Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για μενα εχεις ΔΙΚΙΟ !!! Δεν καιγεται σε αυτα τα γραμμαρια η SP2....δεν ξερω με στρωματοποιηση
εαν δουλεψει....
Τα καταλοιπα που αφηνει δεν λεγεται....και ειναι μαυρη πισσα που κολλαει στην καννη του οπλου
και για να βγει και να καθαρισει η καννη....σου ''φευγει'' η ψυχη!!!!
Δεν υπαρχει SP8 αυτην την στιγμη....Λευτερη!!!
Νίκο, και η sp8 δεν θα καίγεται καλά, οι πυριτιδες για ραβδωτα είναι φτιαγμένες για να δουλεύουν σε πολύ ψηλές πιέσεις. Το πρόβλημα τούς είναι πως μόλις περάσει το βύσμα στον αυλό και πέσουν οι πιέσεις αλλάζουν πολύ την ταχύτητα που καίγονται, ενώ στα ραβδωτά η αντίσταση στην προώθηση του βλήματος γίνεται στην κάνη όλο και μεγαλύτερη. Νομίζω για λειοκανα όταν θέλουμε να γεμίσουμε για ψηλές ταχύτητες οι καταλληλοτερες πυριτιδες είναι οι steel, αυτές δηλαδή που φτιάχτηκαν για ατσάλινα. Αυτές έχουν την τάση να παράγουν χαμηλές πιέσεις και ταυτόχρονα να καίγονται γρήγορα και εύκολα.
 
Νίκο, και η sp8 δεν θα καίγεται καλά, οι πυριτιδες για ραβδωτα είναι φτιαγμένες για να δουλεύουν σε πολύ ψηλές πιέσεις. Το πρόβλημα τούς είναι πως μόλις περάσει το βύσμα στον αυλό και πέσουν οι πιέσεις αλλάζουν πολύ την ταχύτητα που καίγονται, ενώ στα ραβδωτά η αντίσταση στην προώθηση του βλήματος γίνεται στην κάνη όλο και μεγαλύτερη. Νομίζω για λειοκανα όταν θέλουμε να γεμίσουμε για ψηλές ταχύτητες οι καταλληλοτερες πυριτιδες είναι οι steel, αυτές δηλαδή που φτιάχτηκαν για ατσάλινα. Αυτές έχουν την τάση να παράγουν χαμηλές πιέσεις και ταυτόχρονα να καίγονται γρήγορα και εύκολα.

Και παλι ΔΙΚΙΟ εχεις.....Δοκιμασα ενα σεταπ με σκαγια στον ιδιο στοχο με βολια...Ηταν με steel και Ν3
σκαγια....
Δεν πηγε ''ασχημα''.....αλλα τετοιες βολες εχω και με αλλες πυριτιδες και με καλυτερες ταχυτητες...Ποιος
ο λογος να ασχοληθω και αλλο με την SP2.
Εαν το σεταπ το ειχα με Τεκνα θα ειχα μεγαλυτερες ταχυτητες και πεντακαθαρη καννη !!!
Λευτερη ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις συμβουλες σου φιλε μου!!!!


εικόνα_Viber_2021-09-28_19-23-36-241.jpgεικόνα_Viber_2021-09-28_19-23-53-867.jpgεικόνα_Viber_2021-09-28_20-07-23-647.jpg
 
Νίκο δεν σου δίνω συμβουλές ( είσαι πιο έμπειρος από μένα και σίγουρα πιο λογικός), την γνώμη μου λέω μια και είσαι αρκετά ευγενικός και την ακούς. Σκέψου και βγάλε συμπέρασμα 2,50 γραμμάρια sp8 πχ παράγουν ( αν καούν) όση ενέργεια παράγουν 4,00 γραμμάρια tecna.
 
Νίκο δεν σου δίνω συμβουλές ( είσαι πιο έμπειρος από μένα και σίγουρα πιο λογικός), την γνώμη μου λέω μια και είσαι αρκετά ευγενικός και την ακούς. Σκέψου και βγάλε συμπέρασμα 2,50 γραμμάρια sp8 πχ παράγουν ( αν καούν) όση ενέργεια παράγουν 4,00 γραμμάρια tecna.

Με πολυ ''ουσια'' αυτο που ειπες!!!!!
Θα της δωσω μια ευκαιρια ακομα σε στρωματοποιηση και σε 8βολο 11/0....
Εαν δεν μου δωσει V1,5- 490 -500m/s....υπεγραψε την καταδικη της φιλε Λευτερη!!!! :cool:
 
Η sp8 καίγεται πολύ καλά ακόμα και με 686 καμία σχέση με την sp2
Τεο τι λοτ εχεις δουλεψει ; Εγω με μια του 2017 δεν καταφερα να την καψω στα βολια με 46 γρ σε 12/76 με 688,g1000 στα 2,5/2,6 γρ τωρα κατι λιγο κατι κανει στα 2,9 γρ ,τι πρεπει να προσεξω για να καει; Εχεις ενα σετ απ να μου προτεινεις για βολια 12/0 ,η νομπελ τα εχει τα 10βολα με 440 μ/δ εγω εχω πιασει μεχρι 400 !!
 
Τεο τι λοτ εχεις δουλεψει ; Εγω με μια του 2017 δεν καταφερα να την καψω στα βολια με 46 γρ σε 12/76 με 688,g1000 στα 2,5/2,6 γρ τωρα κατι λιγο κατι κανει στα 2,9 γρ ,τι πρεπει να προσεξω για να καει; Εχεις ενα σετ απ να μου προτεινεις για βολια 12/0 ,η νομπελ τα εχει τα 10βολα με 440 μ/δ εγω εχω πιασει μεχρι 400 !!
Δεν την έχω γεμίσει με βόλια αυτή που δούλευα εγώ ήταν 2013 δεν ξέρω τώρα τι πεζει τη γεμηζα 2,50 με 42-44 σε 70 καληκα με Drago 14 θέριζε
 
Δεν την έχω γεμίσει με βόλια αυτή που δούλευα εγώ ήταν 2013 δεν ξέρω τώρα τι πεζει τη γεμηζα 2,50 με 42-44 σε 70 καληκα με Drago 14 θέριζε
Και ενας φιλος με λοτ του 15 με 2,5 πιανει καλες ταχυτητες θελει πατημα θελει χαλαρα ;;;
 
Θα της δωσω μια ευκαιρια ακομα σε στρωματοποιηση
h14011.gif
 
Μερικές φορές πήρα sp8 και τελικά ήταν αλη όλες μοιάζουν αυτές την έχω πατήσει και δεν μου καιγόταν και μένα τελικά της έβαλα λίγο σκοπευτική 24 0,30 και κάηκε κανονηκα
εγω αυτη που ειχα ηταν με την αυθεντικη συσκευασια της vectan,να τις βαλω υποστρωμα στα 46-47 γρ ????
 
Καλησπερα στην ομαδα παιδια εχω δραμμια 12/0 θα μπορουσε καποιος να μου πει μια καλη συνταγη σε καλυκα 12/76 με την ssb για 10βολο κλεισιμο αστεροειδες ευχαριστω εκ των προτερων
ας αρχισουμε με τα βασικα μαξαμ καψουλι εχεις? 76αριδες καλυκες ποιους εχεις ? τι βυσματα και τι υψη εχεις? με ποσα σταδια θα κλεισεις ? και πολυ συμαντικο δαχτυλιδι για το ρελιασμα εχεις ?
 
ας αρχισουμε με τα βασικα μαξαμ καψουλι εχεις? 76αριδες καλυκες ποιους εχεις ? τι βυσματα και τι υψη εχεις? με ποσα σταδια θα κλεισεις ? και πολυ συμαντικο δαχτυλιδι για το ρελιασμα εχεις ?
Ναι εχω δακτυλιδι και εχω μαξαμ μαγκνουμ καλυκες επισης θελω να κλεισω 2 σταδια
 
ας αρχισουμε με τα βασικα μαξαμ καψουλι εχεις? 76αριδες καλυκες ποιους εχεις ? τι βυσματα και τι υψη εχεις? με ποσα σταδια θα κλεισεις ? και πολυ συμαντικο δαχτυλιδι για το ρελιασμα εχεις ?
Δαχτυλίδι για το ρέλιασμα ποιο είναι?
 
Εφοσον δεν ξερεις δεν εχεις ,για να κλεισεις δραμια σε αστερι χωρις να σου πετανε εξογκωματα θα κανεις ενα δαχτυλιδι 2-2,5 ποντους που θα το περνας περιμετρικα του καλικα πριν τη χαραξη- ρελιασμα χωρις αυτο ιδιως στα 12/0 θα φτιαχνεις φυσιγγια που δεν θα μπαινουν στη θαλαμη σου !! Οσο για τη γομωση 12/76 /g1000 2,5χ10 12/0 sg mag μονο το αμορτησερ +2 αλευρι *6 στα 64
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top