Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είναι εμπειρία και επειδή ξέρεις το φυσίγγι και το όπλο + σωστή σκόπευση όταν έχεις έστω και 5% πιθανότητα καταβολής δεν υπάρχει κωλοφαρδια υπάρχει 5% ήταν ένα από τα 5 τα άλλα 95 θα σου φύγουν.
Σωστό και αυτό ...
 
Να γιατί οι δοκιμές γίνονται στα 36.5 ,η μεγαλύτερη δυνατή απόσταση για την μεγαλύτερη δυνατή συγκέντρωση‼️
Δες επίσης ότι στα 36,5m έχεις εύρος 30+% από 40 ως 70+% αλλάζοντας το τσοκ και πιθανώς το φυσίγγι.
Στα 65m αυτό το εύρος πέφτει στο 10-15% ακόμα και για ακραίες συγκεντρώσεις 40%-90% στα 36,5m.

Τώρα να πω ότι σε πολύ πολύ μακρινές αποστάσεις όλα τα τσοκ ρίχνουν το ίδιο αχαχαχα

Όχι, δεν θα το πω (ακόμα).
 
Δες επίσης ότι στα 36,5m έχεις εύρος 30+% από 40 ως 70+% αλλάζοντας το τσοκ και πιθανώς το φυσίγγι.
Στα 65m αυτό το εύρος πέφτει στο 10-15% ακόμα και για ακραίες συγκεντρώσεις 40%-90% στα 36,5m.

Τώρα να πω ότι σε πολύ πολύ μακρινές αποστάσεις όλα τα τσοκ ρίχνουν το ίδιο αχαχαχα

Όχι, δεν θα το πω (ακόμα).
Οχι να μη το πεις γιατι θα μας πεσουν ολα τα μαλλια και τα περουκινια μαζι... .sarcastic.
 
Ε τουπα,Απού μια τρύπα θα πειρασν ούλα‼️
αγαπητε αδελφέ Ιωάννη, δράττωμαι της ευκαιρίας να σοι είπω ότι εις τον παρόντα χώρο ηλεκτρονικής συναθροίσεως, ομιλούμεν την γλώσσα των λογίων κι ουχί την του όχλου!
επιπροσθέτως, είναι υποχρέωσίς ημών, όπως καταβάλλομεν αόκνους προσπαθείας ίνα είμεθα - ει δυνατόν - ακριβείς εις τας περιγραφάς και τας εκφράσεις μας
διατελώ μετά τιμής
 
αγαπητε αδελφέ Ιωάννη, δράττωμαι της ευκαιρίας να σοι είπω ότι εις τον παρόντα χώρο ηλεκτρονικής συναθροίσεως, ομιλούμεν την γλώσσα των λογίων κι ουχί την του όχλου!
επιπροσθέτως, είναι υποχρέωσίς ημών, όπως καταβάλλομεν αόκνους προσπαθείας ίνα είμεθα - ει δυνατόν - ακριβείς εις τας περιγραφάς και τας εκφράσεις μας
διατελώ μετά τιμής
Ουυυυυυυχι βρε‼️😆
 
Δες επίσης ότι στα 36,5m έχεις εύρος 30+% από 40 ως 70+% αλλάζοντας το τσοκ και πιθανώς το φυσίγγι.
Στα 65m αυτό το εύρος πέφτει στο 10-15% ακόμα και για ακραίες συγκεντρώσεις 40%-90% στα 36,5m.

Τώρα να πω ότι σε πολύ πολύ μακρινές αποστάσεις όλα τα τσοκ ρίχνουν το ίδιο αχαχαχα

Όχι, δεν θα το πω (ακόμα).
εγώ όμως φίλτατε Βασίλειε, θα το είπω!
εις τινάς πολύ μακρυνάς αποστάσεις -εις τας οποίας δεν θα έπρεπε να ορθώνουμε τας κάννας μας- άνω των 80 μέτρων, αι συγκεντρώσεις τείνουν να είναι ίδιες ανεξαρτήτως εαν βάλλονται εκ πλήρους συσφίξεως ή τινός κυλίνδρου!
ομιλώμεν περι κανονικού φυσιγγίου πληρωθέντος δια κανονικών σφαιριδίων εκ μολύβδου κι ουχί περί εξεζητημένου πυρομαχικού με ειδικάς βυσματώσεις ή πληρωθέντος δια παχέων σφαιριδίων- σεβροτινών!
ο δε φίλτατος Αλέξανδρος θα πράξη καλώς εαν κατανοήσει ότι εισήλθεν εις το παρόν νήμα με πλούσια κόμη, πλην όμως θέλει αποχωρήσει φαλακρός!
 
Παε
εγώ όμως φίλτατε Βασίλειε, θα το είπω!
εις τινάς πολύ μακρυνάς αποστάσεις -εις τας οποίας δεν θα έπρεπε να ορθώνουμε τας κάννας μας- άνω των 80 μέτρων, αι συγκεντρώσεις τείνουν να είναι ίδιες ανεξαρτήτως εαν βάλλονται εκ πλήρους συσφίξεως ή τινός κυλίνδρου!
ομιλώμεν περι κανονικού φυσιγγίου πληρωθέντος δια κανονικών σφαιριδίων εκ μολύβδου κι ουχί περί εξεζητημένου πυρομαχικού με ειδικάς βυσματώσεις ή πληρωθέντος δια παχέων σφαιριδίων- σεβροτινών!
ο δε φίλτατος Αλέξανδρος θα πράξη καλώς εαν κατανοήσει ότι εισήλθεν εις το παρόν νήμα με πλούσια κόμη, πλην όμως θέλει αποχωρήσει φαλακρός!
Πάει....μόλις φτειρουγσει....η τιλιφτεα τούφα του Άλεξ‼️
 
Γι αυτο τα κοβω με τη μηχανη για να μπορεσω να τα κρατησω.
Άσε φίλε δε γίνεται τίποτα‼️έτσι νόμιζα κ γω‼️η ψιλή ....απλά σε συνηθίζει στην εικόνα της καράφλας‼️αλλά δε βαριέσαι...τρίχες‼️
Άσε που οι γκόμενες ψοφανε για καράφλα‼️όπως τα παπιά πέφτουν στη λάκα,έτσι κ αυτές‼️
 
Ο Ντικ γουιντ(πουτσοχορτο)αν τον ακούσεις ....τις σημάδευει, η στο κεφάλι η στο λαιμό η στην καρδιά😆
Γιαννη θελει να πει οτι εστιαζει σε αυτα τα σιμεια που ειναι μικροτερα αυτο ενωει παντως δε του φευγει και καμια ετσι για το γαμωτο ρε φιλε αχαχαχαχαχα
 
Γιαννη θελει να πει οτι εστιαζει σε αυτα τα σιμεια που ειναι μικροτερα αυτο ενωει παντως δε του φευγει και καμια ετσι για το γαμωτο ρε φιλε αχαχαχαχαχα
Κ οποία γλιτώσει ...θα θέλει ξεμάτιασμα μετά‼️μιλάμε για εστίαση με ζουμ όχι μλκς‼️
 
Καλημέρα στην παρέα.. Και μιας που έχετε πιάσει την κουβέντα για τα πολλά μέτρα ταιριάζουν γάντι οι χθεσινές δοκιμές στα 55 μέτρα. Λοιπόν χθεσινή βολτίτσα στο σκοπευτήριο με τους συνήθεις υπόπτους Κόλλια και χασαπη για ξεχαρμανιασμα. Αφού παίξαμε τις πουλες μας και γέλασε το χειλάκι του Κώστα που επιτέλους σεταρισε ωραία το όπλο πάνω του και σκονιζε επανειλημμένα τα πιάτα στο 6ο γήπεδο έφτασε η ώρα των δοκιμών. Το πρόγραμμα είχε την 3η και τελευταία σύγκριση των δύο kicks που έχω συσφιξεως LF(30) και MOD(20) καθώς στις προηγούμενες δοκιμές στα 35 και 45 μετρα μου έδιναν ακριβώς τα ίδια ποσοστά. Στηθηκα λοιπόν αυτή την φορά στα 55 μέτρα και έριξα από 3 φυσιγγια (ρουμελιωτη 30γρ νο8.5, bp mb 36 long range νο6, ιδιογομωση 36γρ νο5) με το κάθε τσοκ για να διαπιστώσω αν και εδώ εξακολουθούν να μου δίνουν και τα δύο τα ίδια ποσοστά. Όλες οι απόψεις και κριτικές καλοδεχουμενες αν και το πόρισμα για μένα έχει βγει... DSC_0521.JPGDSC_0518.JPG
 
Μια η αλλη Κωστα, τωρα πιο θα κρατησεις ειναι επιλογη σου, νομιζω το Lf εχει καλυτερη κατανομη.
Τωρα πως γινεται να εχουν ιδια αποδοση δεν ξερω, τα μετρησες να δεις ποσο ειναι το στομιο?
 
Πόσο είχαν στα 35 και πόσα στα 55 ?
Μόνο νούμερα θέλω όχι φωτό .... μην με βάζεις να ψάχνω τώρα.
Το bp mb 36 long range στα 35 μέτρα με το kicks mod έδωσε 78% και με το kicks LF 79%.
Το ίδιο φυσιγγιο στα 55 μέτρα με το mod έδωσε 26% και με το LF 29%
 
Μια η αλλη Κωστα, τωρα πιο θα κρατησεις ειναι επιλογη σου, νομιζω το Lf εχει καλυτερη κατανομη.
Τωρα πως γινεται να εχουν ιδια αποδοση δεν ξερω, τα μετρησες να δεις ποσο ειναι το στομιο?
Ακριβώς.. Το LF θα κρατησω και το mod θα φύγει.. Δεν έχει νόημα να έχω δύο ίδια τσοκ για μια κάνη. Δεν εχω παχυμετρο δυστυχώς..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top