Λύκος

Αν τύχει ποτέ αυτά τα άτομα όπως πάνε στο χωριό τους αν έχουν, να τρακάρουν με κανένα γουρούνι που θα είναι στο φυσικό του περιβάλλον και απλά θα περνάει τον δρόμο και πάνε στο συνεργείο να σκάσουν κανένα τριχιλιαρο για να το φτιάξουν τότε να δω τι θα λένε
Αχ το καημένο το γουρουνάκι που πέρναγε και εγώ το σκότωσα ή θα πάει η κατάρα και το βρισίδι σε άλλο επίπεδο
Ολοι αυτοί θα πρέπει να τρακάρουν με αγριογούρουνα και να γίνεται το αμάξι τους σμπαράλια ,ετσι για να μάθουν να παρεμβαίνουν στο φυσικο τους περιβάλλον.
 
Αν τύχει ποτέ αυτά τα άτομα όπως πάνε στο χωριό τους αν έχουν, να τρακάρουν με κανένα γουρούνι που θα είναι στο φυσικό του περιβάλλον και απλά θα περνάει τον δρόμο και πάνε στο συνεργείο να σκάσουν κανένα τριχιλιαρο για να το φτιάξουν τότε να δω τι θα λένε
Αχ το καημένο το γουρουνάκι που πέρναγε και εγώ το σκότωσα ή θα πάει η κατάρα και το βρισίδι σε άλλο επίπεδο
Σκέψου να σταματήσουν στην διαδρομή για το χωριό νύχτα για κατούρημα ... και να τους βγει ο λύκος!!!
 
o_O και μετά ;
Μετά ανάλογα το λύκο ... αν είναι μόνος του, αν πεινάει πολύ, αν είναι και μερακλής!
Δεν είναι πλάκα, αυτό μπορεί να συμβεί πολύ εύκολα... την ώρα που κάποιος κατουριέται δεν θα σκεφτεί μην του την πέσει λύκος! αλλά να μην δουν το πουλί του από τα άλλα αυτοκίνητα!!! ... έτσι πολύ εύκολα ο λύκος μπορεί να πάρει μεζέ! :cool:
 
Ολοι αυτοί θα πρέπει να τρακάρουν με αγριογούρουνα και να γίνεται το αμάξι τους σμπαράλια ,ετσι για να μάθουν να παρεμβαίνουν στο φυσικο τους περιβάλλον.
Πάει περίπατο η ευαισθησία και το φυσικό περιβάλλον σε τέτοιες περιπτώσεις
Θα σκούζουν για αποζημιώσεις και για το που είναι το κράτος κτλ κτλ κτλ...
Άσε που στο παρελθόν σε περιστατικά ατυχημάτων έχω διαβάσει σχόλια που μας κατηγορούν για τις απελευθερώσεις που έχουμε κάνει σαν κυνηγοί ότι έτσι έγιναν πολλά και δημιουργούν προβλήματα κτλ κτλ κτλ
Τελικά εμείς ότι και να κάνουμε πάντα άδικο θα έχουμε στο τέλος......
 
Μετά ανάλογα το λύκο ... αν είναι μόνος του, αν πεινάει πολύ, αν είναι και μερακλής!
Δεν είναι πλάκα, αυτό μπορεί να συμβεί πολύ εύκολα... την ώρα που κάποιος κατουριέται δεν θα σκεφτεί μην του την πέσει λύκος! αλλά να μην δουν το πουλί του από τα άλλα αυτοκίνητα!!! ... έτσι πολύ εύκολα ο λύκος μπορεί να πάρει μεζέ! :cool:
Χαχαχα έκλαψα... .sarcastic..very funny.
 
Μετά ανάλογα το λύκο ... αν είναι μόνος του, αν πεινάει πολύ, αν είναι και μερακλής!
Δεν είναι πλάκα, αυτό μπορεί να συμβεί πολύ εύκολα... την ώρα που κάποιος κατουριέται δεν θα σκεφτεί μην του την πέσει λύκος! αλλά να μην δουν το πουλί του από τα άλλα αυτοκίνητα!!! ... έτσι πολύ εύκολα ο λύκος μπορεί να πάρει μεζέ! :cool:
 
Μετά ανάλογα το λύκο ... αν είναι μόνος του, αν πεινάει πολύ, αν είναι και μερακλής!
Δεν είναι πλάκα, αυτό μπορεί να συμβεί πολύ εύκολα... την ώρα που κάποιος κατουριέται δεν θα σκεφτεί μην του την πέσει λύκος! αλλά να μην δουν το πουλί του από τα άλλα αυτοκίνητα!!! ... έτσι πολύ εύκολα ο λύκος μπορεί να πάρει μεζέ! :cool:
Άμα χεζεται βιγκαν...Στα 500 μέτρα μακριά να είναι ο λύκος θα κόψει λάσπη όταν του σκάσει το καμένο μπρόκολο.
 
Άμα χεζεται βιγκαν...Στα 500 μέτρα μακριά να είναι ο λύκος θα κόψει λάσπη όταν του σκάσει το καμένο μπρόκολο.
Μη σε καταλάβουν από τα 500 μέτρα μακρυά και έρθουν τρέχοντας ... εκεί είναι που δεν προλαβαίνεις τίποτα!
Ο βίγκαν με τα μπρόκολα πες πως γλυτώνει, αυτός που τρώει προβατίνα;;;
 
Γύρω στα 1975 ενώ περιμέναμε το λεωφορείο για το γυμνάσιο, φτάνει στην πλατεία του χωριού ένα από τα πρώτα τότε Datsun από το διπλανό χωριό, με 6 ή 7 λύκους. Τότε ακμαζε ή κτηνοτροφία γιδοπροβατων και κάθε χειμώνα οργανώνανε μια με δύο παγανες για λύκους με συμμετοχή όλων των κυνηγών του χωριού, όταν είχαν επιτυχία περιεφεραν τον ένα ή περισσότερους λύκους στα γυρω χωριά και μάζευαν κάποια χρήματα από τους τσοπανηδες.
 
Γύρω στα 1975 ενώ περιμέναμε το λεωφορείο για το γυμνάσιο, φτάνει στην πλατεία του χωριού ένα από τα πρώτα τότε Datsun από το διπλανό χωριό, με 6 ή 7 λύκους. Τότε ακμαζε ή κτηνοτροφία γιδοπροβατων και κάθε χειμώνα οργανώνανε μια με δύο παγανες για λύκους με συμμετοχή όλων των κυνηγών του χωριού, όταν είχαν επιτυχία περιεφεραν τον ένα ή περισσότερους λύκους στα γυρω χωριά και μάζευαν κάποια χρήματα από τους τσοπανηδες.
Τότε βαρουσανε 6-7 λύκους τη φορά και τώρα που δεν συμβαίνει αυτό έχετε λιγότερους από δέκα λύκους στην περιοχή σου; Πώς μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο;
 
Αυτό με τούς 6 λύκους μία φορά το είδα ,αν και ήμουν τσοπάνος συναντούσα έναν λυκο, μία φορά μόνο είδα τρεις μαζί. Υπάρχουν όμως άλλοι, και δεν είναι λίγοι, που έχουν δει 5, 6 και κάποιες φορές τέλη χειμώνα περισσότερους.
 
Αυτό με τούς 6 λύκους μία φορά το είδα ,αν και ήμουν τσοπάνος συναντούσα έναν λυκο, μία φορά μόνο είδα τρεις μαζί. Υπάρχουν όμως άλλοι, και δεν είναι λίγοι, που έχουν δει 5, 6 και κάποιες φορές τέλη χειμώνα περισσότερους.
Λύκο έχω δει μια φορά φέτος. Ψάξαμε ένα μέρος για λαγό, δεν πήραμε ντορο βάλαμε τα σκυλιά μέσα και ξεκινήσαμε να αλλάξουμε μέρος. Συναντήσαμε μια παρέα κυνηγούς στη διαδρομή που μάζευαν τα σκυλιά τούς και αφού είπαμε μια καλημέρα προχώρησα. Διακόσια ίσως και παραπάνω μέτρα πιο πέρα ο λύκος περίμενε στην άκρη του δρόμου, μάλλον για κανένα σκυλάκι.Μόλις έφτασα στα 25 - 30 μέτρα ( οδηγώντας) γύρισε και εξαφανίστηκε.
 
Στην ευρύτερη περιοχή της λίμνης Στυμφαλίας
Εχει υδρόβια η περιοχή της Στυμφαλίας; και αν ναι, επιτρέπεται εκεί το κυνήγι τους;
Εχω πολλά χρόνια να περάσω από εκεί και μου εχει μείνει μια εικόνα από έναν σχεδόν αποξηρωμένο βάλτο, ελπίζω να έχει πάρει λίγο πάνω της η λίμνη.
 
Back
Top