Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτό είναι για εσένα βλητική υπεροχή Βαγγέλη.

Δεν χρειάζομαι μεγάλο εύρος γομώσεων και φυσιγγίων ...
Χρειάζομαι μεγάλο εύρος στον αριθμό σκαγιών στον κύκλο, απαιτούμενη διάτρηση και σταθερό φυσίγγι.

Αν το πετυχαίνω με 1 ή με 100 φυσίγγια μου είναι αδιάφορο.
Αρκεί να το πετυχαίνω με τουλάχιστον ένα.

Αν τώρα η κάνη αυτή για εσένα δεν έχει βλητική υπεροχή, δεν θα μαλώσουμε για αυτό.
Βγάζε 90% με 100 φυσίγγια και εγώ 95% με ένα φυσίγγι.

Θα βαράω μακρύτερα από εσένα αλλά η δική σου κάνη θα έχει καλύτερη βλητική υπεροχή.
Κανένα πρόβλημα.
Το αποτέλεσμα μετράει.

Θα σε ρωτήσω κάτι απλό ... έχεις βγάλει με οποιοδήποτε εμπορικό πάνω από 80% ?
Με τι φυσίγγια το έχεις βγάλει ?
Νομίζω ότι είμαι σαφής στις τοποθετήσεις μου........
Σου είπα εάν θέλεις να διαπιστώσεις πιο όπλο ρίχνει καλύτερα το δοκιμάζεις με τα ίδια φυσίγγια με όλα τα τσοκ και ρίχνεις όσα το δυνατόν περισσότερα για να έχεις αξιοπιστο μέσο όρο.......
Επαναλαμβάνω δεν κάνουμε διαγωνισμό μεγαλύτερης συγκέντρωσης ούτε καλύτερου φυσιγγίου.........
ΣΎΓΚΡΙΣΗ βλητικής της κάθε κάνης κάνουμε.......
Αδιάφορο αν εσύ η εγώ με κάποιον τρόπο,κάποιο ειδικό φυσίγγι κλπ βγάζουμε τη μεγαλύτερη συγκέντρωση........
 
θειο Νικο @ΝίκοςΠ .........Παπια δε βρηκε ο πιτσιρικας να δοκιμασει τα φυσιγγια σου που του ειχα δωσει ...βρηκε ομως τα αγριοπεριστερα ....τι φυσιγγια ειναι αυτα μου λεει;....τα γκρεμιζε με τη benella του απο το θεο με τα 36αρια (σε γραμμαρια) που μου ειχες στειλει....θερμοκρασιες μειον 2-3 βαθμους....View attachment 68036

Να εισαι παντα καλα φιλε μου !!!!
Πολυ χαιρομαι που τα ευχαριστηθηκατε....παραλληλα πολυτιμη η πληροφορια σου για την θερμοκρασια!!!
Εδω δεν εχουμε τετοιες θερμοκρασιες στους μειον βαθμους....και ημουν λιγο ''κουμπομενος''....και για
να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα κιοτεψουν τα φυσιγγια τους εδωσα ''γκαζια''...
Δεν βγηκε τυχαια το V1,5-429m/s που εχουν αυτα τα φυσιγγια!!!
Οπως καταλαβαινεις...διπλη η χαρα η δικη μου .....1ον .Που δουλεψαν καλα τα φυσιγγια .Και 2ον για
τα καλα σου λογια !!!:)
 
Last edited:
Νομίζω ότι είμαι σαφής στις τοποθετήσεις μου........
Σου είπα εάν θέλεις να διαπιστώσεις πιο όπλο ρίχνει καλύτερα το δοκιμάζεις με τα ίδια φυσίγγια με όλα τα τσοκ και ρίχνεις όσα το δυνατόν περισσότερα για να έχεις αξιοπιστο μέσο όρο.......
Επαναλαμβάνω δεν κάνουμε διαγωνισμό μεγαλύτερης συγκέντρωσης ούτε καλύτερου φυσιγγίου.........
ΣΎΓΚΡΙΣΗ βλητικής της κάθε κάνης κάνουμε.......
Αδιάφορο αν εσύ η εγώ με κάποιον τρόπο,κάποιο ειδικό φυσίγγι κλπ βγάζουμε τη μεγαλύτερη συγκέντρωση........
Δεν σου φτάνουν τα συγκριτικά που έκανα με 7 όπλα ?
Ειδικά την Μ2 και την 1187 τις έχω ξεσκίσει στις δοκιμές.
Δυστυχώς δεν έχω οπλοπωλείο να δοκιμάζω ... δοκίμασα όσα βρήκα.
Αν βρω optima θα δοκιμάσω.

Αν έχεις optima ή όποιος έχει ας ρίξει ένα Lambro μπλε @6 με full και mod στα 36,5 να δω τι θα πρέπει να περιμένω.
Θα βρω, απλά είναι θέμα χρόνου.

Με ποιά εμπορικά όμως έβγαλες πάνω από 80% ... λογικά δεν πρέπει να είναι πολλά.
 
Δεν σου φτάνουν τα συγκριτικά που έκανα με 7 όπλα ?
Ειδικά την Μ2 και την 1187 τις έχω ξεσκίσει στις δοκιμές.
Δυστυχώς δεν έχω οπλοπωλείο να δοκιμάζω ... δοκίμασα όσα βρήκα.
Αν βρω optima θα δοκιμάσω.

Αν έχεις optima ή όποιος έχει ας ρίξει ένα Lambro μπλε @6 με full και mod στα 36,5 να δω τι θα πρέπει να περιμένω.
Θα βρω, απλά είναι θέμα χρόνου.

Με ποιά εμπορικά όμως έβγαλες πάνω από 80% ... λογικά δεν πρέπει να είναι πολλά.
Δοκιμες σε -10c τουλαχιστον......
 
Δεν σου φτάνουν τα συγκριτικά που έκανα με 7 όπλα ?
Ειδικά την Μ2 και την 1187 τις έχω ξεσκίσει στις δοκιμές.
Δυστυχώς δεν έχω οπλοπωλείο να δοκιμάζω ... δοκίμασα όσα βρήκα.
Αν βρω optima θα δοκιμάσω.

Αν έχεις optima ή όποιος έχει ας ρίξει ένα Lambro μπλε @6 με full και mod στα 36,5 να δω τι θα πρέπει να περιμένω.
Θα βρω, απλά είναι θέμα χρόνου.

Με ποιά εμπορικά όμως έβγαλες πάνω από 80% ... λογικά δεν πρέπει να είναι πολλά.
Οσονουπω έχω στα σκαριά σύγκριση μεταξύ 391 optima,benelli rafaello cryo comfort και benelli με κώνο και με εμπορικά αλλά και ιδιογομωσης σε κάθε περίπτωση τα ίδια και με όλα τα τσοκ.......
Σε εμπορικά την 391 δεν την έχω ψάξει πολύ αλλά ότι ρίχνω με 3* είναι 65-75% και σε όλες τις περιπτώσεις από την benelli περίπου 10% πάνω.......
 
Αυτό είναι για εσένα βλητική υπεροχή Βαγγέλη.

Δεν χρειάζομαι μεγάλο εύρος γομώσεων και φυσιγγίων ...
Χρειάζομαι μεγάλο εύρος στον αριθμό σκαγιών στον κύκλο, απαιτούμενη διάτρηση και σταθερό φυσίγγι.

Αν το πετυχαίνω με 1 ή με 100 φυσίγγια μου είναι αδιάφορο.
Αρκεί να το πετυχαίνω με τουλάχιστον ένα.

Αν τώρα η κάνη αυτή για εσένα δεν έχει βλητική υπεροχή, δεν θα μαλώσουμε για αυτό.
Βγάζε 90% με 100 φυσίγγια και εγώ 95% με ένα φυσίγγι.

Θα βαράω μακρύτερα από εσένα αλλά η δική σου κάνη θα έχει καλύτερη βλητική υπεροχή.
Κανένα πρόβλημα.
Το αποτέλεσμα μετράει.

Θα σε ρωτήσω κάτι απλό ... έχεις βγάλει με οποιοδήποτε εμπορικό πάνω από 80% ή 90% ?
Με τι φυσίγγια το έχεις βγάλει ?
Βασίλη όταν στην Ελλάδα είναι 100χιλιαδες κυνηγοί και γεμίζουν οι 1000 δικά τους φυσίγγια και από αυτούς σου βγάζουν αντε οι 100 το υπερ-φυσιγγι για όλες τις κάννες..
Για να βγει ο ορισμός το φυσίγγι κάνει την κάννη ρε φίλε να το βράσουμε αυτό..
Όταν στην επαρχία το 80% των κυνηγών δεν βρίσκουν αυτό το rooster υπερ-φυσιγγι γιατί δεν το φέρνουν τα μαγαζιά γιατί είναι ακριβό τι να λέει το 95% συγκέντρωση...και φέρνουν 10 μάρκες επίδει αυτές τους βολεύει να φέρουν τότε ναι στις 10 μάρκες και τις δέκα κάποιο όπλο υπερτερεί από το άλλο.. τι να κάνουμε η BERETTA σε αυτό υπερτερεί πολύ από την BENELLI...."βλητική υπεροχή λέγεται"... και επειδή το έχω ζήσει και το ζω αυτό που σου γράφω ο φιλος έχει M2. έχει εδώ η περιοχή μας 3 μαγαζιά που έχουν 10 μάρκες και τα 3 μαζι και δεν βρίσκει αυτό που του άρεσει και είναι αναγκασμένος να του τα τρώει η κουριερ... και δεν είναι ο μόνος.
 
Last edited:
Βασίλη όταν στην Ελλάδα είναι 100χιλιαδες κυνηγοί και γεμίζουν οι 1000 δικά τους φυσίγγια και από αυτούς σου βγάζουν αντε οι 100 το υπερ-φυσιγγι για όλες τις κάννες..
Για να βγει ο ορισμός το φυσίγγι κάνει την κάννη ρε φίλε να το βράσουμε αυτό..
Όταν στην επαρχία το 80% των κυνηγών δεν βρίσκουν αυτό το rooaster υπερ-φυσιγγι γιατί δεν το φέρνουν τα μαγαζιά γιατί είναι ακριβό τι να λέει το 95% συγκέντρωση...και φέρνουν 10 μάρκες επίδει αυτές τους βολεύει να φέρουν τότε ναι στις 10 μάρκες και τις δέκα κάποιο όπλο υπερτερεί από το άλλο.. τι να κάνουμε η BERETTA σε αυτό υπερτερεί πολύ από την BENELLI... και επειδή το έχω ζήσει και το ζω αυτό που σου γράφω ο φιλος έχει M2. έχει εδώ η περιοχή μας 3 μαγαζιά που έχουν 10 μάρκες και τα 3 μαζι και δεν βρίσκει αυτό που του άρεσει και είναι αναγκασμένος να του τα τρώει η κουριερ... και δεν είναι ο μόνος.
Ο φίλος σου τουφεκαει Σαν εσένα?
 
Οσονουπω έχω στα σκαριά σύγκριση μεταξύ 391 optima,benelli rafaello cryo comfort και benelli με κώνο και με εμπορικά αλλά και ιδιογομωσης σε κάθε περίπτωση τα ίδια και με όλα τα τσοκ.......
Σε εμπορικά την 391 δεν την έχω ψάξει πολύ αλλά ότι ρίχνω με 3* είναι 65-75% και σε όλες τις περιπτώσεις από την benelli περίπου 10% πάνω.......
Ισχυει και για σενα το ιδιο.. Δοκιμες σε -10c τουλαχιστον......
 
Ισχυει και για σενα το ιδιο.. Δοκιμες σε -10c τουλαχιστον......
Δε διαφωνώ ........που να το βρούμε που χάθηκαν οι χειμώνες......... Και ως εκ τούτου χρειάζεται να έχουμε όπλα και φυσίγγια για τέτοιες συνθήκες?????? Για μια φορά στα δέκα χρόνια?????
 
Σε εμπορικά την 391 δεν την έχω ψάξει πολύ αλλά ότι ρίχνω με 3* είναι 65-75% και σε όλες τις περιπτώσεις από την benelli περίπου 10% πάνω.......
Μας ενδιαφέρει η μέγιστη συγκέντρωση είπαμε (ή εμένα τουλάχιστον).
Τα άστρα είναι αδιάφορα ...

Να δεις ότι και με full εκεί θα παίζει.

Περιμένουμε την δοκιμή.
 
Δε διαφωνώ ........που να το βρούμε που χάθηκαν οι χειμώνες......... Και ως εκ τούτου χρειάζεται να έχουμε όπλα και φυσίγγια για τέτοιες συνθήκες?????? Για μια φορά στα δέκα χρόνια?????
Έλα είχαμε 3 εβδομάδες καλές! Αλλά πέρασαν, του χρόνου τώρα!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top