Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Ίσως ο 18.2αυλος να τα κάνει να βγάζουν πιο σφιχτές ντουφέκιες σε νορμάλ γρ και να έκαναν μακρινά σκοτωματα και έτσι καθιερώθηκε ότι είναι καλύτερα τα παλαιότερα αν και δε γνωρίζω αλλά από ότι ακούω πολλοί το πιστεύουν ίσως και να ισχύει.Το εργοστάσιο πάντως δε πρόκειται να σου πει ότι είναι καλύτερο το παλιότερο.Οπλουργοι που τα έχουν δουλέψει είναι η καλύτεροι σύμβουλοι σε αυτό και αυτό σε θέμα κατασκευής και βλαβών
Γιάννη επηδει έχω δυο μπαικαλ με 18,2 θα σου πω ότι έχω ρίξει μεχρει 36 γρ.. τα σκωτοματα που κάνουν είναι εξωπραγματικά που οπλα 5 πλασιας αξίας θα έβαζαν τα κλάματα….,
 
Κάτι τέτοιο αλλά όχι ακριβώς.
Το πλάγιο να είναι το μοντέλλο MP-43 (ή IJ-43 ή IZH-43 όπως το ονόμαζαν παλιότερα) και όχι το IJ-58.
Κοντάκι και πάπια καρυδιά (όχι σημύδα ή οξιά).
Κάννες με θαλάμες 70 mm με αυλούς 18,4 mm (ει δυνατόν) κι όχι με τους στενούς του 18,2 mm που είχαν τα παλιά - τσόκ σταθερά.
Ρίγα διακοπτόμενη στο μονομπλόκ.
Το πλαγιο mp-43Ε είναι με αυτόματους εξολκεις!
 
Κι αυτή η απλή εξήγηση φτάνει - ευχαριστώ και πάλι.

Είμαι σε αναζήτηση δίκαννου φθηνού, καλού και μάλλον μεταχειρισμένου και τα Ρωσσικά είναι μονόδρομος.

Προτιμώ το πλαγιόκαννο άν και δεν έχω ρίξει ποτέ με τέτοιο και το βλέπω και σαν ευκαιρία να δοκιμάσω τις βόλτες μου έστω κι άν δεν έχω επιτυχίες ούτε στην αρχή ούτε στην μέση ούτε στο τέλος της όποιας "καρριέρας" του. Δύο κάννες δύο σκανδάλες και αυτόματοι εξωλκείς που έχουν δυνατότητα απενεργοποίησης και προσφέρουν μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και εξόλκευσης. ίσως στο μέλλλον άν τα οικονομικά το επιτρέψουν να πάει και μια επίσκεψη στον "Ήφαιστο" για μετατροπή και ρύθμιση τσόκ, κοντακιού και τα σχετικά (τα έχω στο μυαλό μου σημειωμένα εδώ και πάμπολλα χρόνια) - εξ ού και η αναζήτηση εστιάζεται σε συγκεκριμένες προδιαγραφές. Βλέπω και τις αγγελίες σε διάφορα site και περιμένω να κάνω κίνηση. Η άδεια αγοράς έχει βγεί ήδη και περιμένει κι αυτή να εκτελεστεί.
Ο πλαστούργος είχε κάτι σοβιετικά από κάποιο στοκ κάνε μια ερωτηση
 
Γιάννη επηδει έχω δυο μπαικαλ με 18,2 θα σου πω ότι έχω ρίξει μεχρει 36 γρ.. τα σκωτοματα που κάνουν είναι εξωπραγματικά που οπλα 5 πλασιας αξίας θα έβαζαν τα κλάματα….,
Τι να κανω που εχει ο θειος ενα με καρυδια πανεμορφο αλλα τα μετρα του μου ειναι πολυ αλλου
 
Ο πλαστουργός είχε κάτι σοβιετικά από κάποιο στοκ κάνε μια ερωτηση
Τα έχω υπ' όψη μου όπως και το βίντεο που ανέβασες - ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Είναι παλιά, είναι καλά αλλά δεν έχουν όλα καρυδιά στα κοντάκια και οι εξωλκείς είναι της παλιάς σχεδίασης με μικρότερη επιφάνεια εξόλκευσης - οι δε αυλοί είναι πιό στενοί. Δεν θέλω να πάρω ένα όπλο με στενούς αυλούς και να μπώ στο έξοδο να τους διευρύνω από την αρχή.
 
Μηπως ζηταει πολλα ???
Είχα βρεί σε αγγελία ένα ολόϊδιο μεταχειρισμένο σε πολύ χαμηλότερη τιμή αλλά... δεν πρόλαβα.
Αυτό της αγγελίας είναι από συλλογή ιδιώτη και πρακτικά αχρησιμοποίητο (έχω ρωτήσει ήδη)
 
Σωστή κίνηση...
Τα καινούργια μοντέλα πλαγιοκαννα παιρνουν βελτίωση στον Ήφαιστο,τα παλιά όπως ij 54 και 58 δεν παίρνουν...
Ασε τα παλια ειναι μια χαρα δε θελουν και πολλα ειναι και πιο προσεγμενα
 
Μ αρεσει καρτερι δικανο πλαγιο σπασμενο στο χερι και η τσεπη γεμάτη ξηρους καρπους πενα ενωειτε τραγιασκα καρο
Βλέπω κάτι Ρωσικά βίντεο που τις χήνες και τι πάπιες τις καίνε με κάτι παλιά baikal πλάγια , βάζουνε πάντως ομοιώματα.
 
Μ αρεσει καρτερι δικανο πλαγιο σπασμενο στο χερι και η τσεπη γεμάτη ξηρους καρπους πενα ενωειτε τραγιασκα καρο
Μην ξηγιεσαι...
Και εγώ εχτές καρτέρι στην Εύβοια ήμουν για τσίχλα με πλαγιοκαννο και τραγιασκα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top