Pointer

Για τα πόιντερ του Μαθιοπουλου και τα αίματα που εχει ο συγκεκριμένος τι γνώμη εχετε??
Del vento και αυτά Παναγιώτη , τα σκυλια του Werchau ήταν βασισμένα σε αυτές τις γραμμές , αυτό θέλω να πω παραπανω ποσά κυνηγόσκυλα δεν έδωσε ο Dario η ο Giuseppe
 
Δεν έχω κυνηγήσει, με σκύλο, εκτροφής του.
Απ'αυτά που έχω δεί,είναι πολύ δυνατά σκυλιά.
Πολυ δυνατά εννοείται και δεν μπορώ να, καταλαβω πως αυτά τα σκυλια κυνηγάνε ολη μερα, αντίθετα με καποια δικα μας, που δευτερη μερα μπορεί να, μην περνούν τα, ποδια τους
 
Del vento και αυτά Παναγιώτη , τα σκυλια του Werchau ήταν βασισμένα σε αυτές τις γραμμές , αυτό θέλω να πω παραπανω ποσά κυνηγόσκυλα δεν έδωσε ο Dario η ο Giuseppe
Δηλαδη αυτος τα σκυλιά που εχει ειναι η συνέχεια απο Dario και Giuseppe?
 
Δεν ξέρω ακριβως αλλά στην εκτροφή του χρησιμοποιει πολύ σκυλια από το γερμανικό εκτροφείο Von der postshwaige , από εκεί ήταν και ο Dario και ο Giuseppe
Στην Ελλάδα υπάρχουν αλλα πόιντερ χοντρά οπως ειναι του Μαθιοπουλου ή είναι τα μοναδικά?
 
Από τα λίγα που γνωρίζω ο Μαθιόπουλος είχε ζευγάρωσει αρχικά μια φοβερή σκυλα την Baika με το Mirto dello zorino(γιο του Tibet) και εν συνεχεία την ζευγαρωσε τη Baika με το Horace del vortuno(γιο του Axel) και με απογονους αυτών των γραμμών κυνηγάει μέχρι σήμερα.
 
Από τα λίγα που γνωρίζω ο Μαθιόπουλος είχε ζευγάρωσει αρχικά μια φοβερή σκυλα την Baika με το Mirto dello zorino(γιο του Tibet) και εν συνεχεία την ζευγαρωσε τη Baika με το Horace del vortuno(γιο του Axel) και με απογονους αυτών των γραμμών κυνηγάει μέχρι σήμερα.
Σε κάποια σκυλιά του, φαίνεται χαρακτηριστικά,η καταγωγή από τη Baika,από την ουρά στη φέρμα...
Κάτι που δεν μ'αρέσει.
Κατά τα άλλα,άρματα.
 
Σε κάποια σκυλιά του, φαίνεται χαρακτηριστικά,η καταγωγή από τη Baika,από την ουρά στη φέρμα...
Κάτι που δεν μ'αρέσει.
Κατά τα άλλα,άρματα.
Παλιότερα ήταν χαρακτηριστικο,τώρα έχει εξασθενίσει τουλάχιστον στα σκυλιά που είδαμε στις τελευταίες ταινίες.
 
Μπορεί αυτό που είπα σχετικά με τα αγωνοσκυλα να παρεξηγήθηκε.
για να ζευγαρώσουν δυο σκυλιά και να πάρουμε όσο δυνατών τα περισσότερα καλά χαρακτηρίστηκα τους,
πρεπει να γνωρίζουμε ποιος από της δυο γραμμές δίνει, πρεπει να γνωρίζουμε τα ελαττώματα τον προγόνων και σε τι βαθμό μεταδίδονταν στους απογόνους, να τεριαζουν τα χαρακτηρίστηκα τους, σωματότυπος κτλπ.
Δεν κατήγορο τους σκυλους αγώνων, η σχέση με τους σκύλους κυνηγιού είναι αμφίδρομη. Απλά θέλει καλη βαθιά γνώση κυνοτεχνιας για να βαδίζουμε βάση σχεδίου και σκοπού και για να υπάρχει συνέχεια. Άπειρα ζευγαρώματα στην τύχη που έδωσαν δεκάδες αξία σκυλιά χωρίς συνέχεια, και εκατοντάδες άχρηστα που διεωνιζουν την αχρηστία τους χαρις του ονόματος που έχουν στο πεντικρι τους. Εκατοντάδες χιλιάδες θηράματα οφείλουν την ζωή τους σε τέτοια σκυλιά.
Ο Ριμπο ντελα νοτσε ξερετε ποσά άχρηστα ποιντερ έδωσε από λάθος ζευγαρώματα
εδωσε και καλά αλλά λίγα.
και καταλήγουμε, αυτός που διαχειριζεται ένα καλό σκύλο επιλεγει το ζευγάρι από αγάπη για το ποιντερ η από αγάπη για την τσέπη.
 
Back
Top