Baikal Team

Εχει και το σημα cip που λογικα λεει οτι συμορφωνεται με τις απαιτησεις τις cip!!! δεν ξερω τι ακριβως ζηταει για τα 12/70 αλλα μαλον δοκιμαζονται στα 1200 μπαρ ?!!!
Απο ολο αυτο το ψαξιμο που κανω καταλαβα οτι τα 663 που λεει το ενθετο ειναι στο 3/4 των δοκιμων Cip ΔΗΛ. δοκιμη στα 900?.ενταξει δεν επροκειτο να κανω βολες πυροβολικου αλλα ετσι για τη σιγουρια το ψαχνω διοτι βλεπω καποια φυσιγγια στα 700-700 και κατι και εχω ανασφαλειες λογο αγνοιας.Μη σας κουραζω γιατι βρηκα ηδη να εχει γινει ιδια συζητηση πιο πισω...Αλλα σας ευχαριστω για την ανταποκριση
 
Σ ευχαριστω Τασο.
Η σφραγίδα Cip μπήκε στα Ρωσικα όπλα κάπου στα τέλη του 2014 κ σε κάθε άλλο όπλο που η χώρα κατασκευής του είναι μέλος της Cip....

Δες αυτή την παρακατω ερώτηση που προφανως μας λέει ότι το όπλο σου μπορεί να ρίξει φυσιγγια μέχρι 740 bar για καθημερινη χρήση κ αυτό είναι λογικό εχοντας θαλαμη 70mm...
Aν ήταν magnum 76mm θα είχε σφραγίδα CIP S...


BAIKAL MP43

Κύριε Νικήτα, σε συνέχεια της επικοινωνίας μας για το BAIKAL MP-43 (CAL12/70) που δεν αναγράφει τις αριθμητικές πιέσεις, παρατήρησα ότι το δικό μου όπλο αναγράφει CIP και από κάτω το γράμμα Ν στο σημείο που άλλα Baikal αναγράφουν τις αριθμητικές πιέσεις. Δηλαδή εκεί που άλλα στο μονομπλόκ αναγράφουν 65mgp, το δικό μου αναγράφει CIP N… Επίσης το CIP N αναγράφεται και στη βάση του όπλου μου…Επίσης, το όπλο μου φέρει τη σφραγίδα της τράπεζας δοκιμών ( βέλος ανάμεσα σε δυο Σ) στο μονομπλόκ, στη βάση και στις κάννες (με λευκό στις κάννες)…Δίπλα στη σφαγίδα αυτή βρίσκεται και ο αριθμός 16 που είναι η χρονολογία παραγωγής… Το πόρισμα είναι να μην ανησυχώ που δεν βρίσκω πουθενά αναγραφόμενο το 65mgp, σωστά?? Θερμά ευχαριστώ από Κρήτη. Με εκτίμηση.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Η ένδειξη CIP Ν δείχνει ότι έχει δοκιμαστεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές της CIP και το Ν στέκει για Nitro Proof.

Είναι δοκιμή απόλυτα ισάξια με την προγενέστερη. Μην ανησυχείτε. Το όπλο σας έχει περάσει δοκιμή όμοια με αυτή των παλαιότερων απλά δεν αναγράφει τις πιέσεις χρήσης διότι άλλαξε η τακτική. Το ίδιο συμβαίνει με όλες τις Τράπεζες Δοκιμών που τώρα σφραγίζουν λιγότερα στοιχεία στα όπλα.
Σ ευχαριστω Τασο,διαφωτιστικο το αρθρο σου
 
Είναι δυνατόν το μονόκαννο της Μπαϊκάλ με θαλάμη μάγκνουμ να έχει βάρος 3,3 κιλά; Ξέρω ότι έχει πολύ χοντρή κάνη αλλά πολύ μεγάλο νούμερο μου φαίνεται, εκτός και αν είναι λάθος.
https://www.kalkantzakos.com/Product/3396/mp18m-0101007,-monokanno-baikal
 
Είναι δυνατόν το μονόκαννο της Μπαϊκάλ με θαλάμη μάγκνουμ να έχει βάρος 3,3 κιλά; Ξέρω ότι έχει πολύ χοντρή κάνη αλλά πολύ μεγάλο νούμερο μου φαίνεται, εκτός και αν είναι λάθος.
https://www.kalkantzakos.com/Product/3396/mp18m-0101007,-monokanno-baikal
Πιστεύω ότι είναι λάθος !!! Εγώ έχω το απλό (με την 70αρα θαλάμη) ... Δεν μπορεί το μάγκνουμ να είναι μισό κιλό βαρύτερο !!!
Κι από ότι βλέπω, ούτε το συγκεκριμένο έχει ρίγα. Αλλά και να είχε, πάλι δεν δικαιολογείται αυτό το βάρος ...
IMG_20190319_213248.jpg
 
Είναι δυνατόν το μονόκαννο της Μπαϊκάλ με θαλάμη μάγκνουμ να έχει βάρος 3,3 κιλά; Ξέρω ότι έχει πολύ χοντρή κάνη αλλά πολύ μεγάλο νούμερο μου φαίνεται, εκτός και αν είναι λάθος.
https://www.kalkantzakos.com/Product/3396/mp18m-0101007,-monokanno-baikal
Λάθος θα είναι εδώ και τα πλάγια απλά και μάγκνουμ τα λέει 3400,που ισχύει για το μάγκνουμ σίγουρα.
 
Οι καραμπινες εκαναν face lift το 2021? Ειδα και μια στο car. Αυτές έχουν τα μαγαζια? Ξέρει κανείς?

Πολύ ενδιαφέρον ! Που το βρήκες; Υπάρχουν στην Ελληνική αγορά; Αν έχει βελτιωθεί το φινίρισμα (από μακριά έτσι φαίνεται) και διατηρηθεί η γνωστή τιμή, είναι μονόδρομος !!
 
Πολύ ενδιαφέρον ! Που το βρήκες; Υπάρχουν στην Ελληνική αγορά; Αν έχει βελτιωθεί το φινίρισμα (από μακριά έτσι φαίνεται) και διατηρηθεί η γνωστή τιμή, είναι μονόδρομος !!
μπα δε νομιζω πρεπει να κανουν καινουργιες παραλαβες εδω δεν εχουν φερει την profi ακομη
Πουλιέται μια στο car. Έχω δει κι άλλα βίντεο στο youtube
 
Μην πολυ πιστεύεται το βάρος που αναφέρουν τα sites. Στις περισσότερες φορές είναι λάθος. Εγώ διάβαζα για το mp27 magnum ότι ζυγίζει 3600 σε κάποια sites αλλά το δικό μου ζυγισμένο είναι περίπου 3400. To ίδιο και το mp43 με απλές κάννες το αναφέρουν στα 3400 αλλά το δικό μου ζυγισμένο είναι περίπου στα 3200. Πιο πίσω σε παλιότερα ποστ μου έχω φωτογραφίες με την ζυγαριά από τα δικά μου όπλα.
 
Μην πολυ πιστεύεται το βάρος που αναφέρουν τα sites. Στις περισσότερες φορές είναι λάθος. Εγώ διάβαζα για το mp27 magnum ότι ζυγίζει 3600 σε κάποια sites αλλά το δικό μου ζυγισμένο είναι περίπου 3400. To ίδιο και το mp43 με απλές κάννες το αναφέρουν στα 3400 αλλά το δικό μου ζυγισμένο είναι περίπου στα 3200. Πιο πίσω σε παλιότερα ποστ μου έχω φωτογραφίες με την ζυγαριά από τα δικά μου όπλα.
Η mp155 παντος η πλαστικια που εχω εγω ειναι 3150 ακριβως !! Οπως τα λενε στο σαιτ τους
 
Αρχίζει και μου αρέσει επικίνδυνα η Μπαικάλα.
Πρέπει να δώ ένα ξύλινο με 66 εκ κάννη.
Κάποιοι ρώσσοι συστήνουν ελαφρύ γυαλοχαρταρισμα στο σιδηρόδρομο που κάθεται το κλείστρο
Ξύνεσαι στου τσοπάνη τη γκλίτσα βλέπω Κωστή.
 
Back
Top