Μέτρηση με παχύμετρο

Κάπου αλλού στο φόρουμ ο Αρις παραπονεθηκε οτι πολλοι δεν ξέρουν να μετρανε την εσωτερική διάμετρο των τσοκ χρησιμοποιώντας το κλασσικό παχύμετρο. Ας δούμε πως γίνεται. Παραθέτω στοιχεία από τα άρτια τεχνικά βιβλία του Ευγενιδιου Ιδρύματος :

imagenes gratis

sube fotos

subir imagen
Προσέχουμε ιδιαίτερα τα πλάγια γράμματα στη δεύτερη σελίδα επανω.
Έγω εχω μεταξύ των άλλων ένα παχύμετρο με ακρίβεια 1/20 ή 5/100 του χιλιοστου.

imagen jpg
Θα μετρήσω την εσωτερική διάμετρο ενός τσοκ.Παρατηρουμε ότι το 0 του βερνιερου στην κάτω κλιμακα (κινητή σιαγονα) μόλις που ξεπερνάει τα 18 χιλ και έχουμε σύμπτωση γραμμών στις δυο κλίμακες μεταξύ 2 και 3,δηλ 25/100 του χιλιοστου. Αρα έχουμε 18,25 χιλ.

subir foto
Ακόμα μια μέτρηση. Εδώ το 0 του βερνιερου ξεπερνάει τα 17 χιλ και έχουμε σύμπτωση γραμμών στις δυο κλίμακες στο 8,δηλ 80/100 του χιλ.Αρα συνολικά έχουμε 17,80 χιλ.

subir gif
Εδώ βλέπουμε στο κατω μερος του παχυμετρου (δεξιά στην εικόνα) μια λεπτη ραβδο που εξεχει και με την οποία μετράμε το βάθος σε κάποιο αντικείμενο (χρησιμοποιουμε τις κλίμακες κανονικά), πχ το βάθος ενός φυσιγγιου εσωτερικα:

subir imagen
Φυσικά υπάρχουν και τα ηλεκτρονικά παχύμετρα αλλά έχουν το μειονέκτημα ότι οι μπαταρίες τους δεν μας ρωτάνε ποτε θα τελειώσουν και έχουν αμφιβολης ποιότητας ακρίβεια.
 
Last edited:
Τα τσοκακια είναι mobil Beretta και το χείλος του στομίου είναι στη μεριά του σπειρωματος, σε αντίθεση με τα Brow -Win-Rem. Φαίνεται άλλωστε και από τις υποδοχές του τσοκοκλειδου.
 
Last edited by a moderator:
Πολυ ωραια παρουσιαση Γιαννη, κατατοπιστικοτατος μπραβο!!! .shake hands.
Αρκετες φορες εχω δει να προσπαθουν να εξαγουν αποτελεσμα αγνοωντας τη δευτερη συμπτωση των γραμμων...;)
 
Πολυ ωραια παρουσιαση Γιαννη, κατατοπιστικοτατος μπραβο!!! .shake hands.
Αρκετες φορες εχω δει να προσπαθουν να εξαγουν αποτελεσμα αγνοωντας τη δευτερη συμπτωση των γραμμων...;)
Ευχαριστώ Αρι.:)
Τόσα ωραία τεχνικά θέματα υπάρχουν για ανάπτυξη στα κυνηγετικα περιοδικά και εφημερίδες και κανεις ποτέ δεν τα γραφει λες και θα αποκαλυφτουν τα επτασφραγιστα μυστικά της αποκρυφης τέχνης της οπλουργικης μηχανολογιας.:p
Οι περισσότεροι ενδιαφέρονται απλώς να γίνουν γνωστοί στην πιάτσα.Το οποίο είναι θεμιτο αλλά δεν φθάνει.
 
Ωραία παρουσίαση Γιάννη. Έχω κι εγώ ακριβώς ένα τέτοιο (με βερνιέρο) και 2 ηλεκτρονικά (τα είχα βρει προσφορά κάπου 9-10 € στο Λιντλ και ... πήρα 2 ! .big smile.) Δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στις μετρήσεις μεταξύ των 2 τύπων. Αυτό που έχω παρατηρήσει (και με τα 2) είναι ότι η μέτρηση "παίζει" κατά λίγα εκατοστά του χιλιοστού ανάλογα με το πόσο πιέζεις τα ράμφη στο προς μέτρηση αντικείμενο.
Και μια ερώτηση: Μήπως έχεις υπόψη σου καμιά "πατέντα" που να μπορούμε να μετρήσουμε τον αυλό της κάννης, χωρίς το ειδικό (ακριβό και δυσεύρετο) αυλόμετρο; .xm.
 
Αυτό που έχω παρατηρήσει (και με τα 2) είναι ότι η μέτρηση "παίζει" κατά λίγα εκατοστά του χιλιοστού ανάλογα με το πόσο πιέζεις τα ράμφη στο προς μέτρηση αντικείμενο.
Απλώς πιεζεις μαλακα και ομοιομορφα, είναι αυτό που λέμε το χέρι του τεχνιτη και δείχνει την εξοικείωση μας με το εργαλείο.

Και μια ερώτηση: Μήπως έχεις υπόψη σου καμιά "πατέντα" που να μπορούμε να μετρήσουμε τον αυλό της κάννης, χωρίς το ειδικό (ακριβό και δυσεύρετο) αυλόμετρο; .xm.
Υπάρχει κάτι φτηνό αλλά κιαυτό δυσεύρετο. Θα το παραθεσω αργότερα.
 
Τόσα ωραία τεχνικά θέματα υπάρχουν για ανάπτυξη στα κυνηγετικα περιοδικά και εφημερίδες και κανεις ποτέ δεν τα γραφει λες και θα αποκαλυφτουν τα επτασφραγιστα μυστικά της αποκρυφης τέχνης της οπλουργικης μηχανολογιας.:p
Οι περισσότεροι ενδιαφέρονται απλώς να γίνουν γνωστοί στην πιάτσα.Το οποίο είναι θεμιτο αλλά δεν φθάνει.
Δεν ειμαι απολυτα βεβαιος γι αυτο Γιαννη, θεωρω απλα οτι το 90 % των κυνηγων δεν θα μπουν ποτε σε αυτη τη διαδικασια κ δεν θα ενδιαφερθουν ποτε να μελετησουν οι ιδιο διαφορα πραγματα στο οπλο τους γιατι απλα αυτο που θα προσπαθησουν να παρουν απο ενα περιοδικο ειναι να βρουν το καλυτερο φυσιγγι κ το καλυτερο τσοκ χωρις να κουραστουν... Ιωσς βεβαια κ γι αυτο να ευθυνεται η ολη φιλοσοφια του κυνηγετικου τυπου μεχρι τωρα... ;) Απο την αλλη πρεπει να εχεις κ λιγο τη λοξα να το ψαξεις αυτο, ξερω πολλους που θα εβγαζαν "σπυρια" αν τους εβαζες σε αυτη τη διαδικασια...

Στελιο κ εγω δεν εχω βρει διαφορες απο ενα ηλεκτρονικο (οικονομικης κατηγοριας) που εχω σε σχεση με το κλασσικο παχυμετρο περαν της ανοχης στην πιεση που τους εφαρμοζουμε κ που υπηρχε κ στα δυο...
 
Και μια ερώτηση: Μήπως έχεις υπόψη σου καμιά "πατέντα" που να μπορούμε να μετρήσουμε τον αυλό της κάννης, χωρίς το ειδικό (ακριβό και δυσεύρετο) αυλόμετρο; .xm.
Ο όρος αυλόμετρο είναι αδόκιμος, η σωστή ονομασία του οργάνου που αναφέρεσαι είναι κυλινδρόμετρο ή οπόμετρο ;) Δεν είναι δυσεύρετο εργαλείο, φτάνει βέβαια να βρεις το εύρος μέτρησης που αφορά εμάς. Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, είδα να πωλούνται ακόμα και καινούρια με 40€.
 
Last edited by a moderator:
Δεν ειμαι απολυτα βεβαιος γι αυτο Γιαννη, θεωρω απλα οτι το 90 % των κυνηγων δεν θα μπουν ποτε σε αυτη τη διαδικασια κ δεν θα ενδιαφερθουν ποτε να μελετησουν οι ιδιο διαφορα πραγματα στο οπλο τους γιατι απλα αυτο που θα προσπαθησουν να παρουν απο ενα περιοδικο ειναι να βρουν το καλυτερο φυσιγγι κ το καλυτερο τσοκ χωρις να κουραστουν... Ιωσς βεβαια κ γι αυτο να ευθυνεται η ολη φιλοσοφια του κυνηγετικου τυπου μεχρι τωρα... ;) Απο την αλλη πρεπει να εχεις κ λιγο τη λοξα να το ψαξεις αυτο, ξερω πολλους που θα εβγαζαν "σπυρια" αν τους εβαζες σε αυτη τη διαδικασια...
Δεν θα συμφωνήσω, γιατί στη ζωή μου έμαθα να παλεύω για τη γνώση σε κάθε επίπεδο είτε εργασιακό είτε στα χόμπι μου και ποτε δεν βγήκα χαμένος.
 
Ο όρος αυλόμετρο είναι αδόκιμος, η σωστή ονομασία του οργάνου που αναφέρεσαι είναι κυλινδρόμετρο ή οπόμετρο ;) Δεν είναι δυσεύρετο εργαλείο, φτάνει βέβαια να βρεις το εύρος μέτρησης που αφορά εμάς. Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, είδα να πωλούνται ακόμα και καινούρια με 40€.
Μα εκεί ακριβώς είναι το θέμα Γιώργο. Γι' αυτό το λόγο υπάρχουν ειδικά ... "κυλινδρόμετρα" ή "οπόμετρα" ... για αυλούς λειόκαννων όπλων, και ονομάζονται ακριβώς έτσι: αυλόμετρα (shotgun bore gauges) ;) Και είναι αρκετά ακριβά, ειδικά για κάποιον που το θέλει για να μετρήσει έτσι από περιέργεια 1-2 κάννες ή έστω και 5-10, για μια φορά.
BROWNELS BORE GAUGES
BoreMaster Shotgun Multi-Bore Gauge
:)
 
Και μια ερώτηση: Μήπως έχεις υπόψη σου καμιά "πατέντα" που να μπορούμε να μετρήσουμε τον αυλό της κάννης, χωρίς το ειδικό (ακριβό και δυσεύρετο) αυλόμετρο; .xm.
Από το ίδιο βιβλίο παραθέτω :

subir imagen


subefotos

subefotos

subir fotos
Αυτά όσον αφορά τα φτηνά εργαλεια για να μετρήσεις μια εσωτερική διάμετρο.Σχεδιο 16 7 δ και ζ.
Υπάρχουν και ειδικά πανάκριβα που χρησιμοποιούνται από σοβαρούς τορναδορους που πετυχαινουν εσωτερικές λειανσεις ακριβείας.
Αν πιάνουν τα χερια σου και με λιγη φαντασία φτιάχνεις και μόνος σου εργαλείο για να μετράς τον αυλο των καννων σου με ικανοποιητικη ακρίβεια. Για σκέψου το λίγο...και το ξανασυζηταμε.
 
Last edited:
Αυτά όσον αφορά τα φτηνά εργαλεια για να μετρήσεις μια εσωτερική διάμετρο.Σχεδιο 16 7 δ και ζ.
Υπάρχουν και ειδικά πανάκριβα που χρησιμοποιούνται από σοβαρούς τορναδορους που πετυχαινουν εσωτερικές λειανσεις ακριβείας.
Αν πιάνουν τα χερια σου και με λιγη φαντασία φτιάχνεις και μόνος σου εργαλείο για να μετράς τον αυλο των καννων σου με ικανοποιητικη ακρίβεια. Για σκέψου το λίγο...και το ξανασυζηταμε.

πολύ καλή ιδέα κ.Γιάννη πιστεύω θα δουλεύει μια χαρά .. κυρίως αν μετά μετρήσεις το άνοιγμα του διαβήτη με ηλεκτρονικό παχύμετρο.cool. .
 
πολύ καλή ιδέα κ.Γιάννη πιστεύω θα δουλεύει μια χαρά .. κυρίως αν μετά μετρήσεις το άνοιγμα του διαβήτη με ηλεκτρονικό παχύμετρο.cool. .
Χρήστο η ευκολία του ηλεκτρονικού είναι αυτονόητη γιαυτό έχω πάρει και εγώ,αλλά τη σιγουριά του μηχανικού δεν την έχεις.
 
Και μιας και πάλι μου μπίκε στο μυαλό μια ιδέα για την μέτρισh του αυλού είπα να την υλοποιήσω.
Στουμπωσα καλά μια χαρτοπετσέτα απο την θαλάμη μέχρι να περάσει αρκετά από τον κώνο
IMG_20160302_205742.jpg
[/url] image upload no ads[/IMG]


Μετά πήρα ένα ρεσό πέταξα το μισό και το φιτίλι (αφού πρώτα έκοψα το δάχτυλο μου:oops:)

Μετά το ζέστανα στο γκαζάκι μέχρι να λιώσει και το έχυσα μέσα στην κάννη

Αφού μετά το άφησα να κρυώσει για κανένα τέταρτο (άργησε αρκετά), πήρα την βέργα και χτύπησα το κατασκεύασμα από την μπροστά μεριά της κάννης για να βγει από την θαλάμη.
Και ιδού το αποτέλεσμα


Για την ιστορία ο αυλός που μέτρησα με αυτό τον τρόπο ήταν 18.1χιλ με 17.1 το full και 17.3 το demi
 
Και μιας και πάλι μου μπίκε στο μυαλό μια ιδέα για την μέτρισh του αυλού είπα να την υλοποιήσω.
Στουμπωσα καλά μια χαρτοπετσέτα απο την θαλάμη μέχρι να περάσει αρκετά από τον κώνο
IMG_20160302_205742.jpg
[/url] image upload no ads[/IMG]


Μετά πήρα ένα ρεσό πέταξα το μισό και το φιτίλι (αφού πρώτα έκοψα το δάχτυλο μου:oops:)

Μετά το ζέστανα στο γκαζάκι μέχρι να λιώσει και το έχυσα μέσα στην κάννη

Αφού μετά το άφησα να κρυώσει για κανένα τέταρτο (άργησε αρκετά), πήρα την βέργα και χτύπησα το κατασκεύασμα από την μπροστά μεριά της κάννης για να βγει από την θαλάμη.
Και ιδού το αποτέλεσμα


Για την ιστορία ο αυλός που μέτρησα με αυτό τον τρόπο ήταν 18.1χιλ με 17.1 το full και 17.3 το demi
δεν ξέρω αν ειναι ακριβής η μέτρηση .. αλλα η ιδέα είναι ευφυέστατη ! μπράβο
 
Last edited:
Για την ιστορία ο αυλός που μέτρησα με αυτό τον τρόπο ήταν 18.1χιλ με 17.1 το full και 17.3 το demi
Το κερί που ερριξες ήταν καυτό και στη συνέχεια κρυωσε και έπαθε συστολη γιαυτό και βγήκε με το κτυπημα. Η συστολη αυτή σημαίνει ότι ή πραγματική διάμετρος είναι μεγαλύτερη: 18.2-18,3.Δεν γνωρίζω το συντελεστή γραμμικης διαστολης του κεριου και τη θερμοκρασία που είχε κατά τη μέτρηση, ώστε να υπολογισω με ακρίβεια την πραγματική διάμετρο.
 
Το κερί που ερριξες ήταν καυτό και στη συνέχεια κρυωσε και έπαθε συστολη γιαυτό και βγήκε με το κτυπημα. Η συστολη αυτή σημαίνει ότι ή πραγματική διάμετρος είναι μεγαλύτερη: 18.2-18,3.Δεν γνωρίζω το συντελεστή γραμμικης διαστολης του κεριου και τη θερμοκρασία που είχε κατά τη μέτρηση, ώστε να υπολογισω με ακρίβεια την πραγματική διάμετρο.
Το σκέφτηκα αυτό, αλλά παρατήρησα ένα φαινόμενο όπου το κερί όπως κρύωνε άδειαζε στην μέση και ο κύλινδρος που βγήκε ποιο πολύ έμοιαζε με σωλήνα.
Μιας και έχω κρατήσει το κερί λογικά αν το βάλω πάλι από την μεριά της θαλάμης με ελαφρύ σπρώξιμο θα φτάσει μέχρι το τσοκ αν έχει υποστεί αρκετή συστολή..
 
Εγώ παλαιότερα είχα κάμει κάτι παρόμοιο ως εξής: πήρα ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και το τσαλάκωσα με το χέρι ώστε να σχηματίσει μια όσο μπορούσα πιο σφιχτή μπάλα, την έσπρωξα στη θαλάμη και μετά με μια χοντρή ξύλινη βέργα καθαρισμού σιγά-σιγά με πολλά χτυπηματάκια την έκανα να περάσει τον κώνο και να προχωρήσει αρκετά μέσα στον αυλό. Μετά, κράτησα τις κάννες όρθιες με τα στόμια στο πάτωμα, και συμπίεσα και χτύπησα καλά-καλά με τη βέργα από τη μεριά της θαλάμης, αφού είχα βάλει από μπροστά ένα χοντρό ξύλινο ραβδάκι για να κρατάει αντίσταση, μέχρι που το αλουμινόχαρτο έγινε ένας αρκετά συμπαγής κύλινδρος - τάπα. Μετά, και αφού είχα βγάλει το τσοκ, έσπρωξα αυτή την "τάπα" με τη βέργα μέχρι που βγήκε από το στόμιο. Μετρώντας μερικές φορές τη διάμετρό της με ηλεκτρονικό παχύμετρο πήρα ενδείξεις από 18,47 - 18,50 mm.
Αυτό το έκανα στο δίκαννο SKB. Μετά έβαλα την "τάπα" αυτή στη θαλάμη της Mossberg και μόλις γύριζα την κάννη προς τα κάτω έπεφτε κι έβγαινε από το στόμιο, χωρίς την παραμικρή αντίσταση - φαινόταν να "πλέει" μέσα στην κάννη! Μετά κι από αυτό, την έβαλα ξανά αρκετές φορές στις κάννες του SKB, και σε καμία περίπτωση δεν έπεσε από μόνη της μόνο με το βάρος της, αλλά σταματούσε στην αρχή του αυλού και ήθελε ένα - ελαφρότατο - συνεχές σπρώξιμο με τη βέργα για να διαπεράσει όλη την κάννη και να βγει από μπροστά!!! Δεν είχα εδώ και το Baikal (τόχα στο χωριό), για να το δοκίμαζα και σ' αυτό, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα περνούσε με τίποτα ή θα ήθελε πολύ δυνατό σπρώξιμο, αφού αναφέρει αυλό 18,4 - εξάλλου το καταλαβαίνω και από τη μεγαλύτερη αντίσταση που συναντά η μπρούτζινη βούρτσα όταν το καθαρίζω, σε σχέση με το SKB και τη MOSS.
 
Θα το δοκιμάσω το βράδυ με το αλουμινόχαρτο να δω αν θα δω διαφορά με το κερί. μόνο πως δεν έχω δεύτερη βέργα αλλά κάτι θα βρω...
 
Back
Top