Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτό με τα σκάγια είναι αλήθεια. Το πίστευαν οι παλιοί. Είχε παραγγείλει παλιός ιδιογομωτης, (απ' αυτούς που ανακατευαν 3 Μπαρουτες σε ένα κουβά και κρατούσαν την αναλογία σαν επτασφράγιστο μυστικό γιατί νόμιζαν ότι ανακάλυψαν την Αμερική) μαλακά σκαγια απ' την Πολωνία..... Και πίστευε κιόλας ότι σκοτώνουν καλύτερα απ' τα ποιο σκληρά.
 
Γνώρισα τελευταία σ'ένα χωριό που κυνηγώ ένα παράξενο τύπο που μούπε ότι τρώει 32 αυγά για πρόγευμα .
Τον θεώρησα ότι είναι πλακατζής και ίσως μη έχων 400......
Τόψαξα όμως με άλλους χωριανούς κι'είναι αλήθεια ....
Αυτόπτης μάρτυρας τον είδε να τρώει 7 πίτες σουβλάκι κυπριακές πίτες σαφώς μεγαλύτερες των ελλαδικών ......sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Και εγώ έχω ένα φιλαράκι γυμναστηριακός τύπος μέχρι κόκκαλο, τρώει κάθε μέρα 8 αβγά το πρωί και άλλα τόσα το απόγευμα.Του λέω άντε κάνε καμιά εξέταση θα έχεις χοληστερίνη.Έκανε και ήταν φοβερές οι εξετάσεις του.topic.
 
Και εγώ έχω ένα φιλαράκι γυμναστηριακός τύπος μέχρι κόκκαλο, τρώει κάθε μέρα 8 αβγά το πρωί και άλλα τόσα το απόγευμα.Του λέω άντε κάνε καμιά εξέταση θα έχεις χοληστερίνη.Έκανε και ήταν φοβερές οι εξετάσεις του.
Δεν ειναι μονο το τι τρως
Ειναι γενικα ο τυπος ζωης που κανεις
Μονο φαι δεν γινεται
Μονο ποσοτητεσδεν γινεται
Μονο ογκος δεν γινεται
Ο φιλος σου με τον τυπο του Λαμπη αμα σταθουν διπλα διπλα ο ενας ειναι
Βουνο σε μυς και του λαμπη βουνο σε λιπος(πιθανολογω γιατι στομαχι να φορεσει τοσες μπριζολες σημαινει να ναι σαν αποθηκη)

η πολυ πρωτεινη εχει αντικρυσμα μονο αμα ´´δουλευετέ´´
 
Και εγώ έχω ένα φιλαράκι γυμναστηριακός τύπος μέχρι κόκκαλο, τρώει κάθε μέρα 8 αβγά το πρωί και άλλα τόσα το απόγευμα.Του λέω άντε κάνε καμιά εξέταση θα έχεις χοληστερίνη.Έκανε και ήταν φοβερές οι εξετάσεις του.topic.
unnamed.jpg .yelling.
 
Για πέρδικα το σκέφτομαι φίλε μου...Είχες καλά σκοτωματα??Κλωτσαγε γτ το θέλω για δικανο?
Πολυ καλο αναλογως το τσοκ κ τον αυλο.
Εαν εχεις δικαννο με συμβατικους αυλους ειναι πολυ καλο.
Στο 690 με 18.6 δεν ειχε την αποδοση που ειδα με αυλο 18.3/18.4
 
Συμφωνουμε οσον αφορα ταχυτητες και διατρηση....Τωρα μην ''μπερδευεις'' τα δικα σου φτιαχτά
σκαγια με του εμποριου.
Θα λεμε για σκαγια που μπορει ο καθε ιδιογομωτης να βρει στο εμποριο η αυτα που εχουν μεσα
τα εμπορικα φυσιγγια.....αλλιως δεν μπορουμε να βγαλουμε αποτελεσμα!!!

Τωρα τι νοημα εχει μολυβι και ατσαλι μαζι ???
Το ατσαλι θελει μεγαλες ταχυτητες για εχει διατρηση.... Ουτε κατανομη θα δεις ουτε ακρη με
διατρηση θα βγαλεις....
Σημφονο σε ολα.ατσαλι με μοληβι λεο τωρα εγω.μοληβη πανω ατσαλη κατω.ο λογος να ανηγι διαδρομους το μοληβι οστε να ακολουθαει το ατσαλη μη πιο ληγη αντησταση λογο διαδρομου που θα ανηγη το μοληβι.λεο τωρα εγω καλητερες με μακρινοτερες βολες στα ατσαλινα
 
Σημφονο σε ολα.ατσαλι με μοληβι λεο τωρα εγω.μοληβη πανω ατσαλη κατω.ο λογος να ανηγι διαδρομους το μοληβι οστε να ακολουθαει το ατσαλη μη πιο ληγη αντησταση λογο διαδρομου που θα ανηγη το μοληβι.λεο τωρα εγω καλητερες με μακρινοτερες βολες στα ατσαλινα
Αν έχεις καμιά άκρη αμερική πάρε καλής ποιότητας (σφαιρικά εννοώ) σκάγια tungsten.
Βάρα καμία και πόσταρε να καραφλιάσουμε.
Το έχω στα υπόψη αλλά δεν μπορώ να βρω άτομο.
Ίσως το επόμενο καλοκαίρι.
 
Επειδή πολλές φορές γίνεται λόγος για τα περιβόητα διαμπερή τραύματα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Μιλάτε για "επαρκή διάτρηση, αλλά που δεν πρέπει κάνει διαμπερή τραύματα". Ποια είναι αυτή η απαραίτητη διάτρηση ;;; Πόση είναι η ιδανική ;;;
Να υποθέσω ότι εννοείτε τόση, που τα σκάγια να εισχωρήσουν μέσα στο σώμα και να σταματήσουν στο δέρμα της απέναντι πλευράς, χωρίς να το τρυπήσουν ;;; Και αυτό σε ποια απόσταση ;;; Στα 35 μέτρα να πούμε ;;; Στα 40 ;;;
Ο.Κ. Έστω ότι βρήκαμε αυτό το "ιδανικό" το τέλειο φυσίγγι ... Κι αν κάποιο θήραμα το χτυπήσουμε στα 30 μέτρα, ή στα 25, τι γίνεται ;;; Σ' αυτό τα τραύματα δεν θα είναι διαμπερή ;;; Δηλαδή, αυτό δεν θα καταβληθεί άμεσα ;;; Και τι πρέπει να κάνουμε ;;; Να έχουμε για κάθε 5 επιπλέον μέτρα και άλλο φυσίγγι ;;; ....
Πού θέλω να καταλήξω. Για την άμεση καταβολή του θηράματος (με λειόκαννο και σκάγια) τα πολλαπλά τραύματα ΕΙΝΑΙ απαραίτητα (δηλαδή θέλουμε καλή συγκέντρωση και κατανομή). Η μεγάλη διάτρηση επίσης ΕΙΝΑΙ απαραίτητη (όσο πιο βαθιά τόσο πιο καλά, λέω εγώ).
Όσο για τα διαμπερή τραύματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κάτι αρνητικό ή κακό, που να μην το θέλουμε. Και δε νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολούν. Εξάλλου σε πάρα πολλές περιπτώσεις (ανάλογα το θήραμα και την απόσταση βολής), θέλουμε δε θέλουμε, δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε ...
Υ.Γ. Προσωπικά προτιμώ (στο θήραμα που πρόκειται να φάω) να έχει 5 διαμπερή τραύματα, από 15 τυφλά (... και να αναγκάζομαι όταν το τρώω να φτύνω σκάγια)... Εννοείται ότι, π.χ. σε κουρούνες δε με απασχολεί αυτό, θα τους ρίξω με ότι έχω ...
Πες τα ρε Στέλιο, έχει γίνει πολυ τρεντυ πλεον το overkill, εκανα λέει overkill, δεν λέει έκανα overklampanil
 
Και εγώ έχω ένα φιλαράκι γυμναστηριακός τύπος μέχρι κόκκαλο, τρώει κάθε μέρα 8 αβγά το πρωί και άλλα τόσα το απόγευμα.Του λέω άντε κάνε καμιά εξέταση θα έχεις χοληστερίνη.Έκανε και ήταν φοβερές οι εξετάσεις του.topic.
Ηταν ενας μυθος περι χοληστερολης που εχει καταριφθει καιρο.
 
Αν έχεις καμιά άκρη αμερική πάρε καλής ποιότητας (σφαιρικά εννοώ) σκάγια tungsten.
Βάρα καμία και πόσταρε να καραφλιάσουμε.
Το έχω στα υπόψη αλλά δεν μπορώ να βρω άτομο.
Ίσως το επόμενο καλοκαίρι.
Στο δρομο ειναι τα tungsten .big smile. 4 κιλα.μετα θα σου πο εγω ποσα απηδια βαζη ο σακος.σε σηνδιασμο με της αμερικανες παο για πατριοτ:rolleyes:.my man.
 
Στο δρομο ειναι τα tungsten .big smile. 4 κιλα.μετα θα σου πο εγω ποσα απηδια βαζη ο σακος.σε σηνδιασμο με της αμερικανες παο για πατριοτ:rolleyes:.my man.
Κανόνισε θέλουμε φωτό με δοκιμές ... .RESPECT.

9άρια πήρες ή απ' όλα τα νούμερα που κυκλοφορούν βρε θηρίο ;;; .my man.

Όταν τουφεκάς σφύρα να φυλαγόμαστε εδώ στην Ρούμελη. :)
 
Σημφονο σε ολα.ατσαλι με μοληβι λεο τωρα εγω.μοληβη πανω ατσαλη κατω.ο λογος να ανηγι διαδρομους το μοληβι οστε να ακολουθαει το ατσαλη μη πιο ληγη αντησταση λογο διαδρομου που θα ανηγη το μοληβι.λεο τωρα εγω καλητερες με μακρινοτερες βολες στα ατσαλινα

Δοκιμασε το βρε κουζουλε.....Δεν χανεις τιποτα.....Αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα εχει αποτελεσμα!!!
Εννοω οτι δυσκολο το βλεπω να πιασεις την διατρηση που εχει σκετο το ατσαλι με V1,5-490m/s .
 
Βολθραμιου ειναι.χατηρικος 40€ το κιλο θα μου φερει πανακρηβα τα ατιμα.αν δεν κανουν αυτα που λενε θα τον σκαγιαρο στο δοξα πατρη .hair. .big smile.
Υπάρχουν ποιότητες και σε αυτά απ' ότι ξέρω Γιάννη.
Τα καλύτερα είναι της Federal τα TSS 18γρ/κυβικό εκατοστό πυκνότητα.
Δεν ξέρω αν τα πουλάνε χύμα.
Το μολύβι έχει 11γρ/κυβικό εκατοστό πυκνότητα.
Επίσης ομοιομορφία στο μέγεθος και σφαιρικότητα καθορίζουν την ποιότητα ... ειδικά το δεύτερο.
Αυτά έχω ακούσει ...

Ίσως υπάρχουν και άλλα κράματα που έχουν μικρότερη περιεκτικότητα σε βολφράμιο και μικρότερη πυκνότητα πιο φθηνά αλλά όχι το ίδιο καλά. Φυσικά θεωρητικά είναι καλύτερα από μολύβι ... σε σκληρότητα και πυκνότητα.

Οι Γερμανοί ακούνε ;;;; Στην Γερμανία πουλάνε χύμα TSS ή τέλος πάντων άλλα βολφραμίου ;
Αν ναι γνωρίζετε κατάστημα ;
 
Υπάρχουν ποιότητες και σε αυτά απ' ότι ξέρω Γιάννη.
Τα καλύτερα είναι της Federal τα TSS 18γρ/κυβικό εκατοστό πυκνότητα.
Δεν ξέρω αν τα πουλάνε χύμα.
Το μολύβι έχει 11γρ/κυβικό εκατοστό πυκνότητα.
Επίσης ομοιομορφία στο μέγεθος και σφαιρικότητα καθορίζουν την ποιότητα ... ειδικά το δεύτερο.
Αυτά έχω ακούσει ...

Ίσως υπάρχουν και άλλα κράματα που έχουν μικρότερη περιεκτικότητα σε βολφράμιο και μικρότερη πυκνότητα πιο φθηνά αλλά όχι το ίδιο καλά. Φυσικά θεωρητικά είναι καλύτερα από μολύβι ... σε σκληρότητα και πυκνότητα.

Οι Γερμανοί ακούνε ;;;; Στην Γερμανία πουλάνε χύμα TSS ή τέλος πάντων άλλα βολφραμίου ;
Αν ναι γνωρίζετε κατάστημα ;
Ναι οι γερμανοι πουλανε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top