Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στα 135 με είχες αφήσει, τώρα είμαι περί τα 130. Φορτίζω για το Πάσχα.sarcastic..sarcastic.
Γιώργο είχα κατά νου την 76 αρα (αν υπάρχει) με το ποιο μακρύ πέλμα που υπάρχει.
Και γω στο ξεχείλωμα είμαι ... :confused: .sarcastic.
Κάνεις το φιλτράρισμα σου από τα όλα τα παραπάνω και καταλήγεις. Εγώ εύχομαι καλορίζικη να είναι, με υγεία πάνω από όλα, σε ότι καταλήξεις :)
 
Γιώργο και εγώ είχα πάρει από το Panoutso την D πριν το πάω στο Ψυλλάκη …αλλά κ πάλι δε μου καθόταν, μου το έστριψε το κοντάκι , με την C είμαι τώρα.

Το όπλο Ιταλία πήγε μέσο Κυργιά …μιας κ μετά από 5 service ακόμη εμπλοκές έκανε …είναι έμμεσα ακόμη σε εγγύηση ..αλλά έκανε 5Μήνες να γυρίσει πίσω!!!!!! (στη "μαμα" Benelli πηγε , δεν κοστισε τπτ) Πάντως τώρα έγινε όπλο …με -20 Ρουμάνια , δεν παρουσίασε το παραμικρό …που τις άλλες χρονιές είχα στο 3ημερο ίσα με 30+ εμπλοκές (μη ήταν κ παραπάνω)
 
Τον Ψυλάκη αν τον αφήσεις να κάνει την δουλειά του η ιστορία έχει δείξει ότι θα την κάνει τέλεια.

μου το έστριψε το κοντάκι
Τόλη δεν τα γράφω τυχαία, ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ή σου το έστριψε ή σου πείραξε τις εφαρμογές. Γι' αυτό είπα την παραπάνω υπογραμμισμένη πρόταση. Πολλοί λένε και δεν το κρίνω, δεν θέλω βρε αδερφέ στριψίματα και πείραγμα, των εφαρμογών, έδωσα τόσα λεφτά και θέλω να το φέρω με αυτά που μου δίνει ο κατασκευαστής ώστε μετά να μπορώ να το πουλήσω και άλλα τέτοια. Απολύτως σεβαστά όλα, αλλά πριν το πάρεις, ΒΑΓΓΕΛΗ ΨΑΞΟΥ ... που έλεγε και ο Μπέος και ρώτα τον εαυτό σου τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα δυστυχώς και ο Δημήτρης παραπάνω είδες τι είπε, φτιάξε κοντάκι ... ! Ξαναλέω, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα επειδή κάποιος βάρεσε 11 τσίχλες.
 
μα αυτος είναι ο κανονας , θελεις να πας γαμπρος ραβεις κουστουμι , θελεις να γινεις σκοπευτης ραβεις κοντακι , θελεις να γινεις σωστος και με αποτελέσματα σταθερα και καλα κυνηγος ραβεις κοντακι , απλα και ομορφα , και επειδή κυκλοφορουν και πολλοι πονηροι , δεν διαφημιζω καποιον κοντακα
 
Παντως εγω αυτη τη πορωση με το κοντακι δεν τη ασπαζομαι και νομιζω πλεον ολοι που πανε να αγορασουν ενα οπλο σκεφτονται αμεσως πως θα τροποποιησουν το κοντακι, για εμενα μεγα λαθος γιατι για να εκανα μια τετοια επεμβαση θα δοκιμαζα τουλαχιστον ενα χρονο το οπλο σε ολων των ειδων τα κυνηγια και μονο αν το προβλημα θα ηταν πραγματι τοσο μεγαλο θα το εκανα. Προσωπικα εχω 3 οπλα, benelli rafaello spesial και δυο baikall ειχα παλαιοτερα και μια breda και ποτε δεν με απασχολησε το κοντακι σε κανενα οπλο, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ γιατι τετοια πορωση με το κοντακι..................Το υψος μου δε εναι 1,74 και ειμαι 65 κιλα και τα τρια οπλα τα εχω πανω απο 28 χρονια
 
Αν ειναι σε λαθος post το μυνημα ας μεταφερθει απο τους διαχειριστες, και ενα λαθος μου την benelli την εχω απο το 1996 αρα 20 χρονια και ενω ειχα την ευχερεια να αγορασω αλλη καραμπινα ολα αυτα τα χρονια ειδικα αυτο το οπλο μου εχει αφησει τις καλυτερς εντυπωσεις στις βολες, οσο για εμπλοκες στα 20 χρονια ουτε μια.........
 
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ γιατι τετοια πορωση με το κοντακι..................Το υψος μου δε εναι 1,74 και ειμαι 65 κιλα
Δεν μπορείς να το καταλάβεις γιατί ανήκεις στον μέσο όρο σύμφωνα με τον οποίο οι εταιρίες φτιάχνουν τα κοντάκια :)
 
Πάνο εσύ οταν προσπαθούσες να την φέρεις στα μέτρα σου είχες δοκιμάσει το ποιο χοντρό πέλμα;
 
δεν σας λεω γιατι εισαστε παλιόπαιδα ολοι , την δευτερα με τον κηδεμονα σας και με αδεια αγορας και τα ξαναλεμε
Εσύ την τσίμπησες τώρα που είναι σε προσφορά ή την είχες πάρει παλιότερα; :)
 
Χαίρετε και απο εμένα...

Είμαι ο Τάσος απο τα Χανιά και ιδιοκτήτης του 828u ...
Ο φίλος ο Στέλιος απο οτι είδα έχει κάνει μια καλή ανάλυση σχετικά , θα κάνω και εγώ μια πιο αναλυτική σε επόμενο post μου..
για αρχή απλά να πω κάτι σχετικά με τα σχόλια περι αναπήδησης...
επειδή είναι ελαφρύ το εργαλείο , (2980γρ / 71εκ ) σου δίνει την εντύπωση πως πρέπει να το κρατάς λες και είναι το πλαστικό τουφέκι του γιού μου , όμως δεν είναι έτσι...
μετά απο μερικές τουφεκιές το βρίσκεις και δεν έχεις τέτοιο θέμα (το είχα και εγώ στην αρχή) , το δοκίμασαν και δυο παλαιοί σκοπευτές (Ελπικήδης και Σταυρίδης ) και είπαν πως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα , το μόνο που είχαν να προσάψουν για αρχη τουλάχιστον ειναι το οτι έχει κενό στην σκανδάλη και για αυτούς που έχουν perazzi το οποίο δεν έχει κενο είναι πρόβλημα , το οποίο όμως συνηθίζεται...

Όσον αφορά την δική μου άποψη , δυστηχώς δεν μετράει απόλυτα , "i am in love with my shotgun" και έχει μόνο σημασία για εμένα οτι μου κάθεται γάντι και δεν έχω προβλήματα..

Τέλος απλά να αναφέρω οτι η αγορά ενός όπλου του οποίου γουστάρεις φτιάχνει ψυχολογία και ως γνωστόν η ψυχολογία έχει μεγάλο αντίκτυπο στην σκοπευτική μας ικανότητα!!!!
 
Χαίρετε και απο εμένα...

Είμαι ο Τάσος απο τα Χανιά και ιδιοκτήτης του 828u ...
Ο φίλος ο Στέλιος απο οτι είδα έχει κάνει μια καλή ανάλυση σχετικά , θα κάνω και εγώ μια πιο αναλυτική σε επόμενο post μου..
για αρχή απλά να πω κάτι σχετικά με τα σχόλια περι αναπήδησης...
επειδή είναι ελαφρύ το εργαλείο , (2980γρ / 71εκ ) σου δίνει την εντύπωση πως πρέπει να το κρατάς λες και είναι το πλαστικό τουφέκι του γιού μου , όμως δεν είναι έτσι...
μετά απο μερικές τουφεκιές το βρίσκεις και δεν έχεις τέτοιο θέμα (το είχα και εγώ στην αρχή) , το δοκίμασαν και δυο παλαιοί σκοπευτές (Ελπικήδης και Σταυρίδης ) και είπαν πως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα , το μόνο που είχαν να προσάψουν για αρχη τουλάχιστον ειναι το οτι έχει κενό στην σκανδάλη και για αυτούς που έχουν perazzi το οποίο δεν έχει κενο είναι πρόβλημα , το οποίο όμως συνηθίζεται...

Όσον αφορά την δική μου άποψη , δυστηχώς δεν μετράει απόλυτα , "i am in love with my shotgun" και έχει μόνο σημασία για εμένα οτι μου κάθεται γάντι και δεν έχω προβλήματα..

Τέλος απλά να αναφέρω οτι η αγορά ενός όπλου του οποίου γουστάρεις φτιάχνει ψυχολογία και ως γνωστόν η ψυχολογία έχει μεγάλο αντίκτυπο στην σκοπευτική μας ικανότητα!!!!
Να το χαίρεσαι με υγεία και να το φχαριστηθείς με την ψυχή σου στα κυνήγια σου!
Μη μασας γα το βάρος, όλα συνήθεια είναι...
Οι σκοπευτές έχουν γενικά ένα θέμα με τα ελαφριά όπλα, τα νιώθουν κυρίως ότι ''τινάζουν'' στην επώμιση, ότι φεύγουν οι κάννες εύκολα από την σκοπευτική ευθεία και δεν έχουν καλό swing...
Αυτό οφείλεται στο οτι η μυική τους μνήμη, έχει συνηθίσει να χειρίζεται όπλα μακρύκαννα και πάνω από 3500γρ. και φυσιολογικό είναι όταν πιανουν στα χέρια τους ελαφριά όπλα να τα νοιώθουν λίγο ''φτερό στον άνεμο''.
Ισχύουν βέβαια σε κάποιο βαθμό, αλλα όχι τόσο δραματικά όπως εμφανίζονται καμιά φορά.
Αν ήταν έτσι, οι κάτοχοι 20αριών, που το βάρος τους είναι στα 2600γρ, δεν θα μπορούσαν να βγάλουν μια σωστή επώμιση-βολή..
 
Χαίρετε και απο εμένα...

Είμαι ο Τάσος απο τα Χανιά και ιδιοκτήτης του 828u ...
Ο φίλος ο Στέλιος απο οτι είδα έχει κάνει μια καλή ανάλυση σχετικά , θα κάνω και εγώ μια πιο αναλυτική σε επόμενο post μου..
για αρχή απλά να πω κάτι σχετικά με τα σχόλια περι αναπήδησης...
επειδή είναι ελαφρύ το εργαλείο , (2980γρ / 71εκ ) σου δίνει την εντύπωση πως πρέπει να το κρατάς λες και είναι το πλαστικό τουφέκι του γιού μου , όμως δεν είναι έτσι...
μετά απο μερικές τουφεκιές το βρίσκεις και δεν έχεις τέτοιο θέμα (το είχα και εγώ στην αρχή) , το δοκίμασαν και δυο παλαιοί σκοπευτές (Ελπικήδης και Σταυρίδης ) και είπαν πως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα , το μόνο που είχαν να προσάψουν για αρχη τουλάχιστον ειναι το οτι έχει κενό στην σκανδάλη και για αυτούς που έχουν perazzi το οποίο δεν έχει κενο είναι πρόβλημα , το οποίο όμως συνηθίζεται...

Όσον αφορά την δική μου άποψη , δυστηχώς δεν μετράει απόλυτα , "i am in love with my shotgun" και έχει μόνο σημασία για εμένα οτι μου κάθεται γάντι και δεν έχω προβλήματα..

Τέλος απλά να αναφέρω οτι η αγορά ενός όπλου του οποίου γουστάρεις φτιάχνει ψυχολογία και ως γνωστόν η ψυχολογία έχει μεγάλο αντίκτυπο στην σκοπευτική μας ικανότητα!!!!
καλορίζικο καλοτούφεκο :)
 
Χαίρετε και απο εμένα...

Είμαι ο Τάσος απο τα Χανιά και ιδιοκτήτης του 828u ...
Ο φίλος ο Στέλιος απο οτι είδα έχει κάνει μια καλή ανάλυση σχετικά , θα κάνω και εγώ μια πιο αναλυτική σε επόμενο post μου..
για αρχή απλά να πω κάτι σχετικά με τα σχόλια περι αναπήδησης...
επειδή είναι ελαφρύ το εργαλείο , (2980γρ / 71εκ ) σου δίνει την εντύπωση πως πρέπει να το κρατάς λες και είναι το πλαστικό τουφέκι του γιού μου , όμως δεν είναι έτσι...
μετά απο μερικές τουφεκιές το βρίσκεις και δεν έχεις τέτοιο θέμα (το είχα και εγώ στην αρχή) , το δοκίμασαν και δυο παλαιοί σκοπευτές (Ελπικήδης και Σταυρίδης ) και είπαν πως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα , το μόνο που είχαν να προσάψουν για αρχη τουλάχιστον ειναι το οτι έχει κενό στην σκανδάλη και για αυτούς που έχουν perazzi το οποίο δεν έχει κενο είναι πρόβλημα , το οποίο όμως συνηθίζεται...

Όσον αφορά την δική μου άποψη , δυστηχώς δεν μετράει απόλυτα , "i am in love with my shotgun" και έχει μόνο σημασία για εμένα οτι μου κάθεται γάντι και δεν έχω προβλήματα..

Τέλος απλά να αναφέρω οτι η αγορά ενός όπλου του οποίου γουστάρεις φτιάχνει ψυχολογία και ως γνωστόν η ψυχολογία έχει μεγάλο αντίκτυπο στην σκοπευτική μας ικανότητα!!!!

Τάσο πέρνα και από δω για τα καλωσορίσματα. http://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better.17/page-142
 
Χαίρετε και απο εμένα...

Είμαι ο Τάσος απο τα Χανιά και ιδιοκτήτης του 828u ...
Ο φίλος ο Στέλιος απο οτι είδα έχει κάνει μια καλή ανάλυση σχετικά , θα κάνω και εγώ μια πιο αναλυτική σε επόμενο post μου..
για αρχή απλά να πω κάτι σχετικά με τα σχόλια περι αναπήδησης...
επειδή είναι ελαφρύ το εργαλείο , (2980γρ / 71εκ ) σου δίνει την εντύπωση πως πρέπει να το κρατάς λες και είναι το πλαστικό τουφέκι του γιού μου , όμως δεν είναι έτσι...
μετά απο μερικές τουφεκιές το βρίσκεις και δεν έχεις τέτοιο θέμα (το είχα και εγώ στην αρχή) , το δοκίμασαν και δυο παλαιοί σκοπευτές (Ελπικήδης και Σταυρίδης ) και είπαν πως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα , το μόνο που είχαν να προσάψουν για αρχη τουλάχιστον ειναι το οτι έχει κενό στην σκανδάλη και για αυτούς που έχουν perazzi το οποίο δεν έχει κενο είναι πρόβλημα , το οποίο όμως συνηθίζεται...

Όσον αφορά την δική μου άποψη , δυστηχώς δεν μετράει απόλυτα , "i am in love with my shotgun" και έχει μόνο σημασία για εμένα οτι μου κάθεται γάντι και δεν έχω προβλήματα..

Τέλος απλά να αναφέρω οτι η αγορά ενός όπλου του οποίου γουστάρεις φτιάχνει ψυχολογία και ως γνωστόν η ψυχολογία έχει μεγάλο αντίκτυπο στην σκοπευτική μας ικανότητα!!!!
Καλησπερα!! Το επιασα στο σκοπευτηριο και τολμω να πω για καθαροαιμο κυνηγετικο οπλο ΓΕΝΙΚΟΥ κυνηγιου,εκ πρωτης αποψης οπως το ειδα το θεωρω ιδανικο!!! Κυνηγας τα παντα με αυτο! Ενα οπλο για ΟΛΑ! Ισως το πιο ζυγισμενο οπλο που επιασα στα χερια μου με 71 ποντους κανες!! μην ξεχναμε οτι προκειται για ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ οπλο και εκει εδωσε βαρος η benelli..τωρα και στο σκοπευτηριο,μια χαρα το παιρνεις και κανεις την πλακα σου..και εριχνες και πολυ καλα απο οτι ειδα με αυτο,καθως ημουν διπλα σου σε μια πουλα..καλοτουφεκο να ειναι και καλως ορισες στο hunterlife!
 
Last edited:
Καλησπερα και παλι!! εκανα την αμαρτια μου χθες..δεν αντεξα βασικα τον πειρασμο..την ειδα σε αγγελια, ηταν σε τσαμπα τιμη και μολις την ειδα ηταν σε καινουρια κατασταση και την χτυπησα αμεσως..τιμη:500 ευρω..ειχε μεσα μονο τα τρια τσοκ που δινει η benelli..ο ανθρωπος δεν ηξερε πολλα απο οπλα,και την ειχε κυνηγησει απο οτι μου ειπε 2 χρονια με πολυ λιγα φυσιγγια που φαινοταν αλλωστε απο την καινουρια κατασταση του οπλου.το οπλο ειχε ανθρακονημα στη ριγα και τελειο ζυγισμα!! στο benelli club και εγω με μια benelli Centro..οποιος την εχει η ξερει πραγματα για το οπλο θα εκτιμουσα την γνωμη του.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top