Μονόκαννο

Mafia Calabria

Moderator
Βλέποντας σήμερα στο θέμα τσίχλα κοτσυφι τις φώτο και τη συζήτηση μεταξύ των φίλων Στέλιου και Τάσου ανοίγω ένα θέμα που το σκεφτόμουνα από καιρό. Τελειώνοντας την τρίτη γυμνασίου στο νησί μετακομισαμε οικογενειακος στη Ρόδο για να τελειώσω εκεί το τεχνικό λύκειο για να μάθω μια τέχνη και να κάνω κάτι στη ζωή μου , αλλά εγώ είχα άλλους σκοπούς .sarcastic. .
Μελετουσα όλα τα κυνηγετικα και κυνοφιλικα περιοδικά κυκλοφορούσαν την εποχή εκείνη και έκανα όνειρα για το κυνηγετικο μου μέλλον, αλλά κυνηγός χωρίς όπλο δεν γίνεται, έτσι έπρεπε να αποκτήσω όπλο πάση θυσία.
Τα οικονομικά για καραμπινα και ποζε δεν το επετρεπαν αυστηρως, ακόμα και μια φτηνή επαναληπτικη ήταν μακρινό όνειρο έτσι η μόνη λύση ήταν το μονοκαννο, με αιματηρες οικονομιες από το καθημερινό χαρτζιλικι μου κατάφερα και μάζεψα μερικά λεφτά, και το σχέδιο είχε οργανωθεί τα Χριστούγεννα που θα πήγαινα να περάσω τις γιορτές με τους παππούδες θα γινόταν η αγορά.
Κατέβηκα στο νησί και η πρώτη μου δουλειά ήταν να πάω στο κυνηγομάγαζο και να παραγγείλω το όπλο, θα ερχόταν σε μία βδομάδα αλλά επειδή ήμουν ανηλικος έπρεπε να το δηλώσω στο όνομα του συνχωρεμενου του παππού μου, ευτυχώς δεν έφερε καμία αντίρρηση μάλιστα ήθελε να το πληρώσει κιόλας αλλά δεν το δεκτηκα. Ήρθε η πολυποθητη μέρα και εγώ ήμουν μπαστακομενος από το πρωί στο μαγαζί μίας και είναι καφενείο κάτω και πάνω κυνηγομάγαζο, περίμενα να φύγει και ο τελευταίος πελάτης και πηγαμε μαζί με τον ιδιοκτήτη στην αστυνομία για τα περαιτέρω. Ακόμα θυμάμαι σαν να είναι αυτή η ώρα όταν βγήκα από την πόρτα του μαγαζιού αγκαλιά με το όπλο μου μέσα σε ένα χαρτοκουτο και δύο κουτιά φυσιγγια stokas s32 , 8αρια. Το όπλο ήταν ένα 12αρι μονοκαννο investarm 71 εκ και φουλ τσοκ.

http://www.investarm.com/eng-monocanna.html

Αξέχαστες αναμνήσεις και κυνηγια με αυτό το όπλο και κυρίως τσίχλα, ακόμα και αργότερα που απέκτησα καραμπινα έκανα αρκετά κυνηγια με αυτό το όπλο και πάντα η πουλιαστρα ήταν πιο γεμάτη με το μονο πάρα με την καραμπινα, μάλλον το κοντάκι του μου ερχεται καλά ,το ρητό ότι η μία τουφεκια σε κάνει πιο προσεκτικο και ζυγίζεις την τουφεκια σου προσωπικά δεν το δέχομαι μια μπαλοτα είναι η πήρες το θήραμα η το έχασες. Τα πλεονεκτήματα του μονου για μένα είναι η απλότητα του και η ευκολία χειρισμού του από κάποιον αρχάριο όπως επίσης και η ευκολία να τσεκάρεις την καννη του και ο καθαρισμός.
Εδώ μια φορά είχα πάει σε ένα μικρό κυνηγομάγαζο και όπως χαζευα τον οπλοβαστο το μάτι μου έπεσε πάνω σε κάτι γνώριμο, ήταν ένα μονοκαννο ακριβώς όπως το δικό μου σπαστο αναδιπλουμενο αλλά από την beretta με ωραιότερα σκαλισματα και ξυλα μεταχειρισμενο γύρω στα $ 680 και δίπλα του μια ολοκαίνουρια τουρκική καραμπινα με μαύρα συνθετικα τσοκ και 3 1/2 inches με $450 και είπα από μέσα μου μπράβο αξία η μόνη ;).
 
Κωσταντινε, ακριβως με το ιδιο οπλακι ξεκινησα και γω, στα 15 μου. Διαμετρημα 36, για να παιρνει και μεταλλικα φυσιγγια, που τοτε βρισκαμε ακομα αρκετα. Παροπλισμενο εδω και χρονια, δυστυχως, ολο σκεφτομαι να το βγαλω μια βολτα για χαρην παλιων καιρων αλλα θα πρεπει και να γεμισω και το αφηνω. Ενα μονοκανο 12αρι ομως ισως να το εβγαζα πιο συχνα.
 
Σωστός μίας και γεμιζεις, άσε που θα φτιαχνες κάποιο φυσιγγακι ειδικά για το εργαλείο. Εγώ κάποια στιγμή θέλησα να αλλάξω το πελμα που έχει από βακελιτη με κάποιο ελαστικό ,αλλά μετά το μετάνιωσα γιατί μου έρχεται πολύ καλά , με αρκετά 32αρια και ειδικά στην τσίχλα που πέφτει κοπανο γίνεται λίγο κουραστικό .
 
Ωραίο θέμα Κωνσταντινε και μου θύμησες αρκετά. .:)
Όπως οι περισσότεροι λίγο πολύ ξεκινήσαμε με μονοκαννο έτσι και εγώ..
Ο πατέρας μου δεν ήταν κυνηγος,Άντε καμιά φορά να έριχνε σε κανένα καθιστό..,Το κυνηγι πιστεύω ότι το κόλλησα από τον παππού μου..
Έκτος από το αεροβόλο κ το φλωμπερ,Στα 12 πήρα ενα 36αρι μπαικαλ με αυτό βαραγα τσιχλοκοτσυφα στα καθιστά κάτω από τις ελιες συν δυο τρυγονια που ειχα χτυπήσει καποτε.
Στα 14 του είπα του πατερα (όπως καταλαβαίνετε σε αυτόν ήταν η ΑΚΚΟ άλλος όμως μεταχειριζόταν τα όπλα παρολες τις φωνές τις μάνας μου..)και μου πηρε ενα μονοκαννο μπαικαλ 12αρι με αυτόματο εξωλκεα(ίδιο με του Στέλιου)και κάθε μέρα ήμουν για τσιχλοκοτσυφα..Από αυτό το έχω να θυμαμε έναν λαγό δυο χρόνια αργότερα και μια πέρδικα πιο μετά.
Όλο λέω να τα πάρω στο κυνηγι να δουλέψουν λίγο άλλα όλο το αφήνω εξ αιτίας της μιας παραπάνω βολής του δίκαννου η την τρίτη της καραμπίνας.
Με το μονοκαννο πρέπει να ζυγίζεις πολύ καλά την τουφεκιά σου γιατί δεν υπάρχει δεύτερη ευκαιρία,Αυτό σε κάνει όμως και πολύ προσεκτικό στην σκόπευση..
Για αυτό συνήθως όσοι κυνηγάν με μονοκαννο είναι πραγματικοί μάστορες..
Το κυνηγι με αυτό τον τύπο όπλου είναι παρά πολύ μεγάλη πρόκληση στα αλήθεια για αυτό και επικροτώ όλους όσους εξακολουθούν να μην το αποχωρίζονται..Γεια σου Στελαρα....shake hands..shake hands.
Και για να λέμε τα σύκα σύκα κ την σκάφη σκάφη είναι η πιο δικαια αντιμετώπιση απέναντι στο θήραμα..Η μπαμ και κάτω η μπαμ και αντίο....
 
Eμενα θελει πολυ δουλεια για να γινει παλι οπλο, απο βαφη εως ξεσκουριασμα
Βικτωρα πιστεύω αξίζει τον κόπο να το φτιάξεις όσο μεγαλωνουμε νοσταλγουμε κάτι από τα παλιά, εγώ αν πάνε όλα καλά στο μέλλον θα κάνω κανένα περπατητο με το μονο αλλά με σκοπευτικά φυσιγγια.
 
36αρι ειναι, ουτε καλυκες εχω πια, ουτε τιποτα.

Το να παρω ενα μονοκανο 12 αρι ναι, αυτο δεν ειναι κατι που δεν περναει απο το μυαλο μου
Ναι το κατάλαβα, προσωπικά μιλάω για να γλυτωσω το κλωτσιμα..sarcastic..hunter.

Ωραίο θέμα Κωνσταντινε και μου θύμησες αρκετά. .:)
Όπως οι περισσότεροι λίγο πολύ ξεκινήσαμε με μονοκαννο έτσι και εγώ..
Ο πατέρας μου δεν ήταν κυνηγος,Άντε καμιά φορά να έριχνε σε κανένα καθιστό..,Το κυνηγι πιστεύω ότι το κόλλησα από τον παππού μου..
Έκτος από το αεροβόλο κ το φλωμπερ,Στα 12 πήρα ενα 36αρι μπαικαλ με αυτό βαραγα τσιχλοκοτσυφα στα καθιστά κάτω από τις ελιες συν δυο τρυγονια που ειχα χτυπήσει καποτε.
Στα 14 του είπα του πατερα (όπως καταλαβαίνετε σε αυτόν ήταν η ΑΚΚΟ άλλος όμως μεταχειριζόταν τα όπλα παρολες τις φωνές τις μάνας μου..)και μου πηρε ενα μονοκαννο μπαικαλ 12αρι με αυτόματο εξωλκεα(ίδιο με του Στέλιου)και κάθε μέρα ήμουν για τσιχλοκοτσυφα..Από αυτό το έχω να θυμαμε έναν λαγό δυο χρόνια αργότερα και μια πέρδικα πιο μετά.
Όλο λέω να τα πάρω στο κυνηγι να δουλέψουν λίγο άλλα όλο το αφήνω εξ αιτίας της μιας παραπάνω βολής του δίκαννου η την τρίτη της καραμπίνας.
Με το μονοκαννο πρέπει να ζυγίζεις πολύ καλά την τουφεκιά σου γιατί δεν υπάρχει δεύτερη ευκαιρία,Αυτό σε κάνει όμως και πολύ προσεκτικό στην σκόπευση..
Για αυτό συνήθως όσοι κυνηγάν με μονοκαννο είναι πραγματικοί μάστορες..
Το κυνηγι με αυτό τον τύπο όπλου είναι παρά πολύ μεγάλη πρόκληση στα αλήθεια για αυτό και επικροτώ όλους όσους εξακολουθούν να μην το αποχωρίζονται..Γεια σου Στελαρα....shake hands..shake hands.
Και για να λέμε τα σύκα σύκα κ την σκάφη σκάφη είναι η πιο δικαια αντιμετώπιση απέναντι στο θήραμα..Η μπαμ και κάτω η μπαμ και αντίο....
Τάσο κάνε και κανένα κυνήγι με το μονο να θυμάσαι τα περασμένα αξίζει τον κόπο.
 
Τα πλεονεκτήματα του μονου για μένα είναι η απλότητα του και η ευκολία χειρισμού του από κάποιον αρχάριο όπως επίσης και η ευκολία να τσεκάρεις την καννη του και ο καθαρισμός
Και είναι όπλα που αντέχουν πολύ στο πέρασμα του χρόνου (με μια απλή συντήρηση)και μάλιστα χωρίς ζητήσουν ανταλλακτικα.
ΥΓ Δεν σου κρύβω ότι κάποτε ήμουν έτοιμος να ανταλλάξω το 12αρι μονοκαννο με ένα 20αρι επίσης μονοκαννο..Και ακόμα το σκέφτομαι...xm.
 
Και είναι όπλα που αντέχουν πολύ στο πέρασμα του χρόνου (με μια απλή συντήρηση)και μάλιστα χωρίς ζητήσουν ανταλλακτικα.
ΥΓ Δεν σου κρύβω ότι κάποτε ήμουν έτοιμος να ανταλλάξω το 12αρι μονοκαννο με ένα 20αρι επίσης μονοκαννο..Και ακόμα το σκέφτομαι...xm.
Να σου πω την αλήθεια Τάσο αν το αγόραζα τώρα θα το έπαιρνα σε αυτό το διαμέτρημα η 28αρι και αν μπορούσα να το βρω ντεμι τσοκ.
 
Να σου πω την αλήθεια Τάσο αν το αγόραζα τώρα θα το έπαιρνα σε αυτό το διαμέτρημα η 28αρι και αν μπορούσα να το βρω ντεμι τσοκ.
Αυτό είναι το κακό φίλε ότι τα περισσότερα βγαίνουν με φουλ..
Η Η&R βγάζει 12αρι και με κύλινδρο δεν ξέρω αν υπάρχει και σε διαμετρημα 28 με ανοιχτά τσοκ..
 
Αυτό είναι το κακό φίλε ότι τα περισσότερα βγαίνουν με φουλ..
Η Η&R βγάζει 12αρι και με κύλινδρο δεν ξέρω αν υπάρχει και σε διαμετρημα 28 με ανοιχτά τσοκ..
Αυτό που έχω η καννη του έχει πολύ ψωμί πιστεύω ένας οπλουργος μπορεί άνετα να τοποθετήσει τσοκακια, τώρα αν αξίζει τον κόπο και το χρήμα είναι σχετικό άσε που έχω δει κάτι βολές που ετριβα τα μάτια μου και λέω να μην το πειράξω.
 
Αυτό που έχω η καννη του έχει πολύ ψωμί πιστεύω ένας οπλουργος μπορεί άνετα να τοποθετήσει τσοκακια, τώρα αν αξίζει τον κόπο και το χρήμα είναι σχετικό άσε που έχω δει κάτι βολές που ετριβα τα μάτια μου και λέω να μην το πειράξω.
Ούτε εγώ θα το πείραζα Κώστα.Καλητερα πέρνεις ένα κουτί διασποράς κ είσαι οκ.Αν το κανείς κ το αποτελεσμα δεν είναι αυτό που θα περίμενες τότε πάνε χαμένα όλα.
Έτσι κι αλλιώς σε όλους μας αρέσουν οι μακρινές βολές..:)
 
Ούτε εγώ θα το πείραζα Κώστα.Καλητερα πέρνεις ένα κουτί διασποράς κ είσαι οκ.Αν το κανείς κ το αποτελεσμα δεν είναι αυτό που θα περίμενες τότε πάνε χαμένα όλα.
Έτσι κι αλλιώς σε όλους μας αρέσουν οι μακρινές βολές..:)
Ακριβώς .shake hands.
 
Δεν θα ξεχάσω ποτέ πριν 4-5 χρόνια σε ένα τσιχλοτόπι εδώ της Μακεδονίας έναν κύριο γύρο στα 60 - 65 με ένα μονόκαννο Baikal.
Ρε παιδιά ότι τσίχλα περνούσε από το καρτέρι του έπεφτε.Τρελάθηκα εκείνη την ημέρα.Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η σκοπευτική του δεινότητα.
Για το μέλλον σκέφτομαι να πάρω ένα σε διαμέτρημα 16....xm.
 
Για μενα που εχω ηδη ενα σκασμο υλικα για το 12αρι, νομιζω οτι αλλο διαμετρημα θα ηταν υπερβολη. Φτιαχνεις ενα ωραιο ρελιαστο 65 φυσιγγι με μαλλινη ταπα, προυποθεση οτι το οπλο θα εχει τσοκακια, εστω και μαμισια, ωστε να ριχνεις με το 3αρι, και εισαι αρχοντας.
 
Τα πρωτα μου κυνηγετικα βηματα τα εκανα κ εγω με ενα μονοκανο κοκκοροτουφεκο μαρκας Boito cal.32 με καννη φουλ τσοκ... Ελαφρυ και με την προσθετη ασφαλεια που σου δινει ο κοκκορας αρχισα να τουφεκαω πρωτα στα καθιστα κ μετα σιγα σιγα στο φτερο... Ο πατερας μου ηταν λατρης της φερμας οποτε το να παμε για τσιχλες ηταν σχεδον αδυνατο αν και αυτο δεν ηταν κατα αναγκη κακο οπως αποδειχθηκε... Εμαθα να τουφεκαω αρχικα σε νεροκοτες κ αμεσως μετα σε μπεκατσινια... Η μονο μια βολη που ειχα και ο περιορισμενος αριθμος σκαγιων με αναγκασε να μαθω να τουφεκαω γρηγορα και σωστα... Ακομα το αναφερει πολλες φορες ο πατερας... "στην αρχη ρε κωλοπαιδο σε αφηνα να τουφεκας πρωτος, μετα προσπαθουσα κ δεν σε προλαβαινα"...
Εκτος απο μικρα θηραματα ειχα παρει και καποια λιγα παπια με ατο το οπλο, μια φασσα και κανα 2 μπεκατσες... Ωραια χρονια και ωραια κυνηγοτοπια τοτε, δεν ειχε αρχισει ακομα η εκμεταλλευση καθε ειδους γης...
Φυσιγγακια εβρισκα θυμαμαι Fiocchi, Nobel, Star ελληνικα σε νουμερα 8,9 και 5...
Καθε χρονο λεω να το βγαλω να κανω ενα-δυο κυνηγια με αυτο κ ολο το αμελω...
 
Back
Top