Benelli Team

Η V3 μπορώ να πω ότι μου έχει σφηνωθεί στον εγκέφαλο. Μου αρέσει Αντρέα Έτσι ρωτάω όμως για την απορία. Εμένα εργονομικά μου είχε φανεί και γαμω τα όπλα. Πολλά μπλιμπλικια έχει όμως μέσα της ρε παιδί μου
Δεν το έχω με τα κοντάκια και τα μέτρα, αλλά πιστεύω οι Rem είναι όπλα που γενικώς "κάθονται" εύκολα σε αρκετούς.
Τώρα όμως (με τις κλίσεις και τα πέλματα) σπάνια θα βρεις όπλο που να χρειάζεται μετατροπές για να ταιριάξει σε έναν νορμάλ άνθρωπο.
 
Σαν τις ρεμι που είχα δεν είναι. Τουλάχιστον όσα είχα (Μ2 και monty). Για μένα Παναγιώτη
Τα πολλά μπλιμπλικια η χοντρή παπια λόγο συστήματος ,η απαίτηση για συχνό καθαρισμό είναι υπέρ της εργονομίας και γενικά της χρήσης;
 
Θα πετάξεις τζάμπα λεφτά.
Όλα τα κλασικά τσοκ ανάλογα το δικό τους στόμιο και τον αυλό σου δημιουργούν μια διαφορετική σύσφιξη.
Εκεί οφείλονται οι όποιες διαφορές.
.RESPECT.
Αν θες να με ακούσεις μέτρα τον αυλό σου, μέτρα τα τσοκ σου (σωστά) και αν θες κάτι διαφορετικό πήγαινε σε μαγαζί μαζί με το παχύμετρο και αγόρασε σύσφιξη που σου λείπει.
..............................................
ΜΆΛΙΑΣΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΌΓΙΌ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΓΡΆΦΩ.......

το σαββάτο μετρήσαμε ένα ** εργοστασιακό
αυλός 18,3 τσοκ 17,7 σκάρτα (μην πω 17,65)
πραγματική σύσφιξη 0,55 άντε 0,60
μια χαρά σύσφιξη = σκοτώνει
αλλά δεν είναι "δύο άστρα"
 
Τα πολλά μπλιμπλικια η χοντρή παπια λόγο συστήματος ,η απαίτηση για συχνό καθαρισμό είναι υπέρ της εργονομίας και γενικά της χρήσης;
Εγώ λέω για το πώς ανέβαινε στον ώμο και πως το ένιωθα. Για τα άλλα που λες συμφωνώ κι εγώ αν και η πάπια δε με ενόχλησε
 
Επίσης ξεχάστε τα ζυγισμένα και αζύγιστα όπλα ...

Το ίδιο όπλο σε διαφορετικά χέρια μπορεί να μετατραπεί από απόλυτα ζυγισμένο σε αζύγιστο.
Για τους λάτρεις της λεπτομέρειας αυτό ... γενικά όμως ναι, υπάρχουν όπλα πιο ζυγισμένα από άλλα.
Τα αυτογεμή βρίσκονται στην τελευταία τρύπα του ζουρνά.
Ρόλο παίζει και η ροπή στρέψης αλλά αυτά είναι ανώτερα μαθηματικά :)
 
Καλορίζικη και καλότουφεκη τελικά μίλησες με τον φίλο που σου είπα και σε έπεισε;
Ναι Παναγιώτη. Δεν χρειάστηκε να με πείσει, ρώτησα για αυτό το όπλο γτ μου άρεσε πάρα πολύ όταν το έπιασα στα χέρια μου. Αλλά σίγουρα η θετικές εντυπώσεις που έχει ήταν κάτι που βοήθησαν στην επιλογή μου. Ειδικά επειδή το κυνήγι του ήταν και φάσα, παπί.
 
Η V3 είναι ένα από τα καλύτερα όπλα σε θέμα χειρισμού που έχω πιάσει προσωπικά στα χέρια μου. Έχει από τα καλύτερα: λάκτισμα, χειρισμός και σκανδάλη. Η μπενέλι σε αυτά τα θέματα είναι χειρότερη στο θέμα λακτίσματος και σκανδάλης. Και τα 2 αυτά χαρακτηριστικά με αφήνουν αδιάφορο για τα δικά μου γούστα. Δεν θα επιλέξω όπλο με προτεραιότητα αυτά τα χαρακτηριστικά δλδ.
 
Από το λίγο που την τουφέκισα τη μοντεφελτρο, έχει αρχίσει να μου δίνεται η ιδέα ότι στο κομματι λακτίσματος την προτιμώ σε σχέση με την ακαδημία που έχει το κομφορτ. Μου έδωσε μια αίσθηση πιο ξερού λακτίσματος σε σχέση με το κομφορτ που ναι μεν είναι μικρότερο αλλά σαν να νιώθω το σύστημα κομφορτ ένα πράγμα. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Θα επανέλθω όμως σε αυτό γτ έριχνα και καβλωμένος με το καινούριο όπλο... Έσπαγαν καλά και τα πιατάκια...
 
Επίσης ξεχάστε τα ζυγισμένα και αζύγιστα όπλα ...

Το ίδιο όπλο σε διαφορετικά χέρια μπορεί να μετατραπεί από απόλυτα ζυγισμένο σε αζύγιστο.
Για τους λάτρεις της λεπτομέρειας αυτό ... γενικά όμως ναι, υπάρχουν όπλα πιο ζυγισμένα από άλλα.
Τα αυτογεμή βρίσκονται στην τελευταία τρύπα του ζουρνά.
Ρόλο παίζει και η ροπή στρέψης αλλά αυτά είναι ανώτερα μαθηματικά :)
θα έρθω πάνω να σε αρχίσω στα τσίπουρα μια μέρα να μου πεις τα πάντα για τα ανώτερα μαθηματικά.
 
Από το λίγο που την τουφέκισα τη μοντεφελτρο, έχει αρχίσει να μου δίνεται η ιδέα ότι στο κομματι λακτίσματος την προτιμώ σε σχέση με την ακαδημία που έχει το κομφορτ. Μου έδωσε μια αίσθηση πιο ξερού λακτίσματος σε σχέση με το κομφορτ που ναι μεν είναι μικρότερο αλλά σαν να νιώθω το σύστημα κομφορτ ένα πράγμα. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Θα επανέλθω όμως σε αυτό γτ έριχνα και καβλωμένος με το καινούριο όπλο... Έσπαγαν καλά και τα πιατάκια...
εγω λεω να δωσεις την ακαδημια στον Βασιλη να στην προσέχει, μην καταπονείται και ο ώμος σου !
 
Καλησπέρα παιδιά. Μετά την πώληση της v3 προχώρησα σε αγορά νέου πλαστικού. Έχοντας πιάσει μερικά κατέληξα στην νέα montefeltro σε 71 εκ κάννη.

View attachment 60082

View attachment 60083

View attachment 60084
Νομίζω ότι έχεις κάνει μια πολύ καλή αγορά.
Πόσο κοστίζει η νέα μοντεφελτρο;
 
Η V3 είναι ένα από τα καλύτερα όπλα σε θέμα χειρισμού που έχω πιάσει προσωπικά στα χέρια μου. Έχει από τα καλύτερα: λάκτισμα, χειρισμός και σκανδάλη. Η μπενέλι σε αυτά τα θέματα είναι χειρότερη στο θέμα λακτίσματος και σκανδάλης. Και τα 2 αυτά χαρακτηριστικά με αφήνουν αδιάφορο για τα δικά μου γούστα. Δεν θα επιλέξω όπλο με προτεραιότητα αυτά τα χαρακτηριστικά δλδ.
Η V3 και μένα όταν την επωμισα μου άφησε πολύ καλή εντύπωση. Τη επωμισα κανά 3αρι φορές σε διαφορετικές μέρες (σε μαγαζί) και μου έδωσε την ίδια αίσθηση κάθε φορά. Ίσως αν την έριχνα να την είχα αγοράσει. Όσον αφορά τα μπενελι η μοντυ 1 συνθ. που έχω τώρα τη νιώθω καλυτερη από τη Μ2 . Τα 2 όπλα που μου άρεσαν σε αίσθηση και δεν τα αγόρασα (ειρωνεία) είναι η V3 και η καινούργια Α5
 
Ναι αλλά άσε τον τιμοκατάλογο.
Εσύ πόσο την πηρες;

Εννοώ είχες κάποια εκπτωση;

Αν παντως έπερνα καραμπινα αυτή θα έπερνα κι εγώ.
από το μαγαζί που την πήρα μου έκανε μια μικρή έκπτωση. Από τον Ρουμελιώτη την αγόρασα. Γενικά να ξέρεις δεν υπάρχει μεγάλο περιθώριο στο συγκεκριμένο τουφέκι. Οπότε πιστεύω γύρω στα 1150-1200 θα την βρεις κι εσύ.
 
από το μαγαζί που την πήρα μου έκανε μια μικρή έκπτωση. Από τον Ρουμελιώτη την αγόρασα. Γενικά να ξέρεις δεν υπάρχει μεγάλο περιθώριο στο συγκεκριμένο τουφέκι. Οπότε πιστεύω γύρω στα 1150-1200 θα την βρεις κι εσύ.
Στα χρήματα αυτά είναι η καλύτερη καραμπινα.


Εγώ δεν ψάχνω για τέτοιου είδους όπλο.
Το είχα και το έδωσα.

Αλλά αν έπερνα θα έπερνα αυτό.
 
Καλησπέρα παιδιά. Μετά την πώληση της v3 προχώρησα σε αγορά νέου πλαστικού. Έχοντας πιάσει μερικά κατέληξα στην νέα montefeltro σε 71 εκ κάννη.

View attachment 60082

View attachment 60083

View attachment 60084
Καλορίζικη και με όμορφες τουφεκιές και ακόμα πιο όμορφα κυνήγια.
 
Θα πετάξεις τζάμπα λεφτά.
Όλα τα κλασικά τσοκ ανάλογα το δικό τους στόμιο και τον αυλό σου δημιουργούν μια διαφορετική σύσφιξη.
Εκεί οφείλονται οι όποιες διαφορές.

Αν θες να με ακούσεις μέτρα τον αυλό σου, μέτρα τα τσοκ σου (σωστά) και αν θες κάτι διαφορετικό πήγαινε σε μαγαζί μαζί με το παχύμετρο και αγόρασε σύσφιξη που σου λείπει.
Σε blister συσκευασία δεν μπορείς να το κάνεις αυτό ... τα gemini δεν έρχονται σε blister αλλά έρχονται μόνο ported.
Από αυτά που έχω δεν τα briley δεν μου αρέσουν εμφανισιακά και τα gemini έχουν μεγαλύτερες αποκλίσεις από αυτά που δηλώνει η εταιρία.
Ο θεός και η ψυχή τους.
Αγόρασε ένα να προεξέχει για βίδωμα με το χέρι και ο Θεός βοηθός.

Το kicks δημιουργεί μεγαλύτερη σύσφιξη από την αναγραφόμενη και γι αυτό λέγεται ότι "αποδίδει περισσότερο από τα άλλα".
Πραγματικά αποδίδει κέντρα αλλά δημιουργώντας επιπλέον σύσφιξη.
Καλησπέρα Βασίλη, αλλά και σε όλα τα παιδιά στο φόρουμ!. Εχθές το απόγευμα έριξα σε στόχους τόσα Percorso και όχι μόνο, όσα δεν έχω ρίξει σε πουλιά εφέτος!. Το όπλο είπαμε είναι το Raffaello Deluxe Powre Bore 71cm. Tα Choke που χρησιμοποιήθηκαν ήσαν εκτός του 5* μαμά, όλα τα άλλα!. Τα after market ήταν, α) Briley Xelix F & LM, Briley extended BO 3* & Teague 1και μισό και 3 και μισό!. Τα μέτρα ήταν ακριβώς 36,5 μετρημένα με κορδέλα!. Τελικά τα αποτελέσματα έδειξαν ότι τα μαμά ίδια ή και καλύτερα από τα Helix, το άλλο το Briley μια από τα ίδια, τα Teague τίποτα το ενδιαφέρον! Τελικά την καλύτερη κατανομή στα 6άρια percorso μου την έδωσε το μαμά 2* το οποίο είναι μετρημένο σε σχέση με τον (αυλό 18,3) 17,68, διαφορά 0,62, άρα σχεδόν δυομισάρι?. Εκείνο όμως που μου έκανε εντύπωση είναι το τεσσάρι με διαφορά του αυλού 0,12 (άρα υποθέτω τέσσερα μισό?), με την κατανομή του να τα σπάει!. Το δοκίμασα με τρία διαφορετικά φυσίγγια, 28γρ, 31γρ, και 32. Αυτό που έκλεψε την παράσταση ήταν το 31 γρ με δήλωση του κατασκευαστή να είναι γεμισμένο με CSB1, πλήν όμως μετά από σφάξιμο ευρέθη με PSB1. Μένει να δοκιμάσω το Brain Bell, όμως δεν το έχει κανένας φίλος οπότε χαλάλι του, θα το αγοράσω, άν και κάνει άλλη δουλειά αυτό!. ΡΕΖΟΥΜΕ!. Βασίλη θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά... και με όποιον άλλον πιστεύει ότι τα έσω έξω είναι καλά για να τα αλλάζουμε γρήγορα και με το χέρι!. Αυτοί δέ, με τα άλλα choke που είχαν έρθει μαζί μου για να δούν τις δοκιμές κλαίγανε τα τζάμπα λεφτά που είχαν δώσει!.
 
Βασίλη θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά... και με όποιον άλλον πιστεύει ότι τα έσω έξω είναι καλά για να τα αλλάζουμε γρήγορα και με το χέρι!.
Συμπληρώνω ... όχι μόνο για το βίδωμα με το χέρι αλλά και γιατί είναι πιο όμορφα μερικά 🤣 👍
Αφού κάνεις δοκιμές να τραβάς φωτογραφίες ... θα σου χρησιμεύσουν σε μετέπειτα συγκρίσεις.
 
Back
Top