Πλαγιόκαννο

Ευχαριστώ πολύ ! 😊

Είναι ένα Vincenzo Bernardelli μοντέλλο 112 με κανονικές θαλάμες, αυτόματους εξωλκείς, κάννες 71 cm και τσόκ * / ***.

Έχει δουλευτεί αλλά κρατιέται καλά ακόμα.

Έτσι ήταν στα νιάτα του (από κατάλογο της εταιρείας του 1975) :

https://www.ilbraccoitaliano.net/forum/attachment.php?attachmentid=46176&d=1356214005
Αξιόλογο και πολύ όμορφο. Να το ευχαριστηθείς!
 
Αξιόλογο και πολύ όμορφο. Να το ευχαριστηθείς!
Το εύχομαι και το ελπίζω ! .pray to God.

Δεν ξέρω τι κλωτσιές θα μου ρίξει στην πρώτη μας "επαφή" αλλά θα έχω τον νού μου. 😁

Ήδη κοιτάζω για πέλμα καλύτερης απορρόφησης της ανάκρουσης από το εργοστασιακό με βακελίτη που έχει.

Για μέτρα κοντακιού και τα λοιπά είναι νωρίς ακόμα - να δώ την διαγωγή του πρώτα και μετά έχει ο Θεός.
 
Ριξτο!!🙂
Yes sir ! .RESPECT.

Την Κυριακή ίσως καταφέρω να συμμετέχω σε ένα λαγοκυνήγι (το δεύτερο συνολικά που έχω κάνει ποτέ) και σκεφτόμουν να το εγκαινιάσω. Από την άλλη όμως σκέφτομαι πώς ίσως είναι καλύτερο να πάρω την καραμπίνα - ανασφάλεια θές, το 3ο φυσίγγι κλπ κλπ - οπότε μάλλον θα βγεί στη γύρα αργότερα.
 
Ταπεινή γνώμη....
ΠΡΩΤΑ κοίτα τα μέτρα!!
Με έβαλες στο τριπάκι και πήγα και τα μέτρησα πρίν λίγο. .think.

Μήκος κοντακιού 37,5 cm (από την μέση της πρώτης σκανδάλης μέχρι την μέση του κοντακιού)
Μικρή κλίση 3,4-3,5 cm και μεγάλη περίπου 6 cm (από την ευθεία της ρίγας)
 
Με έβαλες στο τριπάκι και πήγα και τα μέτρησα πρίν λίγο. .think.

Μήκος κοντακιού 37,5 cm (από την μέση της πρώτης σκανδάλης μέχρι την μέση του κοντακιού)
Μικρή κλίση 3,4-3,5 cm και μεγάλη περίπου 6 cm (από την ευθεία της ρίγας)
Στη καραμπίνα έχεις παρόμοια μέτρα;
 
Το εύχομαι και το ελπίζω ! .pray to God.

Δεν ξέρω τι κλωτσιές θα μου ρίξει στην πρώτη μας "επαφή" αλλά θα έχω τον νού μου. 😁

Ήδη κοιτάζω για πέλμα καλύτερης απορρόφησης της ανάκρουσης από το εργοστασιακό με βακελίτη που έχει.

Για μέτρα κοντακιού και τα λοιπά είναι νωρίς ακόμα - να δώ την διαγωγή του πρώτα και μετά έχει ο Θεός.
...νομίζω ότι με το βάρος που έχει, από 28γρ έως 32γρ. φυσίγγια, δεν θα έχεις θέμα ανάκρουσης για μικρά - μεσαία πτερωτά...ίσως και ως τα 34γρ. για πιο μεγάλα θηράματα, με την προϋπόθεση να σου έρχεται καλά ( μέτρα ) και με ένα καλό πέλμα...

Καλορίζικο και καλοτούφεκο εύχομαι, με τιμή να το κρατάς και τιμημένο να σε βγάζει...

Υ.Γ...είναι πολύ όμορφο όπλο, και τούτο ( για μένα ) παίζει ρολό στο δίκαννο....
 
Με έβαλες στο τριπάκι και πήγα και τα μέτρησα πρίν λίγο. .think.

Μήκος κοντακιού 37,5 cm (από την μέση της πρώτης σκανδάλης μέχρι την μέση του κοντακιού)
Μικρή κλίση 3,4-3,5 cm και μεγάλη περίπου 6 cm (από την ευθεία της ρίγας)
Τέλεια μέτρα για μένα.
 
Δεν μου άρεσε ποτέ αυτή η συνήθεια πολλών δήθεν οπλοφιλων να εκθειαζουν το ξύλινο πέλμα στα κοντακια πολλών ακριβών όπλων. Αυτό είναι θεμιτό για ένα όπλο που θα παραμείνει στην βιτρίνα και δεν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ στο κυνήγι, τα πέλματα από πλαστικό με μεγάλο πάχος και καλά υλικά βοηθάνε περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στην απόσβεση του λάκτισματος. με το κατάλληλο πέλμα με ένα όπλο 2,5 κιλών ρίχνεις πιο άνετα τα ίδια φυσιγγια, από ότι με ένα 3,5 κιλών με σκληρό πέλμα.
 
Στη καραμπίνα έχεις παρόμοια μέτρα;
Την ρύθμιση την έκανα χρόνια πρίν αλλάζοντας την φλάντζα C με την D.
Η μεγάλη κλίση είναι στα 65 mm (ή 6,5 cm) αλλά για την εμπρός πρέπει να την ξαναμετρήσω.
Είχα αλλάξει και πέλμα και βολεύτηκα αλλά δεν κάθησα να καταγράψω τα ακριβή μέτρα της.
 
...νομίζω ότι με το βάρος που έχει, από 28γρ έως 32γρ. φυσίγγια, δεν θα έχεις θέμα ανάκρουσης για μικρά - μεσαία πτερωτά...ίσως και ως τα 34γρ. για πιο μεγάλα θηράματα, με την προϋπόθεση να σου έρχεται καλά ( μέτρα ) και με ένα καλό πέλμα...

Καλορίζικο και καλοτούφεκο εύχομαι, με τιμή να το κρατάς και τιμημένο να σε βγάζει...

Υ.Γ...είναι πολύ όμορφο όπλο, και τούτο ( για μένα ) παίζει ρολό στο δίκαννο....
Ευχαριστώ πολύ ! .shake hands.

Ελπίζω να μείνει και να προσφέρει και να μην καταλήξει σε αγγελία σε κάποιο χρονικό διάστημα.

Το βάρος του είναι στα 3,16 kgr και όσο για την ομορφιά έρχομαι να συμφωνήσω με τα χίλια ! .exciting.(ειδικά άν συγκριθεί με το ταπεινό Baikal)
 
Ευχαριστώ πολύ ! .shake hands.

Ελπίζω να μείνει και να προσφέρει και να μην καταλήξει σε αγγελία σε κάποιο χρονικό διάστημα.

Το βάρος του είναι στα 3,16 kgr και όσο για την ομορφιά έρχομαι να συμφωνήσω με τα χίλια ! .exciting.(ειδικά άν συγκριθεί με το ταπεινό Baikal)
...το είδα το βάρος στο φυλλάδιο που ανέβασες (3,1 κιλά; έγραφε )...

Υ.Γ...αν αγαπήσεις πραγματικά ένα όπλο, ένα μεγάλο + , είναι η ιδιογόμωση... θα βγάλεις φυσίγγιο(α) να του(και σου) ταιριάζει και θα το απολαύσεις... ;) ...
 
Αφού ήμουν Βόλο έκανα μερικά χουφτώματα στον ζαπατουλη
Αυτό το έχω κατά νού να το κάνω άμα ξανακατέβω πρός το Πήλιο για εκδρομή. ;)

Τα "χουφτώματα" είναι δίκοπο μαχαίρι αλλά κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί. .my man.

Σήμερα το πρωΐ είχα την ευκαιρία να πιάσω μια Baikal MP 155 με ξύλινο κοντάκι και ένα δίκαννο (Benelli 828U) και μόνο καλά λόγια έχω να πώ γι' αυτή την εμπειρία. 😎
 
...το είδα το βάρος στο φυλλάδιο που ανέβασες (3,1 κιλά; έγραφε )...

Υ.Γ...αν αγαπήσεις πραγματικά ένα όπλο, ένα μεγάλο + , είναι η ιδιογόμωση... θα βγάλεις φυσίγγιο(α) να του(και σου) ταιριάζει και θα το απολαύσεις... ;) ...
Το καταλαβαίνω αλλά μάλλον δεν θα έχω ποτέ τον χρόνο να ασχοληθώ με αυτή την δραστηριότητα.
Το "ποτέ" βέβαια είναι μεγάλη κουβέντα και ίσως κάτι αλλάξει αλλά δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα.

Άν με κερδίσει το "αίσθημα" τότε θα του κάνω τα χατήρια με περισσότερη προθυμία. 😍
 
Δεν μου άρεσε ποτέ αυτή η συνήθεια πολλών δήθεν οπλοφιλων να εκθειαζουν το ξύλινο πέλμα στα κοντακια πολλών ακριβών όπλων. Αυτό είναι θεμιτό για ένα όπλο που θα παραμείνει στην βιτρίνα και δεν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ στο κυνήγι, τα πέλματα από πλαστικό με μεγάλο πάχος και καλά υλικά βοηθάνε περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στην απόσβεση του λάκτισματος. με το κατάλληλο πέλμα με ένα όπλο 2,5 κιλών ρίχνεις πιο άνετα τα ίδια φυσιγγια, από ότι με ένα 3,5 κιλών με σκληρό πέλμα.

Και η δική μου εμπειρία: Έχω κάψει στο πρόσφατο παρελθόν, κυριολεκτικά, χιλιάδες φουσέκια με δύο αξιόλογα δίκαννά μου ορθόκαννα, τα οποία διαθέτουν σκληρό, ξύλινο πέλμα: σχεδόν 5.000 φυσέκια με το Caesar Guerini Essex μόλις πέρυσι, και περί τις 2.500 χιλιάδες φουσέκια με το Antoni Zoli Columbus Gold το '16-'17! Και άλλες 2.500 χιλιάδες περίπου φυσέκια το '17-'18 με το εξαιρετικό, γιαπωνέζικο ορθόκαννο SKB 605 S το οποίο διαθέτει σκληρό, μαύρο πέλμα από βακελίτη!
Ε λοιπόν, δεν ένιωσα καμία αξιόλογη διαφορά στην αίσθηση τού λακτίσματος στον ώμο μου, εν συγκρίσει ακόμη και με το εξαιρετικό, υδραυλικό σύστημα απόσβεσης λακτίσματος της Beretta, το λεγόμενο kick off, το οποίο φοράει το αλληλεπίθετό μου Beretta SV10 Perennia 1 και με το οποίο έχω κάψει περί τις 4.000 φυσεκλίκια τη διετία '14-'15, '15-'16!
Συμπερασματικά, εγώ θα έλεγα, πως για να μην πονάει και μελανιάζει ο ώμος μας με τις αλλεπάλληλες ντουφεκιές, πρωτίστως, πρέπον κι ωφέλιμο θα ήταν, να μας κάθεται σωστά το πέλμα του κοντακιού στον ώμο μας, κι όχι να "στραβοκάθεται"...! Με άλλα λόγια, να μας ταιριάζουν αρκετά καλά οι διαστάσεις του κοντακίου, αλλά και να επωμίζουμε σωστά, μαλακά και σταθερά...
 
Last edited:
Ευχαριστώ πολύ ! 😊

Είναι ένα Vincenzo Bernardelli μοντέλλο 112 με κανονικές θαλάμες, αυτόματους εξωλκείς, κάννες 71 cm και τσόκ * / ***.

Έχει δουλευτεί αλλά κρατιέται καλά ακόμα.

Έτσι ήταν στα νιάτα του (από κατάλογο της εταιρείας του 1975) :

https://www.ilbraccoitaliano.net/forum/attachment.php?attachmentid=46176&d=1356214005

Πρόσεχε μην του μπήξεις ποτέ στις θαλάμες του φυσίγγια (πάντοτε 70άρια και κάτω εννοείται - ποτέ 76άρια), τα οποία αναπτύσσουν πάνω από 650 bar...!!! Διότι σήμερον ημέρα, κυκλοφορεί πληθώρα φυσιγγίων 70χιλ. (και σκοπευτικά ακόμη), τα οποία αναπτύσσουν περί τα 700-740 bar (το ανώτατο όριο πιέσεων για τα 70άρια φυσίγγια από την Ένωση Τραπεζών Δοκιμών, CIP)!!
Τα 650 bar λοιπόν, είναι το ανώτατο όριο πιέσεων καθημερινής χρήσης για το συγκεκριμένο δικαννάκι της Bernardelli!
Και ποτέ, μα ποτέ, μην κάνεις το λάθος και του ρίξεις 70άρι φυσίγγι που αναγράφει max 1050 bar!! Μεγάλος κίνδυνος!!

(Αυτά τα γράφω, θεωρώντας δεδομένο ότι οι πιέσεις δοκιμής για το συγκεκριμένο τουφέκι με τις απλές θαλάμες ήτανε τα 900 bar.)
 
Last edited:
Ευχαριστώ πολύ ! 😊

Είναι ένα Vincenzo Bernardelli μοντέλλο 112 με κανονικές θαλάμες, αυτόματους εξωλκείς, κάννες 71 cm και τσόκ * / ***.

Έχει δουλευτεί αλλά κρατιέται καλά ακόμα.

Έτσι ήταν στα νιάτα του (από κατάλογο της εταιρείας του 1975) :

https://www.ilbraccoitaliano.net/forum/attachment.php?attachmentid=46176&d=1356214005
Έβγαινε και με τσοκακια από τότε !!Με τσοκ θα ήταν ΤΈΛΕΙΟ (για μένα)!!
 
Back
Top