Baikal Team

Δεν νομίζω να κολλάνε. Είναι περισσότερο θέμα γούστου. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν οι αυτόματοι. Ψάχνω μάλιστα τρόπο να τους απενεργοποιήσω στο δικό μου
Εσύ kollias είσαι γίγαντας στο έχω ξαναπεί.
Σε παραδέχομαι!!
 
Είναι 40 χρονων όπλο αλλά δεν είναι αντίκα να το υπερεκτιμούν ούτε κανένα αγγλικό με ένα σκασμό σκαλισματα για να ανέβει η αξία του.
Βρε συμφωνώ μαζί σου..
Και το ποζε ij12 που στην Ελλάδα θεωρείτε σπάνιο κ έχει πωληθει προς 1000€,στην πχ Βουλγαρία υπάρχουν πολλά τέτοια κ πωλουνται φθηνα, αλλά οποιος το θέλει ας βρει τρόπο να το φέρει.........
Και στην Αμερική πωλουνται φθηνα τα παλια baikal(κ όχι μόνο)αλλά.................
Όταν ψάχνει κάποιος να αγοράσει ένα μοντέλο που δεν παραγεται πλεον κ το βρει σε καλή κατάσταση της κούτας που λέμε θα αναγκαστεί να δώσει κάτι παραπανω...... Ας είναι κ baikal κ ας θεωρείτε από τα πιο οικονομικά όπλα......
Και το πλαγιοκαννο ij 26 επίσης πιανει λεφτά αν βρεθεί σε πολυ καλή κατάσταση....
 
Είναι στα πλαίσια του "τα παλιά όπλα ήταν καλυτερα". Στην ουσία όμως δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Ε και όποιος έχει κανά τέτοιο σε κατάσταση σαβουρας το βαφτίζει και συλλεκτικό και ζητάει τη μάνα του και τον πατέρα του. Συλλεκτικό δεν είναι απλά κάτι που μαζεύει σκουριά, δεν λειτουργεί καλα και είναι πάνω από 20 χρόνων. Α ξέχασα οι δυσλειτουργία είναι "χαρακτηρας".
 
Είναι στα πλαίσια του "τα παλιά όπλα ήταν καλυτερα". Στην ουσία όμως δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.
Σε πολλες περιπτωσεις οπλων ισχυει κ αυτο,καλυτερες κατασκευες........
και δυστυχώς..........
Ε και όποιος έχει κανά τέτοιο σε κατάσταση σαβουρας το βαφτίζει και συλλεκτικό και ζητάει τη μάνα του και τον πατέρα του. Συλλεκτικό δεν είναι απλά κάτι που μαζεύει σκουριά, δεν λειτουργεί καλα και είναι πάνω από 20 χρόνων.
Βεβαιως έχουν υπάρξει κ τέτοιες περιπτωσεις (εξαπάτησης).....
Αλλά γενικά ο όρος "συλλεκτικό" είναι άλλη φάση κ μπαινουν κ άλλοι παραγοντες στην μεση που θα καθορίσουν την τιμή του......
 
Τάσο βρωμάει ο τόπος. Κοίτα το car τι σαβουρα υπάρχει. Ο κάθε μ@@@@ς πουλάει το συλλεκτικό του και λένε κιόλας "για αυτούς που ξέρουν". Ώρες ώρες θέλω να πάρω τηλέφωνο να τον κραξω. Δε λέω για τις περιπτώσεις που όντως είναι συλλεκτικά και σπάνια. Δε μπορεί όμως το 48al η a300 και η auto5 της σειράς να είναι συλλεκτικό και για αυτούς που ξέρουν.
 
Φοβάμαι να βάλω κανά link μήπως και παρεξηγηθεί κανείς.

Αυτό το πράμα με τους φόβους δεν μπορώ να το καταλάβω. Και αν παρεξηγηθεί τί έγινε;
Ο άλλος φοβάται να πει που αγόρασε κάτι για να μην κάνει λέει διαφήμιση. Που είναι το κακό στο να κάνεις διαφήμιση; Ελληνικά συμπλέγματα.

Σε ένα αμερικανικό φόρουμ που είμαι, άλλου ενδιαφέροντος, υπάρχει ένα νήμα με τίτλο "The wall of shame" Εκεί ποστάρουμε με λινκ κάθε περίπτωση που βρίσκουμε στο ίντερνετ που κάποιος απατεωνίσκος προσπαθεί να πουλήσει κάποιο προϊόν-σαβούρα σχετικό με το χόμπι μας σε εξαιρετικά υψηλή τιμή.
 
Last edited:
Τάσο βρωμάει ο τόπος. Κοίτα το car τι σαβουρα υπάρχει. Ο κάθε μ@@@@ς πουλάει το συλλεκτικό του και λένε κιόλας "για αυτούς που ξέρουν". Ώρες ώρες θέλω να πάρω τηλέφωνο να τον κραξω. Δε λέω για τις περιπτώσεις που όντως είναι συλλεκτικά και σπάνια. Δε μπορεί όμως το 48al η a300 και η auto5 της σειράς να είναι συλλεκτικό και για αυτούς που ξέρουν.
Σίγουρα... Και όχι μόνο στο car.....
Ο καθένας ζητάει ότι χρήματα θέλει η όσα του χρειάζονται, κ δεν διασταζει να βαπτίζει κ τα προιοντα με άλλη χώρα προελευσης,και ολα αυτα δεν γίνονται μόνο στα όπλα......

Το θέμα είναι ότι ο κάθε υποψήφιος αγοραστής πρεπει να είναι γνώστης κ προσεκτικός ώστε να μην πεσει στην παγιδα.......
 
Last edited:
Ευχαριστώ καταρχάς.
Το δικό μου είναι δισκανδαλο,δεν πειράζει;
Και δεύτερον:πρέπει να απενεργοποιήσω τους αυτόματους εξωλκεις,η είναι κάτι που ήθελες εσύ;
Ευχαριστώ και πάλι.
Όχι δεν έχει θέμα αν παραμείνουν αυτόματοι ή όχι. Εγώ από επιλογή τους έχω απλούς για να μαζεύω ευκολότερα τους κάλυκες. Το ίδιο κάνω και στο Beretta και στο franchi που έχουν αυτόματους
 
Όχι δεν έχει θέμα αν παραμείνουν αυτόματοι ή όχι. Εγώ από επιλογή τους έχω απλούς για να μαζεύω ευκολότερα τους κάλυκες. Το ίδιο κάνω και στο Beretta και στο franchi που έχουν αυτόματους
Ευχαριστώ που απάντησες,άρα κανένα πρόβλημα.
Εσύ πόσο καιρό έχεις κάνει αυτή την "επισκευή" στο δικό σου,και που το είδες;
 
Το έχω κάνει εδώ και δύο ή τρία χρόνια. Κάπου το διάβασα και εγώ και μετά το έψαξα στο you tube.... Αμερικάνος ήταν αυτός που το έκανε. Δουλεύει όμως απροβληματιστα και το έκανα και σε πλαγιοκαννο Baikal φίλου. Δεν είναι τίποτε δύσκολο και δεν επηρεαζει σε τίποτα τη λειτουργία του όπλου. Ότι χρειαστείς και μπορώ να σε βοηθήσω στη διάθεσή σου.
 
Σίγουρα... Και όχι μόνο στο car.....
Ο καθένας ζητάει ότι χρήματα θέλει η όσα του χρειάζονται, κ δεν διασταζει να βαπτίζει κ τα προιοντα με άλλη χώρα προελευσης,και ολα αυτα δεν γίνονται μόνο στα όπλα......

Το θέμα είναι ότι ο κάθε υποψήφιος αγοραστής πρεπει να είναι γνώστης κ προσεκτικός ώστε να μην πεσει στην παγιδα.......
Σωστα και αν δε ξερει να ρωταει πρωτα φιλους γνωστους
 
Θέλει πολλά... φυσίγγια για να μαλακώσει.... αλλά αυτό που το κάνει σκληρό δεν είναι μόνο η αρχική εφαρμογή.... είναι τα πολύ σκληρά ελατήρια των εξολκεων.... στο you tube θα βρεις βίντεο .... βγάζεις τους εξολκεις.... κόβεις 1-2 σπείρες από τα ελατήρια τους....λειενεις τις άκρες τους και τα ξανατοποθετεις... δεν είναι κάτι δύσκολο....θα δεις τεράστια διαφορά. Εγώ στο δικό μου το έκανα και έχω απενεργοποιήσει τους αυτόματους και είναι η μέρα με τη νύχταView attachment 39958
Φιλε δε το ηξερα. Γαμω τα fixαρισματα. Αυτο θα δουλευει και σε ολα τα δικανα. Είχες θέμα συγχρονισμου εξωλκεων?
 
Δε το έχω ψάξει, όπως είπα το δουλεύω με απλούς τους εξολκεις , αλλά δε νομίζω ότι θα έχει θέμα. Ειδικά αν κόψεις το ίδιο μήκος σπείρες γιατί να έχει θέμα
Φιλε μου ανοιξες την ορεξη. Πριν κανω οτιδηποτε όμως θα δω αν υπαρχουν πρωτα ελατηρια να παρω ενα ζευγαρι
 
Το έχω κάνει εδώ και δύο ή τρία χρόνια. Κάπου το διάβασα και εγώ και μετά το έψαξα στο you tube.... Αμερικάνος ήταν αυτός που το έκανε. Δουλεύει όμως απροβληματιστα και το έκανα και σε πλαγιοκαννο Baikal φίλου. Δεν είναι τίποτε δύσκολο και δεν επηρεαζει σε τίποτα τη λειτουργία του όπλου. Ότι χρειαστείς και μπορώ να σε βοηθήσω στη διάθεσή σου.
Προσωπικά έχω λύσει το όπλο μόνος μου ώστε να το καθαρίσω και ταυτόχρονα να μάθω πώς είναι τα μηχανικά μέρη.
Θα ήθελα να το φτιάξω και εγω,όμως όπως είπε ο γίγαντας kollias θα ψάξω αν υπάρχουν τα συγκεκριμένα ελατήρια.
Ευχαριστώ και πάλι.
 
Back
Top