Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βασίλη έπρεπε να μην ρίξεις με άσσο αλλα με ποιο ανοιχτό τσοκ θα είχες καλύτερα αποτελέσματα .

Γιαννη τα τσοκ της μπενελι.....''δουλευουν'' αναποδα ??? Εννοω πχ το 3* αστρα βγαζει καλυτερες
συγκεντρωσεις απο το φουλ τσοκ ???
 
Βασίλη έπρεπε να μην ρίξεις με άσσο αλλα με ποιο ανοιχτό τσοκ θα είχες καλύτερα αποτελέσματα .
Γιάννη πολλά έπρεπε να κάνω αλλά μέσα στην τρεχάλα φίλε δεν προλαβαίνω.
Στις 18.00 έφτασα στον Ασπρόπυργο και στις 19.30 έκλεινε.

Προσπάθησα να ρίξω και μια πούλα sporting και στα 8/9 χάλασαν τα μηχανήματα !!!!!! :)
Είχα ρέντα ...

Έτσι και αλλιώς θα έπαιρνα ένα xf τώρα αγοράστηκε το f.
Μια μια οι αλλαγές για να βγάλουμε συμπέρασμα φίλε.
 
Last edited:
Δεν συμβαίνει με όλα αλλά ισχύει ο ηδη στενός αυλός με τον κοντό κώνο δεν παίρνει πολύ πνιξιμο και μην μου σύγκρινεις ότι η Μπερέτα είναι το ίδιο γιατί έχει άλλη φιλοσοφία κατασκευής στην κανη το κάθε τι κάπου χάνει κάπου κερδίζει πάντως τα τσοκ της ςς δούλευαν τα χα βάλει πάνω και στη σέντρο και στη πρώτη μπεκάτσια που είχα τα μεταμόρφωνε τα όπλα.
 
Ασχέτως αν ανέφερα παλαιότερα ότι το καλύτερο της τσοκ ήταν το 4αρι κυνηγουσες μέχρι και στα 40 μέτρα .Χαρακτηρίζω τα τσοκ προσωπικά με τα μέτρα που μπορούν να δουλεύουν και με τα νούμερα σκαγιων που αποδίδουν οποίο συγκεντρώνει τα περισσότερα από τα δύο το θεωρώ καλύτερο .
 
Δεν συμβαίνει με όλα αλλά ισχύει ο ηδη στενός αυλός με τον κοντό κώνο δεν παίρνει πολύ πνιξιμο και μην μου σύγκρινεις ότι η Μπερέτα είναι το ίδιο γιατί έχει άλλη φιλοσοφία κατασκευής στην κανη το κάθε τι κάπου χάνει κάπου κερδίζει πάντως τα τσοκ της ςς δούλευαν τα χα βάλει πάνω και στη σέντρο και στη πρώτη μπεκάτσια που είχα τα μεταμόρφωνε τα όπλα.
Μην μου αρχίζεις κώνους τώρα ... :)
Τα 76mm με τα 50γρ γιατί τα πήγαινε καλά ;
Στενός αυλός, στενός κώνος 50γρ >80%.
Θα σου πω τα συμπεράσματά μου ... Κάτσε να κάνω copy paste :)
 
Benelli Μ2 όλες οι τουφεκιές με Full μαμά στα 36.5μ από το στόμιο και φυσίγγια ιδιογόμωσης.
7 φυσίγγια των 70mm στην αρχή και 4 των 76mm.

Μεγάλο ευχαριστώ στον Νίκο που μου έστειλε τα φυσίγγια.

View attachment 32325View attachment 32326View attachment 32327View attachment 32328View attachment 32329
Η φάσσα απαιτεί τουλάχιστον 130 σκάγια στον κύκλο 76εκ, ώστε να δεχτεί σίγουρα τριπλό χτύπημα από σκάγια το λιγότερο 1,08J έκαστο.
όσον αφορά στην ενέργεια των σκαγίων, είμαι σίγουρος ότι τα φυσίγγια του κύριου Νίκου δεν υπολείπονται καθόλου σε δύναμη.
εδώ βλέπουμε ακόμη και στις στραβοτουφεκιές να μπαίνουν 150 σκάγια. Στις καλοσημαδεμένες 200+.
Η φάσσα άμα μπει σε αυτούς τους κύκλους τετέλεσται :)
Αν είναι να στήσουμε τα μηχανάκια μας και να δούμε ποιο τελικιάζει πιο πολύ....είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, αλλά όχι κυνήγι :)
Μια πρασινοκέφαλη θέλει αντίστοιχα 120 σκάγια κατάλληλης ενέργειας (2,15J έκαστο) για τετραπλό πλήγμα κι εδώ έχουμε 200-250 σκάγια ανά τουφεκιά...
Το πρασίνι είναι στη σούβλα να γίνει πάπια πεκίνου :cool: κι έχεις μέτρα ακόμα!


Όταν μπαίνουμε σε δοκιμές να ξέρουμε και τι ψάχνουμε για να μπορούμε να αξιολογούμε ψύχραιμα και σωστά αυτό που βρίσκουμε :)
 
Η φάσσα απαιτεί τουλάχιστον 130 σκάγια στον κύκλο 76εκ, ώστε να δεχτεί σίγουρα τριπλό χτύπημα από σκάγια το λιγότερο 1,08J έκαστο.
όσον αφορά στην ενέργεια των σκαγίων, είμαι σίγουρος ότι τα φυσίγγια του κύριου Νίκου δεν υπολείπονται καθόλου σε δύναμη.
εδώ βλέπουμε ακόμη και στις στραβοτουφεκιές να μπαίνουν 150 σκάγια. Στις καλοσημαδεμένες 200+.
Η φάσσα άμα μπει σε αυτούς τους κύκλους τετέλεσται :)
Αν είναι να στήσουμε τα μηχανάκια μας και να δούμε ποιο τελικιάζει πιο πολύ....είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, αλλά όχι κυνήγι :)

Μια πρασινοκέφαλη θέλει αντίστοιχα 120 σκάγια κατάλληλης ενέργειας (2,15J έκαστο) για τετραπλό πλήγμα κι εδώ έχουμε 200-250 σκάγια ανά τουφεκιά...
Το πρασίνι είναι στη σούβλα να γίνει πάπια πεκίνου :cool: κι έχεις μέτρα ακόμα!


Όταν μπαίνουμε σε δοκιμές να ξέρουμε και τι ψάχνουμε για να μπορούμε να αξιολογούμε ψύχραιμα και σωστά αυτό που βρίσκουμε :)
Αυτο Μπιλ με τη φασσα και τα 130 σκαγια μην το δενεις και κομπο....και 100 να εχεις στον κυκλο αν εισαι πανω στο πουλι παλι θα το παρεις, στα υπολοιπα συμφωνω!
 
Αυτο Μπιλ με τη φασσα και τα 130 σκαγια μην το δενεις και κομπο....και 100 να εχεις στον κυκλο αν εισαι πανω στο πουλι παλι θα το παρεις, στα υπολοιπα συμφωνω!
και θα πάει με 200 σκάγια ο @gvp9000 θα κλαμπανίσει τη φάσσα και θα του φταίει η Klanelli μετά, καταλαβες!!!
 
Δεν συμβαίνει με όλα αλλά ισχύει ο ηδη στενός αυλός με τον κοντό κώνο δεν παίρνει πολύ πνιξιμο και μην μου σύγκρινεις ότι η Μπερέτα είναι το ίδιο γιατί έχει άλλη φιλοσοφία κατασκευής στην κανη το κάθε τι κάπου χάνει κάπου κερδίζει πάντως τα τσοκ της ςς δούλευαν τα χα βάλει πάνω και στη σέντρο και στη πρώτη μπεκάτσια που είχα τα μεταμόρφωνε τα όπλα.
Οι παλιες συμβατικές κάνες της μπερετα με 18.3 αυλό είναι πανομοιοτυπες με αυτές της μπενελι, η διαφορά στα ποσοστα συγκέντρωσης είναι στα τσοκ φυσικα, τα τσοκ της ss καλά μεν όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο
 
Οι παλιες συμβατικές κάνες της μπερετα με 18.3 αυλό είναι πανομοιοτυπες με αυτές της μπενελι, η διαφορά στα ποσοστα συγκέντρωσης είναι στα τσοκ φυσικα, τα τσοκ της ss καλά μεν όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο
Θα το δούμε λίαν συντόμως ... μέχρι το τέλος της εβδομάδας ... αν δεν πωρωθώ με τα γουρούνια :)
 
Εγω εχω μια απορια....Αυτο το γαμηδι το τσοκ.....πως δουλεψε στους 12/76 καλυκες με 48 - 50 γραμμαρια
σκαγια,,,,,,Και στους 12/70.....εφτυσε πατατες.... ???? Τα βυσματα στα σεταπ ειναι ΙΔΙΑ... μονο η Ν4 δοκιμη σε 12/76
εχει S-G -Magnum !!!!
Tα βυσματα ειναι μαλλινη ταπα drago 14 k 17...Μπορει να μου δωσει καποιος μια λογικη εξηγηση ???
 
Λοιπόν πάμε από την αρχή.

1. Καταλάβατε ότι δεν έχω κανέναν ενδοιασμό να κράξω όπλα ούτε δουλεύω για την Benelli :)

2. Με την Μ2 πέρα από γουρούνια και τσίχλα με τον μικρό δεν έχω κυνηγήσει τίποτα άλλο επανειλημμένα. Επειδή φέτος θέλω να κυνηγήσω
γι' αυτό ξεκίνησα δοκιμές.

3. Όταν είχα αγοράσει την 1187 είχα κάνει το ίδιο αλλά με φυσίγγια εμπορίου.
Δύο φυσίγγια από όλες τις μάρκες (που μπορούσα να βρω) και τενεκέδια.
Η μόνη τουφεκιά με την 1187 στην οποία είδα κάτι διαφορετικό και θυμάμαι ήταν με Rem nitro 3" (μάλλον 52gr) με το Turkey XF.
Καμία άλλη δεν μου έκανε εντύπωση.

4. Στα συγκριτικά που είχα ανεβάσει M2 vs 1187 με εμπορικά υπήρχαν ασήμαντες διαφορές.

5. Την δεύτερη σειρά με τα 11 ολόιδια φυσίγγια που μου ετοίμασε ο Νίκος θα τα ρίξω με το Briley F και όχι με την 1187. Δεν ασχολούμαι άλλο με το κωλο-όπλο. Κουράστηκα. Βασικά ήθελα να κάνω συγκριτικό αλλά τώρα μετάνιωσα :)

6. Οι τουφεκιές με την Μ2 τώρα.
Untitled 1.jpg
Η σειρά είναι όπως οι φωτογραφίες που έχω βάλει.

Πάμε στα 12/70.
Στο Νο6 προτιμώ την 2 και 6. Δεν είναι άσχημες (για μένα) αλλά δεν είναι για 50μ. Η 7 είναι απαράδεκτη.
Βλέπετε όμως το μοναδικό #5 πόσο καλύτερα πήγε.

Στα 12/76
Προσέξτε το 88% στο #3.
Τα #4 πήγαν καλά και ειδικά το τελευταίο με τον SG Magnum.

Δικά μου συμπεράσματα και για το δικό μου όπλο.
- Αυλοί, κώνοι και @@ μπλε. Θα έπρεπε τα 4 τελευταία φυσίγγια να πατώσουν. Όχι μόνο δεν πάτωσαν αλλά και σε συγκέντρωση και σε δύναμη στην λαμαρίνα ήταν αισθητή η διαφορά (όπως και στον ώμο).
- Όσο χοντραίνει το σκάγι εκεί δείχνει το Full μαμά. Στα ψιλά μην το χρησιμοποιείτε.
- Ο SG κορυφή !!!
- Από τα 70άρια καλύτερα για εμένα τα φυσίγγια με τον αριθμό 2 και 6 για μακρινές αποστάσεις
- Από τα 76άρια καλύτερα για εμένα τα φυσίγγια με τον αριθμό 2 και 4 για μακρινές αποστάσεις

Σας βάζω και ότι ξέρω από τα φυσίγγια και πάλι ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στον Νικόλα.
Untitled 1.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top