Εμπλοκη σε bellmonte2

Και πέφτουμε πάνω σου που κανείς πρακτική και ρίχνεις Λάμπρο στραβαδι.Καλυτερα 5 ασπιρίνες και τηλέφωνο στον Μαρμαρά.
Δεν ασχολούμαι με εμφράγματα και εγκεφαλικά.
Σε μένα έρχεται κάποιος που θέλει διεύρυνση στον κώνο του και γω θα του βάλω λίγο δάχτυλο. Mε WD 40 για να γλυστραει
 
Δεν ασχολούμαι με εμφράγματα και εγκεφαλικά.
Σε μένα έρχεται κάποιος που θέλει διεύρυνση στον κώνο του και γω θα του βάλω λίγο δάχτυλο. Mε WD 40 για να γλυστραει
Κατάλαβα...Έφτιαξες τον κώνο σου και ξετρυπας λατες.
 
Εχω την bellmonte 2 και μου παρουσίασε αυτό το πρόβλημα.. ο οπλουργος μου μου άλλαξε το λαμακι της αποθήκης και κάνει αυτό την εμπλοκή... μήπως είναι στραβή η γλώσσα; έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;View attachment 65484
Φίλε μου μετά την αλλαγή του αναστωλεα σου ξαναέκανε?
 
Εχω την bellmonte 2 και μου παρουσίασε αυτό το πρόβλημα.. ο οπλουργος μου μου άλλαξε το λαμακι της αποθήκης και κάνει αυτό την εμπλοκή... μήπως είναι στραβή η γλώσσα; έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;View attachment 65484
Φίλος που είχε το ίδιο θέμα άλλαξε ελατήριο γλώσσας επανατατικό εξωλκεα και αναστωλεα και συνέχιζε τα ίδια εγώ θα σου έλεγα να αλλάξεις γλώσσα και να δεις πως πάει και μετά προχωράς στα περετερω
 
Σε έμφραγμα οκ, αλλά μην δώσετε σε άνθρωπο που πιστεύετε ότι κάνει εγκεφαλικό ασπιρίνη ή σαλοσπιρ. Γιατί δεν ξέρετε αν το εγκεφαλικό είναι ισχαιμικό ή αιμορραγικό. Κι αν είναι αιμορραγικό τον γ@@@τε.
Γενικά τρέχουμε σφαίρα στα κοντινότερα εφημερεύοντα επείγοντα και δε ρισκάρουμε τίποτα στο σπίτι ή σε άλλο χώρο.
Ασπιρίνες δεν χαπακιαζουμε επίσης με τις χούφτες, όπως και τα αντιφλεγμονώδη, γιατί δε θα γλυτώσουμε τη διάτρηση στομάχου, θέλουν καλή γαστροπροστασια.
Φάρμακα με συνταγή γιατρού και προσοχή.
Έχεις σχέση με το χώρο της υγείας;Διότι πολύ σωστά ενημερωμένο σε βρίσκω!Στη θητεία μου έφεραν στρατιώτη στο ΣΤΕΠ με εγκεφαλικό:καλά που ΔΕΝ του χορηγήθηκε ασπιρίνη:ο καημένος είχε κακοηθέστατη νεοπλασία εγκεφάλου(νευρογλοίωμα) με ΜΕΓΑΛΗ αγγειοβρίθεια νεοδημιουργημένων αγγείων.Έτσι και έπαιρνε ασπιρίνη,πιθανότατα θα πέθαινε σχεδόν επιτόπου!!😟
 
Σε έμφραγμα οκ, αλλά μην δώσετε σε άνθρωπο που πιστεύετε ότι κάνει εγκεφαλικό ασπιρίνη ή σαλοσπιρ. Γιατί δεν ξέρετε αν το εγκεφαλικό είναι ισχαιμικό ή αιμορραγικό. Κι αν είναι αιμορραγικό τον γ@@@τε.
Γενικά τρέχουμε σφαίρα στα κοντινότερα εφημερεύοντα επείγοντα και δε ρισκάρουμε τίποτα στο σπίτι ή σε άλλο χώρο.
Ασπιρίνες δεν χαπακιαζουμε επίσης με τις χούφτες, όπως και τα αντιφλεγμονώδη, γιατί δε θα γλυτώσουμε τη διάτρηση στομάχου, θέλουν καλή γαστροπροστασια.
Φάρμακα με συνταγή γιατρού και προσοχή.
γεια σου ρε Doc με της συμβουλες σου.
 
Κάτι παρόμοιο είχε αρχίσει να κάνει η urika πριν 3 χρόνια και λύθηκε σε χρόνο μηδεν μεσω χρονισμού κίνησης κλείστρου και γλώσσας. Σε άλλη μια περίπτωση χρειάστηκε να αλλαχθεί ο αναστολεας κάτω από τη θαλαμη.
 
Δοκίμασε να το λύσεις και να το καθαρίσεις σχολαστικά μόνος σου - βγάλε την σκανδαλοθήκη, το κλείστρο και πλύνε τα καλά και μετά στέγνωμα φύσημα και ελαφρά λίπανση. Δέσ' το ξανά και δοκίμασε να δείς τι κάνει με διάφορα φυσίγγια διαφορετικών γομώσεων κι όχι μόνο με έναν τύπο.

Ίσως έχει μαζέψει κάπου σκουπιδάκια ή άλλα ξένα σώματα που δυσκολεύουν την σωστή λειτουργία του μηχανισμού.
Ίσως πάλι η κατασκευή του κάλυκα να προκαλεί τα πρόβλημα - η πατούρα π.χ. να είναι πιό χοντρή" απ' όσο συνηθίζεται /ή πρέπει και δεν συνεργάζεται καλά με τον συγκεκριμένο τύπο εξολκέα.
Ίσως να φταίει το κλείσιμο σ' αυτή την παρτίδα και το φυσίγγι έχει ανωμαλίες στα χείλη με συνέπεια να "βρίσκει" στην είσοδο της θαλάμης.

Άν συνεχίζει και πάλι τα ίδια "κόλπα" γραμμή για έναν σοβαρό οπλουργό χωρίς άλλη σκέψη.
 
Δοκίμασε να το λύσεις και να το καθαρίσεις σχολαστικά μόνος σου - βγάλε την σκανδαλοθήκη, το κλείστρο και πλύνε τα καλά και μετά στέγνωμα φύσημα και ελαφρά λίπανση. Δέσ' το ξανά και δοκίμασε να δείς τι κάνει με διάφορα φυσίγγια διαφορετικών γομώσεων κι όχι μόνο με έναν τύπο.

Ίσως έχει μαζέψει κάπου σκουπιδάκια ή άλλα ξένα σώματα που δυσκολεύουν την σωστή λειτουργία του μηχανισμού.
Ίσως πάλι η κατασκευή του κάλυκα να προκαλεί τα πρόβλημα - η πατούρα π.χ. να είναι πιό χοντρή" απ' όσο συνηθίζεται /ή πρέπει και δεν συνεργάζεται καλά με τον συγκεκριμένο τύπο εξολκέα.
Ίσως να φταίει το κλείσιμο σ' αυτή την παρτίδα και το φυσίγγι έχει ανωμαλίες στα χείλη με συνέπεια να "βρίσκει" στην είσοδο της θαλάμης.

Άν συνεχίζει και πάλι τα ίδια "κόλπα" γραμμή για έναν σοβαρό οπλουργό χωρίς άλλη σκέψη.
Αν δείτε την φωτογραφία προσεκτικά η πατούρα έχει γλιστρήσει από την κεφαλή του κλείστρου και το εμπρόσθιο μέρος του φυσιγγίου έχει ακουμπήσει στην εσοχή κλειδώματος του κλείστρου.... ή χρονισμός λόγω ακαθαρσιών ή φουσκωμένος κάλυκας...... πρώτα ένα καθάρισμα του μηχανισμού σκανδάλης και δοκιμές με ίδια φυσίγγια
 
Δε θα βοηθήσει το καθάρισμα , η αλλαγή ελατηρίου επαναφοράς κλείστρου και γλώσσας κατά την άποψη μου.
Άλλαξε την γλώσσα .

Βάλε μια φωτό από τον αναστολέα κλείστρου να δω πως είναι , γιατι δεν το θυμαμαι
 
Στο κάνει στο πρώτο ή στο δεύτερο που φέρνει από κάτω;Αν το κάνει πάντα στο δεύτερο,ίσως να είναι και το ελατήριο της αποθήκης.Το πιο πιθανό πάντως,είναι γλώσσα...
 
Κάτι παρόμοιο είχε αρχίσει να κάνει η urika πριν 3 χρόνια και λύθηκε σε χρόνο μηδεν μεσω χρονισμού κίνησης κλείστρου και γλώσσας. Σε άλλη μια περίπτωση χρειάστηκε να αλλαχθεί ο αναστολεας κάτω από τη θαλαμη.
Πως γίνεται αυτος ο σύγχρονισμος φίλε μου πολύ ακούω αλλά κανείς δεν το εξηγεί
 
Το όπλο ξεκίνησε να κάνει εμπλοκές χωρίς κάποια αφορμή; Εννοώ μια μέρα ξαφνικά άρχισε να κάνει εμπλοκές; Μόνο με τα συγκεκριμένα φυσίγγια; Ή μήπως αφού είχε φάει καμιά βροχή ή σκόνη και φύλλα και άλλες ακαθαρσίες;
 
Πως γίνεται αυτος ο σύγχρονισμος φίλε μου πολύ ακούω αλλά κανείς δεν το εξηγεί
Χοντρικά,το λαμακι απελευθερώνει από αποθήκη στη γλώσσα,το κλείστρο εξωλκευει το ριγμένο απ'τη θαλάμη και η γλώσσα ανεβάζει το γεμάτο ώστε να το παραλάβει το κλείστρο στην επαναφορά του και να το κλειδώσει στη θαλάμη.Ενα σύνολο κινήσεων που πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένο χρονο-ρυθμο. Οποιαδήποτε καθυστέρηση,είτε από ελατηριο,είτε,είτε, είτε,χαλάει αυτήν την αρμονία -συγχρονισμο και καταλήγουμε στην εμπλοκή...
 
Back
Top