Φυσίγγια Ρουμελιώτης Πάτρα

Καλησπερα και χρονια πολλα. Τα 32αρια csb1 οπως εχουν πει οι περισσοτεροι εδω στην παγωνια δεν τραβανε. Σημερα τα δοκιμασα το πρωι στις τσιχλες με -3 και 4-2 τσοκ σε νο9 και οντως κατι δεν πηγαινε καλα. Σε αποστασεις 20-25 μετρα που αλλες φορες δεν γλιτωνε τσιχλα σημερα εριξα μιση ζωνη και η θα επεφταν τραυματισμενα η καθολου. Απογοητευτηκα και γυρισα στα 34αρια psb1 νο7 και δεν γλιτωνε τσιχλα. Ερωτηση προς τους πιο εμπειρους. Τα 32αρια csb1 σε νο7 θα εκαναν καλυτερη δουλεια σε τετοιο καιρο απο νο9 η τα csb1 γενικα δεν κανουν σε τετοιο καιρο ; Απο μερα σε μερα περιμενω την καραμπινα και θα δοκιμασω με 3* τσοκ παλι τα 9αρια να δω πως θα παει.
Είναι αυτό που λέμε, από τόπο σε τόπο..........

Προπερσι γνωρίσει έναν καλό ανθρωπάκο(δεν ήταν κυνηγος) από τα Γιαννιτσά που ειχε έρθει στον τόπο μου για εργασία...

Κυρ Γιώργο του λέω πως βλέπεις το νησί έχουμε κρυο εδώ?
Αϊ ρε που έχετε κρυο εσείς, υγρασία έχετε....
Εκεί να δεις μου λέει παγωνια,που είναι κ κάμπος,μέχρι τον Απρίλη καίμε σόμπες..

Που θελω να καταλήξω.....

Ποτε μα ποτε δεν εκανα σκέψεις του τυπου: ρε γαμωτο έπρεπε να είχα χοντρυτερα σκάγια γιατί τα ψιλα που έχω δεν κόβουν....
Αρκει να ήταν δοκιμασμενο το φυσίγγι κ να τα είχα "βρει" μαζί του......
Στην υγρασία είχα κάτι θεματακια, και τραγικές καταστάσεις δεν θα τις έλεγα....

Στην δική σου περιπτωση (και όπως φανηκε) μιλάμε για εντελώς διαφορετικες περιπτωσεις κ ας έχουμε να κάνουμε με τα ίδια θηράματα...

Το ν9 προφανώς κ ήταν αδυναμο για τις συνθήκες που επικρατούσαν στον τόπο σου..
Θεωρητικά αν είχες το ίδιο φυσιγγι σε χοντροτερα σκάγια θα σου πήγαινε πολυ καλυτερα.....


Αλλά δεν έχει κ νοημα να υποθέτουμε..

Εφόσον δοκίμασες άλλο φυσιγγι κ είδες αμέσως τρομερή διαφορά.......
Μείνε σε αυτό........

Η μήπως θα πεσουν βαριά στο στομάχι της τσίχλας τα 34γρ και το ν7?

Αν έχεις κολλήματα με τα.....γραμμάρια...
Κάνε τους δικους σου πειραματισμους κ με άλλα ελαφρύτερα φυσίγγια η ρωτα καποιον ντοπιο που κυνηγάει στα ίδια μέρη κ σιγουρα θα έχει κάτι να σου προτεινει για αυτές τις συνθήκες.........
 
Είναι αυτό που λέμε, από τόπο σε τόπο..........

Προπερσι γνωρίσει έναν καλό ανθρωπάκο(δεν ήταν κυνηγος) από τα Γιαννιτσά που ειχε έρθει στον τόπο μου για εργασία...

Κυρ Γιώργο του λέω πως βλέπεις το νησί έχουμε κρυο εδώ?
Αϊ ρε που έχετε κρυο εσείς, υγρασία έχετε....
Εκεί να δεις μου λέει παγωνια,που είναι κ κάμπος,μέχρι τον Απρίλη καίμε σόμπες..

Που θελω να καταλήξω.....

Ποτε μα ποτε δεν εκανα σκέψεις του τυπου: ρε γαμωτο έπρεπε να είχα χοντρυτερα σκάγια γιατί τα ψιλα που έχω δεν κόβουν....
Αρκει να ήταν δοκιμασμενο το φυσίγγι κ να τα είχα "βρει" μαζί του......
Στην υγρασία είχα κάτι θεματακια, και τραγικές καταστάσεις δεν θα τις έλεγα....

Στην δική σου περιπτωση (και όπως φανηκε) μιλάμε για εντελώς διαφορετικες περιπτωσεις κ ας έχουμε να κάνουμε με τα ίδια θηράματα...

Το ν9 προφανώς κ ήταν αδυναμο για τις συνθήκες που επικρατούσαν στον τόπο σου..
Θεωρητικά αν είχες το ίδιο φυσιγγι σε χοντροτερα σκάγια θα σου πήγαινε πολυ καλυτερα.....


Αλλά δεν έχει κ νοημα να υποθέτουμε..

Εφόσον δοκίμασες άλλο φυσιγγι κ είδες αμέσως τρομερή διαφορά.......
Μείνε σε αυτό........

Η μήπως θα πεσουν βαριά στο στομάχι της τσίχλας τα 34γρ και το ν7?

Αν έχεις κολλήματα με τα.....γραμμάρια...
Κάνε τους δικους σου πειραματισμους κ με άλλα ελαφρύτερα φυσίγγια η ρωτα καποιον ντοπιο που κυνηγάει στα ίδια μέρη κ σιγουρα θα έχει κάτι να σου προτεινει για αυτές τις συνθήκες.........
Σωστος ο κυρ Γιωργος μεχρι και Απριλιο πολλες χρονιες οι σομπες βαρανε στο φουλ. Με τα γραμμαρια Τασο δεν εχω κανενα απολυτως κολλημα ουτε και με τα νουμερα φυσικα. Σαν πρωτη μου χρονια στο κυνηγι απο οσα διαβασα και εμαθα το νο9 στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι το καταλληλοτερο για τσιχλα. Και ο Ανδρεας μου το προτεινε επισης. Εως τωρα ημουν απολυτα ευχαριστημενος μεχρι που σημερα στην παγωνια με προδωσαν τα 9αρια. Θες απο θεμα καθαρα σαν νουμερο θες απο θεμα πυριτιδας δεν ξερω ειμαι τελειως ασχετος με αυτα. Ο πατερας μου ως παλιος κυνηγος μου ειπε παρε 7αρια εγω αυτα δουλευα τοσα χρονια σε ολα τα πουλια και εριχνε με 76αρα κανη σταθερο 1*. Αλλοι λενε κολλημενα μυαλα αλλοι λενε υπερβολικα τα 7αρια. Σημερα μπορω να σου πω οτι ισως ο πατερας μου και οσοι ειναι αυτης της αποψης με κερδισαν. Ισως υιοθετησω τα 7αρια και εγω. Τωρα αν ειναι λαθος η σωστο αυτο ας το κρινει ο καθενας μας.

Φιλικα παντα και χρονια πολλα !!
 
Αν τουφεκας τις πιο πολλές έως 35μ το 3-2 είναι υπερβολή και πάλι με αυτό το φυσίγγι.
4-3 παίξε και θα με θυμηθείς.
Εριξα προπερσυ μισο κουτακι σε απογευματινο καρτερι τσιχλας κ ειχα παρει τοτε το Τοz 76cm 1* λογο οτι καθομουν σε γουβα κ περνουσαν 35+m...big smile....5 τσιχλες πηρα θυμαμαι αλλα βρηκα τη μια....:(
Δυσκολευτικα να του βρω την προσκοπευση,γιατι δεν περιμενα να ειναι τοσο γρηγορο...
 
Εριξα προπερσυ μισο κουτακι σε απογευματινο καρτερι τσιχλας κ ειχα παρει τοτε το Τοz 76cm 1* λογο οτι καθομουν σε γουβα κ περνουσαν 35+m...big smile....5 τσιχλες πηρα θυμαμαι αλλα βρηκα τη μια....:(
Δυσκολευτικα να του βρω την προσκοπευση,γιατι δεν περιμενα να ειναι τοσο γρηγορο...
Για άνεβασε το Toz Κώστα αν σου είναι εύκολο!!
 
Σωστος ο κυρ Γιωργος μεχρι και Απριλιο πολλες χρονιες οι σομπες βαρανε στο φουλ. Με τα γραμμαρια Τασο δεν εχω κανενα απολυτως κολλημα ουτε και με τα νουμερα φυσικα. Σαν πρωτη μου χρονια στο κυνηγι απο οσα διαβασα και εμαθα το νο9 στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι το καταλληλοτερο για τσιχλα. Και ο Ανδρεας μου το προτεινε επισης. Εως τωρα ημουν απολυτα ευχαριστημενος μεχρι που σημερα στην παγωνια με προδωσαν τα 9αρια. Θες απο θεμα καθαρα σαν νουμερο θες απο θεμα πυριτιδας δεν ξερω ειμαι τελειως ασχετος με αυτα. Ο πατερας μου ως παλιος κυνηγος μου ειπε παρε 7αρια εγω αυτα δουλευα τοσα χρονια σε ολα τα πουλια και εριχνε με 76αρα κανη σταθερο 1*. Αλλοι λενε κολλημενα μυαλα αλλοι λενε υπερβολικα τα 7αρια. Σημερα μπορω να σου πω οτι ισως ο πατερας μου και οσοι ειναι αυτης της αποψης με κερδισαν. Ισως υιοθετησω τα 7αρια και εγω. Τωρα αν ειναι λαθος η σωστο αυτο ας το κρινει ο καθενας μας.

Φιλικα παντα και χρονια πολλα !!
Το σωστό είναι όταν ρίχνεις να σκοτώνεις τα υπόλοιπα με τι και πως σκοτώνεις είναι προσωπικό θέμα του κάθε ενός ρίχνε με αυτό που έχεις επιτυχίες. Το κυνήγι δεν είναι δισκάκια να το ζητάς μέχρι να το σπάσεις το πουλί περνάει και άντε γεια.
 
Όσο για το 30αρι του Ρουμελιώτη είχα πάρει αλλά δε τα βρήκαμε 32αρι είχα ρίξει πριν μια 4ετια καμία 40αρια κουτιά καλό ήταν και μάλιστα έχω ρίξει σε ξημέρωμα το έχω αναφέρει πάλι με -11 βαθμούς με τη μπερναντελι και μεχρι τα 20 μέτρα σκότωνε μετά αέρα κοπανιστο αλλά εκείνη τη θερμοκρασία και πάλι καλά ήταν ένα πολύ ωραίο φυσίγγι .Και από ότι ακούω συνεχίζει να είναι.Το στενάχωρο για μένα είναι που όσο περνάει ο καιρός σταματάνε να φτιάχνουν φυσίγγια των 30/32 /33γρ με g3000 που προσωπικά την θεωρώ πολύ ανώτερη από τις αντίστοιχες ισπανικές.
 
Με όλα αυτά που προφανώς δεν τα θεωρεί κ τόσο σημαντικα, είναι σίγουρο πως καποτε θα χάσει έδαφος.........
Τάσο με ρώτησε ο άνθρωπος αν θέλω να περιμένω 4-5 μέρες για να μου τα γεμίσει σε κάλυκες που να γράφουν 8 επάνω, ή αν τα βιάζομαι να μου τα γεμίσει 8αρια μεν αλλά σε κάλυκες που γράφουν 7.
Προτίμησα το πρώτο, δεν το θεωρώ σημαντικό αυτό. Ας γράφει και ΒΒ πάνω, αρκεί μέσα να είναι όπως το θέλω.
 
Τάσο με ρώτησε ο άνθρωπος αν θέλω να περιμένω 4-5 μέρες για να μου τα γεμίσει σε κάλυκες που να γράφουν 8 επάνω, ή αν τα βιάζομαι να μου τα γεμίσει 8αρια μεν αλλά σε κάλυκες που γράφουν 7.
Πάλι καλά..... Εντάξει τοτε.....
 
Καλη χρονια σε ολους σας και υγεια και τυχη στις οικογενειες σας.... Στο θεμα μας τωρα... Μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας για την πληροφορια οτι τα 30αρια ειναι συγκεντρωτικα για τα τσοκ κτλπ... Επαιξα σημερα 4* 3* και ειδα εργο .. ξεκινησε καλα ο χρονος και αλλαξε ολη η ψυχολογια μου ... Επισης ειδα το πρωτο κοπαδακι κοκκινοτσιχλες οπου μια ηρθε μαζι μου.. το μονο ασχημο της ημερας ειναι οτι το πρωι περιμενω στο αμαξι να ξημερωσει παρκαρει μετα απο κανα μισαωρο διπλα μου ενας τυπακος συνομηλικος μου.. καλημερα καλη χρονια και τα λοιπα μιλαμε 2 λεπτα και βιαστικος παει και πιανει το καρτερι που ειχα παρκαρει διπλα. Λεω απο μεσα μου κοιτα ρε ενα @@@@ πρωτη μερα του χρονου .... Ο τυπαρας δεν εκανε μπαμ αφησε τουλαχιστον 10 τσιχλες ατουφεκιστες και οταν πηγαν να δω αν ειναι εκει καθοταν και με κοιταγε .. η συνεχεια αυριο .....
 
Καλη χρονια σε ολους σας και υγεια και τυχη στις οικογενειες σας.... Στο θεμα μας τωρα... Μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας για την πληροφορια οτι τα 30αρια ειναι συγκεντρωτικα για τα τσοκ κτλπ... Επαιξα σημερα 4* 3* και ειδα εργο .. ξεκινησε καλα ο χρονος και αλλαξε ολη η ψυχολογια μου ... Επισης ειδα το πρωτο κοπαδακι κοκκινοτσιχλες οπου μια ηρθε μαζι μου.. το μονο ασχημο της ημερας ειναι οτι το πρωι περιμενω στο αμαξι να ξημερωσει παρκαρει μετα απο κανα μισαωρο διπλα μου ενας τυπακος συνομηλικος μου.. καλημερα καλη χρονια και τα λοιπα μιλαμε 2 λεπτα και βιαστικος παει και πιανει το καρτερι που ειχα παρκαρει διπλα. Λεω απο μεσα μου κοιτα ρε ενα @@@@ πρωτη μερα του χρονου .... Ο τυπαρας δεν εκανε μπαμ αφησε τουλαχιστον 10 τσιχλες ατουφεκιστες και οταν πηγαν να δω αν ειναι εκει καθοταν και με κοιταγε .. η συνεχεια αυριο .....
Θα τον βάλανε security οι τσίχλες‼️
 
Εντωμεταξυ το μερκελ το εκλεισε μεσα οπως ητσν κοντευε να το φαει...Στα αλλα οπλα δεν εμπαινε...3 πουλια πηρα δεν ειχε τιποτα σημερα αυτες περασαν...
Δηλαδή οι Γερμανίδες τα χωνευουν όλα. Και τα στραβά και τα ισια...........
 
Back
Top