Τουρκικά όπλα

Τραγικό:eek: να απαντώ στο μήνυμά μου, αλλά βρήκα μιά εικόνα του βυζαντινού μπακλαβά:
κοπτοπλακους.jpg
Πηγή: εδώ (δεν ξερω κατά πόσον είναι αξιόπιστη η πηγή αυτή, αλλά βαριέμαι τώρα να ψάχνω, ακολουθώ το δόγμα πίστευε και μη ερεύνα;) )
 
Τραγικό:eek: να απαντώ στο μήνυμά μου, αλλά βρήκα μιά εικόνα του βυζαντινού μπακλαβά:
View attachment 34006
Πηγή: εδώ (δεν ξερω κατά πόσον είναι αξιόπιστη η πηγή αυτή, αλλά βαριέμαι τώρα να ψάχνω, ακολουθώ το δόγμα πίστευε και μη ερεύνα;) )
Ναί είναι βυζαντινό γλυκό .
 
Η εμπειρία μου στα οπλα μου έχει δείξει ότι όλα πωλούνται και όλα αγοράζονται κάποια στιγμή. Το πρόβλημα αρχίζει όταν θέλουμε να πάρουμε το κάτι παραπάνω απο κατι που καλως η κακώς δεν περπατάει στην αγορά.Λυση η κατεβάζουμε την τιμή για να δελεασουμε τον επίδοξο αγοραστή η περιμένουμε κάνα χανο να τσιμπήσει το δόλωμα.Η αγορα βοά από ευκαιρίες και ειδικά στα οπλα ένας συνάδελφος πούλησε το 686 σταθερά τσοκ 500 ευρώ, πριν λίγο καιρό μέσα από το φόρουμ έφυγε μια φουσιον καινούργια για 300ευρω. Έχω πουλήσει και αγοράσει αρκετά οπλα και καινούργια και μεταχειρισμένα ποτέ όμως δεν λυπήθηκα 100 και 200 ευρώ για κάτι που θα το αγόραζα καινούργιο αντί μεταχειρισμένο. Στα τουρκικα τώρα μέχρι να αποδειχθεί εάν αποδειχθεί ποτέ το πόσα καλά είναι,θα ακροβατούν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.
 
Για όλα υπάρχει ο κατάλληλος αγοραστής.Υπαρχει όμως ένα θέμα δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς στην Ελλάδα δεν γνωρίζουν πραγματικά την αξία κάποιων όπλων . Πράγμα που μεταφράζεται ότι βλέπεις να πωλούνται όπλα αξίας και λόγο αρτιότητας κατασκευής αλλά και με καταπληκτικές κανες σε εξευτελιστικές τιμές επειδή είναι παλιά η όχι τόσο ελαφριά και κομψά και κάτι σαγιονάρες των τριών κιλών γυαλισμένα με ωραία φιλμ κτλ αρκετά ακριβά χωρίς όντως να αξίζουν .
 
Για όλα υπάρχει ο κατάλληλος αγοραστής.Υπαρχει όμως ένα θέμα δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς στην Ελλάδα δεν γνωρίζουν πραγματικά την αξία κάποιων όπλων . Πράγμα που μεταφράζεται ότι βλέπεις να πωλούνται όπλα αξίας και λόγο αρτιότητας κατασκευής αλλά και με καταπληκτικές κανες σε εξευτελιστικές τιμές επειδή είναι παλιά η όχι τόσο ελαφριά και κομψά και κάτι σαγιονάρες των τριών κιλών γυαλισμένα με ωραία φιλμ κτλ αρκετά ακριβά χωρίς όντως να αξίζουν .
Έτσι ακριβώς, οι πιο πολλοι αγοράζουν ότι έχουν οι φιλοι τους κ ότι είναι στην μόδα, νομίζουν ότι θα σκοτώσουν η θα παρουν τα κυπελλα με τα πανακριβα όπλα , δυστυχώς λίγοι γνωρίζουν κ λίγοι έχουν χωνέψει ότι από το κοντακι κ μπροστά σχεδόν ίδια είναι όλα
 
Οχι φίλε, πασχω από χρόνια οξεία κοντακιαση
Με έχεις κολλήσει ... κοντάκι δεν μπορώ να φτιάξω ... κοίτα τι έκανα πριν λίγο ...
Τα πρώτα συμπτώματα της αρρώστιας ...
Μάλλον θα πάω στο DX-C DX - C

Αλλά θα κάνω μερικές δοκιμές ακόμα πριν πιάσω καστάνιες.

ps
Ξέρω τι θα πεις, οπότε μην το πεις :)
1634245405255.png
 
Last edited:
Kαλημέρα παίδες,εχω την imbala plus ενα χρονο, κυνηγησα απροβλημάτιστα ολη τη σεζον,περιπου 20 κυνήγια το μήνα , και μαλιστα με σχεδον καθόλου καθάρισμα ,αφού χωρις να καυχιέμαι γι αυτό, ειμαι απο τους πλέον αμελής στα όπλα μου,μια φορά καθάρισμα δυο τρεις μέρες πριν αρχισει η σεζόν και..του χρόνου πάλι.Σε υδροβια,φασσα την καταευχαριστήθηκα, 34 με 36 γρ συνηθως εριχνα,στα τσιχλάκια 30-31 γρ ολα απροβλημάτιστα και με ωραία σκοτωματα...Τα πλαστικά της ειναι ακόμα σα καινούργια ,βέβαια ειναι νωρις ακομα,αλλά δε θα ξεχασω στη κόμφορτ που τον δεύτερο χρόνο ξέβαψε η λαβή του κοντακίου και το μαλακό πλαστικό στο χτένι αρχιζε να αλλιώνεται...Οι λόγοι που πήρα την ιμπάλα,ηταν καταρχήν η θετική γνώμη που είχαν όλοι οσοι ειχαν δοκιμάσει τις τούρκικες κάννες,κάτι που και η ιμπάλα επιβεβαίωσε,η πολύ καλή εντύπωση που μου πρωτοέκανε οταν την ειδα στα χερια φίλου,και η αποψη που ειχα τοτε και συνεχίζω να διατηρώ ακόμα μετα απο ενα χρόνο χρήσης, οτι το οπλο ανήκει σαφώς σε ανώτερη χρηματική κατηγορία απο τα 700 ευρω που ειχε..Απο κει και πέρα,ο χρόνος και ο κυνηγότοπος θα δείξουν τα υπόλοιπα...:)
Καλησπέρα...πως πάει το όπλο μέχρι τώρα?Την έχω γύρω στις 10 μέρες αλλά δεν έχω κυνηγήσει ακομη.Μονο την δοκίμασα.
 
Η εμπειρία μου στα οπλα μου έχει δείξει ότι όλα πωλούνται και όλα αγοράζονται κάποια στιγμή. Το πρόβλημα αρχίζει όταν θέλουμε να πάρουμε το κάτι παραπάνω απο κατι που καλως η κακώς δεν περπατάει στην αγορά.Λυση η κατεβάζουμε την τιμή για να δελεασουμε τον επίδοξο αγοραστή η περιμένουμε κάνα χανο να τσιμπήσει το δόλωμα.Η αγορα βοά από ευκαιρίες και ειδικά στα οπλα ένας συνάδελφος πούλησε το 686 σταθερά τσοκ 500 ευρώ, πριν λίγο καιρό μέσα από το φόρουμ έφυγε μια φουσιον καινούργια για 300ευρω. Έχω πουλήσει και αγοράσει αρκετά οπλα και καινούργια και μεταχειρισμένα ποτέ όμως δεν λυπήθηκα 100 και 200 ευρώ για κάτι που θα το αγόραζα καινούργιο αντί μεταχειρισμένο. Στα τουρκικα τώρα μέχρι να αποδειχθεί εάν αποδειχθεί ποτέ το πόσα καλά είναι,θα ακροβατούν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.
Πάντως σε αρκετά άρθρα εξωτερικού και τοποθετήσεις από παιδιά από εδώ μέσα που έχουν αγοράσει τουρκικά όπλα δεν λες ότι έχουν αποδειχθεί και κακά όπλα μέχρι τώρα .
 
Τα τουρκικά όπλα εδώ και κάμποσα χρόνια έχουν γυρίσει σελίδα.
Σε 10 χρόνια που θα το έχουν αποδείξει θα πωλούνται πολύ ακριβότερα από ότι τώρα.

Μπορεί εδώ να μην έχουν ποτέ καλές πωλήσεις αλλά αλλού τις έχουν από τώρα.

Αγγλία Αμερική Ρωσία κτλ...κτλ...

Συγκεκριμένα στο τουρκικό που αγόρασα εγώ όσο περνάει ο καιρός ανεβαίνει η τιμή.

Την πρώτη φορά που το είδα είχε 710ευρώ μετά πήγε 730ευρώ και τώρα έχει 750ευρώ.

Ενώ σε όλα τα όπλα κατεβαίνουν οι τιμές κάνοντας και καλά προσφορές στα ata sp η τιμή ανεβαίνει.

Κάτι λέει αυτο.
 
Καλησπέρα στην ομάδα. Θέλω να αγοράσω ένα τούρκικο όπλο. Βλέπω εδώ και καιρό τα stoeger m3000, Huglu Renova, Ata arms Churchill, impala plus. Έχω μπερδευτεί λίγο. Διαθέτω μέχρι 500
Μίας και διαθέτω μια stoeger 2000 ποιο παλιό μοντέλο από την 3000 αλλά με τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά, ένα θα σου πω, δυστυχώς για την χώρα μας που μια τέτοια χώρα δεν παράγει όπλα, ώρες ώρες αφήνω την benelli και την ευχαριστιεμαι, προβληματα μηδέν και κλείστρο σχεδόν benelli, όχι ότι είναι καλύτερη έτσι;; αλλά είναι ένα όπλο με λιγότερο από 500€ και είναι αξιόπιστο για τα λεφτά του,
 
Μίας και διαθέτω μια stoeger 2000 ποιο παλιό μοντέλο από την 3000 αλλά με τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά, ένα θα σου πω, δυστυχώς για την χώρα μας που μια τέτοια χώρα δεν παράγει όπλα, ώρες ώρες αφήνω την benelli και την ευχαριστιεμαι, προβληματα μηδέν και κλείστρο σχεδόν benelli, όχι ότι είναι καλύτερη έτσι;; αλλά είναι ένα όπλο με λιγότερο από 500€ και είναι αξιόπιστο για τα λεφτά του,
Καλησπερα Αρη! Ποσο καιρο την εχεις και εαν εχεις υπολογισει ποσα φυσιγγια εχεις ριξει?
 
Καλησπερα Αρη! Ποσο καιρο την εχεις και εαν εχεις υπολογισει ποσα φυσιγγια εχεις ριξει?
Την έχω δύο χρόνια και έχω ρίξει περίπου 3000 φυσίγγια, ΑΛΛΆ πρώην την πάρω την είχε ο γείτονας μου με χιλιάδες φυσίγγια και μετά από το λασποκυνηγι που έκανε την είχε για γουρούνια,
 
Την έχω δύο χρόνια και έχω ρίξει περίπου 3000 φυσίγγια, ΑΛΛΆ πρώην την πάρω την είχε ο γείτονας μου με χιλιάδες φυσίγγια και μετά από το λασποκυνηγι που έκανε την είχε για γουρούνια,
Ωραιος....ρωταω παντα για διαφορα οπλα για να δω αν υπαρχουν ζημιες κλπ.......καλοτουφεκη με Υγεια
 
Ωραιος....ρωταω παντα για διαφορα οπλα για να δω αν υπαρχουν ζημιες κλπ.......καλοτουφεκη με Υγεια
Άκου αδερφέ για να δεις τι είναι το μάρκετινγκ, εγώ την benelli δεν την αλλάζω με τίποτα, Άκου όμως για το μάρκετινγκ που σου ανέφερα,είχα μια franchi predator inertia, βγάζαμε το κλείστρο,τον σηδιροδρομο και την κάννη και τα βάζαμε στην stoeger 2000 και κυνηγαγε κανονικότητα!!!!!
 
Καλησπέρα στην ομάδα. Θέλω να αγοράσω ένα τούρκικο όπλο. Βλέπω εδώ και καιρό τα stoeger m3000, Huglu Renova, Ata arms Churchill, impala plus. Έχω μπερδευτεί λίγο. Διαθέτω μέχρι 500
Η m3000 η impala, απροβληματιστα και με καλές τουφέκι ες.
 
Άκου αδερφέ για να δεις τι είναι το μάρκετινγκ, εγώ την benelli δεν την αλλάζω με τίποτα, Άκου όμως για το μάρκετινγκ που σου ανέφερα,είχα μια franchi predator inertia, βγάζαμε το κλείστρο,τον σηδιροδρομο και την κάννη και τα βάζαμε στην stoeger 2000 και κυνηγαγε κανονικότητα!!!!!
Και να φανταστω οτι oι franchi κοβανε σιδηροδρομο και οι stoeger οχι.....κοιτα για κυνηγους που εχουν χαμηλο budget ειναι καλη επιλογη....ειδα στον Καλκαντζακο εχει 445€.....πολυ καλη τιμη.....και αν δεν βγαζει προβληματα ....ειναι αψογη
 
Και να φανταστω οτι oι franchi κοβανε σιδηροδρομο και οι stoeger οχι.....κοιτα για κυνηγους που εχουν χαμηλο budget ειναι καλη επιλογη....ειδα στον Καλκαντζακο εχει 445€.....πολυ καλη τιμη.....και αν δεν βγαζει προβληματα ....ειναι αψογη
Όπως προαναφέρα δεν είναι ούτε beretta ούτε benelli,είναι ένα όπλο ανδρανειας φτηνό,και αξιόλογο των χρημάτων του και κάτι παραπάνω,και με εγγύηση της Beretta κιόλας!!!!! Όσο για τις άλλες τούρκικες μάρκες που έχουμε στο εμπόριο δεν γνωρίζω κάτι.
 
Back
Top