Αγορά Πρώτου κυνηγετικού

Και εγώ όσες φορές δοκίμασα μου φαινόταν πολύ 'ξένη' και άσχημη η αντίδραση του όπλου στην αδράνεια... Αεριων και ας τρίβω μέχρι να παγώσει ο ήλιος....

Σ ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις να είστε καλά παιδιά
Άκου Άγγελε να δεις πως έχουν τα πράγματα ,το κοντάκι επάνω σου είναι το άλφα και το ωμέγα,για να γίνει αυτό πρέπει να φτιάξεις κοντάκι ,για να φτιάξεις όμως σωστά κοντάκι σε όποιον και να πας πρέπει να έχεις τουλάχιστον σταθερή επωμιση ,ως άπειρος που είσαι το πιο πιθανόν την σταθερότητα να μην την έχεις σε συνδυασμό με το ότι για να φτιάξεις κοντάκι το μπάτζετ ανεβαίνει και δεν περισσεύουν στους περισσότερους, η επιλογή είναι να επιλέξεις το όπλο που τουλάχιστον σου κάθεται καλύτερα και τα ψιλά θα τα διορθώσεις με της φλάντζες ,αλλιώς θα σου έλεγα πάρε αυτό που σου αρέσει οπτικά πιο πολύ και το γουστάρεις φτιάξε ένα κοντάκι και τέλος ,έλα που όμως δεν είναι τόσο απλό για τους λόγους που ανέφερα ,οπότε πάρε αυτό που σου κάθεται καλύτερα και στο μέλλον που και εσύ θα έχεις βελτιώσει κάποια πράγματα θα έχεις δει και τι θες θα πράξεις ανάλογα ,άλλωστε με ένα όπλο σε όλη σου την ζωή δεν θα μείνεις εάν πραγματικά ασχοληθείς με το κυνήγι ,εάν η breda σου κάθεται καλύτερα από τα άλλα τότε βουρ για την breda φίλε μου ,μια χαρά όπλο είναι το breda .
 
Άκου Άγγελε να δεις πως έχουν τα πράγματα ,το κοντάκι επάνω σου είναι το άλφα και το ωμέγα,για να γίνει αυτό πρέπει να φτιάξεις κοντάκι ,για να φτιάξεις όμως σωστά κοντάκι σε όποιον και να πας πρέπει να έχεις τουλάχιστον σταθερή επωμιση ,ως άπειρος που είσαι το πιο πιθανόν την σταθερότητα να μην την έχεις σε συνδυασμό με το ότι για να φτιάξεις κοντάκι το μπάτζετ ανεβαίνει και δεν περισσεύουν στους περισσότερους, η επιλογή είναι να επιλέξεις το όπλο που τουλάχιστον σου κάθεται καλύτερα και τα ψιλά θα τα διορθώσεις με της φλάντζες ,αλλιώς θα σου έλεγα πάρε αυτό που σου αρέσει οπτικά πιο πολύ και το γουστάρεις φτιάξε ένα κοντάκι και τέλος ,έλα που όμως δεν είναι τόσο απλό για τους λόγους που ανέφερα ,οπότε πάρε αυτό που σου κάθεται καλύτερα και στο μέλλον που και εσύ θα έχεις βελτιώσει κάποια πράγματα θα έχεις δει και τι θες θα πράξεις ανάλογα ,άλλωστε με ένα όπλο σε όλη σου την ζωή δεν θα μείνεις εάν πραγματικά ασχοληθείς με το κυνήγι ,εάν η breda σου κάθεται καλύτερα από τα άλλα τότε βουρ για την breda φίλε μου ,μια χαρά όπλο είναι το breda .
Όσο για αυτό που λέω για εμένα με την αδράνεια μην σε επηρεάσει διότι αυτό συμβαίνει σε λίγους και μην ξεχνάς ότι οι πολλοί δεν την αλλάζουν την αδράνεια με τίποτα και αυτό σημαίνει ότι είναι ένα εξαιρετικό σύστημα λειτουργίας .
 
Καλημέρα σε όλους! Ως κάτοχος Benelli ψηφίζω Benelli. Αλλά πραγματικά για μένα τα σημαντικότερα είναι 1ον να σου έρχεται το όπλο (οι φλάντζες στην benelli βοηθούν σε μικροδιορθώσεις) και 2ον όταν το βγάζεις από τη θήκη να κάθεσαι κ να το χαζεύεις 5-6 δευτερόλεπτα, κοινώς να το γουστάρεις! Εγώ μετά από 23χρόνια ακόμα την χαζεύω κ ξεκινάω με καλή ψυχολογία το κυνήγι μου.
+1000!!!
 
Φίλε Μανό όπως έχω αναφέρει είμαι εντελώς άπειρος με τα όπλα και σε αυτά που έχω καταλήξει είναι απο όσα έχω διαβάσει από το φόρουμ...επίσης έχω διαβάσει και για σπασμένα ζυγωματικά από λάθος επωμιση με όπλα αδράνειας για αυτό και ρωτάω επίμονα για το λάκτισμα...ίσως να τα διαβάζεις και να γελάς γιατί είναι υπερβολικά όλα αυτά....:) έχω επωμισει και τα 3 όπλα και ήρθαν καλά και τα 3 αλλά καλύτερα από όλα έκατσε η Breda Astro ...
Comfort κοντάκι και μην φοβάσαι αν επωμισεις λάθος.
 
Σ ευχαριστώ πολύ Στέλιο....την έχω δει και την μοντεφελτρο...έχω διαβάσει ότι είναι πολύ αξιόπιστο όπλο αλλά να σου πω την αλήθεια δεν με ενθουσίασαν τα πλαστικά μέρη χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι της Astro και της m2 είναι πιο ποιοτικά.....όταν πάω στο κατάστημα για την τελική απόφαση θα την ξανά δοκιμάσω πιο προσεκτικά
Η πλαστική μοντεφελτρο έχει κοντάκι με πολύ χαμηλό χτένι.
 
Καλησπέρα σε όλους...καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,από όσο κατάλαβα η l4s είναι πολύ βρώμικο όπλο....η maxus ή η beretta a300 outlander είναι λιγότερο βρώμικα?????εχει κάποιος άποψη για την a300 μιας και είναι σε προσιτή τιμή???ή η για τη a350 extrema???απο βδομάδα θα πάω να δοκιμάσω ξανά όπλα και λέω να δω και κανένα άλλο αερίων εκτός από την l4s που έχω δει....εννοείται κάθε πρόταση δεκτή....συγνώμη το ξέρω ότι σας έχω μπερδέψει......αλλά και εγώ μπερδεμένος είμαι.....:)
 
Στα 1000 ευρώ υπάρχουν πολλά όπλα και καλά. Όπως είπαν πολλοί συνάδελφοι το κοντάκι έχει τη μεγαλύτερη σημασία, όμως υπάρχει και ο παράγοντας καύλα. Ξεχώρισε ποια γουστάρεις περισσοτερο, και πήγαινε να τα επωμισεις στο κατάστημα. Οποιο σου κάτσει καλύτερα πάρτο. Αδράνεια, αέρια, σούπερ πόζε, πλαγιοκαννο, ότι σου πρότειναν τα παιδιά είναι εξαιρετικά όπλα.
 
Καλησπέρα σε όλους...καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,από όσο κατάλαβα η l4s είναι πολύ βρώμικο όπλο....η maxus ή η beretta a300 outlander είναι λιγότερο βρώμικα?????εχει κάποιος άποψη για την a300 μιας και είναι σε προσιτή τιμή???ή η για τη a350 extrema???απο βδομάδα θα πάω να δοκιμάσω ξανά όπλα και λέω να δω και κανένα άλλο αερίων εκτός από την l4s που έχω δει....εννοείται κάθε πρόταση δεκτή....συγνώμη το ξέρω ότι σας έχω μπερδέψει......αλλά και εγώ μπερδεμένος είμαι.....:)

Εχω αεριων οπλο, απο 20 αυγουστου μεχρι τωρα εχει ριξει κοντα στα 700 φυσιγγια , απο 32 εως 38 γραμμαρια . Εχει παει σε λασπη , κλαδια , ηλιοσπορα , βατσινιες και οτι θες και βροχες εφαγε 3 καλες , που δεν συνηθίζω μετα απο βροχη να μην το καθαρισω! Το οπλο εριχνε χωρις το παραμικρο προβλημα . Σημερα που το ανοιξα το λυπηθηκε η ψυχη μου απο το τι ειχε μαζεψει μεσα σε κλαδια και σπορια ! Αν λοιπον σε προβληματιζει οτι στα 700 φυσιγγια και στους 3 μηνες θα το καθαρισεις τοτε παρε γκλιτσα . Στο χωριο μου αυτους που το καθαριζουν μια φορα στα 10 χρονια για να δειξουν οτι εχουν οπλο εμεις τους φωναζουμε σβαρνιαριδες.

Παρε οτι σου κατσει καλυτερα και οτι σου πεσει στο ματι σαν ομορφια για να μην το μετανιωσεις!
 
Εχω αεριων οπλο, απο 20 αυγουστου μεχρι τωρα εχει ριξει κοντα στα 700 φυσιγγια , απο 32 εως 38 γραμμαρια . Εχει παει σε λασπη , κλαδια , ηλιοσπορα , βατσινιες και οτι θες και βροχες εφαγε 3 καλες , που δεν συνηθίζω μετα απο βροχη να μην το καθαρισω! Το οπλο εριχνε χωρις το παραμικρο προβλημα . Σημερα που το ανοιξα το λυπηθηκε η ψυχη μου απο το τι ειχε μαζεψει μεσα σε κλαδια και σπορια ! Αν λοιπον σε προβληματιζει οτι στα 700 φυσιγγια και στους 3 μηνες θα το καθαρισεις τοτε παρε γκλιτσα . Στο χωριο μου αυτους που το καθαριζουν μια φορα στα 10 χρονια για να δειξουν οτι εχουν οπλο εμεις τους φωναζουμε σβαρνιαριδες.

Παρε οτι σου κατσει καλυτερα και οτι σου πεσει στο ματι σαν ομορφια για να μην το μετανιωσεις!
Κατάλαβα τι εννοείς Alex σ ευχαριστώ πολύ...φυσικά και δεν είναι πρόβλημα να καθαρίσω το όπλο μια φορά στους 3μηνες δεν το συζητώ....
 
Κατάλαβα τι εννοείς Alex σ ευχαριστώ πολύ...φυσικά και δεν είναι πρόβλημα να καθαρίσω το όπλο μια φορά στους 3μηνες δεν το συζητώ....
Απο τα οπλα που ανεφερες ειναι σαν να λεμε οχι γιαννης γιαννακης ! Να ξερεις ολα τα οπλα σκοτωνουν και κανουν την δουλεια τους παρα πολυ καλα , τωρα αν θες να το φερεις στα μετρα σου , να βαλεις κανα πετραχήλι πανω του για να νιωθεις ραμπο ειναι αλλο θεμα!
Μαθαίνουμε τα θηρεύσιμα , εχουμε σημαδι και το οπλο μας σκοτωνει ! Οι τρεις πτυχές της επιτυχίας ! Τα υπολοιπα ειναι να πινουμε καφε και να τα λεμε!
 
Το θέμα καθαριότητας μην σε απασχολεί. Το όπλο θα το καθαρίζεις αν φάει βροχή ακόμα κι αν δεν έχεις ρίξει. Αν δεν το κάνεις θα σου βγαλει σκουριές. Οποίο και να πάρεις να διαλέξεις ένα με ξύλινο κοντάκι για να μπορείς να επέμβεις σε μέτρα ποιο εύκολα σε περίπτωση που δεν σου έρχεται καλά. Εμένα προσωπικά ποτέ δεν με έχει ενοχλήσει η αδράνεια. Και ειδικά όταν το φέρεις στα μέτρα σου εκεί θα δεις την ποιο σημαντική μείωση της ανάκρουσης. Τα αερίων είναι κατά γενικό κανόνα λίγο ποιο βαριά απ' τα αδράνειας. Και κλωτσανε λιγότερο. Να διαλέξεις αυτό που γουστάρεις ποιο πολύ. Εγώ δεν μπορώ να κυνηγήσω με όπλο που δεν μου αρέσει.
 
Κατάλαβα τι εννοείς Alex σ ευχαριστώ πολύ...φυσικά και δεν είναι πρόβλημα να καθαρίσω το όπλο μια φορά στους 3μηνες δεν το συζητώ....
Το οπλο καθαρίζεται οπότε το χρειάζεται .Στα αερίων η ανάγκη αυτή έρχεται ποιο γρήγορα λόγο του τρόπου λειτουργίας.Απο τότε πού η benelli παρουσίασε τα comfort κοντάκια, έπαψε στις συγκρίσεις να έχει μειονέκτημα το λάκτισμα.
 
Η συντήρηση των όπλων είναι υποχρεωτική. Ακόμα κι αν δεν το χρησιμοποιούμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα θέλει καθάρισμα από τα παλιά λιπαντικά και εκ νέου λίπανση. Επιπλέον τα κατάλοιπα της πυρίτιδας είναι διαβρωτικά. Μετά από κάθε χρήση πρέπει το όπλο να καθαρίζεται. Η επιλογή όπλου με κριτηριο πόσο διάστημα λειτουργεί ακάθαρτο είναι παντελώς λάθος.
 
Η συντήρηση των όπλων είναι υποχρεωτική. Ακόμα κι αν δεν το χρησιμοποιούμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα θέλει καθάρισμα από τα παλιά λιπαντικά και εκ νέου λίπανση. Επιπλέον τα κατάλοιπα της πυρίτιδας είναι διαβρωτικά. Μετά από κάθε χρήση πρέπει το όπλο να καθαρίζεται. Η επιλογή όπλου με κριτηριο πόσο διάστημα λειτουργεί ακάθαρτο είναι παντελώς λάθος.
Όπλο που να ήθελε καθάρισμα μετά από κάθε χρήση(βλέπε αχρωμιωτα) ούτε να μου το χαριζανε.Σημερα όλες αυτές οι επιστρώσεις έχουν κάνει τα όπλα σχεδόν άφθαρτα και τη ζωή των κυνηγών- σκοπευτων ποιο εύκολη, γι'αυτό καθάρισμα -λιπανση όποτε χρειάζεται το κάθε όπλο.
 
Back
Top