Πλαγιόκαννο

Παρέα καλησπερα. Μια κυρια έχει ενα κοκοροτούφεκο pieper stahl ή καπως ετσι το οποιο εισήγαγε ο Μαλτσινιώτης. Ειναι αρκετά δουλεμένο με εξωτερικο pitting και σχεδον λιωμένες ψαθες. Εσωτερικά οι κάννες εχουν αρπάξει λιγο pitting. Δεν κουναει καθολου αλλα λειπει ένας κοκκορας. Την πανω ριγα την εχουν κολλησει με καλάι αλλα δεν εξυσαν τα απομειναρια να φυγουν. Να το παρω να ασχοληθώ αν ειμαι καλά και ευκαιρήσω; Τζαμπα θα το δωσει αλλιως θα παραδωθει. Σκεφτομουν να μην ασχοληθώ καν αλλα το σκεφτομαι για τον μαλτσινιώτη. Ειμαι λιγο ρομαντικός. Φωτό δεν εβγαλα, ήμουν βιαστικός κ εγώ κ ο ανθρωπος που μου το έδειξε.
 
Παρέα καλησπερα. Μια κυρια έχει ενα κοκοροτούφεκο pieper stahl ή καπως ετσι το οποιο εισήγαγε ο Μαλτσινιώτης. Ειναι αρκετά δουλεμένο με εξωτερικο pitting και σχεδον λιωμένες ψαθες. Εσωτερικά οι κάννες εχουν αρπάξει λιγο pitting. Δεν κουναει καθολου αλλα λειπει ένας κοκκορας. Την πανω ριγα την εχουν κολλησει με καλάι αλλα δεν εξυσαν τα απομειναρια να φυγουν. Να το παρω να ασχοληθώ αν ειμαι καλά και ευκαιρήσω; Τζαμπα θα το δωσει αλλιως θα παραδωθει. Σκεφτομουν να μην ασχοληθώ καν αλλα το σκεφτομαι για τον μαλτσινιώτη. Ειμαι λιγο ρομαντικός. Φωτό δεν εβγαλα, ήμουν βιαστικός κ εγώ κ ο ανθρωπος που μου το έδειξε.
Να το πάρεις και να ασχοληθείς, δεν χρειάζεται βιασύνη σιγά, σιγά θα το επαναφέρεις.
 
Παρέα καλησπερα. Μια κυρια έχει ενα κοκοροτούφεκο pieper stahl ή καπως ετσι το οποιο εισήγαγε ο Μαλτσινιώτης. Ειναι αρκετά δουλεμένο με εξωτερικο pitting και σχεδον λιωμένες ψαθες. Εσωτερικά οι κάννες εχουν αρπάξει λιγο pitting. Δεν κουναει καθολου αλλα λειπει ένας κοκκορας. Την πανω ριγα την εχουν κολλησει με καλάι αλλα δεν εξυσαν τα απομειναρια να φυγουν. Να το παρω να ασχοληθώ αν ειμαι καλά και ευκαιρήσω; Τζαμπα θα το δωσει αλλιως θα παραδωθει. Σκεφτομουν να μην ασχοληθώ καν αλλα το σκεφτομαι για τον μαλτσινιώτη. Ειμαι λιγο ρομαντικός. Φωτό δεν εβγαλα, ήμουν βιαστικός κ εγώ κ ο ανθρωπος που μου το έδειξε.
Να το παρεις .Εγραψαν ιστορια οι Μαλτσινιωτηδες
 
...αν εννοείς Cal.16 υπάρχουν , ιδογόμωσης... :) ...

Παρόλα αυτά δεν κατάλαβα τον λόγο της ερώτησης σου Παναγιώτη...
Επειδή δεν είναι τόσο δημοφιλές διαμέτρημα όπως το 12 τα προσφερόμενα φυσίγγια θα είναι λιγότερα και πιο ακριβά (γνώμη μου πάντα) , και η μεταπώληση αν χρειαστει πιστεύω ότι θα είναι πιο δύσκολη.
 
Επειδή δεν είναι τόσο δημοφιλές διαμέτρημα όπως το 12 τα προσφερόμενα φυσίγγια θα είναι λιγότερα και πιο ακριβά (γνώμη μου πάντα) , και η μεταπώληση αν χρειαστει πιστεύω ότι θα είναι πιο δύσκολη.
...καλά τα λες!... :) ...αλλα βασικά εγώ ζητούσα μια γνώμη για τα ισπανικά και βασικά για τα ugartechea...
 
...καλά τα λες!... :) ...αλλα βασικά εγώ ζητούσα μια γνώμη για τα ισπανικά και βασικά για τα ugartechea...
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω για την αξιοπιστία ,τα βλητικα χαρακτηριστικά αυτών των δικανων ,αν υπάρχει καλή υποστήριξη και ανταλλακτικά!!!
 
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω για την αξιοπιστία ,τα βλητικα χαρακτηριστικά αυτών των δικανων ,αν υπάρχει καλή υποστήριξη και ανταλλακτικά!!!
https://gunandknifeclassics.gr/ugartechea-cal-16-new-πρόσφατης-παραλαβής/

...το τουφέκι δείχνει "τίμιο" φίλε...αλλά απο υποστήριξη και ανταλλακτικά...μάλλον τζίφος...αυτό καταλαβαίνω... :(...
 
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω για την αξιοπιστία ,τα βλητικα χαρακτηριστικά αυτών των δικανων ,αν υπάρχει καλή υποστήριξη και ανταλλακτικά!!!
Είναι ένα κλασσικό δίκαννο "ορθόδοξης" σχεδίασης και κατασκευής - δεν βλέπω τον λόγο να έχει θέμα με ανταλλακτικά άν χρειαστεί κάτι.

Κυκλοφορούν και πωλούνται και χρησιμοποιούνται ένα σωρό δίκαννα που τα εργοστάσια κατασκευής τους έχουν κλείσει εδώ και δεκαετίες. Άν δεν υπήρχαν λύσεις στα ζητήματα που κατά καιρούς μπορεί να παρουσιάζουν θα είχαν πάει όλα στο "χρονοντούλαπο της ιστορίας".

Εννοείται πώς οι λύσεις δίνονται πάντα από οπλουργό που κατέχει σωστά το θέμα και δεν δηλώνει "παντογνώστης" ενώ δεν ξέρει τι του γίνεται.
 
Είναι ένα κλασσικό δίκαννο "ορθόδοξης" σχεδίασης και κατασκευής - δεν βλέπω τον λόγο να έχει θέμα με ανταλλακτικά άν χρειαστεί κάτι.

Κυκλοφορούν και πωλούνται και χρησιμοποιούνται ένα σωρό δίκαννα που τα εργοστάσια κατασκευής τους έχουν κλείσει εδώ και δεκαετίες. Άν δεν υπήρχαν λύσεις στα ζητήματα που κατά καιρούς μπορεί να παρουσιάζουν θα είχαν πάει όλα στο "χρονοντούλαπο της ιστορίας".

Εννοείται πώς οι λύσεις δίνονται πάντα από οπλουργό που κατέχει σωστά το θέμα και δεν δηλώνει "παντογνώστης" ενώ δεν ξέρει τι του γίνεται.
Εδώ μπορεί να ανοίξει μεγάλη κουβέντα για το τι ανταλλακτικά υπάρχουν ,ποιός οπλουργος έχει τις γνώσεις , εξοπλισμό , διάθεση και με τι κόστος να κατασκευάσει ανταλλακτικό .Η σημαντική διαφορά είναι άλλο να έχεις ένα όπλο από τον πατέρα σου και να θελήσεις να το επισκευασεις αλλά λόγο έλλειψης ανταλλακτικών να αναγκαστείς να το παροπλισεις και άλλο να πάρεις σήμερα ενα καινούργιο ξέροντας ότι το εργοστάσιο έχει κλείσει και ανταλλακτικά απλώς δεν υπάρχουν.
 
Εδώ μπορεί να ανοίξει μεγάλη κουβέντα για το τι ανταλλακτικά υπάρχουν ,ποιός οπλουργος έχει τις γνώσεις , εξοπλισμό , διάθεση και με τι κόστος να κατασκευάσει ανταλλακτικό .Η σημαντική διαφορά είναι άλλο να έχεις ένα όπλο από τον πατέρα σου και να θελήσεις να το επισκευασεις αλλά λόγο έλλειψης ανταλλακτικών να αναγκαστείς να το παροπλισεις και άλλο να πάρεις σήμερα ενα καινούργιο ξέροντας ότι το εργοστάσιο έχει κλείσει και ανταλλακτικά απλώς δεν υπάρχουν.
Τα ανταλλακτικά στα δίκαννα εφαρμόζονται κατά περίπτωση στον κάθε μηχανισμό όπλου από έμπειρο οπλουργό.
Έτσι σχεδιάζονταν κι έτσι φτιάχνονταν τα περισσότερα τουλάχιστον.
Άν σπάσει μια βελόνα ή ένα ελατήριο τύπου V το νέο εξάρτημα θα χρειαστεί εφαρμογή να ταιριάξει ακριβώς και να λειτουργήσει σωστά.
Επαναλαμβάνω πράγματα που πιστεύω πώς τα γνωρίζουν ήδη οι περισσότεροι συμμετέχοντες στο forum.

Και στην περίπτωση του παλιού όπλου με συναισθηματική αξία (αλλά ταλαιπωρημένου ή/και χαμηλής αρχικής ποιότητας κατασκευής) και στην περίπτωση του καινούριου (που δεν έχει υποστεί φθορά ακόμα) οι λύσεις είναι παρόμοιες. Το θέμα είναι άν έχει την διάθεση να ασχοληθεί ο κάτοχος και πόσο είναι το "ταβάνι" των χρημάτων που θέλει να ξοδέψει για την επίτευξη αυτού του σκοπού. Άν το βάλει στόχο και οπλουργό σωστό θα βρεί και η δουλειά του θα γίνει. Άν πάλι έχει δισταγμούς ή ενδοιασμούς ή βαριέται ή οτιδήποτε άλλο τότε η λύση είναι τα καινούρια μοντέλλα όπλων που τα εργοστάσια δεν έχουν βαρέσει ακόμα "κανόνι", κατασκευής του 2021-2022 κατά προτίμηση για να μην μας φάει το άγχος (μπορούμε επίσης να παρακολουθούμε και τον οικονομικό τύπο για να έχουμε μια ιδέα για το πότε θα ρίξει "φαλιμέντο" η κάθε εταιρεία). :rolleyes:
 
https://gunandknifeclassics.gr/ugartechea-cal-16-new-πρόσφατης-παραλαβής/

...το τουφέκι δείχνει "τίμιο" φίλε...αλλά απο υποστήριξη και ανταλλακτικά...μάλλον τζίφος...αυτό καταλαβαίνω... :(...
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται το οπλάκι. Αν το όπλο δεν έχει κάποιο πολύ σοβαρό πρόβλημα που να χρειάζεται αντικατάσταση όλου του όπλου δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Όλα τα Άνσον - Ντήλυ ίδια είναι.
 
Καλησπέρα σ' όλους! :) ...

Γνώμες για το ισπανικό ugartechea?...(άσχετα με το αν είναι διαμέτρημα 16...)...

https://www.artemis-sport.gr/plagiokanno-ugartechea-cal-16.html

Τιμιότατες, ποιοτικότατες και κομψές/σικάτες κατασκευές τα δικαννάκια της Ignacio Ugartechea!! Και σε πολύ "λογικές" τιμές!
Προσομοιάζουν πολύ στην εγγλέζικη σχολή του πλαγιόκαννου, με το πολύ απλό και πολύ αξιόπιστο σύστημα λειτουργίας Anson-Deeley...
Ο Νικήτας Κυπρίδημος έχει διαπιστώσει ότι τα Ουγκαρτετσέα φέρουν ιδιαίτερη φροντίδα και στο εσωτερικό τους (προσεγμένες λειάνσεις κι εφαρμογές όλων των εξαρτημάτων τους)...!! Πράγμα που τα τοποθετεί ένα σκαλί πάνω (όπως χαρακτηριστικώς αναφέρει ο Νικήτας) απ' όλα τα υπόλοιπα Ισπανικά (κι ευρωπαϊκά) δίκαννα τής μεσαίας κατηγορίας...!!
 
Last edited:
Τιμιότατες, ποιοτικότατες και κομψές/σικάτες κατασκευές τα δικαννάκια της Ignacio Ugartechea!! Και σε πολύ "λογικές" τιμές!
Προσομοιάζουν πολύ στην εγγλέζικη σχολή του πλαγιόκαννου, με το πολύ απλό και πολύ αξιόπιστο σύστημα λειτουργίας Anson-Deeley...
Ο Νικήτας Κυπρίδημος έχει διαπιστώσει ότι τα Ουγκαρτετσέα φέρουν ιδιαίτερη φροντίδα και στο εσωτερικό τους (προσεγμένες λειάνσεις κι εφαρμογές όλων των εξαρτημάτων τους)...!! Πράγμα που τα τοποθετεί ένα σκαλί πάνω (όπως χαρακτηριστικώς αναφέρει ο Νικήτας) απ' όλα τα υπόλοιπα Ισπανικά (κι ευρωπαϊκά) δίκαννα τής μεσαίας κατηγορίας...!!
Και ποια είναι αυτά που είναι ένα σκαλί κάτω;
 
Και ποια είναι αυτά που είναι ένα σκαλί κάτω;

"Μεσαίας" κατηγορίας εννοούμε τα μαζικής παραγωγής μηχανοποίητα τυφέκια όλων των εταιρειών, μικρομεσαίας χρηματικής κατηγορίας, που φέρουν ελαχίστη/στοιχειώδη ή και καθόλου εργασία στο χέρι...
Εξαιρούνται δηλαδή τα ''ανώτερης'' ή ''ανώτατης'' κατηγορίας όπλα, τα οποία είναι κατά πολύ ακριβότερα και διαθέτουν ''υψηλή'' ή ακόμη και ''ύψιστη'' ποιότητα κατασκευής (τα λεγόμενα ''premium'')... Αυτά, εννοείται, πως ''κουβαλάνε'' απάνω τους αρκετή έως μπόλικη δουλειά στο χέρι (αρκετές έως πολλές εργατώρες χειροποίητης ή ημιχειροποίητης εργασίας)...
Πάντοτε βέβαια, αναφερόμαστε σε σοβαρούς, τίμιους κι εγνωσμένης αξίας και ποιότητος οπλοκατασκευαστές...
Κι επίσης, όλα τα όπλα που έχουν φτειαχτεί με τιμιότητα και σέβαση απέναντι στο ίδιο το τελικό προϊόν κι αυτό που πρεσβεύει, αλλά κι απέναντι στον χρήστη του, είναι απολύτως ικανά κι αξιόπιστα και κάνουν μια χαρά τη δουλίτσα τους, είτε στο πεδίο, είτε στο σκοπευτήριο...
Απλό είναι. ''Ο νοών νοείτω...''
 
Last edited:
Back
Top