Αγριόχοιρος

Δυο φωτο με γουρουνια φιλου....Δεν ειναι ''τέρατα''.....αλλα δεν σημαινει οτι δεν ειναι
γουρουνια...
Το ενα μεγαλουτσικο το δευτερο ειναι μικρο....Σημασια εχει οτι επεσαν με βολια 10/0 σε δεκαβολο
και φυσιγγιο ιδιογομωσης....
Στα 45 βηματα το ''μεγαλο'' δλδ υπολογιζω 35 μετρα γεματα ...και μικρο στα 20 - 25 μετρα...
Θελω να καταληξω στο...αναλογα το μεγεθος και την αποσταση....θελει και το καταλληλο φυσιγγιο!!!

εικόνα_Viber_2022-09-29_10-13-56-012.jpg
εικόνα_Viber_2022-09-29_10-14-04-309.jpg

Παλικαρια το ξερω και το βλεπω οπως και εσεις οτι τα γουρουνια δεν ειναι ''τέρατα''....αλλα ωστοσο μην
υποτιματε το 10 βολο σε 10/0 !!!!
Τα εβαλα εδω...για μην ''χαλασω'' το θεμα ΔΡΑΜΙΑ - ΜΟΝΟΒΟΛΑ.
:)
 
Θελω να καταληξω στο...αναλογα το μεγεθος και την αποσταση....θελει και το καταλληλο φυσιγγιο!!!

Και που ξέρω σε τί απόσταση θα μου βγει και τί μέγεθος θα έχει όταν είμαι στο σπίτι και διαλέγω φυσίγγια;
Παίρνω πάντα το φυσίγγι που νομίζω ότι θα μπορέσει να καταβάλει τον χοίρο στις δυσκολότερες συνθήκες.
Άρα το κατάλληλο φυσίγγι είναι αυτό που θα μπορέσει να ανταποκριθεί στα δύσκολα στο κυνήγι του χοίρου. Και όλα τα άλλα πέταμα.
 
Last edited:
Και που ξέρω σε τί απόσταση θα μου βγει και τί μέγεθος θα έχει όταν είμαι στο σπίτι και διαλέγω φυσίγγια;
Παίρνω πάντα το φυσίγγι που νομίζω ότι θα μπορέσει να καταβάλει τον χοίρο στις δυσκολότερες συνθήκες.
Άρα το κατάλληλο φυσίγγι είναι αυτό που θα μπορέσει να ανταποκριθεί στα δύσκολα στο κυνήγι του χοίρου. Και όλα τα άλλα πέταμα.

Σε τι αποσταση θα σου βγει.....και ποσο μεγαλο θα ειναι δεν το ξερεις....Ξερεις ομως οτι το οπλο σου
παιρνει 3 φυσιγγια μεσα !!!
Και το 10βολο 10/0 εχει ριξει και ''μεγαλα'' γουρουνια....Τιποτα δεν ειναι για πεταμα !!!

Ετσι οπως το θετεις....μονο με μονοβολα πρεπει να πηγαινουν ολοι οι γουρουνοκυνηγοι !!!
 
Και που ξέρω σε τί απόσταση θα μου βγει και τί μέγεθος θα έχει όταν είμαι στο σπίτι και διαλέγω φυσίγγια;
Παίρνω πάντα το φυσίγγι που νομίζω ότι θα μπορέσει να καταβάλει τον χοίρο στις δυσκολότερες συνθήκες.
Άρα το κατάλληλο φυσίγγι είναι αυτό που θα μπορέσει να ανταποκριθεί στα δύσκολα στο κυνήγι του χοίρου. Και όλα τα άλλα πέταμα.
Σε τι αποσταση θα σου βγει.....και ποσο μεγαλο θα ειναι δεν το ξερεις....Ξερεις ομως οτι το οπλο σου
παιρνει 3 φυσιγγια μεσα !!!
Και το 10βολο 10/0 εχει ριξει και ''μεγαλα'' γουρουνια....Τιποτα δεν ειναι για πεταμα !!!

Ετσι οπως το θετεις....μονο με μονοβολα πρεπει να πηγαινουν ολοι οι γουρουνοκυνηγοι !!!
εγώ θα έλεγα τις περισσότερες φορές ξέρεις πάνω-κάτω την απόσταση που θα σου βγει και το μέγεθος
υπάρχουν καρτέρια "κλειστά" στο δάσος που δεν έχεις ορατότητα πάνω από 25-30 μ (που να κυνηγάς και στο πουρνάρι) κι ανοιχτά στα ξέφωτα που υπάρχει πιθανότητα να σΕ βγει το θήραμα στα 60-70 μ!
από την άλλη οι παγανιέρηδες θα σΕ πουν τι ζώο διώκουν τα σκυλιά
οπότε αν είσαι σε ανοιχτο καρτέρι κι έχεις κάπρο στην παγάνα επιλέγεις μονόβολο-α και 000Β
αν είσαι σε κλειστο κι έχεις κοπαδάκι με μικρα - μεσαία ζώα πας και στο 1Β (9/0) Φ7,50-7,62

αν έχεις αμφιβολίες κάνεις αυτό που λεει ο Θαλής: επιλέγεις αυτό που θα μπορέσει να ανταποκριθεί στα δύσκολα στο κυνήγι του χοίρου.

* αλήθεια φυσίγγια μαγκνουμ 1Β υπάρχουν;
 
εγώ θα έλεγα τις περισσότερες φορές ξέρεις πάνω-κάτω την απόσταση που θα σου βγει και το μέγεθος
υπάρχουν καρτέρια "κλειστά" στο δάσος που δεν έχεις ορατότητα πάνω από 25-30 μ (που να κυνηγάς και στο πουρνάρι) κι ανοιχτά στα ξέφωτα που υπάρχει πιθανότητα να σΕ βγει το θήραμα στα 60-70 μ!
από την άλλη οι παγανιέρηδες θα σΕ πουν τι ζώο διώκουν τα σκυλιά
οπότε αν είσαι σε ανοιχτο καρτέρι κι έχεις κάπρο στην παγάνα επιλέγεις μονόβολο-α και 000Β
αν είσαι σε κλειστο κι έχεις κοπαδάκι με μικρα - μεσαία ζώα πας και στο 1Β (9/0) Φ7,50-7,62

αν έχεις αμφιβολίες κάνεις αυτό που λεει ο Θαλής: επιλέγεις αυτό που θα μπορέσει να ανταποκριθεί στα δύσκολα στο κυνήγι του χοίρου.

* αλήθεια φυσίγγια μαγκνουμ 1Β υπάρχουν;

ΟΚ . Συμφωνουμε.....Εγω το διατυπωσα διαφορετικα....Εγραψα οτι το οπλο παιρνει 3 φυσιγγια μεσα...και
αυτο εννοουσα....Αναλογα το ποστο...επιλεγεις και φυσιγγια φιλε !!
Τωρα το θα σου βγει....το ξανα λεω...3 φυσιγγια παιρνει το οπλο!!
 
εγώ θα έλεγα τις περισσότερες φορές ξέρεις πάνω-κάτω την απόσταση που θα σου βγει και το μέγεθος
υπάρχουν καρτέρια "κλειστά" στο δάσος που δεν έχεις ορατότητα πάνω από 25-30 μ (που να κυνηγάς και στο πουρνάρι) κι ανοιχτά στα ξέφωτα που υπάρχει πιθανότητα να σΕ βγει το θήραμα στα 60-70 μ!
από την άλλη οι παγανιέρηδες θα σΕ πουν τι ζώο διώκουν τα σκυλιά
οπότε αν είσαι σε ανοιχτο καρτέρι κι έχεις κάπρο στην παγάνα επιλέγεις μονόβολο-α και 000Β
αν είσαι σε κλειστο κι έχεις κοπαδάκι με μικρα - μεσαία ζώα πας και στο 1Β (9/0) Φ7,50-7,62

αν έχεις αμφιβολίες κάνεις αυτό που λεει ο Θαλής: επιλέγεις αυτό που θα μπορέσει να ανταποκριθεί στα δύσκολα στο κυνήγι του χοίρου.

* αλήθεια φυσίγγια μαγκνουμ 1Β υπάρχουν;
1Β υπηρχαν τα winchester τα κοκκινα σε 16βολα...φιλος με μεγαλη εμπειρια στο κυνηγι του αγριοχοιρου τα χρησιμοποιουσε αποκλειστικα με την Α390 και επεμενε για την αποδοση τους....σε ανοιχτα καρτερια ομως εβαζε 10βολα κοκκινα 000buck
 
10 βολα κοκκινα επιχαλκομενα magnum ..ριχνω κ εγω με τι Μ2 .....νομιζω ομως εχουν σταματισει να βγαινουν τα σιγκεκριμενα
γιατι ψαχνω κ δεν βρισκω.......αν ξερει καποιος ας στειλει ling...

εμπειρικα θα πω μεχρι 60 μετρα εχω ριξει σε θυραμα.....αναλογα κ το μερος φυσικα ..ορατοτητα κτλ.. απο κι κ πανω καλα ειναι
να μην τουφεκαμε με δραμια μιλαω παντα ειναι κριμα να φυγει τραυματισμενο το ζωο ...αυτο εχει να κανει κ με την συνειδηση του καθε
κυνηγου φυσικα.....στο ελλαδισταν που ζουμε....ο αλλος λεει γιατι θα το ξαναδω.!!!...βρε μπουφε αυριο μεθαυριο παλι εσυ θα κυνηγας εδω
αμα δεν εχεις κυνηγετικη ωριμοτητα κ παιδεια...τι να λεμε..τωρα παπατζες..
 
1Β υπηρχαν τα winchester τα κοκκινα σε 16βολα...φιλος με μεγαλη εμπειρια στο κυνηγι του αγριοχοιρου τα χρησιμοποιουσε αποκλειστικα με την Α390 και επεμενε για την αποδοση τους....σε ανοιχτα καρτερια ομως εβαζε 10βολα κοκκινα 000buck
ναι τα ξερω τα δουλεύαμε κι εμείς! το έχω γράψει για έναν φίλο οπαδό τους, μακαρίτη τώρα

βγαίνουν σε 27βολα σουπερ μαγκνουμ https://airgunshop.gr/45.-fusiggia-...1-buck-12-89-27-vola-epihalkomena-3-5-p1351b/

και σε 24βολα μαγκνουμ (δείτε ταχυτητα στα 310 μ/δ!!!!)
https://dancessportinggoods.com/win...ge-3-1-buckshot-24-pellets-1040-fps-5-rounds/

αλλά δεν τα φέρνουν εδώ
 
10 βολα κοκκινα επιχαλκομενα magnum ..ριχνω κ εγω με τι Μ2 .....νομιζω ομως εχουν σταματισει να βγαινουν τα σιγκεκριμενα
γιατι ψαχνω κ δεν βρισκω.......αν ξερει καποιος ας στειλει ling...

εμπειρικα θα πω μεχρι 60 μετρα εχω ριξει σε θυραμα.....αναλογα κ το μερος φυσικα ..ορατοτητα κτλ.. απο κι κ πανω καλα ειναι
να μην τουφεκαμε με δραμια μιλαω παντα ειναι κριμα να φυγει τραυματισμενο το ζωο ...αυτο εχει να κανει κ με την συνειδηση του καθε
κυνηγου φυσικα.....στο ελλαδισταν που ζουμε....ο αλλος λεει γιατι θα το ξαναδω.!!!...βρε μπουφε αυριο μεθαυριο παλι εσυ θα κυνηγας εδω
αμα δεν εχεις κυνηγετικη ωριμοτητα κ παιδεια...τι να λεμε..τωρα παπατζες..
φίλε Ρακέτα δεν είναι θέμα αν θα το ξαναδείς, το ζήτημα είναι να του βάλεις δράμια να αναγκαστεί να κωλώσει και θα το βαρέσεις στην στάμπα.
Από την άλλη
ΣΤΑ 100 μ!!!!
ΕΝΑ δράμι 12/0 έχει μενουσα ταχ. 226 μ/δ και ενέργεια 117 J!
καταβάλει ΑΝΕΤΑ ζώο 75 κιλών (μικτό)
αρκεί να το βρει σε σωστό σημείο

τα δράμια δεν είναι σκάγια, σκοτώνουν σε αποστάσεις απίστευτες γι' αυτό είναι κι επικίνδυνα!!!

*υπόψη
συμφωνώ με την Ithaca που έλεγε πριν σχεδόν έναν αιώνα

μια βολή στις 40 γυάρδες (36,5 μ) είναι μια μακρινή βολή
μια βολή στις 50 γυάρδες (45,7 μ) είναι μια ΠΟΛΥ μακρινή βολή
και μια βολή στις 60 γυάρδες (54,8 μ) είναι μια βολή που δεν πρέπει να επιχειρήσουμε

τα ίδια ισχύουν και σήμερα για ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ME ΣΚΑΓΙΑ, τα δράμια είναι άλλη ιστορία.....
 
ναι τα ξερω τα δουλεύαμε κι εμείς! το έχω γράψει για έναν φίλο οπαδό τους, μακαρίτη τώρα

βγαίνουν σε 27βολα σουπερ μαγκνουμ https://airgunshop.gr/45.-fusiggia-...1-buck-12-89-27-vola-epihalkomena-3-5-p1351b/

και σε 24βολα μαγκνουμ (δείτε ταχυτητα στα 310 μ/δ!!!!)
https://dancessportinggoods.com/win...ge-3-1-buckshot-24-pellets-1040-fps-5-rounds/

αλλά δεν τα φέρνουν εδώ
Στα ποσα μετρα αυτη η ταχυτητα???
Τι προσφερει ενα υποηχητικο φυσιγγι???
 
Στα ποσα μετρα αυτη η ταχυτητα???
Τι προσφερει ενα υποηχητικο φυσιγγι???
στόμιο κάννης
λίγο θόρυβο

νόμιζα ότι είναι για αυτοάμυνα αλλά στο κουτί προτείνονται για κυνήγι ελαφιού κι αρπακτικών
λοιπόν
στα 100 μ ΕΝΑ δράμι 1Β με αρχική 310 μ/δ έχει ενέργεια 36J!!! sta 50 έχει 61J!!!
ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΟ
ο ¨άνθρωπός σκοτώνεται με 80 j ;ena kogi;ot me 65 j!!!!
 
Back
Top