BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
το καράβι πάει με τον μπούσουλα εκτός αν έχεις πιει άσπρη σκόνη από το Τζιμπουτί , οπότε στραβώνει κι ο γυαλός!!!!
Με ειπε κοκακια τωρα ή ιδεα μου ειναι????:mad::mad::mad:
16-550x550h.jpg

το παραδεχομαι στην καθισια μου το καθαριζω το κουτι ανετα.big smile.σιγα την αμαρτια!!!!!!
 
ο καλός ο μύλος τ' αλέθει όλα και κυνήγι και βαλλιστική

για κάποιους μας η βλητική του λειόκαννου είναι ένα χόμπι από μόνη της, άλλοι γουστάρουν ιδιογόμωση, άλλοι τα σκυλιά, άλλοι τα κοστουμαρισμένα κοντάκια, άλλοι είναι οπλόφιλοι, άλλοι τα σκοπευτήρια, άλλοι τα μικρά διαμετρήματα, άλλοι τα "γκάτζετ", άλλοι την συλλογή αντικών, ε, λοιπόν εμείς ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ "μετράμε σκάγια στους κύκλους" επ' ωφελεία ΟΛΩΝ ΜΑΣ..... ΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;;;;
κανένα πρόβλημα και καλά κάνεις ,ο καθένας με την λόξα του

και εγώ έχω μετρήσει τα όπλα μου, τα τσοκ και τα φυσίγγια που χρησιμοποιώ κατα καιρούς να ξέρω που βαδίζω με χιλιάδες δοκιμές σε πίνακα και χαρτί ( το εννοω χλιάδες ),μπορεί όχι τόσο αναλυτικά όσο εσείς ,ίσως επειδή δεν έχω τις γνώσεις και τα κάνω λαικίστικα ίσως γιατί βαριέμαι ίσως δεν έχω χρόνο ,αν κάτσω να ασχοληθώ όμως μπορεί και να σας βάλω τα γυαλιά που ξέρεις :)

ξέρεις τι με πείραξε όμως ; που την δική μου λόξα που λέγεται τσοκολατρεία και σε κάθε όπλο μπορεί να χώσω και €500-600 σε τσοκ να δω τι δουλευει καλά και τι όχι μιας και "δεν" έχω την επιλογή της ιδιογόμωσης, μου την βγάζουν φάουλ, ενώ εδώ τα γλυκόλογα για το bell με φτιαχτό φυσίγγι πάνε και έρχονται από τα ίδια άτομα ( Χρήστο να με συγχωρέσεις δεν έχω κανένα παράπονο από τα τσοκ σου και ήμουν από τους πρώτους πελάτες που αγόρασα για δύο όπλα και δοκίμασα τα τσοκ σου μαζί με τον κάπτεν )

γιαυτό ρώτησα πιο πάνω τελικά τί εκθειάζουμε το τσοκ,το φτιαχτό φυσίγγι ή και τα δυό ,τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο !
 
Κύριε Νίκο μου με λίγα λόγια μου λέτε ότι το τσοκ το έβγαλε για τα φυσίγγια σας ο κύριος Σωτηρόπουλος ???? Το ότι έσπασε κέντρα σε υπερσυγκεντρωτικα φυσίγγια τι πρακτικό αντίκρυσμα έχει στο μέσο κυνηγό που σκέφτεται να δώσει 100€ για ένα τσοκ???


Οχι Ντοκτορ μου !!!!! Ο κ. Σωτηροπουλος εβγαλε ενα τσοκ....που για μενα κανει αυτο που υποσχεται το κανει...δλδ σπαει κεντρα και φτιαχνει την κατανομη....
Τωρα το αν αρεσει σε εμενα και τι σε σενα ειναι .....υποκειμενικο....Αλιμονο εαν ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα!!!

Ουτε για μενα ειναι φτηνο τσοκ....ΟΚ...αυτη ειναι η τιμη του .....οποιος θελει το παιρνει ή δεν το παιρνει......

Να σου πω ομως και το αλλο....Πληρωσα το kick's φρενου.....αλλα τα ''κεφια'' δεν μου τα εκανε....και ουτε
αυτα που υποσχόταν . ;)
 
Παιδιά το τσοκ κάνει αυτό που λέει είναι τσοκ που σπάει το κέντρα και κάθε τσοκ όπως έγραψα καλύπτει δύο από τα άλλα τσοκ σε αποστάσεις απλά συγκεκριμένα για το μπελ επειδή είναι πολύ ανοιχτό εγώ θα προτιμούσα να ανοίγει πολύ περισσότερο στα κοντινά πράγμα που προφανώς θα το κάνει απλά θα θέλει ψάξιμο στο φυσίγγι οι σως ένα 32/33 με μεσοταπο που υπακούει καλύτερα στο τσοκ να δίνει αυτό το άνοιγμα που δεν είδα εγώ για ποιο κοντά από 15 .Ούτε να θεοποιεις είναι ούτε να κατακρίνεις απλά να κατανοείς τι κάνει το κάθε τι .Την ομοιομορφοτερη κατανομή την έχει είναι δεδομένο το είδαμε την απόσταση σαν δύο τσοκ διαφορετικά την έχει τώρα να ανοίγει με όλα τα φυσίγγια από 10 μέτρα θέλει ψάξιμο .Αν γινόταν και αυτό να ανοίγει από 10 μέτρα περισσότερο από κύλινδρο και με το ίδιο φυσίγγι να κρατάει κατανομή 30+ τόσο καλή θα πρεπε να τα πετάξουμε όλα και να κάνουμε ουρά στο Ψυχικό για brain Προσωπική άποψη που θέλω τσοκ από 8 μεχρι 20 με κλασικό φυσίγγι με συγκεντρωτηρα γιατί δεν γουστάρω να κουβαλάω 2/3 διαφορετικά φυσίγγια πιθανόν να μη μου κάνει θα δειξει.Η τιμή απλά σχολιάζω δεν υποστηρίζω τίποτα δεν είναι εξωφρενική όταν παίρνεις ένα τσοκ που καλύπτει δύο σε αποστάσεις με καλύτερες κατανομές ρίχνει όλα τα σκάγια και έχει εγγύηση πολύ μεγάλη .Γιατί εκτός από τα τζεμινι όλα τα άλλα βρίσκονται πάνω από 70 € και για να καλύψεις από 10 μέχρι 45 μέτρα σωστά θες τουλάχιστον 4 τσοκ ίσως με το μπρείν να φτάνουν 2 ένα bel και 1 tm .Απλά καταθέτω τις σκέψεις μου
 
ο καλός ο μύλος τ' αλέθει όλα και κυνήγι και βαλλιστική

για κάποιους μας η βλητική του λειόκαννου είναι ένα χόμπι από μόνη της, άλλοι γουστάρουν ιδιογόμωση, άλλοι τα σκυλιά, άλλοι τα κοστουμαρισμένα κοντάκια, άλλοι είναι οπλόφιλοι, άλλοι τα σκοπευτήρια, άλλοι τα μικρά διαμετρήματα, άλλοι τα "γκάτζετ", άλλοι την συλλογή αντικών, ε, λοιπόν εμείς ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ "μετράμε σκάγια στους κύκλους" επ' ωφελεία ΟΛΩΝ ΜΑΣ..... ΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;;;;
Κανένα πρόβλημα φίλε Μάριε. Όπως τα λες είναι. Επίσης, για να πω την αλήθεια, περισσότερο, χαριτολογώντας, έγραψα ότι έγραψα. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να μειώσω τις προσπάθειες και τα γραφόμενά σας.:)
 
το καράβι πάει με τον μπούσουλα εκτός αν έχεις πιει άσπρη σκόνη από το Τζιμπουτί , οπότε στραβώνει κι ο γυαλός!!!!
Τώρα εξηγούνται διάφορα...
Δεν μας τα λέει καλά ο φίλος ο Μάριος !!! :rolleyes:
Από το Τζιμπουτί ήταν ο Γουίλλυ ο μαύρος θερμαστής ... :cool:
Την άσπρη σκόνη την έπαιρναν από αλλού !!! ;)

.sarcastic. .yelling. .my man.

topic.
 
κανένα πρόβλημα και καλά κάνεις ,ο καθένας με την λόξα του
....
γιαυτό ρώτησα πιο πάνω τελικά τί εκθειάζουμε το τσοκ,το φτιαχτό φυσίγγι ή και τα δυό ,τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο !

άιντε ντε ,,,θα πάμε αλλά με τις περγαμηνές μαζί μας σε περίπτωηση αστοχίας να βγάζουμε να διαβάζουμε γιατί δεν πήραμε το θήραμα

τελικά τί εκθειάζουμε το αφτερ μαρκετ τσοκ ,το χειροποίητο φυσίγγι ή και τα δύο ; γιατί σε συζητήσεις περί άφτερ μαρκτερ τσοκ σε άλλα posts παρατήρησα πολύ φαγούρα ξυνίλα δεν δίνουν τίποτα σε σχέση με τα εργοστασιακά κλπ...τώρα βλέπω άλλα !

Παύλο αν μιλάς για εμένα να σου απαντήσω φίλε, αν όχι να μην γράφω τζάμπα ... :)
 
Last edited:
Ο Χριστός και η Παναγία! Κουβάρι έγινε το θέμα.
Νομίζω πως πρέπει να επαναφέρω τα πράγματα σε μία πιό ρεαλιστική τροχιά ξεκαθαρίζοντας κάποια πράγματα:

1) Σχετικά με την ανάγκη να επαληθευτεί με επιστημονικό τρόπο η υπέρτερη απόδοση στο σπάσιμο των κέντρων και την ισοκατανομή των BRAIN, όχι μόνο του BL αλλά ΟΛΩΝ των BRAIN.
Πιστεύει δηλαδή κανείς ότι τα 5 χρόνια που εξέλισα το "CHOKE-IN-CHOKE" εσωτερικό προφίλ, απλά έκανα δοκιμές "στα κουτουρού" χωρίς θεωρητικής έδρασης και προέλευσης ιδέες; Ότι κάθε δοκιμή δεν πέρναγε τη βάσανο της επιστημονικής εξέτασης; Φυσική ρευστών, αεροδυναμική, κινητική μηχανική, reverse engineering (πολλή από αυτή) αλλά και έντονη επιμονή στη τήρηση της αρχής του επιστημονικού πειραματισμού (ελεγχόμενες συνθήκες δοκιμής με αλλαγή μόνο μίας παραμέτρου κάθε φορά κλπ κλπ) ήταν τα διαρκή χαρακτηριστικά της διαδικασίας εξέλιξης των BRAIN. Και η επαλήθευση πάντα με ανάλυση, καμπύλες Gauss αλλά και απόδοση σε πρακτική εφαρμογή καθώς ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ στο τέλος της διαδρομής!
Σε φόρουμ του εξωτερικού έχουν δημοσιευτεί πολλά συγκριτικά τεστ και τα BRAIN έχουν βγει σε ΟΛΑ πρώτα. ΣΕ ΟΛΑ!! Άλλα με απόλυτα επιστημονική μεθοδολογία (πλήρεις αναλύσεις σε τόξα και τομείς, με γραφικές απεικονίσεις καμπυλών Gauss κλπ) και άλλα με απλούστερες μεθόδους που όμως είχαν οφθαλμοφανέίς αποδείξεις της ανωτερότητας των BRAIN.
Όμως, πάντα αφού ευχαριστούσα για την 1η θέση, ανέφερα πως τα τεστ αυτού του τύπου δεν είναι παρά μία απλή ένδειξη και τίποτα άλλο.
Δεν θα ξαναμιλήσω για τον τύπο της πορείας των σκαγιών στον χώρο, τα έχω ξαναπεί τόσες φορές, αυτό που πραγματικά μετράει είναι η πρακτική απόδοση. Και μαρτυρίες σχετικές με την υπέρτερη απόδοση των BRAIN υπάρχουν διεθνώς....άπειρες.

2) Όχι, η χρήση των υπερσυγκεντωτικών φυσιγγιών που είδα, δεν έχει ακυρώσει καθόλου το BELL. Όλα τα BRAIN έχουν σχεδιαστεί πρωταρχικά για να σπάνε το κέντρο και να δίνουν τέλεια ισοκατανομή, κάτι που το έκανε το BELL στον υπέρτατο βαθμό ακόμα και με ένα τέτοιο φυσίγγι.
Αν τώρα το φυσίγγι μιάς δοκιμής έχει εγγενές χαρακτηριστικό να αποδίδει εξειρετικά κλειστή τουφεκιά, το BELL εξακολουθεί και οφείλει να "φερθεί" σαν BRAIN και να σπάσει το κέντρο ακόμα και έτσι! Εδώ όμως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο χρήσης του BELL. Απλά ο χρήστης του όπλου στερεί εαυτόν της δυνατότητας να απολαύσει την διευρυμένη τουφεκιά του BELL με μεγάλο περιθώριο σφάλματος στις αποστάσεις για τις οποίες έχει σχεδιαστεί το BELL..

3) Το BELL ανοίγει πιο νωρίς από το 5*. Έχουν γίνει πολλά τεστ σχετικά (ο Muller έλεγε μάλιστα πως είναι απάτη να λέω κάτι τέτοιο μέχρι που σε σχετικό τεστ η τελική κρίση και σε μεγαλύτερο άνοιγμα αλλά και σε σπάσιμο κέντρου ήταν πως "between BRAIN and Muller, BRAIN was the clear winner". Εκεί και σταμάτησε). Και αυτό ισχύει για την ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ των φυσιγγιών.
Και όπως έχω ξαναπεί, πρέπει πάντα να θυμόμαστε να βλέπουμε το εμβαδόν της ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ της κάθε τουφεκιάς. Υπό αυτή τη γωνία, πολλά από τα παραπάνω σχόλια θα πρέπει να αλλάξουν.

4) Πέρα από αυτό όμως, το επιπλέον προτέρημα του BELL είναι το ότι, σαν BRAIN και αυτό, κρατάει αποτελεσματική επιφάνεια για πολύ μεγαλύτερη απόσταση από τον κύλινδρο. Για να καλύψει κανείς ολόκληρο το φάσμα των κυνηγετικών αποστάσεων, με συμβατικά τσοκ χρειάζεται 6 - 7 τσοκ, με τα BRAIN είναι απόλυτα καλυμένος με 2 - 3. Και αυτό δεν το λέω για το οικονομικό όφελος αλλά για το ότι μειώνεται η ανάγκη για ακριβή πρόβλεψη της απαιτούμενης απόστασης βολών σε κάθε εξόρμηση.

5) Όχι, δεν θυμώνω με κανέναν!!!!!!

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
Ο Χριστός και η Παναγία! Κουβάρι έγινε το θέμα.
Νομίζω πως πρέπει να επαναφέρω τα πράγματα σε μία πιό ρεαλιστική τροχιά ξεκαθαρίζοντας κάποια πράγματα:

1) Σχετικά με την ανάγκη να επαληθευτεί με επιστημονικό τρόπο η υπέρτερη απόδοση στο σπάσιμο των κέντρων και την ισοκατανομή των BRAIN, όχι μόνο του BL αλλά ΟΛΩΝ των BRAIN.
Πιστεύει δηλαδή κανείς ότι τα 5 χρόνια που εξέλισα το "CHOKE-IN-CHOKE" εσωτερικό προφίλ, απλά έκανα δοκιμές "στα κουτουρού" χωρίς θεωρητικής έδρασης και προέλευσης ιδέες; Ότι κάθε δοκιμή δεν πέρναγε τη βάσανο της επιστημονικής εξέτασης; Φυσική ρευστών, αεροδυναμική, κινητική μηχανική, reverse engineering (πολλή από αυτή) αλλά και έντονη επιμονή στη τήρηση της αρχής του επιστημονικού πειραματισμού (ελεγχόμενες συνθήκες δοκιμής με αλλαγή μόνο μίας παραμέτρου κάθε φορά κλπ κλπ) ήταν τα διαρκή χαρακτηριστικά της διαδικασίας εξέλιξης των BRAIN. Και η επαλήθευση πάντα με ανάλυση, καμπύλες Gauss αλλά και απόδοση σε πρακτική εφαρμογή καθώς ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ στο τέλος της διαδρομής!
Σε φόρουμ του εξωτερικού έχουν δημοσιευτεί πολλά συγκριτικά τεστ και τα BRAIN έχουν βγει σε ΟΛΑ πρώτα. ΣΕ ΟΛΑ!! Άλλα με απόλυτα επιστημονική μεθοδολογία (πλήρεις αναλύσεις σε τόξα και τομείς, με γραφικές απεικονίσεις καμπυλών Gauss κλπ) και άλλα με απλούστερες μεθόδους που όμως είχαν οφθαλμοφανέίς αποδείξεις της ανωτερότητας των BRAIN.
Όμως, πάντα αφού ευχαριστούσα για την 1η θέση, ανέφερα πως τα τεστ αυτού του τύπου δεν είναι παρά μία απλή ένδειξη και τίποτα άλλο.
Δεν θα ξαναμιλήσω για τον τύπο της πορείας των σκαγιών στον χώρο, τα έχω ξαναπεί τόσες φορές, αυτό που πραγματικά μετράει είναι η πρακτική απόδοση. Και μαρτυρίες σχετικές με την υπέρτερη απόδοση των BRAIN υπάρχουν διεθνώς....άπειρες.

2) Όχι, η χρήση των υπερσυγκεντωτικών φυσιγγιών που είδα, δεν έχει ακυρώσει καθόλου το BELL. Όλα τα BRAIN έχουν σχεδιαστεί πρωταρχικά για να σπάνε το κέντρο και να δίνουν τέλεια ισοκατανομή, κάτι που το έκανε το BELL στον υπέρτατο βαθμό ακόμα και με ένα τέτοιο φυσίγγι.
Αν τώρα το φυσίγγι μιάς δοκιμής έχει εγγενές χαρακτηριστικό να αποδίδει εξειρετικά κλειστή τουφεκιά, το BELL εξακολουθεί και οφείλει να "φερθεί" σαν BRAIN και να σπάσει το κέντρο ακόμα και έτσι! Εδώ όμως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο χρήσης του BELL. Απλά ο χρήστης του όπλου στερεί εαυτόν της δυνατότητας να απολαύσει την διευρυμένη τουφεκιά του BELL με μεγάλο περιθώριο σφάλματος στις αποστάσεις για τις οποίες έχει σχεδιαστεί το BELL..

3) Το BELL ανοίγει πιο νωρίς από το 5*. Έχουν γίνει πολλά τεστ σχετικά (ο Muller έλεγε μάλιστα πως είναι απάτη να λέω κάτι τέτοιο μέχρι που σε σχετικό τεστ η τελική κρίση και σε μεγαλύτερο άνοιγμα αλλά και σε σπάσιμο κέντρου ήταν πως "between BRAIN and Muller, BRAIN was the clear winner". Εκεί και σταμάτησε). Και αυτό ισχύει για την ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ των φυσιγγιών.
Και όπως έχω ξαναπεί, πρέπει πάντα να θυμόμαστε να βλέπουμε το εμβαδόν της ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ της κάθε τουφεκιάς. Υπό αυτή τη γωνία, πολλά από τα παραπάνω σχόλια θα πρέπει να αλλάξουν.

4) Πέρα από αυτό όμως, το επιπλέον προτέρημα του BELL είναι το ότι, σαν BRAIN και αυτό, κρατάει αποτελεσματική επιφάνεια για πολύ μεγαλύτερη απόσταση από τον κύλινδρο. Για να καλύψει κανείς ολόκληρο το φάσμα των κυνηγετικών αποστάσεων, με συμβατικά τσοκ χρειάζεται 6 - 7 τσοκ, με τα BRAIN είναι απόλυτα καλυμένος με 2 - 3. Και αυτό δεν το λέω για το οικονομικό όφελος αλλά για το ότι μειώνεται η ανάγκη για ακριβή πρόβλεψη της απαιτούμενης απόστασης βολών σε κάθε εξόρμηση.

5) Όχι, δεν θυμώνω με κανέναν!!!!!!

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Καλημέρα
Κατ αρχήν συγχαρητήρια για τα Bell, benelli kalliston αλλά κ τα φυσιγγια που κάποτε παραγατε.
Το καλοκαίρι που μας πέρασε είχατε πει ότι θα έβγαινε παραγωγή κάποιο τσοκ για μεγάλες αποστάσεις με πολύ καλή κατανομή.
Έχει βγει αυτό το τσοκ? Είναι στο στάδιο των δοκιμών?
Πληροφόρησε μας σχετικα
 
Ο Χριστός και η Παναγία! Κουβάρι έγινε το θέμα.
Νομίζω πως πρέπει να επαναφέρω τα πράγματα σε μία πιό ρεαλιστική τροχιά ξεκαθαρίζοντας κάποια πράγματα:

1) Σχετικά με την ανάγκη να επαληθευτεί με επιστημονικό τρόπο η υπέρτερη απόδοση στο σπάσιμο των κέντρων και την ισοκατανομή των BRAIN, όχι μόνο του BL αλλά ΟΛΩΝ των BRAIN.
Πιστεύει δηλαδή κανείς ότι τα 5 χρόνια που εξέλισα το "CHOKE-IN-CHOKE" εσωτερικό προφίλ, απλά έκανα δοκιμές "στα κουτουρού" χωρίς θεωρητικής έδρασης και προέλευσης ιδέες; Ότι κάθε δοκιμή δεν πέρναγε τη βάσανο της επιστημονικής εξέτασης; Φυσική ρευστών, αεροδυναμική, κινητική μηχανική, reverse engineering (πολλή από αυτή) αλλά και έντονη επιμονή στη τήρηση της αρχής του επιστημονικού πειραματισμού (ελεγχόμενες συνθήκες δοκιμής με αλλαγή μόνο μίας παραμέτρου κάθε φορά κλπ κλπ) ήταν τα διαρκή χαρακτηριστικά της διαδικασίας εξέλιξης των BRAIN. Και η επαλήθευση πάντα με ανάλυση, καμπύλες Gauss αλλά και απόδοση σε πρακτική εφαρμογή καθώς ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ στο τέλος της διαδρομής!
Σε φόρουμ του εξωτερικού έχουν δημοσιευτεί πολλά συγκριτικά τεστ και τα BRAIN έχουν βγει σε ΟΛΑ πρώτα. ΣΕ ΟΛΑ!! Άλλα με απόλυτα επιστημονική μεθοδολογία (πλήρεις αναλύσεις σε τόξα και τομείς, με γραφικές απεικονίσεις καμπυλών Gauss κλπ) και άλλα με απλούστερες μεθόδους που όμως είχαν οφθαλμοφανέίς αποδείξεις της ανωτερότητας των BRAIN.
Όμως, πάντα αφού ευχαριστούσα για την 1η θέση, ανέφερα πως τα τεστ αυτού του τύπου δεν είναι παρά μία απλή ένδειξη και τίποτα άλλο.
Δεν θα ξαναμιλήσω για τον τύπο της πορείας των σκαγιών στον χώρο, τα έχω ξαναπεί τόσες φορές, αυτό που πραγματικά μετράει είναι η πρακτική απόδοση. Και μαρτυρίες σχετικές με την υπέρτερη απόδοση των BRAIN υπάρχουν διεθνώς....άπειρες.

2) Όχι, η χρήση των υπερσυγκεντωτικών φυσιγγιών που είδα, δεν έχει ακυρώσει καθόλου το BELL. Όλα τα BRAIN έχουν σχεδιαστεί πρωταρχικά για να σπάνε το κέντρο και να δίνουν τέλεια ισοκατανομή, κάτι που το έκανε το BELL στον υπέρτατο βαθμό ακόμα και με ένα τέτοιο φυσίγγι.
Αν τώρα το φυσίγγι μιάς δοκιμής έχει εγγενές χαρακτηριστικό να αποδίδει εξειρετικά κλειστή τουφεκιά, το BELL εξακολουθεί και οφείλει να "φερθεί" σαν BRAIN και να σπάσει το κέντρο ακόμα και έτσι! Εδώ όμως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο χρήσης του BELL. Απλά ο χρήστης του όπλου στερεί εαυτόν της δυνατότητας να απολαύσει την διευρυμένη τουφεκιά του BELL με μεγάλο περιθώριο σφάλματος στις αποστάσεις για τις οποίες έχει σχεδιαστεί το BELL..

3) Το BELL ανοίγει πιο νωρίς από το 5*. Έχουν γίνει πολλά τεστ σχετικά (ο Muller έλεγε μάλιστα πως είναι απάτη να λέω κάτι τέτοιο μέχρι που σε σχετικό τεστ η τελική κρίση και σε μεγαλύτερο άνοιγμα αλλά και σε σπάσιμο κέντρου ήταν πως "between BRAIN and Muller, BRAIN was the clear winner". Εκεί και σταμάτησε). Και αυτό ισχύει για την ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ των φυσιγγιών.
Και όπως έχω ξαναπεί, πρέπει πάντα να θυμόμαστε να βλέπουμε το εμβαδόν της ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ της κάθε τουφεκιάς. Υπό αυτή τη γωνία, πολλά από τα παραπάνω σχόλια θα πρέπει να αλλάξουν.

4) Πέρα από αυτό όμως, το επιπλέον προτέρημα του BELL είναι το ότι, σαν BRAIN και αυτό, κρατάει αποτελεσματική επιφάνεια για πολύ μεγαλύτερη απόσταση από τον κύλινδρο. Για να καλύψει κανείς ολόκληρο το φάσμα των κυνηγετικών αποστάσεων, με συμβατικά τσοκ χρειάζεται 6 - 7 τσοκ, με τα BRAIN είναι απόλυτα καλυμένος με 2 - 3. Και αυτό δεν το λέω για το οικονομικό όφελος αλλά για το ότι μειώνεται η ανάγκη για ακριβή πρόβλεψη της απαιτούμενης απόστασης βολών σε κάθε εξόρμηση.

5) Όχι, δεν θυμώνω με κανέναν!!!!!!

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Κ. Σωτηρόπουλε σας έχω στείλει εδώ και μέρες ένα προσωπικό μήνυμα.
Το έχετε δει;
 
Παύλο αν μιλάς για εμένα να σου απαντήσω φίλε, αν όχι να μην γράφω τζάμπα ... :)
όχι μόνο για εμένα Βασίλη ,νομίζω και άλλοι θέλουν να ακούσουν την εκδοχή σου για τα τσοκ !

εμείς μπορεί να συμφωνήσουμε μπορεί και όχι :)
 
1) Σχετικά με την ανάγκη να επαληθευτεί με επιστημονικό τρόπο η υπέρτερη απόδοση στο σπάσιμο των κέντρων και την ισοκατανομή των BRAIN, όχι μόνο του BL αλλά ΟΛΩΝ των BRAIN.
Πιστεύει δηλαδή κανείς ότι τα 5 χρόνια που εξέλισα το "CHOKE-IN-CHOKE" εσωτερικό προφίλ, απλά έκανα δοκιμές "στα κουτουρού" χωρίς θεωρητικής έδρασης και προέλευσης ιδέες; Ότι κάθε δοκιμή δεν πέρναγε τη βάσανο της επιστημονικής εξέτασης; Φυσική ρευστών, αεροδυναμική, κινητική μηχανική, reverse engineering (πολλή από αυτή) αλλά και έντονη επιμονή στη τήρηση της αρχής του επιστημονικού πειραματισμού (ελεγχόμενες συνθήκες δοκιμής με αλλαγή μόνο μίας παραμέτρου κάθε φορά κλπ κλπ) ήταν τα διαρκή χαρακτηριστικά της διαδικασίας εξέλιξης των BRAIN. Και η επαλήθευση πάντα με ανάλυση, καμπύλες Gauss αλλά και απόδοση σε πρακτική εφαρμογή καθώς ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ στο τέλος της διαδρομής!
Σε φόρουμ του εξωτερικού έχουν δημοσιευτεί πολλά συγκριτικά τεστ και τα BRAIN έχουν βγει σε ΟΛΑ πρώτα. ΣΕ ΟΛΑ!! Άλλα με απόλυτα επιστημονική μεθοδολογία (πλήρεις αναλύσεις σε τόξα και τομείς, με γραφικές απεικονίσεις καμπυλών Gauss κλπ) και άλλα με απλούστερες μεθόδους που όμως είχαν οφθαλμοφανέίς αποδείξεις της ανωτερότητας των BRAIN.
Όμως, πάντα αφού ευχαριστούσα για την 1η θέση, ανέφερα πως τα τεστ αυτού του τύπου δεν είναι παρά μία απλή ένδειξη και τίποτα άλλο.
Δεν θα ξαναμιλήσω για τον τύπο της πορείας των σκαγιών στον χώρο, τα έχω ξαναπεί τόσες φορές, αυτό που πραγματικά μετράει είναι η πρακτική απόδοση. Και μαρτυρίες σχετικές με την υπέρτερη απόδοση των BRAIN υπάρχουν διεθνώς....άπειρες.

2) Όχι, η χρήση των υπερσυγκεντωτικών φυσιγγιών που είδα, δεν έχει ακυρώσει καθόλου το BELL. Όλα τα BRAIN έχουν σχεδιαστεί πρωταρχικά για να σπάνε το κέντρο και να δίνουν τέλεια ισοκατανομή, κάτι που το έκανε το BELL στον υπέρτατο βαθμό ακόμα και με ένα τέτοιο φυσίγγι.
Αν τώρα το φυσίγγι μιάς δοκιμής έχει εγγενές χαρακτηριστικό να αποδίδει εξειρετικά κλειστή τουφεκιά, το BELL εξακολουθεί και οφείλει να "φερθεί" σαν BRAIN και να σπάσει το κέντρο ακόμα και έτσι! Εδώ όμως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο χρήσης του BELL. Απλά ο χρήστης του όπλου στερεί εαυτόν της δυνατότητας να απολαύσει την διευρυμένη τουφεκιά του BELL με μεγάλο περιθώριο σφάλματος στις αποστάσεις για τις οποίες έχει σχεδιαστεί το BELL..
Χρήστο, ασφαλώς και έκανες τις μελέτες σου και τις αναλύσεις σου με επιστημονικό τρόπο κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό.
Νομίζω όμως ότι κι εσύ θα συμφωνήσεις μαζί μου πως δεν συνιστούν επιστημονική τεκμηρίωση: συγκριτικά τεστ σε φόρουμ του εξωτερικού ή οι δικές μας αποσπασματικές φωτογραφίες.
Βέβαια ακόμα και οι δοκιμές σε φόρουμ του εξωτερικού αλλά και οι δικές μας, καλό θα ήταν να υπάρχουν σε λινκ στο σαιτ σου, να μπορεί καθένας να τις δει.
Φυσικά και "τα τεστ αυτού του τύπου δεν είναι παρά μία απλή ένδειξη και τίποτα άλλο".
Δοκιμές όμως με μεθοδολογία σύμφωνα με σύστημα δοκιμών επιστημονικά κατοχυρωμένο σίγουρα είναι παραπάνω από "μία απλή ένδειξη" αν όχι απόδειξη. Ειδικά εάν η μεθοδολογία δίνει απτές μετρήσιμες ποσότητες - βαθμολογίες και όχι απλά εικόνες κατανομών που στην συντριπτική πλειονότητά τους οι κυνηγοί δεν ξέρουν να τις διαβάσουν ή ακόμη χειρότερα τις διαβάζουν λανθασμένα!
Θα μου πεις για την σπειροειδή τροχιά των σκαγίων. Αντιτείνω ότι με διάμετρο της σπείρας λιγότερη από ίντσα στις 40 γυάρδες ελάχιστα επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα της ισοκατανομής.
Εν κατακλείδι εάν τα BRAIN ισοκατανέμουν τα σκάγια "καταργώντας" την θεωρία του Γκάους, αυτό θα αποτελεί βλητική επανάσταση όχι απλά βελτίωση.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top