Βλήματα αεροβολων

Επικαιροποίηση.
Για να αποκλείσω την παράμετρο ότι στην προηγούμενη δοκιμή δεν χρησιμοποιήθηκαν σκίαστρα στο χρονογράφο, την ξανάκανα με σκίαστρα.
JSB Exact 8.44grain (4.51mm): 939f/s.
(Θερμοκρασία περιβάλλοντος: 9 βαθμοί Κελσίου).
Άν ρίχνει χωρίς κραδασμούς και θορύβους και η ακρίβεια είναι πολύ καλή έως άριστη δεν παίζει ρόλο η πτώση της ταχύτητας.
Αυτό μετράει στα ραβδωτά όλων των τύπων άλλωστε.
Άν η ακρίβεια πάσχει σε σχέση με πρίν τότε θέλει ψάξιμο το πράγμα.
Η τσιμούχα έχει καλή στεγανότητα; Σφραγίζει σφιχτά τον αεροθάλαμο;
 
Η ακρίβεια βολής είναι το ίδιο καλή με όταν το πρωτοπήρα (20 και βάλε χρόνια πριν).
Η τσιμούχα δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα, εφαρμόζει σωστά.
Η τόσο μεγάλη πτώση της ταχύτητας όμως δημιουργεί ερωτήματα.
Είχα διαβάσει ότι η Diana συνιστά αλλαγή του ελατηρίου (ακόμη και λόγω θραύσης) στα 2500 με 3000 βλήματα.
Ίσως στο δικό μου να βρίσκεται στο όριο. Πάλι έξοδα...
 
Η ακρίβεια βολής είναι το ίδιο καλή με όταν το πρωτοπήρα (20 και βάλε χρόνια πριν).
Η τσιμούχα δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα, εφαρμόζει σωστά.
Η τόσο μεγάλη πτώση της ταχύτητας όμως δημιουργεί ερωτήματα.
Είχα διαβάσει ότι η Diana συνιστά αλλαγή του ελατηρίου (ακόμη και λόγω θραύσης) στα 2500 με 3000 βλήματα.
Ίσως στο δικό μου να βρίσκεται στο όριο. Πάλι έξοδα...
Όπως το δεί κανείς - άν σε "χαλάει" τόσο η πτώση της απόδοσης τότε όντως είναι αφορμή για δοκιμές και αλλαγές.
Δεν θεωρώ ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα αλλά πάλι αυτό είναι μια άποψη τρίτου.
Λάβε υπ' όψη την επίδραση της επαναλίπανσης που προηγήθηκε - άν τα λιπαντικά ήταν σε μεγαλύτερη ποσότητα από το σωστό ή άν η σύστασή τους διαφέρει (π.χ πιό πηχτό γράσσο) η απόδοση πέφτει αρχικά και με τον καιρό επενέρχεται με υψηλότερες ταχύτητες.
 
Λάβε υπ' όψη την επίδραση της επαναλίπανσης που προηγήθηκε - άν τα λιπαντικά ήταν σε μεγαλύτερη ποσότητα από το σωστό ή άν η σύστασή τους διαφέρει (π.χ πιό πηχτό γράσσο) η απόδοση πέφτει αρχικά και με τον καιρό επενέρχεται με υψηλότερες ταχύτητες.
Ελπίζω να έχεις δίκιο!!!!!
 
Ελπίζω να έχεις δίκιο!!!!!
Η πράξη θα δείξει - βολές και μετρήσεις και έχει ο Θεός.
Το έπαθα πρό ετών με ένα HW 95 που το είχα "ταράξει" στο γράσσο (για να εξαφανίσω τις τριβές και καλά) και μετά την συναρμολόγηση οι τιμές των ταχυτήτων είχαν πάρει τον κατήφορο.
Μου το υπέδειξε τότε σαν πιθανή αιτία άλλος - μεγάλος γνώστης των ελατηρίων - και ηρέμησε το είναι μου.
 
Η πράξη θα δείξει - βολές και μετρήσεις και έχει ο Θεός.
Το έπαθα πρό ετών με ένα HW 95 που το είχα "ταράξει" στο γράσσο (για να εξαφανίσω τις τριβές και καλά) και μετά την συναρμολόγηση οι τιμές των ταχυτήτων είχαν πάρει τον κατήφορο.
Μου το υπέδειξε τότε σαν πιθανή αιτία άλλος - μεγάλος γνώστης των ελατηρίων - και ηρέμησε το είναι μου.
Σκέφτομαι σε πρώτη φάση να αλλάξω την τσιμούχα της θαλάμης και αν δεν υπάρξει βελτίωση να προχωρήσω σε πιο δραστικές (ακριβές) αλλαγές.
 
Σκέφτομαι σε πρώτη φάση να αλλάξω την τσιμούχα της θαλάμης και αν δεν υπάρξει βελτίωση να προχωρήσω σε πιο δραστικές (ακριβές) αλλαγές.
Έλεγξέ την πρώτα μήπως δεν έχει θέμα και δεν ευθύνεται για διαρροές - άν πάλι θέλεις να είσαι 100% σίγουρος την αλλάζεις με μια νέα "φρέσκια".
 
Κοίτα η διαφορά που είπες δεν είναι κάτι το φοβερό. Αν στην αίσθηση που σου δίνει και στην ακρίβεια είσαι οκ, όλα καλά. Πάντως μια τσιμουχα πιστονιού και μια κάννης δεν είναι κακο να αλλάξεις. Και μια που θα το ανοίξεις άλλαξε και το ελατήριο και κάνε φουλ σέρβις.
 
Αν στην αίσθηση που σου δίνει και στην ακρίβεια είσαι οκ, όλα καλά.
Αυτά είναι καλά. Θέλω όμως και η ταχύτητα να επανέλθει στα αρχικά επίπεδα.
Αλλαγή τσιμούχας θαλάμης, μέτρηση ταχυτήτων και αν πάλι δεν... αλλαγή ελατηρίου και τσιμούχας πιστονιού.
 
Αυτά είναι καλά. Θέλω όμως και η ταχύτητα να επανέλθει στα αρχικά επίπεδα.
Αλλαγή τσιμούχας θαλάμης, μέτρηση ταχυτήτων και αν πάλι δεν... αλλαγή ελατηρίου και τσιμούχας πιστονιού.
Πρίν κάνεις όλα αυτά τα βήματα δοκίμασε να ελέγξεις το κλείδωμα της κάννης στο Diana σου.
Η βίδα του άξονα περιστροφής της κάννης είναι ρυθμιζόμενη κι έτσι μπορείς να κάνεις το κλείδωμα ακόμα πιό σφιχτό.

Το λέω γιατί σε "σπαστά" όπλα με κλείδωμα κάννης τύπου μπίλιας κι όχι σφήνας υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα χαλάρωσης του κλειδώματος κατά τη χρήση και τις βολές με άμεση συνέπεια την πτώση των ταχυτήτων και της απόδοσης ειδικά σε ισχυρά όπλα. Το είδα να συμβαίνει σε πολύ πιό αδύναμο όπλο (Ισπανικό) που μόλις σφίχτηκε καλά η βίδα ανέβηκαν οι ταχύτητες.

Δεν χάνεις τίποτε να το δοκιμάσεις.
 
Back
Top