Πράσινη λαίλαπα-Ανεμογεννήτριες-Φωτοβολταϊκά-Υδροηλεκτρικά

Αποσπάσματα από την Ειδική έκθεση αριθ. 08/2019 του Ευρωπαϊκού Ελεγκτικού Συνεδρίου (δες εδώ για όλο το κείμενο)
Τα κόκκινα κείμενα είναι δικές μου παρατηρήσεις

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>ΑΡΧΗ αποσπασμάτων
§38 (Υπερεπιδότηση)

1651564117294.png
Παράρτημα VI (Εξωπραγματικές εγγυημένες τιμές ανά MWh που πληρώνονται στους παραγωγούς ηλεκτρικής ενέργειας)

1651569257985.png
§44 (για να καταλάβουμε πού πάνε οι προσαυξήσεις και ποιός τις πληρώνει)

1651566011734.png

§53 (απόσπασμα)
Αντιθέτως, οι πρόσφατες δημοπρασίες στην Ελλάδα40 και την Πολωνία41 είχαν ως αποτέλεσμα τιμές ακόμη υψηλότερες από τις αντίστοιχες των ορυκτών καυσίμων.
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<ΤΕΛΟΣ αποσπασμάτων
Με λίγα λόγια:
  • το ΑΠΕ πλάνο της Ελλάδας προβλέπει συνολικά 7GW, τα επενδυτικά πλάνα προβλέπουν 60GW! Γιατί;
    • υπερεπιχορήγηση των επενδύσεων που οδηγεί σε ελαχιστοποίηση του CapEx (Capital Expenditure, κεφαλαιουχικά έξοδα) των εταιριών ενέργειας
    • οι εγγυημένες τιμές που πληρώνονται οι παραγωγοί, και εν μέρει πάροχοι, ενέργειας σε βάθος 20ετίας! δηλ. ελαχιστοποίηση του OpEx (Operational Expenditure, λειτουργικά έξοδα)
    • οι υπεραπλουστευμένες διαδικασίες ίδρυσης, εγκατάστασης και λειτουργίας πάρκων ΑΠΕ
    • σημαντική αυξηση στα εμπορεύσιμα πιστοποιητικά καθαρής ενέργειας, με άλλα λόγια το γνωστό λεφτόδεντρο
  • ήταν τουλάχιστον εδώ και τρία χρόνια, από το 2019 (ίσως από το 2016), γνωστό ότι θα ακολουθήσουν τιμές "αναπροσαρμογής". Λόγω κορωνοϊού απλά καθυστέρησε λίγο η εφαρμογή τους.
  • στην Ελλάδα δεν γίνεται περιβαλλοντολογική έρευνα για κάθε αίτηση κατασκευής αιολικού πάρκου. Απλά υπάρχει μιά "γενική" γραμμή για όλη την επικράτεια, π.χ. διάνοιξη δρόμου μέχρι 5 μέτρα πλάτος, αποφυγή αρχαιολογικών χώρων κλπ.
  • ακόμα χειρότερα, δεν υπάρχει έλεγχος του τί φτιάχουν οι εταιρείες και πόσο καταστρέφουν και ρυπαίνουν το περιβάλλον.
  • δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος για τα 60GW. Ακόμα και με έναν παράγοντα ασφαλείας 2, δηλαδή διπλάσια ισχύ από την προβλεπόμενη, δεν θα πρέπει να ξεπεραστούν τα 15GW.
  • Αν υλοποιηθούν τα 60GW, τότε θα βλέπουμε το 70% των ανεμιστήρων να κάθονται ακίνητοι και να καταναλώνουν ενέργεια αντί να παράγουν.
Τα συμπεράσματά μου:
  • μεγιστοποίηση κερδοφορίας των εταιρειών με σημαντική πολιτική υποστήριξη από τα 3-4 μεγαλύτερα κόμματα
  • καταστροφή του περιβάλλοντος με σημαντική πολιτική υποστήριξη από τα 3-4 μεγαλύτερα κόμματα, ακόμα και των πολιτευόμενων οικολόγων
  • πολύμορφη επιδρομή στην τσέπη του καταναλωτή, ιδιώτη και επιχειρήριση:
    • επιδοτήσεις = χρήμα των φορολογουμένων
    • εγγυημένες τιμές ενέργειας για τους παραγωγούς = αυξήσεις κατά το δοκούν στους λογαριασμούς ενέργειας των καταναλωτών, π.χ. ως ανταποδοτικά τέλη.
    • ...
Τα συμπεράσματα δικά σας.

ΥΓ: Οι Γερμανοί λένε "wehret den Αnfängen" που σημαίνει "Αντισταθείτε στις αρχές". "Αρχή" στα Ελληνικά σημαίνει δύο διαφορετικά πράγματα: α) το ξεκίνημα μιάς διαδικασίας, λειτουργίας, κλπ. και β) Δημόσια υπηρεσία. ΙΜΗΟ, το ρητό ταιριάζει και στις δύο περιπτώσεις.

topic.
 

Attachments

  • 1651565385586.png
    1651565385586.png
    58,5 KB · Προβολές: 5
Η μεγάλη κομπίνα με το γκάζι στην Γερμανία: μέχρι το 2018 η κατανάλωση γκαζιού ενός σπιτιού στην Γερμανία υπολογίζονταν με βάση τα κυβικά μέτρα γκαζιού. Από την περίοδο 2019-2020 η κατανάλωση γκαζιού γίνεται με βάση την ισοδύναμη ενέργεια σε kWh (κιλοβατώρες). Το παρακάτω εικονίδιο δείχνει κατανάλωση του διαμερίσματός μου στο Βερολίνου των τελευταίων 5 χρόνων. Ο μετρητής γκαζιού (κυβικά μέτρα), ο οποίος είναι μέσα στο διαμέρισμα τα τελευταία 12 χρόνια, γράφει για όλες τις περιόδους την ίδια σχεδόν κατανάλωση σε κυβικά μέτρα.

1651569767551.png
ΥΓ: μόλις είδα πως το γράφημα έχει λάθος άξονες (Verbrauch=Κατανάλωση, Zeitraum=Χρονική περίοδος)!! Αυτό από μια εταιρεία (GASAG) με οκτακόσιες χιλιάδες πελάτες.hair.
 
Θα συμφωνήσω απολύτως,στα συμπεράσματα σου.
Όλοι αυτοί οι μεγαλοεργολάβοι, αν δεν υπήρχε η υπερεπιδότηση,δεν θα ασχολούνταν,να "σώσουν"το περιβάλλον.
Μόνο ένα θα προσθέσω για μια ακόμη φορά:Την αδιαφορία του συνόλου,για την ανεπανόρθωτη καταστροφή,της Πατρίδας του.(Εκτός κι αν δεν την αισθάνεται,ως τέτοια)...
 
...
Μόνο ένα θα προσθέσω για μια ακόμη φορά:Την αδιαφορία του συνόλου,για την ανεπανόρθωτη καταστροφή,της Πατρίδας του.(Εκτός κι αν δεν την αισθάνεται,ως τέτοια)...
Δημήτρη συμφωνω απόλυτα. Αλλά
  • το σύνολο είναι γενικά αδιάφορο σε οτιδήποτε δεν επιρρεάζει αυτήν την στιγμή και άμεσα την τσέπη του.
  • το σύνολο είναι γενικά αδιάφορο γιατί δεν είναι πληροφορημένο
  • το πληροφορημένο σύνολο είναι γενικά αδιάφορο γιατί δεν είναι πληροφορημένο ολοκληρωμένα (δεν θέλω να γράψω σωστά)
  • τα "μεγάλα" ΜΜΕ δεν έχουν προσωπικό με προσωπικότητα αλλά έχουν προσωπικό με πρόσωπο.Εξηγούμαι:
    • προσωπικό με προσωπικότητα = διερευνητική δημοσιογραφία, α-κομματική ανάλυση, καλή γνώση ιστορίας, ευρεία γνώση, σκέψη, ήθος.
    • προσωπικό με πρόσωπο = ξέρεις ποιός είμαι εγώ, ρε; ή ξέρεις ποιός θα γίνω εγώ, ρε; με άλλα λόγια, ναρκισσισμός, υπερμετρη αυτοπεποίθηση, ημι-μάθεια, social media
  • σκέψου πώς θα ήταν η κατάσταση, αν τα κανάλια αφιέρωναν τον ίδιο χρόνο για την καταστροφή μέσω ΑΠΕ με τον χρόνο που αφιερώνουν για την Πισπιριγκου
Δυστυχώς το 5% δεν είναι ακόμα τόσο ισχυρό για να επιφέρει την αλλαγή (δες το ποστ του @GIANNHS εδώ).
 
Δημήτρη συμφωνω απόλυτα. Αλλά
  • το σύνολο είναι γενικά αδιάφορο σε οτιδήποτε δεν επιρρεάζει αυτήν την στιγμή και άμεσα την τσέπη του.
  • το σύνολο είναι γενικά αδιάφορο γιατί δεν είναι πληροφορημένο
  • το πληροφορημένο σύνολο είναι γενικά αδιάφορο γιατί δεν είναι πληροφορημένο ολοκληρωμένα (δεν θέλω να γράψω σωστά)
  • τα "μεγάλα" ΜΜΕ δεν έχουν προσωπικό με προσωπικότητα αλλά έχουν προσωπικό με πρόσωπο.Εξηγούμαι:
    • προσωπικό με προσωπικότητα = διερευνητική δημοσιογραφία, α-κομματική ανάλυση, καλή γνώση ιστορίας, ευρεία γνώση, σκέψη, ήθος.
    • προσωπικό με πρόσωπο = ξέρεις ποιός είμαι εγώ, ρε; ή ξέρεις ποιός θα γίνω εγώ, ρε; με άλλα λόγια, ναρκισσισμός, υπερμετρη αυτοπεποίθηση, ημι-μάθεια, social media
  • σκέψου πώς θα ήταν η κατάσταση, αν τα κανάλια αφιέρωναν τον ίδιο χρόνο για την καταστροφή μέσω ΑΠΕ με τον χρόνο που αφιερώνουν για την Πισπιριγκου
Δυστυχώς το 5% δεν είναι ακόμα τόσο ισχυρό για να επιφέρει την αλλαγή (δες το ποστ του @GIANNHS εδώ).
Τα ΜΜΕ είναι ιδιοκτησία,των ίδιων εργολάβων ΑΠΕ.Οι δημοσιογράφοι ελέγχονται (τα παίρνουν)για να περνούν την προπαγάνδα τους.
Τον κόσμο,δεν τον ενδιαφέρει.Σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί,με τα κορφοβούνια και τα ξερονήσια.
Δεν πρόκειται,να πάει,ποτέ εκεί.Δεν έχει σαλέ,δεν έχει club,δεν έχει ξέκωλα.
Η πνευματική διάβρωση, έχει φτάσει στο μεδούλι.
Όπως είπες,η τσέπη,έγινε,το <<μέτρο>>της ζωής μας...
 
Η Εφημερίδα των Συντακτών: Πραξικοπηματική απόφαση για το αιολικό στην Ανδρο | Η Εφημερίδα των Συντακτών.
https://www.efsyn.gr/ellada/periballon/342147_praxikopimatiki-apofasi-gia-aioliko-stin-andro
Και μετά είναι ειδειχθές έγκλημα να κλωτσάς ένα γατί (οχι πως το υπερασπίζομαι). Ο κύριος με την διπλωματική ασυλία μπορεί να κλωτσά την κοινωνία ανενόχλητος - και με κέρδος βεβαίως, βεβαίως:mad:

ΥΓ: τι πρόστιμο θα μου βάλουν αν τον κλωτσήσω εγώ;.think.
 
Η Εφημερίδα των Συντακτών: Πραξικοπηματική απόφαση για το αιολικό στην Ανδρο | Η Εφημερίδα των Συντακτών.
https://www.efsyn.gr/ellada/periballon/342147_praxikopimatiki-apofasi-gia-aioliko-stin-andro
Πουλημένα τομάρια.
Τους τα δίνουν όλα,για να έχουν την υποστήριξη τους,στις επερχόμενες εκλογές.
Βέβαια το όργανο του ΣΥΡΙΖΑ (ΕΦ.ΣΥΝ)όταν οι δικοί του υπέγραφαν, τις προδοτικές συμφωνίες για αιολικά εργοστάσια,στα Άγραφα και σε άλλες περιοχές Natura,σφύριζε αδιάφορα.
 
Back
Top