Οι κήποι μας..

Μαζέψαμε και τις αγριελιές μας.Φάρμακο!!!View attachment 36281View attachment 36282View attachment 36283
Χρήστο καλοφαγωτο.! ωραίος καρπός, αλλά αν ήθελες να κρατήσεις σε καλύτερα επίπεδα τα οργανοληπτικα του χαρακτηριστικά ήθελαν νωρίτερα μαζεμα να είνα και λίγο πράσινες ή μελιτζάνί... Μαύρος καρπός σημαίνει μεγαλύτερη ποσότητα αλλά κάποια πτώση στην ποιότητα του λαδιου...
 
Ποσο τσίπα να μην εχει καποις αραγε? Ηρθα στο χωριο μου πριν 2 εβδομάδες να δω τις ελιές και ήταν φορτωμένα τα δέντρα και πήγα σήμερα να τις μαζέψω και μου τις ειχε μαζέψει κάποιος άλλοςθα βγάζαμε το λάδι της χρονιας και δεν έμεινε τιποτα ούτε αυτο δεν θα βγει και κανανε ζημια και στα δέντρα ολο σπασμένα κλαδιά βρήκαμε και τα ραβδιά και τα νερα που πίνανε Συγνωμη αλλα ηθελα καπου να πω τον πόνο μου.

Πιο αισχρός και απαράδεκτος και από το βρωμιαρη που τις μάζεψε είναι ο ελαιοτριβεας που τις έβγαλε. Όλοι οι κλέφτες θα ήταν ανίσχυροι χωρίς τους κλεπταποδοχους. Έχω πει πολλές φορές στην ένωση σε εμας να γίνει υποχρεωτικό ο κάθε ένας που πηγαίνει να βγάζει ελιές να δηλώνει από που είναι ακόμα και αν εχει δικά του χωράφια και αν δεν έχει και μαζεύει άλλου να πηγαίνει υπεύθυνη δήλωση ο ιδιοκτήτης.

Δεν είναι δυνατόν ένα χωράφι που μπορεί να βγάλει 40 σακιά ελιές ο άλλος να εμφανίζει 80 βουτωντας οποίες βρίσκει στο δρόμο, ούτε κάποιος που δεν έχει ελιά να κρεμαστεί να πηγαίνει ελιές και να λέει αόριστα τις μάζεψα κάπου μισακιες...

Αλλά βολεύει πολλούς αυτή η φάμπρικα...
 
Πιο αισχρός και απαράδεκτος και από το βρωμιαρη που τις μάζεψε είναι ο ελαιοτριβεας που τις έβγαλε. Όλοι οι κλέφτες θα ήταν ανίσχυροι χωρίς τους κλεπταποδοχους. Έχω πει πολλές φορές στην ένωση σε εμας να γίνει υποχρεωτικό ο κάθε ένας που πηγαίνει να βγάζει ελιές να δηλώνει από που είναι ακόμα και αν εχει δικά του χωράφια και αν δεν έχει και μαζεύει άλλου να πηγαίνει υπεύθυνη δήλωση ο ιδιοκτήτης.

Δεν είναι δυνατόν ένα χωράφι που μπορεί να βγάλει 40 σακιά ελιές ο άλλος να εμφανίζει 80 βουτωντας οποίες βρίσκει στο δρόμο, ούτε κάποιος που δεν έχει ελιά να κρεμαστεί να πηγαίνει ελιές και να λέει αόριστα τις μάζεψα κάπου μισακιες...

Αλλά βολεύει πολλούς αυτή η φάμπρικα...
Δε μπορω να καταλαβω πως θα ελεγξει ο ελαιοτριβιαρης τη ποσοτητα του καρπου σε καποιον αγνωστο!
 
Υπάρχει ελαιοκομικό μητρώο και είναι όλα δηλωμένα. Μέχρι και αριθμός δέντρων. Και άγνωστος να είναι κάποιος δεν μπορεί με 40 ελιές να βγάλει 800 κιλά...

Επίσης αν ξέρει κάποιος ότι καταγράφονται το από πού και το ποσα θα σκεφτεί πολύ καλά τι θα κάνει... Ούτε θα πήγαινε αλλού ως άγνωστος γιατί θα ήταν ο πρώτος ύποπτος...

Αλλα αυτό το χάος με ποσότητες, παραγωγές, απόβλητα κτλ επαναλαμβάνω βολεύει πρωτίστως τους ελαιοτριβεις...
 
Έχεις δίκιο φίλε Γρήγορη ... όχι πανί , ούτε μαγκούρες δεν αφήνουμε πλέον στο χωράφι... εδώ μπαίνουν και κλέβουν τα ξύλα , τα τσουβάλια θα αφήσουν ??
Σε εμάς κάτω τη ζημιά δεν την κάνουν ξένοι πχ Αλβανοί που δουλεύουν εργάτες αλλά κυρίως οι γυφτοι .... γυρίζουν με τα αγροτικά όλη μέρα στους δρόμους και ψάχνουν τι να κλέψουν ... σίδερα , ξύλα , εργαλεία , πανιά , ελιές ...ότι βρουν ... σιγά μην πάμε για μεροκάματο και κουραστούν ... παρά το ξύλο που έχουν φάει αρκετοί και τις άπειρες συλλήψεις δεν υπάρχει σωτηρία ... μόνο προφύλαξη και τύχη ...
 
Δεν θέλω να το σκεφτομαι και να κατηγορώ κοσμο χωρις αποδείξεις αλλα κατα πασα πιθανότητα μας την έκαναν την δουλειά οι εργάτες που πηραμε πέρσι τους πηγαμε τους δειξαμε τα χωράφια και πήγαν και φέτος.....ελπίζω να μην ειναι μαζεμένο και το αλλο το χωράφι που θα παμε αυριο.....
 
Εχει
Υπάρχει ελαιοκομικό μητρώο και είναι όλα δηλωμένα. Μέχρι και αριθμός δέντρων. Και άγνωστος να είναι κάποιος δεν μπορεί με 40 ελιές να βγάλει 800 κιλά...

Επίσης αν ξέρει κάποιος ότι καταγράφονται το από πού και το ποσα θα σκεφτεί πολύ καλά τι θα κάνει... Ούτε θα πήγαινε αλλού ως άγνωστος γιατί θα ήταν ο πρώτος ύποπτος...

Αλλα αυτό το χάος με ποσότητες, παραγωγές, απόβλητα κτλ επαναλαμβάνω βολεύει πρωτίστως τους ελαιοτριβεις...
[/QUOTE
Πιο αισχρός και απαράδεκτος και από το βρωμιαρη που τις μάζεψε είναι ο ελαιοτριβεας που τις έβγαλε. Όλοι οι κλέφτες θα ήταν ανίσχυροι χωρίς τους κλεπταποδοχους. Έχω πει πολλές φορές στην ένωση σε εμας να γίνει υποχρεωτικό ο κάθε ένας που πηγαίνει να βγάζει ελιές να δηλώνει από που είναι ακόμα και αν εχει δικά του χωράφια και αν δεν έχει και μαζεύει άλλου να πηγαίνει υπεύθυνη δήλωση ο ιδιοκτήτης.

Δεν είναι δυνατόν ένα χωράφι που μπορεί να βγάλει 40 σακιά ελιές ο άλλος να εμφανίζει 80 βουτωντας οποίες βρίσκει στο δρόμο, ούτε κάποιος που δεν έχει ελιά να κρεμαστεί να πηγαίνει ελιές και να λέει αόριστα τις μάζεψα κάπου μισακιες...

Αλλά βολεύει πολλούς αυτή η φάμπρικα...
Εχει τόσα πολλα ελαιοτριβεία εδω γύρω που και στον δικο μας να μην παει θα παει σε αλλον οποτε παλι θα την κανει την δουλειά του....
 
Για αυτό είπα για να βγαίνει το λάδι μόνο εφόσον επιδεικνύει κάποιος υπεύθυνη δήλωση ή ιδιοκτησία.

Αν ήταν οι εργάτες που αναφέρονται για παράδειγμα δεν θα μπορούσαν να τις βγάλουν πουθενά καθώς το ελαιοτριβείο θα ήταν συνυπευθυνο. Αν χρησιμοποιούσαν τη δήλωση από άλλο χωράφι που θα μάζευαν αργότερα ή νωρίτερα στο ίδιο η και σε άλλο ελαιοτριβείο πως θα εμφανιζόταν ξανα με την ίδια δήλωση και με αθροιστική ποσότητα πολύ μεγαλύτερη από το δυναμικό των δέντρων;

Με το που θα έκανες την καταγγελία και θα ελέγχονταν όλοι σε μια λογική ακτίνα αμέσως θα βρίσκονταν άμεσα ή σε λίγο διάστημα... Θα δυσκόλευε πολύ ή θα φαινόταν πολυ πολύ γρήγορα το ποιος διάβολος πουλά τυρί διχως αρνιά και γίδια
 
Για αυτό είπα για να βγαίνει το λάδι μόνο εφόσον επιδεικνύει κάποιος υπεύθυνη δήλωση ή ιδιοκτησία.

Αν ήταν οι εργάτες που αναφέρονται για παράδειγμα δεν θα μπορούσαν να τις βγάλουν πουθενά καθώς το ελαιοτριβείο θα ήταν συνυπευθυνο. Αν χρησιμοποιούσαν τη δήλωση από άλλο χωράφι που θα μάζευαν αργότερα ή νωρίτερα στο ίδιο η και σε άλλο ελαιοτριβείο πως θα εμφανιζόταν ξανα με την ίδια δήλωση και με αθροιστική ποσότητα πολύ μεγαλύτερη από το δυναμικό των δέντρων;

Με το που θα έκανες την καταγγελία και θα ελέγχονταν όλοι σε μια λογική ακτίνα αμέσως θα βρίσκονταν άμεσα ή σε λίγο διάστημα... Θα δυσκόλευε πολύ ή θα φαινόταν πολυ πολύ γρήγορα το ποιος διάβολος πουλά τυρί διχως αρνιά και γίδια
Μωρε εμεις καλα τα λεμε αλλα για να γίνουν ολα αυτά εχουμε πολύ δρόμο και αμφιβάλω αν γίνουν και πότε
 
Δυστυχώς πολλά κλεφτρόνια βασίζονται και στους χωριανούς που φοβούνται μην τους πει κανείς πως είναι ρουφιάνοι γιατί κατονόμασαν ένα κλέφτη. Στα δικά μου μέρη κλέψανε από το παλιό δημοτικό σχολείο και από πολλά σπίτια ανθρώπων που ζουν μακριά από το χωριό τους "ακρογωνιαίους" λίθους σπιτιών και κατωγιών! Αφαιρώντας αυτές τις πέτρες καταστρέφεις την στατική ένος σπιτιού και το καταδικάζεις να γκρεμιστεί σε πολύ λίγο χρόνο! Μέσα στο χωριό πολλοί λένε ότι ξέρουν ποιοί τα κάνουν αυτά, αλλά κανείς δεν τους κατονομάζει - άσχετα βέβαια πως κάτι τέτοιο δεν έχει κάποια αποδεικτική αξία, εκτός και αν ο μάρτυρας τους είδε ιδίοις όμασι!
IMG_20210508_133452.jpgIMG_20210508_133419.jpg
Κάθε ακρογωνιαίο λιθάρι πουλιέται πάνω από 50 ευρώ, και υπάρχουν αρκετοί εργολάβοι οικοδομών στην περιοχή που όχι μόνο τα αγοράζουν, αλλά, όπως φημολογείται, τα παραγγέλνουν!

Οσο για τα καρύδια φέτος, μας πρόλαβαν άλλοι :mad:
 
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω εδω πριν μερικά χρόνια ένας θείος μου ειχε ενα χωράφι διπλα στον δρόμο τις μαζεψε τις ειχε στα τσουβαλια και περασαν και του πήραν τα τσουβάλια με τις ελιες
Εδώ άνθρωπος μου είπε μάζεψε τις ελιές και είχε βγάλεο κλαρί για τα ζώα του μέσα στο φραχτό.Την άλλη μέρα δεν υπήρχε.Έχουμε ξεφύγει τελείως δεν αφήνουν τίποτα....
 
Εδώ άνθρωπος μου είπε μάζεψε τις ελιές και είχε βγάλεο κλαρί για τα ζώα του μέσα στο φραχτό.Την άλλη μέρα δεν υπήρχε.Έχουμε ξεφύγει τελείως δεν αφήνουν τίποτα....
Καλα εδω χωριανος και συγγενής μου εβαλε τα πρόβατα του μεσα στο περιφραγμένο χωράφι και εφαγαν κατι μικρά δεντρα που ειχαμε φυτέψει και δεν το παραδεχόταν κιολας
 
Καλα εδω χωριανος και συγγενής μου εβαλε τα πρόβατα του μεσα στο περιφραγμένο χωράφι και εφαγαν κατι μικρά δεντρα που ειχαμε φυτέψει και δεν το παραδεχόταν κιολας
Ουυυ καλα είσαι από τέτοια.Εδώ ο άλλος πέρυσι μαζεύαμε ελιές τα αφήνουμε εκεί και πετάγομαι να πάρω με το αμάξι ένα τσουβάλι επειδή ξεμείναμε από γείτονα.Γυρίζω το αφήνω πιο κάτω δεν φαινόταν μαζεύαμε χαμάδα να είμαστε έτοιμοι για την αυριανή μέρα και ήταν σχεδόν νύχτα.Σκάει ένας με τα πρόβατα μέσα και τον αγρίεψε ο πατέρας μου χάθηκε δεν ήξερε κατα που να κάνει....
 
Back
Top