Λαγός

Θέλω να δώσω θερμά συγχαρητήρια σε γωστο "λαγοκυνηνο" της περιοχής που πάει για κυνήγι με 15 σκυλιά και 20 καρτερια. Την Τετάρτη βαρεσαν 5 και χθες 6. Έτσι μπράβο, σάρωσε τα ολα! Κανένας να μην σου φύγει και του χρονου έλα να κυνηγήσεις τα @ρχιδι@ μου.
Και στους 20 να δόσεις συγχαρητήρια!... και δεν είναι ότι βαράνε περισσότερους λαγούς (αν ήταν 6-7 ομάδες τα ίδια άτομα και τα ίδια σκυλιά ) ίσως βάραγαν τους ίδιους, αλλά αυτό δεν είναι κυνήγι λαγού που δίνει την χαρά του λαγοκυνηγίου, ούτε τους κυνηγούς τους κάνει λαγοκυνηγούς (δεν τους βελτιώνει), μόνο την "ευχαρίστηση" να λένε ότι βαρέσανε πολλούς λαγούς δίνει ...
 
Μετα θα παει σε αλλη περιοχη να κανει τον εξολοθρευτη!
Τετοια λιγουρια συνηθως κυνηγανε με αυτον τον τροπο στον τοπο τους
γιατι γνωριζουν οτι σε αλλες περιοχες παραμονευουν πολλοι λυκοτσακαλοι
και δεν τους παιρνει
 
Θέλω να δώσω θερμά συγχαρητήρια σε γωστο "λαγοκυνηνο" της περιοχής που πάει για κυνήγι με 15 σκυλιά και 20 καρτερια. Την Τετάρτη βαρεσαν 5 και χθες 6. Έτσι μπράβο, σάρωσε τα ολα! Κανένας να μην σου φύγει και του χρονου έλα να κυνηγήσεις τα @ρχιδι@ μου.
Κι'εδώ τα ίδια Δημήτρη δυστυχώς .
Τα ξανασυζητήσαμε αυτά .
Φαινόμενα που φανερώνουν -μαζί με άλλα της καθημερινότητας - ότι κάποιες αξίες χάθηκαν δυστυχώς .
 
Θέλω να δώσω θερμά συγχαρητήρια σε γωστο "λαγοκυνηνο" της περιοχής που πάει για κυνήγι με 15 σκυλιά και 20 καρτερια. Την Τετάρτη βαρεσαν 5 και χθες 6. Έτσι μπράβο, σάρωσε τα ολα! Κανένας να μην σου φύγει και του χρονου έλα να κυνηγήσεις τα @ρχιδι@ μου.
20 κυνηγοί,5 λαγοί πρέπει να πήρε ο καθένας από ένα @ρχιδι στην μοιρασιά.
Η ζημιά όμως γίνεται γιατί ξεπλένεται το μέρος....
 
Θέλω να δώσω θερμά συγχαρητήρια σε γωστο "λαγοκυνηνο" της περιοχής που πάει για κυνήγι με 15 σκυλιά και 20 καρτερια. Την Τετάρτη βαρεσαν 5 και χθες 6. Έτσι μπράβο, σάρωσε τα ολα! Κανένας να μην σου φύγει και του χρονου έλα να κυνηγήσεις τα @ρχιδι@ μου.
Βατωνταιος, βατωνταιος?
Αν ναι, λεμε τον ιδιο, αν οχι...οι μαλακες υπαρχουν παντου!!!!!
 
Θέλω να δώσω θερμά συγχαρητήρια σε γωστο "λαγοκυνηνο" της περιοχής που πάει για κυνήγι με 15 σκυλιά και 20 καρτερια. Την Τετάρτη βαρεσαν 5 και χθες 6. Έτσι μπράβο, σάρωσε τα ολα! Κανένας να μην σου φύγει και του χρονου έλα να κυνηγήσεις τα @ρχιδι@ μου.
Του χρόνου θα πάει αλλού.
Μερικοί νομίζουν ότι τα θηράματα είναι ατελείωτα ...
 
Καλημέρα στο φόρουμ, ερώτηση:
παρέα τριών κυνηγών, χτυπημένοι λαγοί δύο...πως μοιράζονται???
Αν είναι η παρέα είναι καλή και με χρόνιους δεσμους βρίσκει λύση και αυτός που δεν θα πάρει τώρα, θα πάρει μια επόμενη φορά.
Αν υπάρχει προσκεκλημένος εγώ θα τον έδινα στον καλεσμένο.
Η παρέα και με έναν λαγό πάλι ικανοποιημένη θα είναι και με συνεννόηση όλοι ευχαριστημένοι.
Καλύτερη λύση ειναι αυτή που είπε ο Παντελής παραπάνω.
Τους μαγειρεύουν και τρώνε όλοι μαζί με καλό κόκκινο κρασί και συζήτηση και αναζήτηση νέων τοπων για έξοδο.
 
Μαλλον δεν προκειτε για παρεα δεμενη;
Εννοω σταθερη;
Αλλιως δεν θα ειχε νοημα η ερωτηση

Οταν κυνηγουσα λαγο και ειμασταν 3-4 ατομα το καναμε ως εξης

Πρωτο λαγο τον δικαιουτε αυτος που εχει βγαζει και ταιζει ολοχρονα τα σκυλια
Εκτος και εαν στην εξορμηση υπαρχει φιλοξενουμενος ο οποιος παντα προηγειτε να παρει τον λαγο ειδικα κιολας εαν τον εχει βαρεσει
Ο σκυλας θα παρει και αλλους
Ο φιλοξενουμενος ισως να μην εχει οανα την ευκαιρια
Ακολουθως εμεις περναμε παντα με την σειρα
Χωρις προτεραιοτητες
Στην ληξη της σεζον ισως καποιος να επερνε ενα λιγοτερο
Δεν ηταν θεμα ομως εφοσον η παρεα ειναι σωστη και δεμενη
Τους λιγοτερους επερνε συνηθως αυτος που ειχε τα σκυλια
Στην ουσια αυτος που εχει τα σκυλια ικανοποιειται με την αωστη ολοκληρωση και το δαγκωμα τους

Εγω ετσι το εβλεπα παντως

Μονο μια απαιτηση ειχα και εχω
Παντα τα θηραματα που βαρω εγω βγαινουν φωτο με τα παιδια μου και τα σκυλια μου
Παντα
Και μετα τα επερνε οποιος ειχε σειρα
Αν πχ πηγαιναμε 3 ατομα και βαρουσα εγω τους δυο λαγους που ειχαμε καρπωση
Θα τους επερναν απο εναν οι αλλοι δυο
Αλλα αφου εβγαιναν πρωτα φωτο οπως ειπα
Γιατι οι φωτο μενουν στο κυνηγετικο αλπουμ
 
Εεε πρεπει να μπενη και κοφτης απο τωρα και επητα.τους πολους τους πιασαμε στα μερη που ειταν πολοι.απο τωρα και επητα διαχηριση .big smile.
όταν μιλάς για διαχείριση αναφέρεσαι τρόπους μαγειρέματος και φαγοπότια, σωστά?? :)
 
Back
Top