Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχεις δίκιο κυρ Νίκο! Χρειάζομαι γυαλιά!...
Βρωμοδουλειά και ταλαιπώρια η κατσαρίδα όμως. Πάρε ένα κροκοδειλάκι να είσαι νοικοκύρης.
c0528.gif

Εχεις δικιο....Εχω ετοιμο καλωδιο με κροκογειλακια....Καμια φορα χωρις λογο βιαζομαι....και γινομαι
''τσαπατσουλης''......βαρεθηκα να κατεβω στο γκαραζ....
Ωστοσο....την μιση κατσαρολα την γεμισα!!!! :)

εικόνα_Viber_2021-11-20_20-01-06-728.jpgεικόνα_Viber_2021-11-20_20-04-56-202.jpg
 
Για τα Rio δεν έχω άποψη, αλλά τα Imperial (Ισπαν.) που τα χρησιμοποιώ 2-3 χρόνια είναι εξαιρετικά.
Και στη νοτιαδούρα/υγρασία NSI Sipe. Σταθερή αξία. Δεν τα αλλάζω με τίποτα.
Πολύ ωραίο φυσίγγι ,και αν τα ρίχνεις τόσα χρόνια το παλιό λογικά θα σου άρεσε περισσότερο,ήταν πιο γλυκό σε τουφεκιά,τώρα με αλλαγμένο συγκεντρωτηρα έγινε λίγο πιο ξερό
 
Πολύ ωραίο φυσίγγι ,και αν τα ρίχνεις τόσα χρόνια το παλιό λογικά θα σου άρεσε περισσότερο,ήταν πιο γλυκό σε τουφεκιά,τώρα με αλλαγμένο συγκεντρωτηρα έγινε λίγο πιο ξερό
Δεν το έχω προσέξει. Ίσως να "φταίει" το Mp 27 (κοινώς Baikalάρα). 3,450 kg
 
Ρε παιδιά, ειλικρινά τώρα, τι σημαίνει ότι κλωτσάει το όπλο;
Το κλώτσιμα έχει πολλές παραμέτρους, μερικές μάλιστα υποκειμενικές, αλλά, το νορμάλ κλώτσιμα είναι απολαυστικό, έστω και το δυνατό. Εκείνο που είναι πιο ανυπόφορο ακόμη κι απ' το υπερβολικό κλώτσιμα, είναι ο θόρυβος της ξερής ντουφεκιάς. Με κάτι δραμιάρες ελληνικών εταιριών, που είχα ρίξει για δοκιμή, μου βούιζε το κεφάλι κανένα τέταρτο.
 
Για να είμαι και λίγο on topic όμως, εμένα τα 28g του NSI Due Europe κλωτσάνε περισσότερο στο πλάγιο απ' ό,τι τα 32g του MB Gigante. Όπως κλωτσάνε όμως έτσι και θερίζουν σε #8,5. Πολύ ωραίο φυσιγγάκι!
Μα για αυτό είπα τις προαλλες οτι τα γραμμαρια δεν έχουν παντα σχέση με το λάκτισμα...
Το gigante δυστηχως δεν το έχω ρίξει αλλά ολοι μιλάνε για ένα γλυκο φυσίγγι, η mb32 με την μάλλινη με το ρελι ίσως να ευθυνεται για αυτό....

Ρε παιδιά, ειλικρινά τώρα, τι σημαίνει ότι κλωτσάει το όπλο; Επειδή το έχω διαβάσει πολλές φορές και μου έχει κάνει εντύπωση.Μία μόνο φορά θυμάμαι που με πόναγε το ζυγωματικό για μέρες, επειδή επώμισα όπως νάναι.
Λάκτισμα η κλωτσημα είναι η "βίαιη" συνηθως ώθηση του όπλου προς τα πισω κατά την στιγμή της πυροδοτησης του φυσιγγου..

Δεν ξέρω με τι όπλο κυνηγάς κ τι φυσίγγια χρησιμοποιείς συνηθως...
Όμως οτιδήποτε όπλο κ αν εχει κάποιος είναι δυνατόν να βρει φυσίγγια με τα οποια δεν θα νιώθει την παραμικρη ανάκρουση...

Και παντα παιζει ρόλο κ τυπος του όπλου κ το βάρος του..
Πχ με την mossberg αερίων που έχω κ είναι 3,400γρ έχω ρίξει διαφορά φυσίγγια από 28(πολυ σπανια)-42γρ... Και ποτε δεν με ειχε ενοχλησει....

Η μόνη περιπτωση που ένιωσα κλωτσημα ήταν όταν είχα ρίξει για πλάκα λίγα φυσίγγια 3" Magnum..
Remington nitro 52γρ ,και Bp m92s 50γρ και ειδικά στην τρίτη τουφέκια που έμεινε κ το κλειστό ανοιχτό.. Εκεί την κατάλαβα.....

Δεν το έχω προσέξει. Ίσως να "φταίει" το Mp 27 (κοινώς Baikalάρα). 3,450 kg
Eγω με το δικό μου ij 43 μου είναι γυρω στα 3,150γρ τα κατάλαβα πολυ καλα, όπως είπα τις προαλλες, ευτυχώς είχα κ αλλά φυσίγγια μαζί μου κ αυτα τα κράτησα για την mossberg...
Μιλαω για sipe αγοράς του '16..
Τα τωρινά δεν ξέρω...
 
Με την 303 Τάσο.Αν επωμίζει κάποιος σωστά, σίγουρα πρέπει να έχει πολλές μέρες να φάει για να τον ρίξει το όπλο κάτω!
Μα δεν είπα να σε ρίξει κ κάτω βρε Σπυρο..
Αισθάνεσαι ένα κοφτό κ επωδυνο χτυπημα στον ώμο..

Ουτε μπορω να δεχτώ ότι όλοι όσοι μιλάνε για φυσιγγια που κλωτσάνε δεν ξέρουν να επωμίζουν....

Εχεις την 303 που είναι αερίων (παρεπιπτόντως ωραίο τουφέκι) αν ριξεις με ένα μονοκαννο λες να νιώσεις την ίδια αίσθηση μόλις πατησεις την σκανδαλη, και ας έχεις κάνει κ την καλυτερη επωμιση........
 
Εγώ σήμερα είδα με ένα Rio Game Load 32 gr No 8 μια κυριαρινα σφήνα καμμία σαραντάρα μέτρα ίσως και παραπάνω.
Μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν ξερή χωρίς αίματα και ξεμαλιασμενη.
Πολλοι γεμίζουν τις CSB και PSB αλλά ο Ισπανός κάτι παραπάνω ξέρει φαίνεται.
 
Εγώ σήμερα είδα με ένα Rio Game Load 32 gr No 8 μια κυριαρινα σφήνα καμμία σαραντάρα μέτρα ίσως και παραπάνω.
Μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν ξερή χωρίς αίματα και ξεμαλιασμενη.
Πολλοι γεμίζουν τις CSB και PSB αλλά ο Ισπανός κάτι παραπάνω ξέρει φαίνεται.
Τέτοια να μου γραφεται να πεταω στα συννεφα .......shake hands..love.


Και δεν μπορώ να μην το ξαναπω....


Η απόδοση αυτου του φυσιγγιου στο περασμα του χρόνου είναι για εμενα ένα παραδειγμα προς μίμηση........


Είτε uee, ειτε maxam παραμένει σταθερή αξία...........


Και επίσης θα ξαναπω ότι ισπανικό φυσίγγι δεν μου έχει πει όχι.....
Και τα GB και Αrmusa ήταν τσιχλοφυσιγγαρες.....

και βέβαια ξέρει κάτι παραπανω ο Ισπανός, αλίμονο αν δεν ήξερε πως να συνδιάσει τα υλικά που παραγει.........
 
Μα δεν είπα να σε ρίξει κ κάτω βρε Σπυρο..
Αισθάνεσαι ένα κοφτό κ επωδυνο χτυπημα στον ώμο..

Ουτε μπορω να δεχτώ ότι όλοι όσοι μιλάνε για φυσιγγια που κλωτσάνε δεν ξέρουν να επωμίζουν....

Εχεις την 303 που είναι αερίων (παρεπιπτόντως ωραίο τουφέκι) αν ριξεις με ένα μονοκαννο λες να νιώσεις την ίδια αίσθηση μόλις πατησεις την σκανδαλη, και ας έχεις κάνει κ την καλυτερη επωμιση........
Ετσι ακριβώς. Εχουμε μπερδέψει λίγο την επώδυνη ανάκρουση που μπορεί να είναι λόγω άτσαλης επώμισης ή ακατάλληλων μέτρων με την αίσθηση της ανάκρουσης. Ασφαλώς και το μονόκαννο θα κλωτσήσει περισσότερο και δεν πα να κάνεις την καλύτερη επώμιση του κόσμου...
 
Τέτοια να μου γραφεται να πεταω στα συννεφα .......shake hands..love.


Και δεν μπορώ να μην το ξαναπω....


Η απόδοση αυτου του φυσιγγιου στο περασμα του χρόνου είναι για εμενα ένα παραδειγμα προς μίμηση........


Είτε uee, ειτε maxam παραμένει σταθερή αξία...........


Και επίσης θα ξαναπω ότι ισπανικό φυσίγγι δεν μου έχει πει όχι.....
Και τα GB και Αrmusa ήταν τσιχλοφυσιγγαρες.....

και βέβαια ξέρει κάτι παραπανω ο Ισπανός, αλίμονο αν δεν ήξερε πως να συνδιάσει τα υλικά που παραγει.........

Τέτοια να μου γραφεται να πεταω στα συννεφα .......shake hands..love.


Και δεν μπορώ να μην το ξαναπω....


Η απόδοση αυτου του φυσιγγιου στο περασμα του χρόνου είναι για εμενα ένα παραδειγμα προς μίμηση........


Είτε uee, ειτε maxam παραμένει σταθερή αξία...........


Και επίσης θα ξαναπω ότι ισπανικό φυσίγγι δεν μου έχει πει όχι.....
Και τα GB και Αrmusa ήταν τσιχλοφυσιγγαρες.....

και βέβαια ξέρει κάτι παραπανω ο Ισπανός, αλίμονο αν δεν ήξερε πως να συνδιάσει τα υλικά που παραγει.........
Διαφέρει το Rio από το Imperial; Maxam και τα δύο.
 
Διαφέρει το Rio από το Imperial; Maxam και τα δύο.
Δεν εχω χρησιμοποιήσει τα ισπανικά imperial κ δεν ξέρω να σου απαντήσω....
Αλλά επειδη πρόκειται για δυο 32αρια της maxam δεν νομίζω να υπάρχουν τόσο σημαντικές διαφορές στην πραξη...
 
Αν έχει κρατήσει την ίδια συνταγή με το μπλε 33γρ με G3000 που έβγαζε με τον πράσινο συγκεντρωτηρα είναι από τα καλά 33ρια της αγοράς

Θα το δοκιμάσω σίγουρα !
Αυτο ειναι και εχει αντικαταστησει το παλαιο συγκεντρωτηρα με νεο στο ιδιο χρωμα πρασινο με ακομα καλιτερη αποδοση.Οταν τα παραλαβω θα το συγκρινω με το παλαιο που εχω και θα δουμε εαν ο λογος του ειναι ακριβης οπως που ειπε ο ιδιος και θα ενημερωσω.
 
Επιστροφή από ολοήμερο κυνήγι,,το απογευματινό έδωσε ρέστα ;)

Τα Κένταυρος 28γρ κεντανε ,,λίγο παραπάνω ανάκρουση από τα σκοπευτικά που έχω συνηθίσει αλλά συμβιβάζομαι για αυτό που σου δίνει σαν φυσίγγι , πρέπει να είναι αρκετά συγκεντρωτικό γιατί με 4* στην L4S είχαμε πολλα Ω ρε φίλε !!! ξερά όλα τα πουλιά χωρίς αίματα χωρίς να σπαρταρανε απλά ξερά
 
Επιστροφή από ολοήμερο κυνήγι,,το απογευματινό έδωσε ρέστα ;)

Τα Κένταυρος 28γρ κεντανε ,,λίγο παραπάνω ανάκρουση από τα σκοπευτικά που έχω συνηθίσει αλλά συμβιβάζομαι για αυτό που σου δίνει σαν φυσίγγι , πρέπει να είναι αρκετά συγκεντρωτικό γιατί με 4* στην L4S είχαμε πολλα Ω ρε φίλε !!! ξερά όλα τα πουλιά χωρίς αίματα χωρίς να σπαρταρανε απλά ξερά
Μπράβο Παύλο. Σε τι νο σκαγιων το έριξες σε 8 ή 9???
 
Επιστροφή από ολοήμερο κυνήγι,,το απογευματινό έδωσε ρέστα ;)

Τα Κένταυρος 28γρ κεντανε ,,λίγο παραπάνω ανάκρουση από τα σκοπευτικά που έχω συνηθίσει αλλά συμβιβάζομαι για αυτό που σου δίνει σαν φυσίγγι , πρέπει να είναι αρκετά συγκεντρωτικό γιατί με 4* στην L4S είχαμε πολλα Ω ρε φίλε !!! ξερά όλα τα πουλιά χωρίς αίματα χωρίς να σπαρταρανε απλά ξερά
Μου κάνει εντύπωση αυτό που αναφέρεις για την ανάκρουση ,τα θυμάμαι πολύ μαλακά φυσίγγια .
 
Μου κάνει εντύπωση αυτό που αναφέρεις για την ανάκρουση ,τα θυμάμαι πολύ μαλακά φυσίγγια .
φαντάσου τα έριξα με την L4S όχι με την 930,,τι να σου πω Λευτέρη κάτι σαν το due ένα πράμα,,,και άντε να πω ότι είναι γρήγορο φυσίγγι να το δικαιολογήσω αλλά δεν είναι και τόσο γρήγορο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top