Οι κήποι μας..

Κάθε χρόνο κάνω αρκετά κυνήγια σε περιοχές με πολλές κουμαριές, περνώντας δίπλα τους πότε πότε τσιμπολογάω και κάποιο κούμαρο, αυτό λοιπόν που έχω παρατηρήσει είναι ότι υπάρχουν πολλές "ποικιλίες" και μάλιστα πρέπει να υβριδίζουν μεταξύ τους. Υπάρχουν κουμαριές που τα κούμαρα τους είναι μικρά σφαιρικά και γλυκά, άλλες με μεγαλύτερα σφαιρικά αρκετά αρωματικά αλλά όχι γλυκά, κάποιες άλλες έχουν μεγάλα ωοειδή ή κωνικά κούμαρα κάποιες αρκετά γλυκά και κάποιες όχι. Εκτός από όλες αυτές τις ακραίες μορφές και ίσως "ποικιλίες" υπάρχουν και όλες οι ενδιάμεσες μορφές κούμαρων. Εφέτος αφού σας έγραψα αυτή την παρατήρησή μου, θα φωτογραφήσω και θα βάλω στο forum αυτές τις διαφορετικές μορφές κούμαρων.
Έτσι τέτοιες διαφορές έχουν και τα φύλλα Γιώργο και τα πράγματα το καταλαβαίνουν!!Πολύ σωστός!!
 
Και παλια την χρησιμοποιουσαν για φαρμακευτικους λογους!
Ακομα θυμαμαι πως με γιατρεψε οταν ημουν παιδακι!
Ξερει κανεις πως? η μπορει να φανταστει?
Παιδακι στις πρωτες ταξεις του δημοτικου....εχω βγαλει σταφυλοκοκο στο μαγουλο...
Πρισμενος , να με πονα και τα φαρμακα που μου ειχαν δωσει αργουσαν να φερουν αποτελεσμα.
Με βλεπει μια κυρια ( που ηταν πρακτικη νοσοκομα στον πολεμο ) και λεει :
-Να του βαλετε πανω φυλλο κοτσικιας και να το αλλαζετε συνεχεια.
Μου εβαλαν φυλλο και αυτο , - μαλλον ειναι υδροφυλλο - αρχισε να τραβα εξω το πυον απο αυτον τον διαολο!
Σε μερικες μερες καθαρισε η πληγη!
 
Δεν θυμάμαι αν και άλλες χρονιές τον Νοέμβρη είχαν φουντώσει οι αγκινάρες...
View attachment 36092
Οι Αγκινάρες πρακτικά διφορισαν σχεδόν από τις πρώτες βροχές του Σεπτέμβρη και φουντωσαν εντυπωσιακά κυρίως με τις 2 κακοκαιρίες του Οκτώβρη. Με τις ανοιξιάτικες θερμοκρασίες που ακολούθησαν και τους νοτιάδες αυτού του μήνα έχουν ξεγελαστει πως είναι ανοιξη όπως και πολλά δέντρα, τα σπαράγγια και τόσα αλλα
 
Το πως έχουν γίνει τα μπολιάσματα του Μαΐου θα πάθετε πλάκα.Ειδικά η μία μιλάμε για τρομερή ανάπτυξη.Αν προλάβω καμιά μερά διότι το κινητό δεν το έχω μαζί όταν δουλεύω θα το βγάλω...Μιλάμε για 2-3 αλλαγές σε στηρίγματα...!!!
 
Και παλια την χρησιμοποιουσαν για φαρμακευτικους λογους!
Ακομα θυμαμαι πως με γιατρεψε οταν ημουν παιδακι!
Ξερει κανεις πως? η μπορει να φανταστει?
Λοιπόν τελικά έμαθα σήμερα.Παλιά έχαναν παιδιά από σπυριά με πύον που έβγαζαν στο κεφάλι.Ο αδερφός του πατέρα μου είχε βγάλει και τον έσωσε η γιαγιά μου με τον κοτσικό ή κουτσουπιά.Πήγε μάζεψε φύλλα ή νέα βλαστάρια που έβγαζε το δέντρο τα έβρασε,τα μαλάκωσε και τα έβαλε πάνω στο κεφάλι.Τράβαγε το πύον έξω σαν μύξες και τον έσωσε.Χάθηκαν, ούτε σπυρί δεν έμεινε.
 
Ποσο τσίπα να μην εχει καποις αραγε? Ηρθα στο χωριο μου πριν 2 εβδομάδες να δω τις ελιές και ήταν φορτωμένα τα δέντρα και πήγα σήμερα να τις μαζέψω και μου τις ειχε μαζέψει κάποιος άλλοςθα βγάζαμε το λάδι της χρονιας και δεν έμεινε τιποτα ούτε αυτο δεν θα βγει και κανανε ζημια και στα δέντρα ολο σπασμένα κλαδιά βρήκαμε και τα ραβδιά και τα νερα που πίνανε Συγνωμη αλλα ηθελα καπου να πω τον πόνο μου.
 
Πριν μερικα χρονια, σε ενα χωραφι δικο μας πηγανε και 2 ελιες διπλα στο δρομο τις εκοψαν απο τη ριζα. Ελιες μεγαλες πανω απο 100 χρονων! Δεν υπαρχει τσιπα, εχουμε παρει τη κατρακυλα.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω εδω πριν μερικά χρόνια ένας θείος μου ειχε ενα χωράφι διπλα στον δρόμο τις μαζεψε τις ειχε στα τσουβαλια και περασαν και του πήραν τα τσουβάλια με τις ελιες
 
Ποσο τσίπα να μην εχει καποις αραγε? Ηρθα στο χωριο μου πριν 2 εβδομάδες να δω τις ελιές και ήταν φορτωμένα τα δέντρα και πήγα σήμερα να τις μαζέψω και μου τις ειχε μαζέψει κάποιος άλλοςθα βγάζαμε το λάδι της χρονιας και δεν έμεινε τιποτα ούτε αυτο δεν θα βγει και κανανε ζημια και στα δέντρα ολο σπασμένα κλαδιά βρήκαμε και τα ραβδιά και τα νερα που πίνανε Συγνωμη αλλα ηθελα καπου να πω τον πόνο μου.
Δεν είναι πολλα χρονια που τσακώσανε κάτι λεβεντοπαιδα που είχαν παει σε ξένο λιοστάσι χωρις να ρωτήσουν κ κατακοψαν τις ελιές με σκοπό να πουλησουν τα ξυλα...
Ο ιδιοκτήτης ήταν Αμερική κ βρήκαν την ευκαιρία, αλλά για κακή τους τυχη τους είδε κάποιος κ του το σφυριξε..
.....Βλαστημησαν την ώρα κ την στιγμή που το έκανα......

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω εδω πριν μερικά χρόνια ένας θείος μου ειχε ενα χωράφι διπλα στον δρόμο τις μαζεψε τις ειχε στα τσουβαλια και περασαν και του πήραν τα τσουβάλια με τις ελιες
Και αυτό φίλε μου είναι συνηθισμενο φαινομενο δυστυχώς..
Και σκάλες κλέβουν κ ελαιοπανα κ ότι άλλο βρουν απροστάτευτο...
 
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω εδω πριν μερικά χρόνια ένας θείος μου ειχε ενα χωράφι διπλα στον δρόμο τις μαζεψε τις ειχε στα τσουβαλια και περασαν και του πήραν τα τσουβάλια με τις ελιες
Έχει συμβεί και στην περιοχή μου, να κλέψουν τσουβαλια με ελιές μέσα από την αποθήκη λίγο πριν τις πάει ο άνθρωπος στο ελαιοτριβείο. Το άδικο δεν ευλογείται παιδιά. Νομίζουν ότι κέρδισαν κάτι που έκλεψαν τον κόπο άλλου ανθρώπου;
 
Ποσο ξεφτυλισμενος πρεπει να εισαι για να μαζεψεις τις ξενες ελιες η να κοψεις τα ξενα δεντρα....

Γνωστη μου παει σε μεσιτη να πουλησει ενα χωραφι με ελιες.
Μετα απο λιγο καιρο, ερχεται απο την Αθηνα και βρισκει το χωραφι χωρις ελιες...
Της το σφυριξαν οτι ο μεσιτης εβαλε ατομα και τις εκοψαν...
 
Γενικά σε εμάς ειναι πολυ δυσκολο να τους τσακωσεις γιατι ειναι μεσα σε στενό και γύρω
Δεν είναι πολλα χρονια που τσακώσανε κάτι λεβεντοπαιδα που είχαν παει σε ξένο λιοστάσι χωρις να ρωτήσουν κ κατακοψαν τις ελιές με σκοπό να πουλησουν τα ξυλα...
Ο ιδιοκτήτης ήταν Αμερική κ βρήκαν την ευκαιρία, αλλά για κακή τους τυχη τους είδε κάποιος κ του το σφυριξε..
.....Βλαστημησαν την ώρα κ την στιγμή που το έκανα......


Και αυτό φίλε μου είναι συνηθισμενο φαινομενο δυστυχώς..
Και σκάλες κλέβουν κ ελαιοπανα κ ότι άλλο βρουν απροστάτευτο...
Γενικα σε εμας ειναι δυσκολο να τους τσακωσεις γιατι το χωραφι ειναι σε στενο και γύρω γυρω ειναι χωράφια οποτε την κοπανάνε εύκολα
 
Ποσο τσίπα να μην εχει καποις αραγε? Ηρθα στο χωριο μου πριν 2 εβδομάδες να δω τις ελιές και ήταν φορτωμένα τα δέντρα και πήγα σήμερα να τις μαζέψω και μου τις ειχε μαζέψει κάποιος άλλοςθα βγάζαμε το λάδι της χρονιας και δεν έμεινε τιποτα ούτε αυτο δεν θα βγει και κανανε ζημια και στα δέντρα ολο σπασμένα κλαδιά βρήκαμε και τα ραβδιά και τα νερα που πίνανε Συγνωμη αλλα ηθελα καπου να πω τον πόνο μου.
Πολύ δύσκολο να μην τους είδε κάποιος στο χωριό. Άρχισε να ρωτάς και όλο και κάτι θα μάθεις.
 
Πολύ δύσκολο να μην τους είδε κάποιος στο χωριό. Άρχισε να ρωτάς και όλο και κάτι θα μάθεις.
Δεν ειναι μεσα στο χωριο ειναι εξω απο το χωριο στην κατω μεριά απο τον κεντρικό δρόμο και ενας αλλος φιλος που μενει μονιμα εδω και εχει χωράφι εκει κοντα σε εμας του εκαναν ζημια
 
Πολύ δύσκολο να μην τους είδε κάποιος στο χωριό. Άρχισε να ρωτάς και όλο και κάτι θα μάθεις.
Mακαρι να βρει άκρη το παιδι γιατί το λιομαζωμα έχει πολυ μεγάλο κόπο...
Είναι δυσκολο όμως κ να είδε κάποιος να μιλήσει, πρεπει να έχει το φιλότιμο...
Γιατί όπως έλεγαν κ οι παλιοί οι ξυλιες σε ξένο κώλο δεν πονανε...
 
Δ
Mακαρι να βρει άκρη το παιδι γιατί το λιομαζωμα έχει πολυ μεγάλο κόπο...
Είναι δυσκολο όμως κ να είδε κάποιος να μιλήσει, πρεπει να έχει το φιλότιμο...
Γιατί όπως έλεγαν κ οι παλιοί οι ξυλιες σε ξένο κώλο δεν πονανε...
Δεν πρόκειται να βρω ακρη το εχω πάρει απόφαση απλα δεν φτάνει που τα μάζεψαν εκαναν και ζημιες στα δέντρα δηλαδη ελεος αλλα θα μου πεις τι τους νοιάζει δικα τους ειναι 200 χιλιόμετρα πανε ελα εκανα για να έρθω να μαζέψω τις ελιες μου και απο δέντρα που ηξερα οτι ειναι φορτωμένα βρηκα ελάχιστα.....
 
Οι ελιες δε μαζευοντε σε μιση ωρα. Θες χερια, θες πανια θες ωρα. Καποιος ηξερε που εισαι, ποσο μακρια εισαι, ποτε θα πας, αν θα πας και επραξε αναλογα. Για να πηρε τετοιο ρισκο να μαζεψει ελιες "ξενες", καποιος πολυ γνωστος θα ηταν!!!!!
 
Back
Top