Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το κανονάκι αν θυμάμαι καλά έχει αυλό 18.1 αν μετρήσω φυσιγγι κ μου το βγάλει 800 μπαρ στο δικό μου όπλο με 18.8 οι πιέσεις μπορεί να είναι κ 100 μπαρ κάτω,λάθος❓
Πήρες και εσύ ξεχειλωμένη κάνη ρε φίλε.
Παρακάτω σίγουρα, πόσο παρακάτω κανένας δεν ξέρει.
 
Πήρες και εσύ ξεχειλωμένη κάνη ρε φίλε.
Παρακάτω σίγουρα, πόσο παρακάτω κανένας δεν ξέρει.
Ήμουν μικρός δεν ήξερα ,άκουσα κ μάγκνουμ‼️ λέω εεεεεδω είμαστε,,,εγώ κ ο Κάλαχαν‼️ την είχε κ με 70 θαλάμη 18.4 αυλό‼️οι παπαριές πληρώνονται
 
Το κανονάκι αν θυμάμαι καλά έχει αυλό 18.1 αν μετρήσω φυσιγγι κ μου το βγάλει 800 μπαρ στο δικό μου όπλο με 18.8 οι πιέσεις μπορεί να είναι κ 100 μπαρ κάτω,λάθος❓
Γιάννη, αν ισχύει αυτό που υποστηρίζουν οι καταξιωμένοι Έλληνες ειδικοί, Χατζιωτης, Σωτηροπουλος, Κοσκινας, κλπ ότι δηλαδή η Pmax εμφανίζεται στην αρχή του αυλου, τότε σίγουρα στο δικό σου όπλο θα είναι όχι μόνο - 100,αλλά και -200, -300 bar. Αν πάλι ισχύει αυτό που υποστηρίζουν τα δύο ιερά τέρατα αμερικης και ιταλιας, Roster, Garollini, ότι εμφανίζεται στα 2 με 3 χιλιοστά μετακίνησης των σκαγιων, τότε ίδια πίεση. Παρεμπιπτόντως τα κανονάκια δοκιμών έχουν θαλαμη 20,65 αρχή, 20,30 τέλος, κώνο με γωνίες 10°30' , αυλό 18,20. Μαριε μήπως γνωρίζεις την άποψη του Κυπριδημου για το πότε και πού εμφανίζεται η Pmax?
 
Ήμουν μικρός δεν ήξερα ,άκουσα κ μάγκνουμ‼️ λέω εεεεεδω είμαστε,,,εγώ κ ο Κάλαχαν‼️ την είχε κ με 70 θαλάμη 18.4 αυλό‼️οι παπαριές πληρώνονται
Το 44αρι μαγκνουμ χάρις στον Καλάχαν έγινε το νούμερο 1 big bore ρεβολβερ σε πωλήσεις στον κόσμο , ήταν πράγματι μία βελτίωση στο ,44 σπέσιαλ, στα λειοκανα επίσης το 12/76 είναι απαραίτητο για τα ατσάλινα ή για κάποιον που θέλει να ρίχνει πάνω από 46 γραμμάρια μολυβδινα , αλλά στην δική μας περίπτωση που το επιβάλανε σαν μονόδρομο είναι βολικό μόνο για την βιομηχανία.
 
Το 44αρι μαγκνουμ χάρις στον Καλάχαν έγινε το νούμερο 1 big bore ρεβολβερ σε πωλήσεις στον κόσμο , ήταν πράγματι μία βελτίωση στο ,44 σπέσιαλ, στα λειοκανα επίσης το 12/76 είναι απαραίτητο για τα ατσάλινα ή για κάποιον που θέλει να ρίχνει πάνω από 46 γραμμάρια μολυβδινα , αλλά στην δική μας περίπτωση που το επιβάλανε σαν μονόδρομο είναι βολικό μόνο για την βιομηχανία.
Όμορφα ρεβολβερς η ρουφιάνα η Σμιθ κ γουεσον‼️ τελευταία έφαγα κόλλημα με το 686 4" 357 mag
 
Γιάννη, αν ισχύει αυτό που υποστηρίζουν οι καταξιωμένοι Έλληνες ειδικοί, Χατζιωτης, Σωτηροπουλος, Κοσκινας, κλπ ότι δηλαδή η Pmax εμφανίζεται στην αρχή του αυλου, τότε σίγουρα στο δικό σου όπλο θα είναι όχι μόνο - 100,αλλά και -200, -300 bar. Αν πάλι ισχύει αυτό που υποστηρίζουν τα δύο ιερά τέρατα αμερικης και ιταλιας, Roster, Garollini, ότι εμφανίζεται στα 2 με 3 χιλιοστά μετακίνησης των σκαγιων, τότε ίδια πίεση. Παρεμπιπτόντως τα κανονάκια δοκιμών έχουν θαλαμη 20,65 αρχή, 20,30 τέλος, κώνο με γωνίες 10°30' , αυλό 18,20. Μαριε μήπως γνωρίζεις την άποψη του Κυπριδημου για το πότε και πού εμφανίζεται η Pmax?
Τόση διαφορά σε πιέσεις με τίποτα....άρα ερχόμαστε στα τέρατα εξ Αμερικής ως έχουν δίκαιο‼️
 
Αν πάλι ισχύει αυτό που υποστηρίζουν τα δύο ιερά τέρατα αμερικης και ιταλιας, Roster, Garollini, ότι εμφανίζεται στα 2 με 3 χιλιοστά μετακίνησης των σκαγιων,
Αυτό που διαβάζω Λευτέρη συχνά πυκνά είναι ότι η pmax εμφανίζεται πριν ακόμα η φούστα του συγκεντρωτήρα ή της τάπας βγει από το φυσίγγι.
Αν είναι στα 2mm ή στα 50mm δεν ξέρω, ... εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και σίγουρα δεν είναι σταθερό.
 
Μαριε μήπως γνωρίζεις την άποψη του Κυπριδημου για το πότε και πού εμφανίζεται η Pmax?

Tα παρακατω αποσπασματα είναι δικά του:

"Το πιο αδύναμο δυνητικά σημείο της κάννης είναι το σημείο που τελειώνει η θαλάμη και αρχίζει ο κώνος. Αυτό το σημείο έχει την μέγιστη καταπόνηση από τις πιέσεις αφου μέσα στη θαλάμη αναπτύσσονται οι μέγιστες πιέσεις."


"Αν δούμε τις πιέσεις που αναπτύσσονται μέσα στην κάννη, σε ένα γράφημα, θα δούμε ότι ανεβαίνουν απότομα, σχεδόν ακαριαία με την πυροδότηση και πέφτουν καθώς η γόμωση ταξιδεύει προς το στόμιο."
 
Μάλλον θυμάσαι την δική μου θέση, πως η Pmax εμφανίζεται όταν η φούστα του συγκεντρωτήρα περνάει από το δαχτυλίδι που αφήνει στον καλυκα το ρελιασμα. Αν δηλαδή έχουμε καλυκα 69 χιλιοστών, σε αστεροειδες όταν η φούστα βρίσκεται στα 59 με 60 χιλιοστά του καλυκα. Αν είναι ρελιαστο στα65 με 66 . Εγώ θεωρώ πως εμφανίζεται στο ίδιο σημείο σε κάθε κανονικό φυσίγγι ,άσχετα με τα λίγα ή πολλά γραμμάρια. Μόνο σε περίπτωση ανωμαλης καύσης ( έκρηξη, ή πάρα πολύ αργή πυρίτιδα που δεν αναφλεγεται) τότε μπορεί να συμβαίνει στα 5 χιλιοστά ή οπουδήποτε στην κάνη, αυτά όμως είναι επικίνδυνα φυσίγγια. Θα ήθελα στ αλήθεια να γνώριζα την θέση του Κυπριδημου πάνω σε αυτό.
 
Tα παρακατω αποσπασματα είναι δικά του:

"Το πιο αδύναμο δυνητικά σημείο της κάννης είναι το σημείο που τελειώνει η θαλάμη και αρχίζει ο κώνος. Αυτό το σημείο έχει την μέγιστη καταπόνηση από τις πιέσεις αφου μέσα στη θαλάμη αναπτύσσονται οι μέγιστες πιέσεις."


"Αν δούμε τις πιέσεις που αναπτύσσονται μέσα στην κάννη, σε ένα γράφημα, θα δούμε ότι ανεβαίνουν απότομα, σχεδόν ακαριαία με την πυροδότηση και πέφτουν καθώς η γόμωση ταξιδεύει προς το στόμιο."
Άρα αξιόπιστες οι μετρήσεις απ' το κανονάκι ανεξαρτήτως αυλού‼️
 
Tα παρακατω αποσπασματα είναι δικά του:

"Το πιο αδύναμο δυνητικά σημείο της κάννης είναι το σημείο που τελειώνει η θαλάμη και αρχίζει ο κώνος. Αυτό το σημείο έχει την μέγιστη καταπόνηση από τις πιέσεις αφου μέσα στη θαλάμη αναπτύσσονται οι μέγιστες πιέσεις."


"Αν δούμε τις πιέσεις που αναπτύσσονται μέσα στην κάννη, σε ένα γράφημα, θα δούμε ότι ανεβαίνουν απότομα, σχεδόν ακαριαία με την πυροδότηση και πέφτουν καθώς η γόμωση ταξιδεύει προς το στόμιο."
Τάσο, το μέσα στην θαλάμη είναι αόριστο καλύπτει και τους Roster,Garollini, και την δική μου άποψη. Για να δέχεται το σημείο που περιγράφει την μέγιστη καταπόνηση, θα πρέπει την στιγμή που έχουμε την εμφάνιση της Pmax η φούστα να το έχει προσπεράσει να μην το καλύπτει το βύσμα, άρα η φούστα να βρίσκεται μέσα στον κώνο.
 
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει για το porting στην κάννη αν επηρεάζει τα δράμια και τα μονοβολα και ως προς τι;
Έχω μια bellmonte 2 με 71 πόντους κάννη.
Φιλε ριξε με το οπλο σου μερικα μονοβολα στα 20μ με το οπλο σταθερο πριν μπεις στην διαδικασια να κανεις καποια επεμβαση που θα δυσκολεψει την μεταπωληση του.
 
Τάσο, το μέσα στην θαλάμη είναι αόριστο καλύπτει και τους Roster,Garollini, και την δική μου άποψη. Για να δέχεται το σημείο που περιγράφει την μέγιστη καταπόνηση, θα πρέπει την στιγμή που έχουμε την εμφάνιση της Pmax η φούστα να το έχει προσπεράσει να μην το καλύπτει το βύσμα, άρα η φούστα να βρίσκεται μέσα στον κώνο.
Νομίζω πως το λογικό είναι οι μέγιστες πιέσεις να αναπτυσσονται στην θάλαμη κ αυτό είναι γνωστό από παμπαλαια...

Τωρα...Εκείνη την στιγμή που ακριβώς θα βρίσκεται το βυσμα δεν έχει τυχει να διαβάσω κάποια άποψη περι αυτου....

Ίσως αυτό να αλλαζει από οπλο σε όπλο, δλδ μήκος καννης, εσωτερικά χαρακτηριστικά (αυλοί, κλπ), η ακομα κ από την βυσματωση του φυσιγγιου........

Όλα αυτά υποθετικά παντα......
 
Σε ταμπέλες ιδιογόμωσης( και αλλού!) π.χ. NSI βλέπουμε τιμές Pavg (έστω 650 bar).Ποσά bar πάνω είναι η αντίστοιχη Pmax?, κατά μέσο όρο περίπου...
Η Pavg είναι το μέσο όρο των μέγιστων πιέσεων σε έναν ορισμένο αριθμό φυσιγγίων πχ 10.
Αυτές σε
Screenshot_2021-11-26-01-18-38-986_com.adobe.reader~2.jpg
 
Last edited:
Άλλο τα brenneke και άλλο τα τύπου brenneke. Λεφτά υπάρχουν. Οπότε κάνε τις δοκιμές σου και θα δεις τις διαφορές.
Η χράπα-χρούπα δεν κάνει για κυνήγι.Στην ουσία μονόκανο έχεις μέχρι να μάθεις να οπλίζεις σε κατάσταση πανικού.
Στα 100 μέτρα κινούμενη πόρτα με την ταχύτητα του γουρουνιού δεν την πετυχαίνεις.Τα δράμια όμως πηγαίνουν πολύ μακρύτερα.
Η λογική πρώτα ψιλά σκάγια και μετά χοντρά είναι μέχρι για λαγό.Χήνα και γουρούνι ότι είναι το πρώτο είναι και το τελευταίο.
Το μονόβολο μόνο για στάμπα μην χτυπήσεις τα σκυλιά αλλά θέλεις ακόμη για αυτό το σενάριο.
Μάθε να ακούς τις συμβουλές και μετά να κάνεις τις όποιες αλλαγές θέλεις γιατί το γουρούνι είναι δύσκολο και δεν σηκώνει συγνώμη.
Τα άδεια όπλα σκωτόνουν γι'αυτό θέλει προσοχή. Μάθε στον εαυτό σου όταν πιάνεις όπλο ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ το δάχτυλο στην σκανδάλη.
Πρώτα η υγεία και η ασφάλεια και μετά το κυνήγι.
Φίλε Στέφανε με χραπα χρουπα κυνηγάω από το 2017 και γουρουνια έχω πάρει και λαγούς και στα πουλάκια δεν λέει όχι. Σε βεβαιώνω ότι κάνει για όλα τα κυνήγια,αρκεί να σου αρέσει αυτός ο τύπος όπλου. Σε όλα τα άλλα που είπες συμφωνώ εννοείται.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top