
Ασε ασε. Ενώ στην Ελλάδα επιτρέπουν επιτέλους τα ραβδωτά στην Γερμανια συζητανε την απαγορευση! Έχτες ένας τρελός σκότωσε επτά άτομα και μας πάνε τρέχοντας για απαγόρευση!
 
Καλησπέρα σε όλους.Σιγά σιγά η αγορά αρχίζει και γεμίζει με διαφημίσεις για τα ημιαυτόματα ραβδωτά.Μέρα με τη μέρα προστίθενται και περισσότεροι τύποι και μοντέλα στις σελίδες των ηλεκτρονικών καταστημάτων.Μια πρώτη έρευνα αγοράς στα καταστήματα του χώρου στην Ελλάδα, έχει ως εξής, ενώ αναμένονται νέα και από αρκετά άλλα καταστήματα του χώρου (Κοπελάκης,Υπερήφανος,Ζερβακάκος κ.ά).Ελπίζω να βοηθήσω λίγο έτσι , ελπίζοντας ταυτόχρονα να μην έχουμε καμιά τρικλοποδιά ή αλλαγή της τελευταίας στιγμής με τις πολυαναμενόμενες διευκρινήσεις επί της ΚΥΑ του Ιανουαρίου.

https://www.kalkantzakos.com/Category2/828/ravdota-tufekia
https://www.specialforces.gr/skopeytika-hmiautomata/
https://www.kleistro.com/shop/1087/oberland-arms-oa-15-m4-223rem-556x45
http://targetgroup.gr/?wp_release_genres=tyfekia&parentId=153
http://targetgroup.gr/?wp_release_genres=ypopolivola&parentId=153
https://hellenic-arms.gr/proionta/oplismos/tyfekia/astra
https://vkaction.com/product-cat/opla/ravdota-tyfekia/
https://www.talosdefense.com/rifles
https://www.talosdefense.com/sub-machine-guns
 
Last edited:
Back
Top