Παρουσίαση Φυσιγγίων

Σιγά μην σου πάρω χρήματα.
Αν τα θες για την συλλογή σου ή γιατί απλά γουστάρεις στείλε πμ με διεύθυνση να σου στείλω καμιά 10αριά.
Αν θέλετε να κόψω ένα, κόβω.

Αυτά είναι.
Αγόραζα όμως τα ίδια και σε διαφορετικό κουτί παλιότερα.
Μπορεί να είναι μπερδεμένα παλιά με καινούργια στο κουτί :)

View attachment 31780View attachment 31781
Μεχρι 6 αρι σκαγι ηταν 34γρ με s4
Απο 7 και πανω ηταν 36 με καποια αλλη
Δεν θυμαμαι πια μπαρουτη ηταν ομως
 
Μεχρι 6 αρι σκαγι ηταν 34γρ με s4
Απο 7 και πανω ηταν 36 με καποια αλλη
Δεν θυμαμαι πια μπαρουτη ηταν ομως
Τα παλια με s4 εχω βρει απο 1.45 κ 1.50 με 32 γρ σε νο5 με 688, 1.50×33 σε νο6 με 688 , 1.45/ 1.48 ×33 σε νο7 με 688. Ολα αυτα μαλλον σε καλυκες παραγγελια απο ιταλια ( εγραφαν πανω lambro italy)
Τα καινουρια 1.47×33.5 με 686 σε νο6 με nsi καλυκα.
Τα καινουρια ψιλα ειναι με tekna
 
Αν μπορεις να ζυγισεις οκ. Αν δεν εχεις ζυγαρια κρατησε τα κ ριχτα καλυτερα
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-48
2014
Τους Αποστολου Ανδρεα 30/11

Ο πρωτος λαγος της μερας και η πρωτη ντουφεκια της μερα , στηταν με αυτο σε μια πανεμορφη φαση
Η πρωτη φορα που το εριχνα

Απο τους λαγους και τις κυνηγετικες μερες που θα μεινουν για παντα στο μυαλο μου

Δυστυχως δεν εχω την φωτο διαθεσιμη τωρα

ακομη εχω απο αυτο το κουτακι μερικα
Σε νουμερο 5 με s4

Θα με ενδιαφερε εαν ξερει καποιος εαν περαμενουν τα ιδια, θα ηθελα να παρω ακομη ενα κουτακι
Παίζει να είναι το πιο σταθερό φυσιγγι σε απόδοση από όλη την σειρά της lambro εδώ κ παρα πολλά χρονια...
 
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-48

Παίζει να είναι το πιο σταθερό φυσιγγι σε απόδοση από όλη την σειρά της lambro εδώ κ παρα πολλά χρονια...
Ημουν σιγουρος οτι θα απαντησεις...
Δεν ξερω τι λενε τα καινουρια απο αποψη φονικοτητας. Εχω ακουσει οτι ειναι καλα αλλα οχι οπως τα παλια των αφων Λαμπρου
 
Ημουν σιγουρος οτι θα απαντησεις...
Δεν ξερω τι λενε τα καινουρια απο αποψη φονικοτητας. Εχω ακουσει οτι ειναι καλα αλλα οχι οπως τα παλια των αφων Λαμπρου
Φυσικά κ έχουν φονικότητα κ πολυ καλη μάλιστα..
Όταν έχεις έναν ημιδιασπορεα κ τoν στήσεις σωστά με 34 η 36γρ (στην προκειμενη) τότε ειναι αδυνατον να μην έχεις απόδοση.......
Για αυτο κ ειναι γνωστή η ατάκα για τα φυσίγγια που περιεχουν αυτόν η καποιον άλλο παρομοιο διασπορεα:
"κοντά- μακρια θάνατος"..
 
Φυσικά κ έχουν φονικότητα κ πολυ καλη μάλιστα..
Όταν έχεις έναν ημιδιασπορεα κ τoν στήσεις σωστά με 34 η 36γρ (στην προκειμενη) τότε ειναι αδυνατον να μην έχεις απόδοση.......
Για αυτο κ ειναι γνωστή η ατάκα για τα φυσίγγια που περιεχουν αυτόν η καποιον άλλο παρομοιο διασπορεα:
"κοντά- μακρια θάνατος"..
Ποιον διασπορεα εχουν Τασο?
 
Φυσικά κ έχουν φονικότητα κ πολυ καλη μάλιστα..
Όταν έχεις έναν ημιδιασπορεα κ τoν στήσεις σωστά με 34 η 36γρ (στην προκειμενη) τότε ειναι αδυνατον να μην έχεις απόδοση.......
Για αυτο κ ειναι γνωστή η ατάκα για τα φυσίγγια που περιεχουν αυτόν η καποιον άλλο παρομοιο διασπορεα:
"κοντά- μακρια θάνατος"..
Αυτο το φυσιγγι ηταν η αιτια που σταματησα τους πινακες

Ενω το χρησικοποιουσα σταθερα και ηταν μπαμ και κατω
Αποφασησα να δοκιμασω ενα αλλο ξενης εταιρειας εισαγωγης με το ιδιο κυαθιο- διασπορεα
Λεω Κανε την δοκιμη στο χαρτι.

Και το νεο φουσεκι ηταν καλυτερο απο το κιτρινο σε διασπορα

αφηνω λοιπον το κιτρινο που ηταν μπαμ και κατω μεχρι τοτε για το νεο
Το νεο ηταν μπαμ και bye!!!

απο τοτε φουσεκι που το εχω βρει καλο κυνηγετικα ποτε δεν το ριχνω σε πινακα αργοτερα!
 
Τα παλια με s4 εχω βρει απο 1.45 κ 1.50 με 32 γρ σε νο5 με 688, 1.50×33 σε νο6 με 688 , 1.45/ 1.48 ×33 σε νο7 με 688. Ολα αυτα μαλλον σε καλυκες παραγγελια απο ιταλια ( εγραφαν πανω lambro italy)
Τα καινουρια 1.47×33.5 με 686 σε νο6 με nsi καλυκα.
Τα καινουρια ψιλα ειναι με tekna
Από όσο ξέρω, παλιά γεμιζόταν με S4 και στα ψιλά και στα χοντρά. Δεν ξέρω μέχρι πότε, αλλά υποθέτω μέχρι λίγο πριν το 2010, μετά την άλλαξε σε TECNA στα ψιλά (8-9-10). Κοίταξα τις σημειώσεις μου και βρήκα:
1) 2005: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - S4 - 1,45 x 35,3 - No. 9 ... (22 σκάγια/γρ. - σύνολο 776)
2) 2010: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - TECNA - 1,60 x 35,3 - No. 8 ... (13,7 σκ/γρ. - σύνολο 485)
3) 2012: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - TECNA - 1,65 x 35 - No. 8 ... (15,7 σκ/γρ. - σύνολο 550)
Δεν το έχω πάρει σε χοντρά νούμερα ...
Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς, βάσει των παραπάνω, να το πει "σταθερό" φυσίγγι ... Αλλά ότι ήταν φονιάς είναι γεγονός !!!
Τις καλύτερες καρπώσεις μου σε τσίχλες τις είχα κάνει με αυτό. Σχεδόν κάθε φυσίγγι και πουλί !!!
Τόσο με τη Mossberg, με 3* τσοκ(Mod) το πρώτο ... όσο και με το μονό Baikal (φουλ τσοκ) τα 2 επόμενα.
Απλά, για τσίχλες το θεώρησα υπερβολή (και στα γραμμάρια, και στην τιμή !!!) και δεν το ξαναπήρα ...
 
Back
Top