Το κατάλληλο μπεκατσοντουφεκο

Ήρθε η ώρα για αγορά ενός super pose που θα με συντροφεύει στο κυνήγι της βασίλισσας του δάσους . Μπορείτε να πείτε την γνώμη σας για το ποιο όπλο θεωρείται πιο κατάλληλο για αυτό το κυνήγι; Με αυτά που έχω διαβάσει λέω να πάω στην λογική ενός όπλου γύρω στα τρία κιλά και όχι σε ένα ελαφρύ όπλο από αλουμίνιο . Περιμένω τις απόψεις σας
 
Ήρθε η ώρα για αγορά ενός super pose που θα με συντροφεύει στο κυνήγι της βασίλισσας του δάσους . Μπορείτε να πείτε την γνώμη σας για το ποιο όπλο θεωρείται πιο κατάλληλο για αυτό το κυνήγι; Με αυτά που έχω διαβάσει λέω να πάω στην λογική ενός όπλου γύρω στα τρία κιλά και όχι σε ένα ελαφρύ όπλο από αλουμίνιο . Περιμένω τις απόψεις σας
525 light ακριβώς 3κιλα σε 66 π.καννη.
 
Καλησπέρα Δημήτρη, έχοντας αλλάξει αρκετά σούπερ ποζε με εργκαλ βάσεις αλλά και με ατσαλινες (φθηνά αλλά έως 2500 ευρώ ) θα ήθελα να σου προτείνω 3 οπλα με ατσαλινες βάσεις.

1.browning b525 hunter classic
το οποίο μπορείς να το βρεις μεταχειρισμενο στα 1000 + ευρώ περίπου.
Εγώ το έχω με αυλό 18,4mm (invector), του αγόρασα 2 brain bell και σε συνδυασμό με φυσιγγια με μεσοταπα κάνεις πολύ καλή δουλειά.
Αυτό το όπλο κράτησα μέχρι στιγμής από s. p.
Είναι λίγο βαρύ όπλο αλλά πολύ στιβαρό.

2.battista rizzini Artemis classic.
Πολύ καλό όπλο, πανέμορφα ξύλα κολλάνε καμία φορά οι εξολκεις, απλά θέλουν καθάρισμα πιο τακτικά.
Έχει ακουστει ένα θεματακι με το μπούτον που βγάζεις την πάπια.
Με τα τσοκακια του 4* και 5* και με τα ίδια φυσιγγια με μεσοταπα πολύ ικανοποιημένος.
Είναι πιο λεπτοκαμμενο από το browning.

3.skb 605
Το όπλο το ευχαριστηθηκα, εάν δεν είχα κόλλημα με τα browning δε θα το άλλαζα.

Από βάρος περνάνε και τα 3 τα 3 κιλά με 71 cm.
 
Δεν είμαι και ο πιο έμπειρος αλλά από τα όπλα που έχω κατέληξα σε ένα πλαγιοκανο darne r 10 αν δεν κάνω λάθος με αγγλε κοντάκι και τσιπ 4 και 3/4 και 3 και 1/2
Έχει θάλαμες 67 χιλ και με δυσκόλευε στην εύρεση φυσιγγίων και ειδικά σε δράμια μήπως πέσω σε κάνα γουρούνι να μπορω να ρίξω …
Τελικά βρήκα κάποια b and p και στις βασίλισσες μόνο gigante και είμαι super …..
 
Καλησπέρα Δημήτρη, έχοντας αλλάξει αρκετά σούπερ ποζε με εργκαλ βάσεις αλλά και με ατσαλινες (φθηνά αλλά έως 2500 ευρώ ) θα ήθελα να σου προτείνω 3 οπλα με ατσαλινες βάσεις.

1.browning b525 hunter classic
το οποίο μπορείς να το βρεις μεταχειρισμενο στα 1000 + ευρώ περίπου.
Εγώ το έχω με αυλό 18,4mm (invector), του αγόρασα 2 brain bell και σε συνδυασμό με φυσιγγια με μεσοταπα κάνεις πολύ καλή δουλειά.
Αυτό το όπλο κράτησα μέχρι στιγμής από s. p.
Είναι λίγο βαρύ όπλο αλλά πολύ στιβαρό.

2.battista rizzini Artemis classic.
Πολύ καλό όπλο, πανέμορφα ξύλα κολλάνε καμία φορά οι εξολκεις, απλά θέλουν καθάρισμα πιο τακτικά.
Έχει ακουστει ένα θεματακι με το μπούτον που βγάζεις την πάπια.
Με τα τσοκακια του 4* και 5* και με τα ίδια φυσιγγια με μεσοταπα πολύ ικανοποιημένος.
Είναι πιο λεπτοκαμμενο από το browning.

3.skb 605
Το όπλο το ευχαριστηθηκα, εάν δεν είχα κόλλημα με τα browning δε θα το άλλαζα.

Από βάρος περνάνε και τα 3 τα 3 κιλά με 71 cm.
Κώστα φοβάμαι το 3.200+ σε βάρος να σου πω την αλήθεια . Τώρα κυνηγάω με μια Beretta teknys 391 στα 3200 και μου πέφτουν τα χέρια . Βέβαια είναι καραμπίνα και πολύ εμπροσθοβαρες
 
Να δεις το ata arms το μπεκατσοντουφεκο.
Είναι με βάση από αλουμίνιο αλλά δείχνει μια χαρά για κυνήγι μπεκατσας.
Μπα δεν θέλω να αγοράσω ένα όπλο που δεν έχει δείξει την αντοχή του στο χρόνο και πόσο μάλλον και τουρκικό
 
Κώστα φοβάμαι το 3.200+ σε βάρος να σου πω την αλήθεια . Τώρα κυνηγάω με μια Beretta teknys 391 στα 3200 και μου πέφτουν τα χέρια . Βέβαια είναι καραμπίνα και πολύ εμπροσθοβαρες
Επειδή έχω και εγώ την teknys από το 2005 σε 61 cm και το ξέρω το οπλο θα σου πω ότι μάλλον πρέπει να κρατήσεις αυτή για την μπεκάτσα χαχαχαχ.
Σίγουρα αυτά τα δικανα που σου πρότεινα θα τα σε δυσκολεψουν από θέμα βάρους.
 
Ήρθε η ώρα για αγορά ενός super pose που θα με συντροφεύει στο κυνήγι της βασίλισσας του δάσους . Μπορείτε να πείτε την γνώμη σας για το ποιο όπλο θεωρείται πιο κατάλληλο για αυτό το κυνήγι; Με αυτά που έχω διαβάσει λέω να πάω στην λογική ενός όπλου γύρω στα τρία κιλά και όχι σε ένα ελαφρύ όπλο από αλουμίνιο . Περιμένω τις απόψεις σας
Μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις και αν ψάχνεις για καινούριο ή δεν έχεις θέμα και για μεταχειρισμένο δεν είπες
Και η franchi βγάζει με ατσάλινη βάση αφού δεν θες αλουμινίου,το feeling steel
Με 61 πόντους κάννη 2980 και με 68 3080
 
Back
Top