Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Ειδικός δεν είμαι, όμως από αυτά που έχω παρατηρήσει στο πεδίο η γνώμη μου είναι ότι οι καλύτερες κάννες σε απόδοση (συγκέντρωση /διάτρηση-σκοτωματα με φυσιγγια που χρησιμοποιούνται ευρέως 30-36γρ σκαγια) είναι αυτές με πολύ σκληρό ατσάλι, χωρίς χρώμιο, 70-76 εκατοστών με 70 χιλ θαλαμη κ αυλο στα 18.4 περιπου, νορμαλ κώνο κ μιλάμε για μακρυνες τουφεκιες γιατί σε αποστάσεις 20-30μ ότι κ να ρίξεις κ με ότι κ αν το ρίξεις το θήραμα θα πέσει.
Φυσικά υπάρχουν κ εξαιρέσεις μεγάλων αυλων κτλπ που με κατάλληλα τσοκ κ φυσιγγια πάνε καλά.
Για γουρούνια η συνταγή αλλάζει μιας κ τα μαγκνουμ φυσιγγια 76mm είναι σχεδόν απαραίτητα.
Πχ μια μαγκνουμ κάννη 71 cm οχι απαραίτητα σκληρή με 18.4 αυλο χρώμιο κτλπ με ένα 3αρι τσοκ θα μπορούσε να ρίξει φοβερά ένα μαγκνουμ δωδεκαβολο.
Στέλιο κανένας δεν είναι ειδικός ...
Όλοι μαθαίνουμε συνδυάζοντας γνώσεις και πληροφορίες.
Όταν λες "με πολύ σκληρό ατσάλι, χωρίς χρώμιο" εννοείς αχρωμίωτες εσωτερικά έτσι δεν είναι ;;;
 
Για λέγε ...
Βασίλη είσαι πολύ διαβασμένος κ χαίρομαι να κουβεντιαζω μαζί σου ομως θα πάω για ύπνο φίλε κ θα συνεχίσουμε αύριο. Από το πρωί στο κυνήγι μέχρι το βράδυ στο hl με κοιτάει η γυναίκα με περίεργο ύφος σαν να λέει με εξωγήινο έμπλεξα?
Καληνύχτα κυριοι
 
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι για την Ελλάδα οι 3ιντσες θαλάμες είναι απαραίτητες.
Το έχω γράψει πολλές φορές ότι δεν είναι, ... απλά κάνω υπολογισμούς.

Στα γουρούνια όμως αλλάζουν τα πράγματα ...
 
Είναι χρήσιμες για αυτούς που κατά κόρον ρίχνουν μαγκουμ για όσους δε ρίχνουν όχι απλά πράγματα το ίδιο και με τις σούπερ μαγκουμ διάφορες υπαρχουν και θα υπάρχουν ότι και να λέει ο κάθε ειδικός αν είχαμε σήραγγα δοκιμών και ένα όπλο με δύο κανες με το μόνη διαφορά στο μήκος θαλάμης και ρίχναμε καμία 100 ντουφεκιες θα το διαπιστώναμε με βεβαιότητα .Αλλά σιγά μη το κάνει καμία εταιρία μαλακές είναι μετά τι θα πούλαγαν κάστανα σε φουφουδες γιατί εμείς τώρα ψάχνουμε την αλήθεια στις καφετζουδες .
 
Γομώσεις από 24-36γρ (κανονικές), 37-43γρ (ημιμάγκνουμ), 44-56γρ (μάγκνουμ)
Πάμε λοιπόν

Θαλάμη 70mm, φυσίγγι 70mm παίρνω τις μέγιστες συγκεντρώσεις του πίνακα (75%)
Φυσίγγι 70mm
Κανονικό #4 στα 36γρ, 208 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 75% άρα 156 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 70mm Ημιμάγκνουμ #4 στα 43γρ, 249 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 75% άρα 186 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 76mm Μάγκνουμ #4 δεν μπορείς να ρίξεις ...

Θαλάμη 76mm παίρνω τις ελάχιστες συγκεντρώσεις του πίνακα στα φυσίγγια 70mm (55%) και λίγο παραπάνω στα 76mm (65%)
Φυσίγγι 70mm
Κανονικό #4 στα 36γρ, 208 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 55% άρα 114 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 70mm Ημιμάγκνουμ #4 στα 43γρ, 249 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 55% άρα 136 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 76mm Μάγκνουμ #4 στα 50γρ (κόβω και 6 γρ), 289 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 65% άρα 187 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 76mm Μάγκνουμ #4 στα 56γρ, 324 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 65% άρα 210 σκάγια στον κύκλο.

Τα σκάγια στον κύκλο σκοτώνουν (ή διαλύουν) & η ταχύτητα/διάτρηση, όχι τα ποσοστά συγκέντρωσης !!!
Με 120-130 σκάγια που θέλει ένα πρασίνι μια χαρά δουλεύει και η 76άρα θαλάμη με 70άρι φυσίγγι.
Για τουφεκιές στον Θεό Rem Nitro magnum 52gr #2 ... και τα μυαλά στα κάγκελα :)

ps
Σχόλια ... ;;;
Σαφώς τα μαγκνουμ και ντεμί μαγκνουμ υπερτερούν σε αριθμό σκαγίων και είναι πιο δραστικά από τα "απλά"
Σαφώς Τα σκάγια στον κύκλο σκοτώνουν (ή διαλύουν) & η ταχύτητα/διάτρηση, όχι τα ποσοστά συγκέντρωσης
πλην όμως
εκτός από λαγό και υδρόβια που αλλού έχουν χρησιμότητα; (γουρούνι το αφήνω, μιλάμε για σκάγια)
και θα αντέχει ο ώμος και η τσέπη μας να ρίχνουμε γομώσεις πάνω από 38 γρ σε άλλα κυνήγια;
ο πράσινος θα πέσει και με 76αρα θαλάμη και με 70αρα, όμως με την 70αρα θα πέσει πιο πολλές φορές
να μην πω για τσίχλες

εν κατακλείδι
αφού με 70 χιλ έχω (έστω και λίγο) καλύτερα βλητικά αποτελέσματα
κι αφού με κάλυκες μέχρι 70 χιλ κάνω ΟΛΑ τα κυνήγια χωρίς εκπτώσεις (εξαίρεση γουρούνι και μόνον αυτό)
γιατί με υποχρεώνουν οι εταιρείες να πάρω 76χιλ όπως τα αμερικανάκια;

άρα topic.
το ιδανικό αυτογεμές για την χώρα μας πρέπει να έχει θαλάμες 70χιλ
 
Με την δική μου λογική αυτό ισχύει ... και η ταχύτητα επηρεάζεται τόσο, που είναι στατιστικά ορατή και κυνηγετικά αδιάφορη.

H Browning τον παρακάτω πίνακα το είχε στο site της και τον έβγαλε
Ερωτήσεις
1. Πότε τον είχε ;
2. Πότε το έβγαλε ;
3. Γιατί τον έβγαλε ; (Μπορεί απλά να μην ισχύει)
2. Ακόμα και να ισχύει, δεν με χαλάει μια ΠΙΘΑΝΗ 10% μείωση στην συγκέντρωση αν έχω την δυνατότητα να ρίξω στα ΣΙΓΟΥΡΑ 40% περισσότερα (σε αριθμό) χοντρά σκάγια ...

Μόνο οι κουμπότρυπες μετράνε.

Μάριε σε βλέπω να αγοράζεις Super Magnum σε λίγο ;) με εμάς που έμπλεξες ...

View attachment 38094
Επίσης μεγάλη σημασία έχει και το 10% μείωση ΠΙΘΑΝΗ, που γράφεις. Η 10% μείωση, δεν είναι δεδομένη πάντα. Απλά μας δείχνει ένα εύρος.
 
Είναι χρήσιμες για αυτούς που κατά κόρον ρίχνουν μαγκουμ για όσους δε ρίχνουν όχι απλά πράγματα το ίδιο και με τις σούπερ μαγκουμ διάφορες υπαρχουν και θα υπάρχουν ότι και να λέει ο κάθε ειδικός αν είχαμε σήραγγα δοκιμών και ένα όπλο με δύο κανες με το μόνη διαφορά στο μήκος θαλάμης και ρίχναμε καμία 100 ντουφεκιες θα το διαπιστώναμε με βεβαιότητα .Αλλά σιγά μη το κάνει καμία εταιρία μαλακές είναι μετά τι θα πούλαγαν κάστανα σε φουφουδες γιατί εμείς τώρα ψάχνουμε την αλήθεια στις καφετζουδες .
H αμερικανικη αγορά ζητά κ θέλει τα 89 χιλ όπλα, κ για εκεί φτιαχνονται
 
H αμερικανικη αγορά ζητά κ θέλει τα 89 χιλ όπλα, κ για εκεί φτιαχνονται
αυτό ακριβώς
Να μην ξεχνάμε και κάτι σημαντικό.
Οι αμερικάνοι ρίχνουν βασικά ατσάλι όχι μολύβι.
Αν το ατσάλι γίνει καθολικά υποχρεωτικό και εδώ για όλα τα θηράματα, τότε ετοιμαστείτε για 3,5 ίντσες θαλάμες ... ακόμα και εσείς ... οι τελευταίοι των Μοϊκανών .yelling.
Τα σκάγια πιο χοντρά, άρα ο χώρος λιγότερος !!!!
Θα ζητάμε 4-ίντσες θαλάμες ...
 
Όλα για το ατσάλι γίνονται παίδες εμείς σαν αγορά είμαστε βότσαλο στον ωκεανό

Ίσως με την χρυσή tss σε μερικα χρόνια πάρουν πάλι αντίθετη πορεία τα πράγματα.

Ειδικά η αγορά καραμπινας είναι τρομακτικό το ποσοστό που πάει για usa. Αν σκεφτείς ότι Αυστραλία είναι μόνο δικανα, και Αγγλία σχεδόν μονο δικανα

Ρωσία έχει τα δικά της Κίνα απαγορεύεται άρα δεν μένουν πλούσιες χώρες με μεγάλο πληθυσμό για να δημιουργηθεί διαφορετική τάση
 
Εμεις εδω οτι περισσεψει και πανακριβα. Οταν πηγα να δω το ata arms sp μου ειπαν οτι εχουν μονο ενα. Οταν ρωτησα ποτε θα φερουν μου ειπε οτι εχουν πολλες παραγγελιες για αμερικη και εμεις ειμαστε σε δευτεροτριτη μοιρα
 
Εμεις εδω οτι περισσεψει και πανακριβα. Οταν πηγα να δω το ata arms sp μου ειπαν οτι εχουν μονο ενα. Οταν ρωτησα ποτε θα φερουν μου ειπε οτι εχουν πολλες παραγγελιες για αμερικη και εμεις ειμαστε σε δευτεροτριτη μοιρα

Εμεις εδω οτι περισσεψει και πανακριβα. Οταν πηγα να δω το ata arms sp μου ειπαν οτι εχουν μονο ενα. Οταν ρωτησα ποτε θα φερουν μου ειπε οτι εχουν πολλες παραγγελιες για αμερικη και εμεις ειμαστε σε δευτεροτριτη μοιρα
Το ίδιο και γω. Είχα κάψα εδώ και 3 χρόνια να πάρω ένα ata sp αλλά κάθε φορά που έβγαζα άδεια πάντα δεν είχαν στη dispan. Τώρα προφανώς θα σας είπαν λευκή βάση 66 εκατοστά έχει μείνει. Εγώ ήθελα 71 και κατά προτίμηση νίκελ. Τελικά βρήκα ένα μεταχειρισμένο 2 χρόνων σε κατάσταση βιτρίνας όπως ακριβώς το ήθελα. Σας πληροφορω ότι βγάζει φοβερές τουφεκιές και το ζύγισμα στα 71 εκατοστά είναι όνειρο. Η ποιότητα του φοβερή τα ξύλα grade 2 πολύ καλύτερα από αυτά του silver pigeon. Τώρα βέβαια έχω ένα φίλο ο οποίος δε μου μιλάει γιατί πήρα τουρκικό. Λες και τα vw τα nissan τα Renault τα ψυγεία και οι κουζίνες που έχουμε σπίτια μας έχουν φτιαχτεί στη Γερμανία η Ιαπωνία. Όλα Τουρκία φτιάχνονται.
 
Να μην ξεχνάμε και κάτι σημαντικό.
Οι αμερικάνοι ρίχνουν βασικά ατσάλι όχι μολύβι.
Αν το ατσάλι γίνει καθολικά υποχρεωτικό και εδώ για όλα τα θηράματα, τότε ετοιμαστείτε για 3,5 ίντσες θαλάμες ... ακόμα και εσείς ... οι τελευταίοι των Μοϊκανών .yelling.
Τα σκάγια πιο χοντρά, άρα ο χώρος λιγότερος !!!!
Θα ζητάμε 4-ίντσες θαλάμες ...
Τα 89 χιλ φυσίγγια είναι άλλος κόσμος στην ιδιογομωση, ελάχιστοι τον ξέρουν στα ατσαλια ειδικά, ένα όπλο 76 χιλ μας καλυπτει υπερανετα στα παντα , κ μην ξεχνάς , οι καλοι κυνηγοί ρίχνουν παντα κοντά
 
Το ίδιο και γω. Είχα κάψα εδώ και 3 χρόνια να πάρω ένα ata sp αλλά κάθε φορά που έβγαζα άδεια πάντα δεν είχαν στη dispan. Τώρα προφανώς θα σας είπαν λευκή βάση 66 εκατοστά έχει μείνει. Εγώ ήθελα 71 και κατά προτίμηση νίκελ. Τελικά βρήκα ένα μεταχειρισμένο 2 χρόνων σε κατάσταση βιτρίνας όπως ακριβώς το ήθελα. Σας πληροφορω ότι βγάζει φοβερές τουφεκιές και το ζύγισμα στα 71 εκατοστά είναι όνειρο. Η ποιότητα του φοβερή τα ξύλα grade 2 πολύ καλύτερα από αυτά του silver pigeon. Τώρα βέβαια έχω ένα φίλο ο οποίος δε μου μιλάει γιατί πήρα τουρκικό. Λες και τα vw τα nissan τα Renault τα ψυγεία και οι κουζίνες που έχουμε σπίτια μας έχουν φτιαχτεί στη Γερμανία η Ιαπωνία. Όλα Τουρκία φτιάχνονται.
Ναι αυτο ειχε μεινει κανα εναμιση μηνα πριν. Εγω ηθελα αυτο που ηθελες κι εσυ. Δεν ειχε ουτε η dispan ουτε ο Περβολαρακης στην Κρητη. Και ανεβασαν και την τιμη 850 ευρω οταν ειδαν οτι εχει ζητηση. Τελικα πηρα ενα verney carron προσφορα 900 ευρω. Εχω ψυγειο bosh που ειναι τουρκικο.
Γιωργο μη μου μιλας στον πληθυντικο
 
ένα όπλο 76 χιλ μας καλυπτει υπερανετα στα παντα ,
Γι' αυτό Δημήτρη έχω 3" θαλάμη και βιδωμένο μόνιμα το LM σε ότι κινείται εκτός παπιών ;)
κ μην ξεχνάς , οι καλοι κυνηγοί ρίχνουν παντα κοντά
Αυτό θα το άλλαζα λιγάκι ...
Οι καλοί κυνηγοί ακόμα και όταν ρίχνουν μακρυά, ξέρουν ότι πρέπει οι πιθανότητες να είναι με το μέρος τους για να πατήσουν την σκανδάλη !!!
 
Γι' αυτό Δημήτρη έχω 3" θαλάμη και βιδωμένο μόνιμα το LM σε ότι κινείται εκτός παπιών ;)

Αυτό θα το άλλαζα λιγάκι ...
Οι καλοί κυνηγοί ακόμα και όταν ρίχνουν μακρυά, ξέρουν ότι πρέπει οι πιθανότητες να είναι με το μέρος τους για να πατήσουν την σκανδάλη !!!
Τα εμπορικά φυσίγγια δεν ακουν στο τσοκαρισμα, το LM υπεραρκει στα συνήθη μέτρα τουφεκιας, στα παπια που ανέφερες πρεπει να τα φέρνουμε όσο πιο κοντά γίνεται, η πολυ μακρινή τουφεκια στο παπι συνήθως μόνο κλάμα φέρνει
 
Back
Top