Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιαννη ξερεις τι μου κανει εντυπωση ???
Δεν εχω δει μια δοκιμη απο οπλο με νορμαλ μαμα κωνο....και μετα με τον φτιαγμενο κωνο...
Μονο ''λογια'' ακουω....με την καλη εννοια το λεω....αλλα βαλτε μια ρημαδα δοκιμη να την δω...και να
βγαλω τα συμπερασματα μου !!
ΟΚ. Δεν αμφισβητω τα λεγομενα κανενος....Αλλα τεκμηριωστε αυτο που λετε...εστω με μια δοκιμη!!!
Επειδή έχω δει από φίλο Αθηναίο και ιδιογομωτη στο όπλο του είναι εντυπωσιακή η αλλαγή.δεν γράφει εδώ αλλιώς θα του έλεγα να βάλει τις δοκιμές του πριν και μετα
 
Και για να σου δώσω Νίκο ένα παράδειγμα φίλος έστειλε ένα 686 με 18,4 αυλούς για κώνο στον παπατσαρ.και προς τιμήν του του απάντησε ότι το τουφέκι δεν χρειάζεται κώνο του έβαλε τα λεφτά στις κάνες και του το έστειλε πισω
Ωραίος‼️
 
Όλες όμως οι κανες ακόμα και του ίδιου μοντέλου δεν είναι ίδιες.αλλες μπορεί να θέλουν άλλες όχι.προσωπικα δεν θα πείραζα κώνο.θα ξεκινούσα από τα φυσίγγια τα τσοκ και αν δεν έβλεπα βελτίωση τότε και μόνο τότε θα το σκεφτόμουνα.μιλαω πάντα για μένα που ρίχνω εμπορικά και δεν ασχολούμαι ούτε και θέλω ν ασχοληθώ με ιδιογομωση.υπαρχουν όμως κάποιοι που βλέπουν βελτιώσεις με τους κώνους για αυτό καλό είναι να μην αμφισβητούμε μερικά πραματα

Θελεις να σου ανεβασω και τις δοκιμες με το ιδιο οπλο αλλα με καννη ΡΑΦΑΕΛΟ ΝΤΕΛΟΥΞ 18.3 αυλο ???
Τα ιδια εδωσαν....οι αποκλισεις αμελητεες......και σε συγκεντρωση και σε ταχυτητες...
Εχω ανεβασει δοκιμες στις προηγουμενες σελιδες...ριξε μια ματια....εαν θελεις.. !!!
 
Μάλλον οι ευρωπαίοι είναι μ@λάκες τότε ... :)
Να το σταματήσουν ...
Όχι καλά κάνουν είναι θέμα ασφάλειας μάλλον είναι μαλακές οι Αμερικάνοι που ότι έχουν αυτοί το βλέπουμε στη Ευρώπη μετά από 10 χρόνια τεχνολογικά και εμείς έχουμε κολήσει στο λειοκανο που έχουνε δύο φίρμες Ρεμί και γουιν που ότι και να ναι όταν ακούγονται αυτά τα ονόματα τα ακούς διαφορετικά σαν τα τζιπακια όλοι έχουν τζιπ αλλά η τζιπ είναι μια και είναι αμερικανική .
 
Θελεις να σου ανεβασω και τις δοκιμες με το ιδιο οπλο αλλα με καννη ΡΑΦΑΕΛΟ ΝΤΕΛΟΥΞ 18.3 αυλο ???
Τα ιδια εδωσαν....οι αποκλισεις αμελητεες......και σε συγκεντρωση και σε ταχυτητες...
Εχω ανεβασει δοκιμες στις προηγουμενες σελιδες...ριξε μια ματια....εαν θελεις.. !!!
Μα δεν αμφισβητώ ούτε τις δοκιμές ούτε αυτά που λες.απλα σου λέω ότι σ ένα ίδιο όπλο με την ίδια κανη που έχεις κάνει αυτές τις δοκιμές υπάρχει το ενδεχόμενο αυτά τα ποσοστά να είναι χειρότερα και να μην είναι ίδιες οι τουφεκιές
 
Όχι καλά κάνουν είναι θέμα ασφάλειας μάλλον είναι μαλακές οι Αμερικάνοι που ότι έχουν αυτοί το βλέπουμε στη Ευρώπη μετά από 10 χρόνια τεχνολογικά και εμείς έχουμε κολήσει στο λειοκανο που έχουνε δύο φίρμες Ρεμί και γουιν που ότι και να ναι όταν ακούγονται αυτά τα ονόματα τα ακούς διαφορετικά σαν τα τζιπακια όλοι έχουν τζιπ αλλά η τζιπ είναι μια και είναι αμερικανική .
Ο rob roberts όπως και η briley που πειράζουν σε εισαγωγικά τις μπενελες δίνουν πιστοποίηση γιατί ο κώνος δοκιμάζεται.τωρα άλλοι δε ξέρω τι κανουν αλλά πειραγμενους αετούς super sport και cordoba όλο το πακέτο που παίρνεις απ' αυτούς θα το πληρώσεις από 3 Χιλ δολλάρια και πάνω
 
Νίκο και εγώ που έκανα δεν είχα κρατήσει δοκιμές φωτογραφιες κτλ αλλά διαφορά υπήρχε το έβλεπες κυνηγώντας με τα ίδια φυσίγγια στο τερέν

Καλα...οκ...και ξερεις οτι σε πιστευω....Τα ''υπολοιπα'' θα στα πω μετα......
Φευγω ....να δω εαν με αφησει ο αερας να ριξω και να μετρησω 5 φυσιγγια που θελω ...
 
O σχωρεμένος ο Neil Winston δεν βρήκε καμία διαφορά σε κώνο μαμά και επιμηκυμένο.
Όμως σύγκρινε μέγιστες συγκεντρώσεις (στο 80% περίπου) όχι ενδιάμεσες.
Λέτε να μην ήξερε τι σύγκρινε ?
longshortcones2.gifStdlongforcingcone3-1Winston.gif

Το συνημμένο pdf βρίσκει μια διαφορά 1-2% σε φτιαγμένους κώνους.
Και αυτά είναι τα μοναδικά πειράματα με μετρήσεις που έχω βρει στο internet.
Και τα 2 πειράματα ενδιαφέρονται για την ΜΕΓΙΣΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ όχι τις ενδιάμεσες τις οποίες τις πετυχαίνεις με αλλαγή τσοκ και φυσιγγίου.
 

Attachments

  • Forcing Cone Test.pdf
    118,5 KB · Προβολές: 1
O σχωρεμένος ο Neil Winston δεν βρήκε καμία διαφορά σε κώνο μαμά και επιμηκυμένο.
Όμως σύγκρινε μέγιστες συγκεντρώσεις (στο 80% περίπου) όχι ενδιάμεσες.
Λέτε να μην ήξερε τι σύγκρινε ?
View attachment 52454View attachment 52455

Το συνημμένο pdf βρίσκει μια διαφορά 1-2% σε φτιαγμένους κώνους.
Και αυτά είναι τα μοναδικά πειράματα με μετρήσεις που έχω βρει στο internet.
Και τα 2 πειράματα ενδιαφέρονται για την ΜΕΓΙΣΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ όχι τις ενδιάμεσες τις οποίες τις πετυχαίνεις με αλλαγή τσοκ και φυσιγγίου.
Πάει κι ου κώνους‼️
 
Άμα Πάου στουν παπατσαρουχα κι τουν που, θελου κώνου κι πλιρωνου οσου οσου‼️ αλλά να μι βγανει του φουλ 90%‼️μι ούλα τα φυσίγγια.....τα σκαια να βαρουν μι δύναμ κι να μην έχουν ατράκτου‼️κι Χουρεις να αλλαξ η απόδοσ απ Τουν κυλίνδρου κι ντιμι‼️
Θα μι Τουν φκιαξ❓‼️η θα μι πει
Ξύπνα ,ώρα να πας για δλεια❓❓❓α❓❓‼️
 
Και ο
O σχωρεμένος ο Neil Winston δεν βρήκε καμία διαφορά σε κώνο μαμά και επιμηκυμένο.
Όμως σύγκρινε μέγιστες συγκεντρώσεις (στο 80% περίπου) όχι ενδιάμεσες.
Λέτε να μην ήξερε τι σύγκρινε ?
View attachment 52454View attachment 52455

Το συνημμένο pdf βρίσκει μια διαφορά 1-2% σε φτιαγμένους κώνους.
Και αυτά είναι τα μοναδικά πειράματα με μετρήσεις που έχω βρει στο internet.
Και τα 2 πειράματα ενδιαφέρονται για την ΜΕΓΙΣΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ όχι τις ενδιάμεσες τις οποίες τις πετυχαίνεις με αλλαγή τσοκ και φυσιγγίου.
Και ο παππούς μου άμα τον ρωτούσες το καλύτερο ντουφέκι ήταν το δίκανο το ρωσικό που είχε με αυτό σκότωνε τα πάντα .Πίστευε ότι διαπιστώνεις και βλέπεις με τα μάτια σου και το τι λέει ο κάθε ένας είναι σεβαστό αλλά σεβαστό είναι να το αμφισβητω κιόλας εφόσον δεν το είδα .
 
Και ο
Και ο παππούς μου άμα τον ρωτούσες το καλύτερο ντουφέκι ήταν το δίκανο το ρωσικό που είχε με αυτό σκότωνε τα πάντα .Πίστευε ότι διαπιστώνεις και βλέπεις με τα μάτια σου και το τι λέει ο κάθε ένας είναι σεβαστό αλλά σεβαστό είναι να το αμφισβητω κιόλας εφόσον δεν το είδα .
Αυτός που μιλά με αποδείξεις‼️με τα μάτια του δεν τα είδε❓
Αλλά,αλλά τα μάτια του λαγού...κ άλλα της κουκουβάγιας....‼️αντικειμενικές απόψεις ψάχνουμε‼️άποψη που γίνεται θέσφατο‼️μέσω αποδείξεων‼️
 
Τα αμερικάνικα η τα τουρκικα που θα εισαχθούν πχ στην Αγγλία η σε χώρα που είναι στον cip δεν περνούν τραπεζα δοκιμών και σφραγίζονται;
Τα αμερικανικά και τα ιαπωνικά όχι !!! Αν κάποιες χώρες (π.χ. Αγγλία) το κάνουν, είναι από δική τους πρωτοβουλία. Δεν είναι υποχρεωτικό από τη CIP.
Απόσπασμα από το βιβλίο του Κυπρίδημου "Σφραγίδες Δοκιμής των όπλων":

Οι ΗΠΑ και η Ιαπωνία, χώρες με σημαντική βιομηχανία κυνηγετικών
όπλων, δεν είχαν ποτέ τράπεζες δοκιμών. Τα όπλα δο-
κιμάζονται στο εργοστάσιο και σφραγίζονται από τον καταοκευαοτή
με την εργοστασιακή σφραγίδα, που δεν έχει την ίδια
νομική ισχύ με τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές. Όμως ο κατασκευαστής
επωμίζεται συνολικά την ευθύνη για την καταλληλότητα
των όπλων του, ότι δηλαδή θα αντέξουν όλα τα φυσίγγια της αγοράς
που χωράνε στη θαλάμη.
Αυτή η τακτική σε συνδυασμό με τους δρακόντειους νόμους
για την ευθύνη των κατασκευαστών στην Αμερική σημαίνει ότι
τα αμερικανικά όπλα, καθώς και τα ιαπωνικά (που έχουν σαν κύρια
αγορά την Αμερική ούτως ή άλλως) είναι ανθεκτικά. Τα αμερικανικά

και ιαπωνικά όπλα μπορούν να πουληθούν στην Ευρώπη χωρίς περαιτέρω
δοκιμή επειδή η CIP αναγνωρίζει την εργοστασιακή αντοχή τους.
 
Το ότι η διεύρυνση του κώνου δεν είναι πανάκεια αποδεικνύεται από το ότι η browning από τους 6 πόντους επέστρεψε στους 3 πόντους κώνο βλ. maxus.
Βέβαια μιλάμε για διευρυμένο αυλό συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Σε στενό αυλό μπορεί να υπάρχει μεγαλύτερη πρακτική σημασία.
 
Το ότι η διεύρυνση του κώνου δεν είναι πανάκεια αποδεικνύεται από το ότι η browning από τους 6 πόντους επέστρεψε στους 3 πόντους κώνο βλ. maxus.
Βέβαια μιλάμε για διευρυμένο αυλό συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Σε στενό αυλό μπορεί να υπάρχει μεγαλύτερη πρακτική σημασία.
Ψάξε για ποσοστά συγκέντρωσης με μολύβι με όποια browning ή winchester θες στο internet.
Δεν είδα κάποιο άπιαστο.
Στο 80% πάνω κάτω παίζουν σε καλά εμπορικά.

Ακόμα μια φορά ... το σακούλι γεμίζει με σωστό φυσίγγι και όταν τουφεκάμε σωστά.
Όλα τα άλλα είναι για να λέμε.

Τέτοια διαβάζουν οι νέοι και τουφεκάνε τις φάσσες στα 100μ με τα "κωνιωμένα" όπλα τους και με φυσίγγι των 7 ευρώ την 25άδα ... αχαχα
 
Τα αμερικανικά και τα ιαπωνικά όχι !!! Αν κάποιες χώρες (π.χ. Αγγλία) το κάνουν, είναι από δική τους πρωτοβουλία. Δεν είναι υποχρεωτικό από τη CIP.
Απόσπασμα από το βιβλίο του Κυπρίδημου "Σφραγίδες Δοκιμής των όπλων":

Οι ΗΠΑ και η Ιαπωνία, χώρες με σημαντική βιομηχανία κυνηγετικών
όπλων, δεν είχαν ποτέ τράπεζες δοκιμών. Τα όπλα δο-
κιμάζονται στο εργοστάσιο και σφραγίζονται από τον καταοκευαοτή
με την εργοστασιακή σφραγίδα, που δεν έχει την ίδια
νομική ισχύ με τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές. Όμως ο κατασκευαστής
επωμίζεται συνολικά την ευθύνη για την καταλληλότητα
των όπλων του, ότι δηλαδή θα αντέξουν όλα τα φυσίγγια της αγοράς
που χωράνε στη θαλάμη.
Αυτή η τακτική σε συνδυασμό με τους δρακόντειους νόμους
για την ευθύνη των κατασκευαστών στην Αμερική σημαίνει ότι
τα αμερικανικά όπλα, καθώς και τα ιαπωνικά (που έχουν σαν κύρια
αγορά την Αμερική ούτως ή άλλως) είναι ανθεκτικά. Τα αμερικανικά

και ιαπωνικά όπλα μπορούν να πουληθούν στην Ευρώπη χωρίς περαιτέρω
δοκιμή επειδή η CIP αναγνωρίζει την εργοστασιακή αντοχή τους.
Άρα αυτό ισχύει και για την Ελλάδα για τα αμερικάνικα .Τα browning που κατασκευάζονται στην Ιαπωνία περνάνε δοκιμή στο Βέλγιο,δεν ξέρω για τα miroku η τα skb.
 
Άμα Πάου στουν παπατσαρουχα κι τουν που, θελου κώνου κι πλιρωνου οσου οσου‼️ αλλά να μι βγανει του φουλ 90%‼️μι ούλα τα φυσίγγια.....τα σκαια να βαρουν μι δύναμ κι να μην έχουν ατράκτου‼️κι Χουρεις να αλλαξ η απόδοσ απ Τουν κυλίνδρου κι ντιμι‼️
Θα μι Τουν φκιαξ❓‼️η θα μι πει
Ξύπνα ,ώρα να πας για δλεια❓❓❓α❓❓‼️
ενα φρεντο εσπρεσσο μετριο ντεκαφεϊνε, με καστανη ζαχαρη,γαλα σογιας, τριμμενο παγο στο μεσαιο τριφτιρι, σιροπι καραμελας, σκονη κανελλας, στον πατο δροσερος, στην μεση κρυουλης και στον αφρο παγωμενος...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top