Baikal Team

Είναι γεγονός ότι αν το αγόρασες για να κυνηγάς ορτυκι δεν είναι και το.....καταλληλότερο όπλο......
Δεν ξέρω κ τι διασποράς δοκίμασες δλδ τι ειδους διασπορεα περιειχαν γιατι όλοι δεν κάνουν την ίδια δουλειά...
Δοκίμασε τα lambro direct που υποτίθεται ότι θα παρεις το μεγαλυτερο κ γρηγορότερο άνοιγμα..
Αν κ εκει δεις τα ίδια κ εφόσον το οπλο το θες για ορτυκι τότε είναι καλυτερα να πας σε κάποιον καλό οπλουργο να σου ανοίξει τα τσοκ χωρίς να κόψεις κάννες γιατί στην περιπτωση αυτή θα βγουν 5* και η δυο...
Δεν έχω εμπειρία από τετοιου είδους παρεμβασεις όμως ξερω φερματζηδες που το έχουν κάνει με επιτυχία κυρίως σε δικαννα που είχαν κλειστά τσοκ..

Αν έχεις άλλο όπλο κατάλληλο για φερμα κ κοντινές βολές θα σου έλεγα να μην το πειραξεις καθόλου κ να το χρησιμοποιήσεις κ αυτό στο καρτέρι η εν παση περιπτωση σε κυνήγια που δεν απαιτουν τόσο κοντινές βολες....
Εξάλλου κ η απόδοση που είχες στο sporting ήταν πολυ καλη..

Καλορίζικο κ καλη επιτυχία στην επιλογή σου......
Δώρο είναι δεν το αγόρασα αλλά το πηρα με την σκέψη να το κάνω Μπεκατσοτουφεκο
 
Μπαικαλαδες θα ήθελα τα φώτα σας, πρόσφατα πρην 6 μήνες πηρα ένα Baikal iz58 mae παλιό όπλο, του έχω βγάλει τους αυτόματους εξωλκεις και την αυτόματη ασφάλεια όλα καλά μέχρι τώρα, στο σκοπευτήριο σε sporting είχα 19/25 πουλες , όλες η χαμένες ήταν σε πεταγμα ορτυκιου, τώρα έρχεται το δυσκολότερο που άρχισε το κυνήγι έχω πολλα σκασμένα ορτυκια στα 15 μέτρα τουφεκισμενα με διασπορά και κάμποσα χαμένα που με την es 100 Vitoria 13 χρονια δεν είχα ποτε χαμένο Ορτυκι σωστά τουφεκισμενο. Αποφάσισα να κόψω κάνες μέχρι να παει κυλίνδρους η μια και 4* η άλλη και να ζυγισω μετά το όπλο, έχει κάποιος κάνει αυτά τα δυο πραγματα στο όπλο του με σωστό αποτέλεσμα στο τέλος? ΥΓ έχω δοκιμάσει 5 διαφορετικά φυσίγγια με το ίδιο αποτέλεσμα, δλδ να υστερω στης κοντινές αλλά στης καρτερισιες τουφεκιές να υπερτερεί, πραγμα που δεν το νοιάζει γιατί στο καρτέρι περνω άλλο όπλο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Μην το κόψεις.
Δεν θα γίνουν 4* και 5* αλλά 5* και οι δυο.
Βάλε αποκεντρωτικο φυσίγγι και ίσως γίνει κάτι.
Αλλιώς χρειάζεσαι άλλο όπλο για τα φερματζιδικα κυνήγια.
 
Μπαικαλαδες θα ήθελα τα φώτα σας, πρόσφατα πρην 6 μήνες πηρα ένα Baikal iz58 mae παλιό όπλο, του έχω βγάλει τους αυτόματους εξωλκεις και την αυτόματη ασφάλεια όλα καλά μέχρι τώρα, στο σκοπευτήριο σε sporting είχα 19/25 πουλες , όλες η χαμένες ήταν σε πεταγμα ορτυκιου, τώρα έρχεται το δυσκολότερο που άρχισε το κυνήγι έχω πολλα σκασμένα ορτυκια στα 15 μέτρα τουφεκισμενα με διασπορά και κάμποσα χαμένα που με την es 100 Vitoria 13 χρονια δεν είχα ποτε χαμένο Ορτυκι σωστά τουφεκισμενο. Αποφάσισα να κόψω κάνες μέχρι να παει κυλίνδρους η μια και 4* η άλλη και να ζυγισω μετά το όπλο, έχει κάποιος κάνει αυτά τα δυο πραγματα στο όπλο του με σωστό αποτέλεσμα στο τέλος? ΥΓ έχω δοκιμάσει 5 διαφορετικά φυσίγγια με το ίδιο αποτέλεσμα, δλδ να υστερω στης κοντινές αλλά στης καρτερισιες τουφεκιές να υπερτερεί, πραγμα που δεν το νοιάζει γιατί στο καρτέρι περνω άλλο όπλο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Πάρε διασποράς όσο πιο ψιλό σκάκι βρεις ακόμη και 12αρι και μην κόψεις τις κανες η αλλιώς πήγαινε σε οπλουργο να σου ανοίξει οποία επιθυμείς σε ότι τσοκαρισμα θέλεις .
 
Συμφωνώ να μην τις κόψει αλλά μπορεί αν τις κόψει εκεί που πρέπει αυτός που πρέπει, ναι μπορεί να βγάλει το τσοκάρισμα που θέλει.
Οι τελευταίοι 8 πόντοι δίνουν συνήθως το τσοκάρισμα.
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ να κοπουν εκεί που πρεπει σε αυτόν που πρεπει, στα 65 εκατοστά θα μου ήταν και ιδανικό στο πυκνό, το ζυγισα και ήταν 3100 αμα αφαιρεθούν κιόλας μερικοί ποντοι θα πεση από τα 3 κιλά, σήμερα που πηγα με την es100 Vitoria ήταν λες και κουβαλουσα κορμό δέντρου από το παχος της παπιας, μπαικαλ και παλι μπαικαλ
 
Καλησπέρα σε όλους,

Για την καλύτερη ακρίβεια και κύρια χρήση με μονόβολα αλλά και για χρήση με δράμια αλλά και για γενικό κυνήγι, τι προτείνετε από τα παρακάτω:

α. Baikal MP27 72,5cm */***

β. Baikal MP27 72,5cm με τσοκ

γ. Baikal MP43 72,5cm */***

δ. Baikal MP43 72,5cm με τσοκ

ε. κάτι άλλο;

Το πλαγιόκαννο πόσο πιο ελαφρύ είναι από το αλληλεπίπεδο; αν είναι.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.
 
Ποοο... αυτό δεν το σκέφτηκα! Να φτιάξω φλάντζες σε οπλουργο .. γιατί θα την προτιμούσα σε pvc αλλά φαντάστηκα ότι δεν θα με καλύψουν οι φλάντζες,και την παραγγειλα με ξύλινα μέρη, αλλά φαντάζομαι ότι θα χρειαστεί επιμήκυνση και το πέλμα (1.90 ύψος) οπότε πιστεύω ότι καλά έκανα και την πήρα σε ξύλο..
Συμφωνώ. Δε το έχω μετανιώσει που πήρα PVC αλλά δεν είμαι τόσο απόλυτος πια. Το να κάνεις το κοντάκι στα μέτρα σου εύκολα είναι μεγάλο θέμα.
 
Εντυπώσεις από τον "συντροφο" Ευριπίδη @evripidis302 ;;; .my man.
Μέχρι τώρα παραπάνω από άριστες Άρη.εχω δει πάρα πολύ ωραία πράματα ειδικά τώρα με το κοντάκι που έγινε όπως έπρεπε.δεν περίμενα τόσο καλές τουφεκιές ειδικά με τα χαμηλά γραμμάρια.τωρα στα 33 γιατί δεν χρειάζονται και παραπάνω θέλει ψαξιμο.στα 24 και 28 κάνει τρελά πραματα
 
Με τη καραμπίνα μόνο αυτά ρίχνω χρόνια τώρα και δεν τ αλλάζω.στο ρωσικο με 18,2 τα ψιλοφοβαμαι και δεν του χρειάζονται κιόλας.μεχρι 33 το πολύ για καμμία φασσα
Ευρι τα παει με χίλια μην τα φοβάσαι καθόλου, τα περιστέρια θα πάθουν πανωλεθρία.
 
Ευρι τα παει με χίλια μην τα φοβάσαι καθόλου, τα περιστέρια θα πάθουν πανωλεθρία.
Καλά τα λες αλλά ο παλιός έχει κρατήσει και κάτι κουτάκια 206 φόρμουλα απ' τα παλιά.οποτε είμαστε καλυμμένοι για φετος.θα δοκιμαστούν επίσης τα 28 7,5 με μάλλινη και 32 γραμ 8αρια.μονο πουλιά να εχει
 
Επίσης να πω ότι δεν έχει καμμία σχέση με το μπαικαλ που είχα με τσοκ.πολυ ανώτερες οι τουφεκιες με τις σταθερές κανες
Τρελιάρη @evripidis302 δώσε πόνο και με τα r12 τα ρίχνω με τη ρωσίδα μου και γαζώνουν..όσο για τα σταθερα τσοκ το ξέρω απο το 2005 που την έχω.
Για ανοικτότερες τουφεκιές πάει καλά με τα lambro royal classic αλλά είναι πολύ ακριβά.., είχα δοκιμάσει και τα μεσόταπα του δορκά τα Bior με νο7 μαμούσαν με νο10 ήταν χάλια. Πολύ καλές εντυπώσεις είχα και με τα lambro direct.
H αμερικάνα παρτουζώνεται μόνο με lambro tordo 32gr γενικά τους συγκεντρωτήρες gt τους πάει..
 
Τρελιάρη @evripidis302 δώσε πόνο και με τα r12 τα ρίχνω με τη ρωσίδα μου και γαζώνουν..όσο για τα σταθερα τσοκ το ξέρω απο το 2005 που την έχω.
Για ανοικτότερες τουφεκιές πάει καλά με τα lambro royal classic αλλά είναι πολύ ακριβά.., είχα δοκιμάσει και τα μεσόταπα του δορκά τα Bior με νο7 μαμούσαν με νο10 ήταν χάλια. Πολύ καλές εντυπώσεις είχα και με τα lambro direct.
H αμερικάνα παρτουζώνεται μόνο με lambro tordo 32gr γενικά τους συγκεντρωτήρες gt τους πάει..
Μέχρι τώρα στο σκοπευτήριο δίνει ρέστα με το trap το low recoil του Ναυπλιώτη.αυριο τ απόγευμα θα δοκιμάσω τη σειρά 2 τα σκητ τα 9,5 που τα προοριζω για τσίχλα.επισης ρεσιτάλ έδωσε με το 28αρι του oscar το active σε 9αρι.γενικα από τότε που ήρθε έχω καταστραφεί με το σκοπευτηριο
 
Μέχρι τώρα στο σκοπευτήριο δίνει ρέστα με το trap το low recoil του Ναυπλιώτη.αυριο τ απόγευμα θα δοκιμάσω τη σειρά 2 τα σκητ τα 9,5 που τα προοριζω για τσίχλα.επισης ρεσιτάλ έδωσε με το 28αρι του oscar το active σε 9αρι.γενικα από τότε που ήρθε έχω καταστραφεί με το σκοπευτηριο
Πάει το 28αρι γόνα...... .big smile.
Βάλε και uno prima ν8.5, τράβα μπροστά το τουφέκι και δοκίμασε πολυυυυ ψηλά!!!
 
Μέχρι τώρα στο σκοπευτήριο δίνει ρέστα με το trap το low recoil του Ναυπλιώτη.αυριο τ απόγευμα θα δοκιμάσω τη σειρά 2 τα σκητ τα 9,5 που τα προοριζω για τσίχλα.επισης ρεσιτάλ έδωσε με το 28αρι του oscar το active σε 9αρι.γενικα από τότε που ήρθε έχω καταστραφεί με το σκοπευτηριο
Ετσι ειναι οι ρωσσιδες
Δεν χορτανεις να τις γεμιζεις και να τις αδειαζεις αλλα απο το πορτοφολι δεν μενουν ουτε οι ραφες .sarcastic.
 
Back
Top