Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εδω ειναι το λαθος σου.....Περα απο την εμπειρια μπορει να εχουμε....στην ιδιογομωση υπαρχουν
κανονες....αν τους παρακαμψεις.....θα πληρωσεις το τιμημα φιλαρα!!!!
Πολυ σωστα
Θελει ιδιαιτερη προσοχη.
Εδω επρεπε να ανοιξω αρκετα την τουφεκια σε ενα σεταπ με tekna κ της "φερθηκα επιθετικα" ...
Ε πηγε να μου βγαλει τα ματια...
Αυτο που πηρα απο αυτες τις δοκιμες ειναι οτι ο sg disp ειναι ενα ιδιαιτερο βυσμα που δουλευει καλα σε συγκεκριμενο range γομωσεων κ ταχυτητων στα δικα μου οπλα παντα με καννες 76cm full κ εαν δεν στηθει σωστα δινει κ καλες συγκεντρωσεις.
 
Είναι γνωστός βλητικος περασμένης ίσως εποχής αλλά αυτό δε νομίζω να αλλάζει κάτι! Με τον όρο βεληνεκές εννοούσε την απόσταση που θα πάρουμε στον κύκλο των 76 εκατοστών τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιων που θα μας εξασφαλίσει τριπλό η τετραπλό τραύμα στο θήραμα ούτως ώστε να έχουμε σίγουρη και άμεση καταβολή........... Τώρα για ατσάλινα σκάγια σε μάγκνουμ η σούπερ μάγκνουμ γονώσεις αλλάζουν τα δεδομένα......... Μιλάω για απλά φυσίγγια με μολύβδινα σκάγια....
δεν αλλαζει τιποτα, ισχυει παντου και παντα αυτο που ειπε.
 
Καλησπέρα! Έτσι για την ιστορία αναφέρω ότι ο Γκαφ Τόμας στο βιβλίο του όπλα και φυσίγγια υποστηρίζει ότι για κάθε δέκα γραμμάρια σκάγια παραπάνω κερδίζουμε το πολύ δύο με δυόμιση μέτρα απόσταση βεληνεκούς ,κάτι που θεωρείται λίγο για να υποστούμε τα μειονεκτήματα μιας τόσο βαριάς γόμωσης.........
Βαγγέλη έψαξα λίγο στο βιβλίο αλλά δεν βρήκα αυτό που γράφεις.
Για εμένα είναι αδιανόητο ή υπάρχουν περιορισμοί στην ισχύ του.

Σου γράφω κάτι παιδαριώδες ...
Αν πχ
τα 30γρ έχουν βεληνεκές 30μ τότε
τα 20γρ έχουν βεληνεκές 28μ και τότε
τα 10γρ έχουν βεληνεκές 26μ και τότε
τα 0γρ έχουν βεληνεκές 24μ.

Σου φαίνονται λογικά τα νούμερα ;

Έχεις το βιβλίο ;
Μπορείς να στείλεις μια φωτό με το original κείμενο ;
 
Βαγγέλη έψαξα λίγο στο βιβλίο αλλά δεν βρήκα αυτό που γράφεις.
Για εμένα είναι αδιανόητο ή υπάρχουν περιορισμοί στην ισχύ του.

Σου γράφω κάτι παιδαριώδες ...
Αν πχ
τα 30γρ έχουν βεληνεκές 30μ τότε
τα 20γρ έχουν βεληνεκές 28μ και τότε
τα 10γρ έχουν βεληνεκές 26μ και τότε
τα 0γρ έχουν βεληνεκές 24μ.

Σου φαίνονται λογικά τα νούμερα ;

Έχεις το βιβλίο ;
Μπορείς να στείλεις μια φωτό με το original κείμενο ;
Δεν έχω αυτή τη στιγμή το βιβλίο και όντως έγραψες κάτι παιδαριώδες........ Πάντως είναι σίγουρο πως αυτό υποστηρίζει κάνοντας μια ανάλυση στην πυκνότητα της ντουφεκιας σε διάφορες αποστάσεις υπολογίζοντας τα σκάγια που έχει στον κύκλο των 76 εκατοστών με διάφορα βάρη γομωσεων όπως αυτά προκύπτουν από τη συγκέντρωση του φουλ τσοκ που είναι ο.χ.70% στα 36,50 μετρα και αμβλυνεται μεγαλώνοντας την απόσταση........... Υπάρχουν πίνακες που δίνουν τη θεωρητική συγκέντρωση σε διάφορες αποστάσεις και εκεί βλέπεις και τις διαφορές !!! Αν μια φάσα χρειάζεται 130 σκάγια στον κύκλο των 76cm κάνοντας αναγωγή βάση του αριθμού σκαγιων βρίσκεις τη μέγιστη απόσταση που μπορείς να την καταβάλεις με κάθε γόμωση............
 
Δεν έχω αυτή τη στιγμή το βιβλίο και όντως έγραψες κάτι παιδαριώδες........ Πάντως είναι σίγουρο πως αυτό υποστηρίζει κάνοντας μια ανάλυση στην πυκνότητα της ντουφεκιας σε διάφορες αποστάσεις υπολογίζοντας τα σκάγια που έχει στον κύκλο των 76 εκατοστών με διάφορα βάρη γομωσεων όπως αυτά προκύπτουν από τη συγκέντρωση του φουλ τσοκ που είναι ο.χ.70% στα 36,50 μετρα και αμβλυνεται μεγαλώνοντας την απόσταση........... Υπάρχουν πίνακες που δίνουν τη θεωρητική συγκέντρωση σε διάφορες αποστάσεις και εκεί βλέπεις και τις διαφορές !!! Αν μια φάσα χρειάζεται 130 σκάγια στον κύκλο των 76cm κάνοντας αναγωγή βάση του αριθμού σκαγιων βρίσκεις τη μέγιστη απόσταση που μπορείς να την καταβάλεις με κάθε γόμωση............
Αν μπορέσεις να βρείς το κείμενο με ενδιαφέρει, θα ψάξω και εγώ .

Ποιο ακριβώς είναι το βιβλίο του Gough Thomas ?

Untitled 1.jpgUntitled 2.jpg
 
Last edited:
Χωρίς τις τρομερές γνώσεις θα τολμήσω να πω ότι 10 γρ πάνω είναι αρκετά πάνω για να κερδίσεις μόνο 2/3 μέτρα . Ακόμη και από πολλά ξεκινώντας 36γρ με 46 σε ένα 5 η 4 νουμ δεν συζητώ για πιο ψιλά είναι πολύ μεγάλες οι διαφορές αριθμητικά για να σου δώσουν μόνο τόσο λίγο προβάδισμα . Αλλά και πάλι πρέπει να διαβαστεί για να κατανοηθεί το σκεπτικό οι προϋποθέσεις και τι εννοεί επακριβώς.
 
Να πω κι εγω κατι που εχω δει με τα γραμ σκαγιων, συνηθως δεν ειχα διαφορα στις δοκιμες μου στον κυκλο με 32 34 36 38 και 40γρ, παντα ο κυκλος ειχε τα ιδια σκαγια μεσα και πολλες φορες περισσοτερα με τις μικρες γομωσεις.
Δεν ξερω αν επρεπε να συμβαινει αυτο αλλα αυτο ειδα στις δοκιμες μου, τωρα πως θα δωσουν τα περισσοτερα γραμ πιο πολλα μετρα σε μια τουφεκια δεν μπορω να το καταλαβω.
 
Να πω κι εγω κατι που εχω δει με τα γραμ σκαγιων, συνηθως δεν ειχα διαφορα στις δοκιμες μου στον κυκλο με 32 34 36 38 και 40γρ, παντα ο κυκλος ειχε τα ιδια σκαγια μεσα και πολλες φορες περισσοτερα με τις μικρες γομωσεις.
Δεν ξερω αν επρεπε να συμβαινει αυτο αλλα αυτο ειδα στις δοκιμες μου, τωρα πως θα δωσουν τα περισσοτερα γραμ πιο πολλα μετρα σε μια τουφεκια δεν μπορω να το καταλαβω.
Το κανονι δεν κοιταζει γραμμαρια.
Ριχνει καλα τα παντα αυτο το οπλο
 
Να πω κι εγω κατι που εχω δει με τα γραμ σκαγιων, συνηθως δεν ειχα διαφορα στις δοκιμες μου στον κυκλο με 32 34 36 38 και 40γρ, παντα ο κυκλος ειχε τα ιδια σκαγια μεσα και πολλες φορες περισσοτερα με τις μικρες γομωσεις.
Δεν ξερω αν επρεπε να συμβαινει αυτο αλλα αυτο ειδα στις δοκιμες μου, τωρα πως θα δωσουν τα περισσοτερα γραμ πιο πολλα μετρα σε μια τουφεκια δεν μπορω να το καταλαβω.
Μήπως διαχειρίζεται η καννη καλυτερα τις μικρές γομωσεις, δεν στραπατσαρονται τα σκάγια, παραμενουν λεία και στρογγυλα και φθάνουν στο προορισμο τους τα περισσοτερα;;;
 
Όποιος έχει όρεξη για διάβασμα ας διαβάσει αυτό.
Έψαχνα για τον Gough Thomas και το βρήκα.

Δείτε στην δεύτερη και τρίτη φωτογραφία 10 τουφεκιές με την ίδια κάνη και φυσίγγι από την ίδια παρτίδα για κάθε διαφορετικό τσοκ πόση μεγάλη διαφορά δίνουν οι τουφεκιές στα ποσοστά.
Στα #7: 10%-15%
Στα #BB: ξεπερνάει το 20% !!! φτάνει και το 55% στα 4*.
Και προφανώς δεν χρησιμοποιούσαν φυσίγγια "Ο Αρίστος".

Με μια τουφεκιά παίρνεις απλά μια ιδέα ... μπορεί να θεοποιήσεις ένα μέτριο φυσίγγι ή να πετάξεις ένα άριστο.

Στην πρώτη φωτό LEAD=ΜΟΛΥΒΙ, BISM=ΒΙΣΜΟΥΘΙΟ, STEEL=ATΣΑΛΙ, ZINC=ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΣ

=====================
The most recent information on the subject comes from Roger Giblin and David Compton of
University College London’s former Ballistic Research Laboratory and was obtained during their
pioneering work on the ballistic performance of different types of cartridge. All firings used a
standard test barrel with the same widely-used linear tapered chokes at 40yd and cartridges from
the same batch for each test. Ten cartridges were fired from each choke from cylinder (0
thousandths of an inch constriction) to full choke (nominally 40 thous ) plus “super” (50 thous),
because fewer firings were found not sufficiently reliable to characterise the pattern of a given
choke.
They used three different lead cartridges with pellet size running from 2.4mm (No.7) to 4.25mm
(BB+), one bismuth at 3.1mm (No.4), two steel at 2.8mm (No.5) and 3.3mm (No.3), and one zinc
at 2.9mm (approx No.5).
The British Asscociation for Shooting and Conservation
======================

Untitled 1.jpg
Untitled 2.jpg
Untitled 3.jpg
 

Attachments

  • shotgun_chokes_and_patterns.pdf
    48,5 KB · Προβολές: 7
Last edited:
Το κανονι δεν κοιταζει γραμμαρια.
Ριχνει καλα τα παντα αυτο το οπλο
Δεν εχω παραπονο Στελιο, μια χαρα ριχνει το οπλο, απλα δεν μπορω να καταλαβω το κερδος απο τα πολλα γραμμαρια εφοσον δεν ειναι στην ροζετα, μιλαω για φυσιγγια εμποριου χωρις μπαφερ.
Μήπως διαχειρίζεται η καννη καλυτερα τις μικρές γομωσεις, δεν στραπατσαρονται τα σκάγια, παραμενουν λεία και στρογγυλα και φθάνουν στο προορισμο τους τα περισσοτερα;;;
Κατι τετοιο εχω κι εγω στο μυαλο μου
 
Δεν είναι απόλυτο ότι το πολύ σφιχτό όπλο πνίγει και κάνει διασπορά στην τουφεκιά στα πολλά γρ . Εξαρτάται από την κανη (αυλό) και από την διαμόρφωση του τσοκ .
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και ο πατέρας μου τον εαυτό του όλοι οι κυνηγοί δοκιμάζανε τα όπλα τους με τα φυσίγγια τους.
Κάτι θα ήξεραν :) :) :)
Δοκιμές, δοκιμές, δοκιμές ...

Έκαναν όλοι όμως 1 βασικό λάθος ... έριχναν 1 φυσίγγι και έβγαζαν συμπεράσματα.
 
Να πω κι εγω κατι που εχω δει με τα γραμ σκαγιων, συνηθως δεν ειχα διαφορα στις δοκιμες μου στον κυκλο με 32 34 36 38 και 40γρ, παντα ο κυκλος ειχε τα ιδια σκαγια μεσα και πολλες φορες περισσοτερα με τις μικρες γομωσεις.
Δεν ξερω αν επρεπε να συμβαινει αυτο αλλα αυτο ειδα στις δοκιμες μου, τωρα πως θα δωσουν τα περισσοτερα γραμ πιο πολλα μετρα σε μια τουφεκια δεν μπορω να το καταλαβω.
η παρατηρηση σου επιβεβαιωνει οτι η αυξηση φορτιου , ενισχυει κυριως την περιφερεια.
Υπαρχουν δυο αποτελεσματικοι τροποι διορθωσης του σκοπευτικου σφαλματος
Ο λαθος (οχι και τοσο) : αυξηση του φορτιου (ενισχυση περιφερειας)
Ο σωστος : ανοιγμα του τσοκ ( ανοιγμα κυκλου και ταυτοχρονη βελτιωση ισοκατανομης)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top