Παλιά φυσίγγια

Σταματησες να μαζευεις φυσιγγια η εχεις πολλα από τα ίδια κ τα ρίχνεις?
Δεν έχω ασχοληθεί εδω και μήνες και έτυχε να βρω αρκετά.. και ριχνω ότι βρω εύκαιρο αρκεί να τεριαζει στο κυνήγι, καποια τα ευχαριστηθεικα πραγματικά.
 
Θα μου τη βιδωνει καμία μέρα και θ τ βάλω όλα πωλητήριο να ησυχασω
Όλοι όσοι εξαπατήθηκαν κ είδαν τι βρωμια κ κοροϊδία υπάρχει εκεί, το σκεφτηκαν αυτο.....
Δεν είναι όμως αυτό η αιτία που θα σταματήσει κάποιος....
Γιατί υπάρχουν κ εμπιστα άτομα που θα μας "βοηθησουν" στο να συνεχίσουμε....

Όταν πχ μου λέει κάποιος ότι ο τάδε με εξαπάτησε , κ εγώ ξαναπήγα σε αυτόν του λέω καλά να παθεις......
Άρα δεν πρεπει να αφήνουμε το παθος να νικάει την λογική...

Βιασύνη δεν χρειαζεται γιατί είναι κάτι που σίγουρα θα οδηγήσει σε λανθασμένες κινήσεις....
Οι συλλογές έξαλλου ειναι ατελείωτες κ δεν φτάνει μια ζωή για να τις καλυψει...
Όποτε ποιος ο λόγος??

Όλα θα βρεθουν κ στην ώρα τους,κ πολλές φορές από εκεί που δεν το περιμενουμε κ δεν παει ο νους μας, γιατί όπως ξέρουμε κ εδώ παίζει ρόλο ο παραγοντας τυχη...
Μπορεί ο τάδε που ξεκίνησε την συλλογή μόλις..περσι να βρήκε κάτι τόσο σπάνιο που δεν το έχει ουτε αυτός που μαζευει..40 χρόνια...
Σκεφτήτε κ ποσα άκρως συλλεκτικά είδη βρέθηκαν σε σπίτια άσχετων ανθρώπων που δεν γνώριζαν τι είχαν στα χέρια τους....

Οσο για τις τιμές που πουλανε κάποιοι κ οχι μονο σπανια ειδη, αφήστε το.......
Ο καθένας ζητάει ότι θέλει.....
Αλλα η αλήθεια είναι ότι βρίσκουν κ τα κανουν.......
Πάντα χρειάζεται γνωση κ αν δεν υπάρχει τότε ρωτάμε ένα έμπιστο προσωπο γιατί από μαιμουδιες κ απατεώνες άλλο τιποτα....

Η "παλαιοτητα" και απο μονη της δεν είναι αυτή που καθορίζει την αξια.......
Ουτε σημαίνει ότι επειδή είναι κάτι ταλαιπωρημένο εξωτερικα είναι κ παμπαλαιο η σπανιο.......

Όλες οι συλλογές (κ όχι μονο τα κυνηγετικά είδη) είναι μια ωραία ενασχόληση γεματη απο αναμνήσεις που όταν την θαυμάζουμε μας χαρισει ψυχική ηρεμία κ μας "καθαριζει" το μυαλό απο την καθημερινότητα.....
Αλιμονο όμως ετσι κ μετατραπει παθος, τότε μας επιστρέφει σαν μπουμερανγκ και στρέφεται εναντίον μας με μόνο σκοπό να μας "αφανίσει" τόσο χρηματικά οσο κ ψυχολογικά........

Δέχομαι να μου πει κάποιος ότι σταμάτησα την συλλογες για κάθε άλλο λογο, όχι ομως γιατί χαλαστηκε με τους τάδε απατεώνες!!!!
Έξαλλου όλοι αυτοί δυστηχως υπάρχουν παντου...........
 
Last edited:
Όλοι όσοι εξαπατήθηκαν κ είδαν τι βρωμια κ κοροϊδία υπάρχει εκεί, το σκεφτηκαν αυτο.....
Δεν είναι όμως αυτό η αιτία που θα σταματήσει κάποιος....
Γιατί υπάρχουν κ εμπιστα άτομα που θα μας "βοηθησουν" στο να συνεχίσουμε....

Όταν πχ μου λέει κάποιος ότι ο τάδε με εξαπάτησε , κ εγώ ξαναπήγα σε αυτόν του λέω καλά να παθεις......
Άρα δεν πρεπει να αφήνουμε το παθος να νικάει την λογική...

Βιασύνη δεν χρειαζεται γιατί είναι κάτι που σίγουρα θα οδηγήσει σε λανθασμένες κινήσεις....
Οι συλλογές έξαλλου ειναι ατελείωτες κ δεν φτάνει μια ζωή για να τις καλυψει...
Όποτε ποιος ο λόγος??

Όλα θα βρεθουν κ στην ώρα τους,κ πολλές φορές από εκεί που δεν το περιμενουμε κ δεν παει ο νους μας, γιατί όπως ξέρουμε κ εδώ παίζει ρόλο ο παραγοντας τυχη...
Μπορεί ο τάδε που ξεκίνησε την συλλογή μόλις..περσι να βρήκε κάτι τόσο σπάνιο που δεν το έχει ουτε αυτός που μαζευει..40 χρόνια...
Σκεφτήτε κ ποσα άκρως συλλεκτικά είδη βρέθηκαν σε σπίτια άσχετων ανθρώπων που δεν γνώριζαν τι είχαν στα χέρια τους....

Οσο για τις τιμές που πουλανε κάποιοι κ οχι μονο σπανια ειδη, αφήστε το.......
Ο καθένας ζητάει ότι θέλει.....
Αλλα η αλήθεια είναι ότι βρίσκουν κ τα κανουν.......
Πάντα χρειάζεται γνωση κ αν δεν υπάρχει τότε ρωτάμε ένα έμπιστο προσωπο γιατί από μαιμουδιες κ απατεώνες άλλο τιποτα....

Η "παλαιοτητα" και απο μονη της δεν είναι αυτή που καθορίζει την αξια.......
Ουτε σημαίνει ότι επειδή είναι κάτι ταλαιπωρημένο εξωτερικα είναι κ παμπαλαιο η σπανιο.......

Όλες οι συλλογές (κ όχι μονο τα κυνηγετικά είδη) είναι μια ωραία ενασχόληση γεματη απο αναμνήσεις που όταν την θαυμάζουμε μας χαρισει ψυχική ηρεμία κ μας "καθαριζει" το μυαλό απο την καθημερινότητα.....
Αλιμονο όμως ετσι κ μετατραπει παθος, τότε μας επιστρέφει σαν μπουμερανγκ και στρέφεται εναντίον μας με μόνο σκοπό να μας "αφανίσει" τόσο χρηματικά οσο κ ψυχολογικά........

Δέχομαι να μου πει κάποιος ότι σταμάτησα την συλλογες για κάθε άλλο λογο, όχι ομως γιατί χαλαστηκε με τους τάδε απατεώνες!!!!
Έξαλλου όλοι αυτοί δυστηχως υπάρχουν παντου...........
Θελει προσοχη οταν αγοραζεις απο το διαδικτυο .Το ποιο σιγουρο ειναι να τα βλεπεις απο κοντα
 
Θελει προσοχη οταν αγοραζεις απο το διαδικτυο .Το ποιο σιγουρο ειναι να τα βλεπεις απο κοντα
Ναι θέλει, γιατί κ να τα δεις στην φωτο κ να του πεις οκ τα θέλω, αυτός μπορεί να σου στείλει αλλα....
Αλλά κ από κοντά να τα δεις, όταν δεν γνωρίζεις κάποια πραγματα κ παλι θα την πατησεις......

Οποτε όλα θέλουν προσοχη.......
 
Ναι θέλει, γιατί κ να τα δεις στην φωτο κ να του πεις οκ τα θέλω, αυτός μπορεί να σου στείλει αλλα....
Αλλά κ από κοντά να τα δεις, όταν δεν γνωρίζεις κάποια πραγματα κ παλι θα την πατησεις......

Οποτε όλα θέλουν προσοχη.......
Αλλο απο κοντα να την πατησεις Φταις ο ιδιος και αλλο να βλεπεις φωτο και να σου στελνουν αλλα. Την εχω πατησει και εγω
 
Τάσο ακριβώς τ ίδιο διαπίστωσα κ γω θ κοιτάξω τ Αλλά π Έχω για Τι υποψιάζομαι ότι μ κάναν μαϊμούδια αρα δε τ δα μόνο εγώ θ επανέλθω...
Ανπο τι βλέπω έγινες και συλλέκτης φυσιγγιων εκτός απο συλλέκτης τσοκ και νεροσωλήνων?
μαζευω κι εγώ εχω λιγα φυσιγγια, μερικά κουτιά και πολλούς κάλυκες?
 
Back
Top