Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Τα ποιοτικά οπλα είναι λίγο ως πολύ γνωστά σε όλους..
Όμως υπάρχουν τόσο στα ακριβά όσο κ στα φθηνά κάποια μοντέλα που έβγαλαν προβληματα..
Θα σας πω τι έχω δει με τα μάτια μου και όχι τι έχω ακουσει να λένε.
Franchi grifone,Franchi raptor,Beretta teknys:Ολα το ιδιο..Ξεφλουδισαν στις βασεις και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα τα δυο τελευταία..
Franchi 712 μαύρη βάση: Δυο φορές ραγισμενη πάπια..Ο ίδιος κάτοχος μου μίλησε και για κομμένο μπράτσο σιδηροδρομου το οποίο ομως για να λέω την αλήθεια δεν το είδα με τα μάτια μου.
Bernardelli vincent:Εμπλοκες εμπλοκές εμπλοκές..
Churcill καραμπίνες:Απο την αρχή εμπλοκές η μια ,και η άλλη πρόβλημα με κλείστρο.
 
Last edited:
browning,winchester τελευταίας 10ετιας έσπαγαν την σπείρα από το μπιστόνι έχω δεί τουλαχιστον 7
franchi κομένο μπράτσο σιδηροδρόμου έχω δει τουλάχιστον 5
ξέβαμα βάσης έχω δεί σε franchi grifone raptor inertia,beretta tecnys,breda ermes,benelli crio
remington σπασμένο εξωλκέα φυσιγγίου κατ επανάληψη,λαστιχάκια και έλασμα στην βάση που απελευθερώνει τα φυσίγγια
beretta 391 έφευγε το αφτάκι του κλείστρου
fabarm παλαιότερες πολλές εμπλοκές
 
fabarm παλαιότερες πολλές εμπλοκές
Το έχω ακουσει και το πιστεύω.
Ένας μόνο φίλος μου μπεκατσας και τσιχλας έχει μείνει εδώ και χρόνια ευχαριστημένος από απόδοση κ λειτουργικότητα με την H 368 special becaccia 61εκ τσοκ tula σταθερο αν θυμαμε καλα.
Στο περπατητο κάνει αγίους..
 
Franchi 712 μαύρη βάση:Ο ίδιος κάτοχος μου μίλησε και για κομμένο μπράτσο σιδηροδρομου το οποίο ομως για να λέω την αλήθεια δεν το είδα με τα μάτια μου.
Δύο φορές ζήτησαν ανταλλακτικό από ένα κυνηγομαγαζο όταν έτυχε να είμαι εκεί.
 
Εγω απο οσα οπλα ειχα αν εξαιρεσω ενα παλιο πλαγιοκαννο baikal που εχουν χαλασει οι αυτοματοι εξολκεις και την beretta 303 που μου εβγαλε ραγισμενη ουρα κλειστρου αλλα και ενα μικροσπασιμο στο κλειστρο, τα υπολοιπα οπλα (benelli centro,benelli elite,browning 525,fabarmxlr5) ηταν και ειναι απροβληματιστα.
 
Baikal s/p 10 χρονια κανενα προβλημα, Breda aries 2 για 4 χρονια κανενα προβλημα, καμμια εμπλοκη, Breda astro για 11 χρονια κανενα προβλημα,καμμια εμπλοκη, benelli rafaello deluxe για 5 χρονια κανενα προβλημα, καμμια εμπλοκη, benelli black eagle για 20 χρονια , 2 εμπλοκες(μαλλον απο ελλατωμα σε φυσιγγι) και μια σπασμενη ασφαλεια που κραταει το πιρο της σκανδαλης.Αυτα...
 
BAIKAL IZ27 27 χρονια το μοναδικο προβλημα οι σκληρες σκανδαλες, το πηγα για βαψιμο κλπ κα θα διορθωθει και αυτο. BAIKAL IJ26 46 χρονια το μοναδικο προβλημα χαλαρωμα της ασφαλειας και ετσι επεφτε μετα την πρωτη ντουφεκια. Εγινε μετα το 2005 αναιπεσθητο τελειως με ενα χαρτακι σφηνωμενο στην ασφαλεια ολα οκ, τωρα βεβαια που θα παει για φινιρισμα και βαψιμο θα διορθωθει . BENELLI RAFAELLO SPESIAL απο το 1997 εως σημερα το παραμικρο προβλημα.
 
beretta 391 έφευγε το αφτάκι του κλείστρου
Εμένα δεν έφυγε, έσπασε και καλά που το πήρα χαμπάρι και δεν τράβηξα το κλείστρο γιατί θα μου έσκιζε το χέρι. Έριχνα όμως με 15 και 20 βαθμούς φυσίγγια κοντά στα 900 bars.
Για τις ραγισμένες πάπιες δεν φταίνε πάντα τα όπλα. Όταν πήραμε την Altair για πρώτη φορά στο κυνήγι πριν από 23 χρόνια ήταν παρών ένας φίλος του πατέρα και βλέποντας με να σφίγγω την βίδα της πάπιας, μου είχε πει ποτέ να μην την καργάρω και πάντα να την αφήνω ένα κλικ ξέσφικτη.
 
Bettinsoli silver lite, δύο φορές μου έριξε και τα δυο φυσίγγια ταυτόχρονα με αποτέλεσμα να την ακούσω και να χρειάστουν κάποια δευτερόλεπτα να συνέλθω! Ετσι κάθε φορά που πάταγα την σκανδαλη είχα το φόβο οτι θα το ξανακάνει! Το όπλο επισκευάστηκε κ πουλήθηκε.
 
Beretta vitoria καινουργια ακόμα μου έσπασε το αυτακι κλειστρου παρήγγειλα άλλο το άλλαξα και τέλος.
Γνωστός μου στο χωριό έχει την Remington 1100 και κάθε χρόνο πέρνει τρεις με τέσσερις εξολκεις έξτρα για καβατζα γιατί τους σπάει το όπλο του.
 
Η Fabarm την έχω οχτώ χρόνια μου έχει κάνει μια εμπλοκή σε παλιό φυσίγγι(δεν το πέταξε).
Αντίθετα η Franchi 48AL του πατέρα μου όχι συχνά αλλά ανά διαστήματα κάνει εμπλοκές.
Είναι το σύστημα λειτουργίας της(ελατηρίου);Δεν ξέρω.Πάντως άμα είναι γρασαρισμένη στο σημείο που έχει το ελατήριο ελαχιστοποιούνται οι εμπλοκές.
 
beretta 391 έφευγε το αφτάκι του κλείστρου

Εμένα δεν έφυγε, έσπασε και καλά που το πήρα χαμπάρι και δεν τράβηξα το κλείστρο γιατί θα μου έσκιζε το χέρι.

Το αυτάκι έσπασε και στη Urika II Gold του συγκυνηγού μου του Γιώργου. Η δικιά μου Urika από το 2004 δεν μου έχει παρουσιάσει απολύτως κανένα πρόβλημα και καμμία εμπλοκή.
 
Καλησπερα! Σε Franchi 612 μου εχει σπασει 3 φορες μπρατσο σιδηροδρομου..απαραδεκτο.προχθες μιλησα για να παρω αλλον και μου ειπαν 240 ευρω!! Του λεω στο τηλεφωνο 240 ευρω δεν τα κανει το οπλο.240 ευρω δεν το αγοραζω με τιποτα και οι 2 franchi 612 που εχω παπαλα...πιστευω ο αντιπροσωπος έπρεπε τουλαχιστον στο θεμα της τιμης να εχει δωσει μια λυση(να το δινει χωρις κερδος).το προβλημα σιγουρα το ξερει.βλεπω οτι κανει πολυ καλη διαφημιση στα νεα Franchi,αλλα πως θα πουλησει οταν υπαρχουν θεματα στα παλια Franchi χωρις να νοιαζετε κανεις..κριμα.
 
Καλησπερα! Σε Franchi 612 μου εχει σπασει 3 φορες μπρατσο σιδηροδρομου..απαραδεκτο.προχθες μιλησα για να παρω αλλον και μου ειπαν 240 ευρω!! Του λεω στο τηλεφωνο 240 ευρω δεν τα κανει το οπλο.240 ευρω δεν το αγοραζω με τιποτα και οι 2 franchi 612 που εχω παπαλα...πιστευω ο αντιπροσωπος έπρεπε τουλαχιστον στο θεμα της τιμης να εχει δωσει μια λυση(να το δινει χωρις κερδος).το προβλημα σιγουρα το ξερει.βλεπω οτι κανει πολυ καλη διαφημιση στα νεα Franchi,αλλα πως θα πουλησει οταν υπαρχουν θεματα στα παλια Franchi χωρις να νοιαζετε κανεις..κριμα.
Φίλε Γιάννη η άποψη μου είναι(και με το συμπαθειο δηλαδή)
Ότι μετά την 610 ήρθε σιγά σιγά το χάος..
Έχει φίλος μου έχει την 610vsgl και σημειώνω ότι την πήρε μεταχειρισμένη πριν χρόνια και λειτουργεί χωρίς να έχει ζητήσει τίποτα..
 
Σε Franchi 612 μου εχει σπασει 3 φορες μπρατσο σιδηροδρομου..απαραδεκτο.προχθες μιλησα για να παρω αλλον και μου ειπαν 240 ευρω!!
Τωρα προσεξα το 240€..Μα πας καλά πεστου..
Κανονικά έπρεπε να ήταν δωρεάν εφόσον υπάρχει ελάττωμα σε αυτό το σημείο..Δεν ξέρω αν ταιριάζει σιδηρόδρομος από raptor inertia μιας κ δεν έχω ακούσει να βγάζουν πρόβλημα..
 
Το αυτάκι έσπασε και στη Urika II Gold του συγκυνηγού μου του Γιώργου. Η δικιά μου Urika από το 2004 δεν μου έχει παρουσιάσει απολύτως κανένα πρόβλημα και καμμία εμπλοκή.

Πάντως παιδιά αν έχει σπάσει το αυτακι στην μέση ηλεκτροκολλιεται λιμάρετε και κουμπωνει κανονικότητα σαν καινούργιο.
Το έκανα στην μοσσμπεργκ πριν 6-7 χρόνια χωρίς κανένα προβλημα..
Τασο στο οπλο του φιλου μου, εφυγε μικρο κομματι και μπορει αν κανει σχετικα τη δουλεια του με αυτο που εμεινε. Απλα λιμαρισε τις κοφτερες ακρες και γωνιες
 
Benelli Vinci με άπειρες εμπλοκές από την πρώτη σεζόν... 5 φορές για Σέρβις στο Κυργιά (σε εγγύηση) ...άλλαξε αρκετά ανταλλακτικά .... αλλά το ίδιο εμπλοκές non stop!! …πέρσι πήγε στην Ιταλία …έκανε 5!!! Μήνες να έλθει Ελλάδα …. Αλλά έγινε όπλο , άψογο , φέτος έριξα 2500-3000 φυσίγγια από 28αρια μέχρι 38αρια σε -20 Ρουμάνια …. ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ εσκεμμένα …. Ούτε μια !!! Άψογο.
 
Benelli Vinci με άπειρες εμπλοκές από την πρώτη σεζόν... 5 φορές για Σέρβις στο Κυργιά (σε εγγύηση) ...άλλαξε αρκετά ανταλλακτικά .... αλλά το ίδιο εμπλοκές non stop!! …πέρσι πήγε στην Ιταλία …έκανε 5!!! Μήνες να έλθει Ελλάδα …. Αλλά έγινε όπλο , άψογο , φέτος έριξα 2500-3000 φυσίγγια από 28αρια μέχρι 38αρια σε -20 Ρουμάνια …. ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ εσκεμμένα …. Ούτε μια !!! Άψογο.
Έμαθες τι έφταιγε;
 
Παρόλο που ο Κυργιάς κάθε σέρβις άλλαζε και κομμάτι .... (το ελάσματα διπλά στη γλώσσα με το ελατήριο, ελατήριο επαναφοράς, ελατήριο κλείστρου , κλείστρο όλο), ποτέ δεν φτιάχτηκε…στην Ιταλία τι έκαναν δεν ξέρω, κάτι στην «ουρά» σιγουρά είχε … από τα ανταλλακτικά επειδή ήταν είδη καινούργια ... εμφανισιακά δεν βλέπω να αλλάξαν κάτι ..παντού αφού δουλεύει όλα καλά … και αγιασμό μόνο να του εκάναν μου φθάνει αχαχαχα
 
Back
Top