Pointer

καλησπερα και απο μενα ..
σε καμια βδομαδα μου ερχετε σπιτι......
ειναι ιδια περιπου αιματα με τον αλο που εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστιμενος..
ακρος κηνηγετικα ζωα ηταν το μονο μαυρο απο την γενα ολλα τα υπολυπα πορτοκαλη..
να ειναι τυχερος και αυτος και εγω να κατσουμαι πολλα χρωνια παραια στα βουνα..
View attachment 31824
Καλοριζικος φιλε κ σου ευχομαι να βγει οπως ακριβως τον θελεις.
 
Στελιο
Κανε μας δεν εχει κτηνιατρικες γνωσεις αδερφε
Ολοι τα αγαπαμε τα παρατηραμε τα προσεχουμε
Γιαυτο μην στεναχωριεσαι δεν φταις σε κατι εσυ
Διαφορετικα θα μασταν ολοι κτηνιατροι
Μακαρι να επανελθει το σκυλακι σου

αυτο που εχω ας πουμε παραπονο εγω ειναι που οσοι τα προσεχουμε και τα χουμε οπως πρεπει παντα κατι θα μας παθουν
Αυτοι που τα χουν πεταμενα και τακαιπωρημενα δεν τους παθαινουν πραμα

φυσικα δεν ευσταθει αυτο αλλα αυτο νιωθουμε εμεις μεσα στην αγωνια μας οταν παθαινουν κατι
Γιατι αυτοι που τα χουν πεταμενα τα σκυλια πολυ απλα δεν θα τους δεις ουτε να τα παρουν στον κτηνιατρο...
 
Κ μεσα σε 15 ημερες εγινε ετσι: View attachment 31827
Φιλε Στέλιο εγω επαθα κατι παρομοιο...και εχασα τον αγαπημενο μου Ασσο σε ηλικια 9 ετών τον Φεβρουαριο...Τα προβληματα οπως τα περιγραφεις ξεκινησαν περυσι τον Αυγουστο...Οι εξετασεις μια εβδομαδα πριν πεθανει ηταν αριστες(τον πηγα σε 3 κτηνιατρους)...Ειχε ομως κ δειγμα οτι κουτσαινε τα πισω ποδια...Ηταν δυστηχως καρκινος στην σπονδυλικη στηλη...Τα συμπτωματα της ανορεξιας κλπ ξεκινησαν εντελως ξαφνικα...Ευχομαι ο,τι καλυτερο και να το ξεπερασει ο σκυλακος...
 
Στελιο
Κανε μας δεν εχει κτηνιατρικες γνωσεις αδερφε
Ολοι τα αγαπαμε τα παρατηραμε τα προσεχουμε
Γιαυτο μην στεναχωριεσαι δεν φταις σε κατι εσυ
Διαφορετικα θα μασταν ολοι κτηνιατροι
Μακαρι να επανελθει το σκυλακι σου

αυτο που εχω ας πουμε παραπονο εγω ειναι που οσοι τα προσεχουμε και τα χουμε οπως πρεπει παντα κατι θα μας παθουν
Αυτοι που τα χουν πεταμενα και τακαιπωρημενα δεν τους παθαινουν πραμα

φυσικα δεν ευσταθει αυτο αλλα αυτο νιωθουμε εμεις μεσα στην αγωνια μας οταν παθαινουν κατι
Γιατι αυτοι που τα χουν πεταμενα τα σκυλια πολυ απλα δεν θα τους δεις ουτε να τα παρουν στον κτηνιατρο...
Ακριβως αυτο που ειπες.
Επισης εχω την εντυπωση οτι οι τροφες, ακομα κ αυτες που ειναι ακριβες δεν ειναι κ τοσο αθωες.
Θυμαμαι παλια πολλα κυνηγοσκυλα που ετρωγαν ψωμια με λαδι κ αποφαγια οτι υπηρχε στο σπιτι κ δεν παθαιναν διαολο
 
Παθαιναν φιλε
Απλα ο κοσμος δεν ηξερε και δεν μπορουσε να αρχοληθει και ολας με το θεμα διατροφη
Εδω ετρωγε ο ανθρωπος ψωμι και ελια τοτε
Το σκυλι θα εβλεπε να τρωει καλυτερα εφοσον ο ιδιος πεινουσε
Μια μερα μου ειπε ο θειος της γυναικας
Δεν κανει να ταιζεις ξηρα τροφη το σκυλο
Αρωσταει
Ξερο ψωμι μοναχα
Αντικτυπο της τοτε εποχης και αυτη η κουβεντα
Δεν ανοιγω σκοπιμα το θεμα διατροφη γιατι ειναι τεραστιο κεφαλαιο
Αλλα κατ εμενα
Ο σκυλος δεν ειναι του αγοραζω απλα μια τροφη του την βαζω και τελος
Ακομη και την καλυτερη και πιο ακριβη να τον ταιζεις
Χρειαζεται και αλλα πραγματα καθε τοσο στην διατροφη του
Βιταμινες συμπληρωματα νωπη τροφη κλπ
Και ολα αναλογα της εργασιας του
Επιπλεον ολων αυτων
Δεν πα να δινες την πιο ακριβη τροφη του κοσμου
Κανεια δεν σου εγγυατε ποσο θα ζησει
 
Παθαιναν φιλε
Απλα ο κοσμος δεν ηξερε και δεν μπορουσε να αρχοληθει και ολας με το θεμα διατροφη
Εδω ετρωγε ο ανθρωπος ψωμι και ελια τοτε
Το σκυλι θα εβλεπε να τρωει καλυτερα εφοσον ο ιδιος πεινουσε
Μια μερα μου ειπε ο θειος της γυναικας
Δεν κανει να ταιζεις ξηρα τροφη το σκυλο
Αρωσταει
Ξερο ψωμι μοναχα
Αντικτυπο της τοτε εποχης και αυτη η κουβεντα
Δεν ανοιγω σκοπιμα το θεμα διατροφη γιατι ειναι τεραστιο κεφαλαιο
Αλλα κατ εμενα
Ο σκυλος δεν ειναι του αγοραζω απλα μια τροφη του την βαζω και τελος
Ακομη και την καλυτερη και πιο ακριβη να τον ταιζεις
Χρειαζεται και αλλα πραγματα καθε τοσο στην διατροφη του
Βιταμινες συμπληρωματα νωπη τροφη κλπ
Και ολα αναλογα της εργασιας του
Επιπλεον ολων αυτων
Δεν πα να δινες την πιο ακριβη τροφη του κοσμου
Κανεια δεν σου εγγυατε ποσο θα ζησει
Προσωπικα εχω εμπιστοσυνη στις Purina pro plan / royal αλλα οπως ειπες χρειαζονται κ αλλα πραγματα
 
Φιλε Στέλιο εγω επαθα κατι παρομοιο...και εχασα τον αγαπημενο μου Ασσο σε ηλικια 9 ετών τον Φεβρουαριο...Τα προβληματα οπως τα περιγραφεις ξεκινησαν περυσι τον Αυγουστο...Οι εξετασεις μια εβδομαδα πριν πεθανει ηταν αριστες(τον πηγα σε 3 κτηνιατρους)...Ειχε ομως κ δειγμα οτι κουτσαινε τα πισω ποδια...Ηταν δυστηχως καρκινος στην σπονδυλικη στηλη...Τα συμπτωματα της ανορεξιας κλπ ξεκινησαν εντελως ξαφνικα...Ευχομαι ο,τι καλυτερο και να το ξεπερασει ο σκυλακος...
Κι εγώ φοβάμαι ότι προς κακοήθεια πάει το πράγμα....
Αν ήταν απόφραξη θα είχε τουμπανιασει η κοιλιά του... Δε θα είχε αδυνατίσει και τόσο επίσης λογικά.... Θα του είχε κάνει και κάποιον-ους εμετό(υς)
Με την ακτινογραφία επιβεβαιώνεται και διαψεύδεται εύκολα αυτό. Και με μια απλή ακρόαση του εντέρου επίσης (εντερική σιγή)
Αν μπορώ να κάνω ένα παραλληλισμό μεταξύ ανθρώπου και σκύλου....

Στέλιο έχεις δει καθόλου αίμα στα κόπρανα;;;
 
Κι εγώ φοβάμαι ότι προς κακοήθεια πάει το πράγμα....
Αν ήταν απόφραξη θα είχε τουμπανιασει η κοιλιά του... Δε θα είχε αδυνατίσει και τόσο επίσης λογικά.... Θα του είχε κάνει και κάποιον-ους εμετό(υς)
Με την ακτινογραφία επιβεβαιώνεται και διαψεύδεται εύκολα αυτό. Και με μια απλή ακρόαση του εντέρου επίσης (εντερική σιγή)
Αν μπορώ να κάνω ένα παραλληλισμό μεταξύ ανθρώπου και σκύλου....

Στέλιο έχεις δει καθόλου αίμα στα κόπρανα;;;
Δεν εχει αιμα φιλε.
Το φοβαμαι κ εγω αυτο αν κ το σκυλι ειναι 3 χρονων αλλα θα μου πεις πλεον δεν παιζει τοσο ρολο η ηλικια
 
Χωρις να εχω ειδικες γνωσεις παρα μονο την εμπειρια με σκυλια απο την δεκαετια του 1980 πιστευω οτι τα επιλεγμενα ζευγαρωματα και οι τυποποιημενες τροφες εχουν κανει μεγαλη ζημια!
Αυτο που βλεπω τα τελευταια χρονια δεν εχει προηγουμενο!
Χιλιες δυο αρρωστιες σε σκυλια που εχουν σχεδον τα παντα, καθαρο νερο, ακριβη τροφη, φαρμακα, καθαρα κουμασια!
Σιγουρα δεν ειναι τυχαιο....
 
Δεν εχει αιμα φιλε.
Το φοβαμαι κ εγω αυτο αν κ το σκυλι ειναι 3 χρονων αλλα θα μου πεις πλεον δεν παιζει τοσο ρολο η ηλικια
Στέλιο αν υπάρχει δυνατότητα επικοινώνισε και με άλλο κτηνίατρο (Με την κτηνιατρική Σχολή στη Θεσσαλονίκη θα σου έλεγα, πάρε τηλ. και ρώτησε μία κυρία είναι ...θα καθοδηγήσει και τον κτηνίατρο που το βλέπει...)
Περαστικά, ελπίζω να είναι κάτι παροδικό.
 
καλησπερα και απο μενα ..
σε καμια βδομαδα μου ερχετε σπιτι......
ειναι ιδια περιπου αιματα με τον αλο που εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστιμενος..
ακρος κηνηγετικα ζωα ηταν το μονο μαυρο απο την γενα ολλα τα υπολυπα πορτοκαλη..
να ειναι τυχερος και αυτος και εγω να κατσουμαι πολλα χρωνια παραια στα βουνα..
View attachment 31824
Καλότυχος ο μάγκας ! :)
 
Χωρις να εχω ειδικες γνωσεις παρα μονο την εμπειρια με σκυλια απο την δεκαετια του 1980 πιστευω οτι τα επιλεγμενα ζευγαρωματα και οι τυποποιημενες τροφες εχουν κανει μεγαλη ζημια!
Αυτο που βλεπω τα τελευταια χρονια δεν εχει προηγουμενο!
Χιλιες δυο αρρωστιες σε σκυλια που εχουν σχεδον τα παντα, καθαρο νερο, ακριβη τροφη, φαρμακα, καθαρα κουμασια!
Σιγουρα δεν ειναι τυχαιο....
Αν σκεφτούμε τι έχουν μέσα, από συντηρητικά και καρκινογόνα Ε, οι επεξεργασμένες τροφές (αλλαντικά κ.λ.π.) οι οποίες, απευθύνονται στους ανθρώπους κιόλας και υποτίθεται περνούν από κάποιους υγειονομικούς ελέγχους, σκεφτείτε τι βάζουν μέσα στις τροφές των σκύλων. Τώρα, όλα αυτά που αναγράφουν στις συσκευασίες, για πλήρεις και ισορροπημένες διατροφές....δεν ξέρω. Μάρκετινγκ για κέρδος νομίζω. Σκεφτείτε πόσο ισορροπημένη θα ήταν η διατροφή μας, αν τρώγαμε κάθε μέρα και για όλη την διάρκεια της ζωής μας, αλλαντικά, πίτσες, αποξηραμένες φυτικές ίνες και κάθε λογής συντηρητικά χωρίς να τρώμε ποτέ φρέσκια τροφή.
 
Παρολο που εχω κυνηγετικα σκυλια απο πολυ μικρος κ εχω καποιες κτηνιατρικες γνωσεις υπαρχουν πραγματα που δεν...
Τις προαλλες εχασα σεττερ σε χρονο μηδεν μαλλον απο συστροφη στομαχου, δεν το ειχα ξαναδει ουτε ακουσει, οσο ζουμε μαθαινουμε.
Το σκυλι ειναι στο ιατρειο με ορο,
πιστευω οτι ισως εφαγε κατι κ εφραξε κατα καποιο τροπο το στομαχι του η τσπ το πειραξε κατι.
Μεχρι στιγμης οι εξετασεις δεν εδειξαν τπτ. ( μιλαμε για καθε εξεταση που υπαρχει)
Πιστευω οτι σε 2-3 ημερες στενης παρακολουθησης απο τον γιατρο θα ξερουμε.
Αυτό με τη συστροφή στομάχου όντως θέλει προσοχή. Για αυτό ,ειδικά στα μεγαλόσωμα σκυλιά, όχι μεγάλες ποσότητες τροφής και ποτέ άσκηση η κυνήγι αν δε περάσουν πολλές ώρες μετά το τάισμα. Προσωπικά αν είναι να πάω το πρωί για κυνήγι τον ταιζω νωρίτερα από τη συνηθισμένη ώρα το βράδυ.
Είχα διαβάσει ένα ωραίο άρθρο αν το βρω θα το ανεβάσω.
Στέλιο δεν το γράφω για σένα φίλε μην παρεξηγηθώ... εύχομαι να πάνε όλα καλά για το σκυλακο σου.
 
Οι σκυλοτροφες δεν ειναι και οτι καλυτερο,οχι οτι εγω δεν τα ταιζω ,αλλα μαγειρευω κιολας ,Περσι πηγα στο μαγαζι που ψωνιζω και ζητησα να μου δωσει μια καλη τροφη λιγο πριν αρχισει το κυνηγι της περδικας ,Ετυχε στο κυνηγι να πεσω σε γουρουνια εκανε σταμπα ο σκυλος και καποιο γουρουνι το χτηπησε ,Ακουσα που πονεσε,Τρελαθηκα ,Εψαχνα για το σκυλο τιποτα Αυτος τα κυνηγησε και ειρθε μετα απο ωρα ,Την αλλη ημερα το εκοψε νερο πρασινο Ειπα οτι το γουρουνι θα του εσπασε τη χωλη ,Αλλα ηταν μια χαρα δεν πονουσε ,Το ταισα ρυζι με κρεασ ολα καλα ,Πηγα στο μαγαζι και του ειπα οτι η τροφη μαλλον ειναι μαπα ,Οσκυλος μια χαρα του ξαναριξα μια φορα παλι τα ιδια Μετα απο 15 ημερες μου ειπε αυτος που την αγοραζα οτι παραπονεθηκαν κι αλλοι παραλιγο να φαει ξυλο και την εστειλε πισω ολη την παρτιδα
 
Φιλε η καταληξη δεν ηταν καλη.
Σημερα το πρωι το σκυλι τελειωσε χωρις να ξερουμε ακριβως την αιτια.
Θα του κανεις νεκροψια Στελιο?Κανονικα μπορει να στην κανει και ο κτηνιατρος.
Αλλα η πιο ασφαλης επιλογη,ειναι ή το Αριστοτελειο ή το πανεπιστημιο Θεσσαλιας που εχουν και εξειδικευμενα εργαστηρια;.
 
Back
Top