Baikal Team

Κάνε του μια ερώτηση...
Τον ρώτησα και μου είπε, ναι..γκρρρρ.. γύρισε το πιστόνι δύο κλικ προς light.. ρε σύ του λέω, το μάνουαλ το έχεις διαβάσει; Και μου λέει "εγώ τα ξέρω καλά τα Μπαϊκάλ.." ουφ.. αρχίζω και καίω φλάντζες σιγά σιγά.. τίς έχω καμμένες με τους κοντακάδες, τώρα αρχίζω και καίω και με οπλουργούς..
Ευτυχώς ακόμα είναι ατουφεκιστο..
Αν γυρίσω τα δύο κλικ πίσω, πιστεύετε θα έχω πρόβλημα;
 
Τον ρώτησα και μου είπε, ναι..γκρρρρ.. γύρισε το πιστόνι δύο κλικ προς light.. ρε σύ του λέω, το μάνουαλ το έχεις διαβάσει; Και μου λέει "εγώ τα ξέρω καλά τα Μπαϊκάλ.." ουφ.. αρχίζω και καίω φλάντζες σιγά σιγά.. τίς έχω καμμένες με τους κοντακάδες, τώρα αρχίζω και καίω και με οπλουργούς..
Ευτυχώς ακόμα είναι ατουφεκιστο..
Αν γυρίσω τα δύο κλικ πίσω, πιστεύετε θα έχω πρόβλημα;
.hair.Δεν ξέρω να σου απαντήσω τι να κάνεις σε αυτή τη περίπτωση...γράψε σε ένα χαρτί ότι αλλαγή κάνεις στο πιστόνι για να μη χάσεις τη μπάλα αν σου κάνει εμπλοκή και αρχίσεις και το γυρνάς για να το ρυθμίσεις....
Έχε το μανιουαλ μαζί σου.
 
Καλημερα και απο εδω Baikalakides......τα φωτα σας...(εαν σας εχει τυχει) .....ο αδερφος μου εχει την mp153 super magnum....σημερα...του βγηκε ο λαγος .....σημαδευει...παταει σκανδαλη....και τιποτα....παει να τραβηξει το κλειστρο και δεν εκανε πισω με τιποτα, κοιταει απο κατω βλεπει οτι το ενα φυσιγγι απο την αποθηκη ειχε βγει μισο εξω......πηγαινει σπιτι το λυνουμε το οπλο μεσω viber.....τα φυσιγγια βγηκανε απο το μπροστα μερος της αποθηκης....βγηκε η σκανδαλοθηκη....βγηκε το αυτακι απο το κλειστρο και τραβηξε την καννη εξω μαζι με το κλειστρο και το φυσιγγι μεσα....ανοιγωντας τους εξολκεις ξεμπλοκαρε και το κλειστρο......οταν ξανα εβαλε φυσιγγια στην αποθηκη παλι το ενα δεν το κραταγε μεσα και εβγαινε το μισο εξω......εχει συμβει σε καποιον αυτο το ειδος εμπλοκης? Το περιεργο ειναι οτι ουτε ο κοκορας επεσε....στο 1ο φυσιγγι καθως οτι και το κλειστρο κολλησε πανω στην καννη και δεν εβγαινε...υποπτευομαι οτι ισως το ελατηριο του αναστολεα των φυσιγγιων της αποθηκης να θελει αλλαγη....
Επανερχομαι στο προβλημα (τα γραφω μην τυχον τυχει σε οποιονδηποτε)....1) Στο κομματι που το κλειστρο δεν ανοιγε: φταιει οτι το φυσιγγι οπως ανεβαινει απο την αποθηκη και εισερχεται στην θαλαμη "τσαλακωνει" (κανει δοντι στο επανω μερος του παφυλλα) και μετα απο 2 με 3 φορες μπαινει στην θαλαμη και σφηνωνει....
2) Στο κομματι οπου δεν κραταει το φυσιγγι της αποθηκης: ελυσα τον αναστολεα και στο ελατηριο του, βρηκα ενα κομματι πευκοβελονας.....ξαναδοκιμασα με 3 φυσιγγια (ανευ καψυλλιου - πυριτιδας) .....2 αποθηκη και 1 θαλαμη....και δουλευε κανονικα...!
Βεβαια για να ειμαστε σιγουροι τα παρηγγειλα απο τον Κυργια μην τυχον φταιει το ελατηριο.....επισης ακολουθησα βελτιωση φινιρισματος με γυαλοχαρτα ψιλα νερου (1000, 1500, 2000, 2500 κ 3000) και γυαλισα σιδηροδρομο (πριν το γυαλισμα οταν εβαζες επανω το κλειστρο και το πηγαινες μπρος πισω εκανε γρρρ γρρρ) και γυαλισα καλα τα χειλη της θαλαμης (με την δεουσα προσοχη) ελυσα και γυαλισα ολο το κλειστρο (με προσοχη σε ορισμενα σημεια) .....για οτιδηποτε νεοτερο σας ενημερωνω .....πρεπει να προσθεσω οτι το οπλο δεν ειναι πολυδουλεμενο...
 
Επανερχομαι στο προβλημα (τα γραφω μην τυχον τυχει σε οποιονδηποτε)....1) Στο κομματι που το κλειστρο δεν ανοιγε: φταιει οτι το φυσιγγι οπως ανεβαινει απο την αποθηκη και εισερχεται στην θαλαμη "τσαλακωνει" (κανει δοντι στο επανω μερος του παφυλλα) και μετα απο 2 με 3 φορες μπαινει στην θαλαμη και σφηνωνει....
2) Στο κομματι οπου δεν κραταει το φυσιγγι της αποθηκης: ελυσα τον αναστολεα και στο ελατηριο του, βρηκα ενα κομματι πευκοβελονας.....ξαναδοκιμασα με 3 φυσιγγια (ανευ καψυλλιου - πυριτιδας) .....2 αποθηκη και 1 θαλαμη....και δουλευε κανονικα...!
Βεβαια για να ειμαστε σιγουροι τα παρηγγειλα απο τον Κυργια μην τυχον φταιει το ελατηριο.....επισης ακολουθησα βελτιωση φινιρισματος με γυαλοχαρτα ψιλα νερου (1000, 1500, 2000, 2500 κ 3000) και γυαλισα σιδηροδρομο (πριν το γυαλισμα οταν εβαζες επανω το κλειστρο και το πηγαινες μπρος πισω εκανε γρρρ γρρρ) και γυαλισα καλα τα χειλη της θαλαμης (με την δεουσα προσοχη) ελυσα και γυαλισα ολο το κλειστρο (με προσοχη σε ορισμενα σημεια) .....για οτιδηποτε νεοτερο σας ενημερωνω .....πρεπει να προσθεσω οτι το οπλο δεν ειναι πολυδουλεμενο...
Συνεχιζα να δουλευω το οπλο....χωρις προβλημα εκτος την γλωσσα που μου δαγκωνε το δαχτυλο.....και κατι με ετρωγε να λυσω και να γυαλισω γλωσσα και σκανδαλοθηκη......και αφου ελυσα...... κοιταω το εξης....κατω απο την σχαστηρια....αβυσσος.....αυριο το πρωι θα κανω παλι "ξηρες" δοκιμες.....φωναζει η γυναικα οτι φοβιζουμε τους γειτονες......χρανγκ χρουνγκ... .big smile. (δικιο εχει)
 

Attachments

  • IMG-80674ddab283998ecd4e85f9d9f6e1bd-V.jpg
    IMG-80674ddab283998ecd4e85f9d9f6e1bd-V.jpg
    100,1 KB · Προβολές: 62
  • IMG-770a051c2d54ff0237e673161fb0e2db-V.jpg
    IMG-770a051c2d54ff0237e673161fb0e2db-V.jpg
    176,8 KB · Προβολές: 62
Συνεχιζω με θεμα....Baikal mp153 super magnum....βαζω 2 φωτο να δειτε ποση ζημια κανει στους καλυκες ο εξωστηρας και ο εξολκεας.....σημερα μου εκανε θεμα (κολλησε στη θαλαμη) με τον cheddite της φωτογραφιας μετα απο 3 φορα που το γεμισα και απογεμισα.....(βεβαια το φυσιγγι ειναι "χρησιμοποιημενο" και εχει χρησιμοποιηθει αλλες 2 φορες για λογους γεμισης απογεμισης)...με τα υπολοιπα φυσιγγια δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα και το οπλο δουλευε κανονικα.......δεν ξερω εαν λυνεται το θεμα της δυνατης εξολκευσης......
.
 

Attachments

  • 20210924_131945.jpg
    20210924_131945.jpg
    91 KB · Προβολές: 43
  • 20210924_131907.jpg
    20210924_131907.jpg
    81,6 KB · Προβολές: 43
Είχα κάποτε μια mp155 και θυμάμαι ότι κι σ' αυτήν ο εξωλκέας δάγκανε παρόμοια τους κάλυκες. Οχι σε τέτοιο βαθμό όπως παραπάνω και ποτέ δεν μου έβγαλε προβλήματα αλλά εμφανώς τους δάγκανε. Θυμάμαι ότι όταν είχα στην τσέπη φυσίγγια που τα είχα βάλει στην θαλάμη και τα είχα βγάλει - χωρίς να τα ρίξω- μαζί με άλλα που δεν τα είχα βάλει στην θαλάμη , καταλάβαινα με την αφή την διαφορά. Σκάλωνε το χέρι μου πάνω τους. Στους ριγμένους κάλυκες το ίδιο ίσως και περισσότερο.
 
Δεν είχα ποτέ αλλά μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς συμβαίνει και πότε ?
Ναι...θα σου πω....πες οτι το φυσιγγι ειναι μεσα στη θαλαμη....τραβας πισω το κλειστρο για να βγει εκτος θαλαμης και να απορριφθει......οταν κοιτας τον πυθμενα του παφυλλα.....εχει παρα πολυ εντονα σημαδια απο τον εξωστηρα ....καμια σχεση με αλλες μαρκες οπλων δλδ
 
Είχα κάποτε μια mp155 και θυμάμαι ότι κι σ' αυτήν ο εξωλκέας δάγκανε παρόμοια τους κάλυκες. Οχι σε τέτοιο βαθμό όπως παραπάνω και ποτέ δεν μου έβγαλε προβλήματα αλλά εμφανώς τους δάγκανε. Θυμάμαι ότι όταν είχα στην τσέπη φυσίγγια που τα είχα βάλει στην θαλάμη και τα είχα βγάλει - χωρίς να τα ρίξω- μαζί με άλλα που δεν τα είχα βάλει στην θαλάμη , καταλάβαινα με την αφή την διαφορά. Σκάλωνε το χέρι μου πάνω τους. Για τους ριγμένους κάλυκες ακόμα περισσότερο.
Αυτο ακριβως φιλε μου......και θα σου λω κατι που σκεφτηκα....οι αλλες μαρκες καραμπινες εχουνε εξωστηρα με ελατηριο....η baikal mp153 τον εχει σταθερο....οποτε γιαυτον τον λογο πιστευω τρωει τετοιο σοκ ο παφυλλας
 
Παιδες....υπαρχει καποιος κατοχος baikal mp153
που να εχει παρατηρησει αυτο το "δαγκωμα" των καλυκων - φυσιγγιων
Καλησπέρα φίλε, του αδερφού μου η 153 ενώ πυροδοτεί το πρώτο φυσιγγι, στο δεύτερο τσαλακωνει το μέταλλο και δεν το παίρνει στην θαλαμη. Δεν το κάνει πάντα,από εβδομάδα θα την πάει σε κάποιον οπλουργο να το δει.
 
Καλησπέρα φίλε, του αδερφού μου η 153 ενώ πυροδοτεί το πρώτο φυσιγγι, στο δεύτερο τσαλακωνει το μέταλλο και δεν το παίρνει στην θαλαμη. Δεν το κάνει πάντα,από εβδομάδα θα την πάει σε κάποιον οπλουργο να το δει.
Θελει γυαλισμα η θαλαμη σε συγκεκριμενο σημειο.....το εκανα προχθες αυτο.....και λυθηκε αυτο το προβλημα......οφειλεται στο οτι οπως ανεβαζει η γλωσσα υπο γωνια το φυσιγγιο βρισκει το επανω μερος του παφυλλα στην πατουρα εισοδου της θαλαμης που ειναι σαν σκαλι (δεν την εχουν φινιρει).....κανει δοντι και δεν μπαινει μεσα ή εαν μπει σφηνωνει
 
Να πας σε έναν οπλουργο ,οπλουργο όμως να τον τροχησει όσο χρειαστεί για μην ασκεί τόση πίεση μάλλον από κατασκευής φασον κάποιος έχει λίγο ξεφύγει από το καλούπι και δεν θέλει και πολύ.Δεν είναι Χόλαντ να εξετάζονται ένα ένα τα εξαρτήματα στο χέρι .Αυτό μπορώ να σου δώσω ως λύση από την περιγραφή και το πώς δουλεύει χωρίς ελατήριο κτλ .Απλά ασκεί περισσότερη πίεση από όση χρειάζεται
 
Γυάλισμα η πατούρα της θαλάμης τόσο πολύ ώστε να μην τσακίζει το κάλυκα λίγο περίεργο.Γιατι το γυάλισμα είναι ελαχιστοτατο μόνο φινίρισμα δίνει και ομαλότερη λειτουργία .
Και ομως Γιαννη....το ξεκινησα με γυαλοχαρτα νερου....μεχρι απο 1000 μεχρι το 3000 και λυθηκε αυτο το προβλημα.....βρηκα και αλλα θεματα....οπως γρεζι στο κλειδωμα του κλειστρου και στην σφυρα καθως και στο ποτηρι της καννης......
 
Άβυσσος η ψυχή της Ρωσίδας τι να πω αφού λύθηκε όλα καλά .Μου θύμησες μια ρωσική που είχε ο πατέρας μου το 1970 και μου λέγε ότι παρόλο τα γεμίσματα τα αγόρασα δεν πήγαινε σχεδόν κανένα φυσίγγι ήταν με 90 πόντους κανη αλλά τις είχε φτιάξει ένα που ήταν καλουτσικο και σκότωνε σε εξωφρενικές αποστάσεις αλλά κλοτσουσε σαν μουλάρι και με κάτι υπεργομωσεις έκανε και διπλές επαναφορες ρε φίλε και δεν έσπαγε απίστευτο μου λέγαν και οι θείοι μου μόνο τη ώμο μας είχε σπάσει αλλά δεν θυμούνται τη μάρκα μάλλον τοζ θα ήταν πιστεύω γιατί ήμουν αγέννητος.
 
Θελει γυαλισμα η θαλαμη σε συγκεκριμενο σημειο.....το εκανα προχθες αυτο.....και λυθηκε αυτο το προβλημα......οφειλεται στο οτι οπως ανεβαζει η γλωσσα υπο γωνια το φυσιγγιο βρισκει το επανω μερος του παφυλλα στην πατουρα εισοδου της θαλαμης που ειναι σαν σκαλι (δεν την εχουν φινιρει).....κανει δοντι και δεν μπαινει μεσα ή εαν μπει σφηνωνει
Θα το δοκιμάσω και εγω να το κάνω, πριν την παμε σε κάνα φωστηρα οπλουργο και αλλάξει το μισό όπλο.Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.
 
Θα το δοκιμάσω και εγω να το κάνω, πριν την παμε σε κάνα φωστηρα οπλουργο και αλλάξει το μισό όπλο.Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.
Φιλε προσεχε απο το Νο.1000, 1500, 2000, 2500, 3000......με λιγο νερακι.....μην βαλεις πιο χοντρο γυαλοχαρτο
 
Back
Top