Πλαγιόκαννο

Κώστα καλορίζικο, καλοτούφεκο,με υγεία να το χαρείς, πολύ ωραίο όπλο !!!
Όσο για τον προβληματισμό σου ως προς το κλώτσημα λόγω του σκληρού πέλματος, συμφωνώ με τον Νικόλα @Νικόλαος Ρεντίφης και τον Χρύσανθο @kurtzhaar, ότι όταν κάθεται σωστά το πέλμα στον ώμο δεν υπάρχει πρόβλημα. Έχοντας κι εγώ ρίξει δεκάδες χιλιάδες φυσίγγια με 3 όπλα μου με πέλμα από βακελίτη ή ξύλο, 2 μονόκαννα (16αρι Cooey 2.900 gr και 12αρι Baikal ~2.850 gr) και κυρίως το σ/π SKB (~3.200 gr) ποτέ δεν είχα ενόχληση ή μελάνιασμα στον ώμο ή στο ζυγωματικό, ούτε με φυσίγγια 36 gr.
Πολλοί αντιπαθούν τα σκληρά πέλματα και για το λόγο ότι, αν πέσει το όπλο, σπάνε και μπορεί να πάθει ζημιά και το κοντάκι. Σ' αυτό μάλλον έχουν δίκιο, ένα παχύ ελαστικό πέλμα σίγουρα το προστατεύει καλύτερα σε μια τέτοια περίπτωση ... Αλλά το φόβο του λακτίσματος τον θεωρώ αδικαιολόγητο ... εκτός κι αν τα μέτρα του κοντακιού είναι τελείως λάθος !
Ευχαριστώ πολύ ! .shake hands. Να είμαστε καλά να τα χαιρόμαστε τα κουμπούρια μας άπαντες !!!.exciting.

Το έχω σκεφτεί και για το πέλμα αλλά περιμένω να το ρίξω πρώτα και μετά βλέπουμε αναλόγως.
Είχα κατά νού κάτι σε Kick Eez ή κάτι αντίστοιχο "παραδοσιακής" εμφάνισης αλλά κι εδώ θα χρειαστεί μια πατέντα για να μπεί κάτι τέτοιο. Το πέλμα (και το κοντάκι) έχει μια ήπια κυρτότητα - δεν είναι επίπεδο.
Η προστασία του κοντακίου από χτυπήματα είναι ένα υπέρ για το συνθετικό aftermarket πέλμα - στα υπ' όψιν κι αυτό.

Τα μέτρα θα τα δούμε στην πράξη κι άν βρεθεί χώρος και με κανένα τέστ Churchill.
 
Πριν πολλά χρόνια, 20-25 περίπου, τότε που έπαιρνα και διάβαζα μετά μανίας τα αμερικανικά περιοδικά για όπλα, τα δίκαννα Ugartechea τα εισήγαγε και διέθετε στην Αμερική κάποιος Bill Hanus, για τους κυνηγούς φέρμας (κυρίως), που ήθελαν ένα παραδοσιακό δίκαννο αλλά σε προσιτή τιμή. Φαίνεται ότι είχαν καλή φήμη (απ' όσο θυμάμαι) ως πολύ τίμια και αξιόπιστα όπλα για την κατηγορία τους. Και ήταν και αρκετά όμορφα, αν και λιτά, γιατί είχαν βάση ανάλογη του διαμετρήματος και όχι 12άρα.
Ήταν γνωστά με την ονομασία Bill Hanus Birdguns. Τα είχε μόνο στα διαμετρήματα 16 και 20, ίσως και λίγα 28. Δεν εισήγαγε 12άρια, θεωρούσε το διαμέτρημα 12 υπερβολικό για το "upland hunting" ...
Αργότερα, όταν εξαπλώθηκε το ίντερνετ, είχε και δική του ιστοσελίδα για κάποιο διάστημα. Αλλά μάλλον έχει κλείσει από χρόνια. Και αυτός λογικά δεν θα ζει πια, ή θα είναι υπερήλικας ...
Από εκεί (από τα αμερικ. περιοδικά) πρωτοέμαθα την ύπαρξη της εταιρείας Ugartechea ... και κάποιες στιγμές με τριγύριζε η σκέψη για κανένα 16άρι ή 20άρι, αλλά τότε ο αντιπρόσωπος (ο Γιαλιτάκης) τα έφερνε μόνο σε 12αρι.

Αγαπητέ Στέλιο, εφόσον γνωρίζεις από παλιά τα πλάγια του Ιγνάτιου Ουγκαρτετσέα, μπορείς σε παρακαλώ να μου ειπείς εάν συνήθιζε να επιχρωμιώνει εσωτερικώς τις κάννες του, ή μήπως πότε ναι και πότε όχι...??

Έχω αγοράσει ένα καινούργιο από τον Γιαλιτάκη, το μοντέλο 40 με τους αυτομάτους εξωλκείς, κατασκευής του '06, αλλά δεν αναγράφει πουθενά κάτι για χρώμιο στις κάννες (εσωτερική επιχρωμίωση), ούτε στα χαρτιά του, ούτε κι απάνω του σφραγισμένο... Ως εκ τούτου, δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή άκρη περί τούτου...

Το "τεστ της καρφίτσας" στην άκρη των στομίων πάντως, μου μαρτυρά πως κατά πάσα πιθανότητα φέρει εσωτερική επιχρωμίωση στις κάννες του, διότι δεν αφήνει κάποια γραμμή/"γραντζουνιά" η καρφίτσα (στο γυμνό ατσάλι, δίχως χρώμιο στην επιφάνειά του, η καρφίτσα "δαγκώνει" κι αφήνει γραμμούλα, ενώ στο χρώμιο που είναι πιο σκληρό, όχι)...

Ο Κοσκινάς κι ο Χατζιώτης πάντως, που τα γνωρίζουν κι αυτοί αρκετά καλά τα Ουγκαρτετσέα (μάλιστα ο Κοσκινάς έχει επισκεφθεί και το εργοστάσιο της εν λόγω φίρμας και έχει ιδεί ιδίοις όμμασι την ηλεκτροχημική διαδικασία της εσωτερικής επιχρωμιώσεως των καννών που εφάρμοζε η εν λόγω εταιρεία), διατείνονται ότι ο συγκεκριμένος Ισπανός οπλοκατασκευαστής συνήθιζε να χρωμιώνει όλες του τις κάννες εσωτερικώς, πλην μερικών ειδικών εξαιρέσεων ειδικών παραγγελιών...

Ο Γιαλιτάκης μού λέει ότι όσα έχει πουλήσει δεν έχουν αναπτύξει οξειδώσεις εσωτερικά των καννών τους (δεν τού έχουν παραπονεθεί για κάτι τέτοιο οι ιδιοκτήτες δίκαννων Ουγκαρτετσέα), άραγε βγάζω εγώ το συμπέρασμα, πως όντως, έχουν χρώμιο εσωτερικά των καννών τους...

Εν πάση περιπτώσει, και αχρωμίωτο να είναι το δικό μου, ένα καλό σκουπισματάκι εσωτερικά των καννών του μετά από κάθε χρήση και κατόπιν, ένα πέρασμα με ένα λαδωμένο πανάκι, είναι υπέρ-αρκετά για να παραμείνουνε οι καννούλες του διά πάντα ολοκαίνουργιες...!
 
Last edited:
Αγαπητέ Στέλιο, εφόσον γνωρίζεις από παλιά τα πλάγια του Ιγνάτιου Ουγκαρτετσέα, μπορείς σε παρακαλώ να μου ειπείς εάν συνήθιζε να επιχρωμιώνει εσωτερικώς τις κάννες του, ή μήπως πότε ναι και πότε όχι...??

Έχω αγοράσει ένα καινούργιο από τον Γιαλιτάκη, το μοντέλο 40 με τους αυτομάτους εξωλκείς, κατασκευής του '06, αλλά δεν αναγράφει πουθενά κάτι για χρώμιο στις κάννες (εσωτερική επιχρωμίωση), ούτε στα χαρτιά του, ούτε κι απάνω του σφραγισμένο... Ως εκ τούτου, δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή άκρη περί τούτου...
Δεν το ξέρω αυτό Νικόλα ... Η αλήθεια είναι ότι δεν έψαξα και ποτέ να μάθω ... Ούτε θυμάμαι αν έχω διαβάσει κάτι σχετικά, αλλά οι αμερικανοί δεν έδιναν και πολλή σημασία σ' αυτή τη λεπτομέρεια.
Αλλά αφού ο Κοσκινάς και ο Χατζιώτης σου είπαν ότι είναι επιχρωμιωμένο, πιστεύω ότι έτσι θα είναι. Το ότι δεν το γράφει δεν μου κάνει εντύπωση, δεν νομίζω να αναγράφεται σε κανένα όπλο, εξάλλου απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει σφραγίδα της CIP που να δηλώνει την επιχρωμίωση των καννών.
 
Το ιστορικό VERNEY CARRON modèle Hélistop en calibre 16. (Longueur des canons 68 cm., Longueur totale 109 cm.)....

products-verney20carron20helistop_resultat.jpg

products-verney20carron20helistop20(3)_resultat.jpg

products-verney20carron20helistop20(6)_resultat.jpg

Υ.Γ...προς πώληση , απο σαίτ του εξωτερικού , αν και δεν γνωρίζω την κατάσταση του με λεπτομέρεια , αλλα μόνον 250 ευρώ...μόνο στην Ελλάδα μας πέφτουν τα αυτιά...
 
Το ιστορικό VERNEY CARRON modèle Hélistop en calibre 16. (Longueur des canons 68 cm., Longueur totale 109 cm.)....






Υ.Γ...προς πώληση , απο σαίτ του εξωτερικού , αν και δεν γνωρίζω την κατάσταση του με λεπτομέρεια , αλλα μόνον 250 ευρώ...μόνο στην Ελλάδα μας πέφτουν τα αυτιά...
Δεν δειχνει να ειναι και σε τοσο καλη κατασταση και μαλλον γι'αυτο η χαμηλη τιμη.
 
Δεν δειχνει να ειναι και σε τοσο καλη κατασταση και μαλλον γι'αυτο η χαμηλη τιμη.
....μπορεί να έχεις δίκιο φιλε, αλλά το νομίζω οτι στην Ελληνική αγορά μεταχειρισμένων , ολα τα όπλα ειναι υπερτιμημένα ...
 
Κι αυτό εδώ το δείγμα του ίδιου όπλου κοστολογείται σε παραπλήσια τιμή :

https://www.ivoire-france.com/fr/lot-2936-247235-34_fusil_verney_carron_modele_helistop_f

Στο Ελλάντα υπάρχει επίσης απ' ότι φαίνεται μια ανάλογη ευκαιρία :

https://www.megasalapatas.gr/Kinigi/opla?product_id=14479&order=DESC


Που να τρέχεις τώρα να το ψάχνεις σε οίκους του εξωτερικού.... :rolleyes:
 
Κι αυτό εδώ το δείγμα του ίδιου όπλου κοστολογείται σε παραπλήσια τιμή :

https://www.ivoire-france.com/fr/lot-2936-247235-34_fusil_verney_carron_modele_helistop_f

Στο Ελλάντα υπάρχει επίσης απ' ότι φαίνεται μια ανάλογη ευκαιρία :

https://www.megasalapatas.gr/Kinigi/opla?product_id=14479&order=DESC


Που να τρέχεις τώρα να το ψάχνεις σε οίκους του εξωτερικού.... :rolleyes:
Ένα μηδενικό επιπλέον ψιλοπραγματα.
 
Κι αυτό εδώ το δείγμα του ίδιου όπλου κοστολογείται σε παραπλήσια τιμή :

https://www.ivoire-france.com/fr/lot-2936-247235-34_fusil_verney_carron_modele_helistop_f

Στο Ελλάντα υπάρχει επίσης απ' ότι φαίνεται μια ανάλογη ευκαιρία :

https://www.megasalapatas.gr/Kinigi/opla?product_id=14479&order=DESC


Που να τρέχεις τώρα να το ψάχνεις σε οίκους του εξωτερικού.... :rolleyes:
... θαρρώ φίλε καλά το σχολίασα παραπάνω ... :( ...

Υ.Γ...καμιά φορά ακούμε η λέμε και εμείς ( εγώ πρώτος ): ...έμπορος είναι , δεν θα βγάλει?... αλλά μάλλον δεν είναι έτσι...
 
... θαρρώ φίλε καλά το σχολίασα παραπάνω ... :( ...

Υ.Γ...καμιά φορά ακούμε η λέμε και εμείς ( εγώ πρώτος ): ...έμπορος είναι , δεν θα βγάλει?... αλλά μάλλον δεν είναι έτσι...
Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο το ανέβασα. .hair.
 
Κι αυτό εδώ το δείγμα του ίδιου όπλου κοστολογείται σε παραπλήσια τιμή :

https://www.ivoire-france.com/fr/lot-2936-247235-34_fusil_verney_carron_modele_helistop_f

Στο Ελλάντα υπάρχει επίσης απ' ότι φαίνεται μια ανάλογη ευκαιρία :

https://www.megasalapatas.gr/Kinigi/opla?product_id=14479&order=DESC


Που να τρέχεις τώρα να το ψάχνεις σε οίκους του εξωτερικού.... :rolleyes:
Το πρωτο φαινεται σε καλυτερη κατασταση εμφανισιακα, στο δευτερο αυτα που ζηταει δεν δικαιολογουνται με την κατασταση του οπλου.
 
Στο εξωτερικό τα οπλοπωλεία στα μεταχειρισμένα όπλα βγάζουν το νόμιμο 20% δηλαδή ένα όπλο που θα το αγοράσουν 1000€ θα το βάλουν πρως πώληση 1200€ ακόμα και σε πραγματικά ευκαιρίες που μπορεί να αγοράσουν δεν βάζουν υπερβολικό κέρδος. Όμως έχουν να κάνουν και με τους δικούς τους πολίτες. Οι πωλήσεις τους στα μεταχειρισμένα είναι πολύ μεγάλες αλλά και τα όπλα πρως πώληση επίσης.
Στην χώρα μας πρώτα από όλα έχουμε να κάνουμε με Έλληνες που είτε είναι πωλητές καταστημάτων είτε ιδιώτες θέλουν να πουλήσουν στην μεγαλύτερη τιμή και να μην πωληθεί γρήγορα. Άσε που το κάθε σαπάκι ή χρέπι ή ακόμα και σε καλή κατάσταση τιμάται ως σπάνιο, συλλεκτικό και με αρκετή δόση συναισθηματικής αξίας!! Ως αγοραστής θέλει να αγοράσει στην μικρότερη τιμή και φυσικά να του γίνει μία γενναιόδωρη έκπτωση. Πρώτον γιατί δεν θέλει να τον γελάσουν, έτσι πιστεύει, αλλά και πάντα πίσω από το μυαλό του έχει ότι αν τύχει και το πουλήσει, να μην χάσει!
Κάπως έτσι ο ίδιος ο πολίτης διαμορφώνει την αγορά του στην οποία ζει και πληρώνει και αγοράζει καθημερινά!
 
Εμένανε πάντως βρε παιδιά, μού αρέθει πολύ το πλαγιοδικαννάκι της αμερικανικής Ruger...!!
Παρότι είναι μια "αμερικανιά", ωστόσο, διαθέτει μία λιτή κι απέρριτη, αλλά ταυτοχρόνως, λεπτεπίλεπτη και σικάτη μορφή και γραμμή...!!
Μάλλον σπανιότατο στη γηραιά ήπειρο...
Άσε που η ίδια η Ruger τερμάτισε οριστικώς την παραγωγή του πριν μερικά χρόνια...
Στις κάτωθι φωτό το "λεπτοκαμωμένο", "μπιμπελό" ντουφεκάκι είναι σε cal 12!! Κι ας φαίνεται για μικρότερο...
Και με round body μπάσκουλα παρακαλώ, για έξτρα ομορφιά!
1.jpg5.jpg3.jpg2.jpg11.jpg
 
Last edited:
Εμένα δε με ξετρέλανε, "παιδικά" μου φαίνονται τα κλειδιά του.
Τόσο λεπτεπίλεπτο θα είναι πανάλαφρο, για λίγες και ελαφριές τουφεκιές.
Επίσης η τόση λεπτή πάπια στα πλάγια μου τη "σπάει" θα αφήνεις δαχτυλιές στις κάννες.
Προτιμώ ένα πολύ ήπιο beavertail.
Για κάνα ορτυκάκι με σκητοφύσιγγα και γάντια στα χέρια κάτι θα κάνει:rolleyes:
 
Back
Top