Ata Arms Team

Σήμερα παρατηρησα για πρώτη φορά σκουριά στη θαλαμη.

Και επίσης σε μια τουφεκιά ο εξωλκεας σε αυτή τη θαλαμη δεν μου πέταξε το φυσίγγι.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;
Αρχίσαν τα όργανα...
Είναι αχρωμίωτες οι θαλάμες λογικά και σου ξέφυγε στο καθάρισμα.
 
Last edited:
Σήμερα παρατηρησα για πρώτη φορά σκουριά στη θαλαμη.

Και επίσης σε μια τουφεκιά ο εξωλκεας σε αυτή τη θαλαμη δεν μου πέταξε το φυσίγγι.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;
Μην τρελενεσαι το ειχα παθει και εγω στο 525 και ηταν απο κακης ποιοτητας λαδι σε συνδιασμο με υγρασια.. ειχανε κολλησει και σε μενα εξωλκεις και δεν πεταγαν φυσιγγια. Αλλα το.χειρωτερο ηταν σε ενα κυνηγι που δενω το δικαννο και δεν μπορουσα να το ανοιξω με τπτ... Ειχε μπει η σκουρια εκει που δεν επρεπε.. οσο δυναμη και να εβαζα δεν ανοιγε ... Εβγαλα το δεικτη λαδιου απο.το αμαξι καθως ημουν στο βουνο και σιγα σιγα το γεμισα λαδι μεχρι να μαλακωσει αναμεσα στα μαγουλα μεχρι που ανοιξε ... Απο τοτε σε ολα τα οπλα μου βαζω wd40 και δεν ξαναειδα σκουρια ουτε ειχα κανενα θεμα. Δεν το εχω ψαξει πολυ απλα εμαθα οτι καποια λιπαντικα τραβανε υγρασια.
 
Μην τρελενεσαι το ειχα παθει και εγω στο 525 και ηταν απο κακης ποιοτητας λαδι σε συνδιασμο με υγρασια.. ειχανε κολλησει και σε μενα εξωλκεις και δεν πεταγαν φυσιγγια. Αλλα το.χειρωτερο ηταν σε ενα κυνηγι που δενω το δικαννο και δεν μπορουσα να το ανοιξω με τπτ... Ειχε μπει η σκουρια εκει που δεν επρεπε.. οσο δυναμη και να εβαζα δεν ανοιγε ... Εβγαλα το δεικτη λαδιου απο.το αμαξι καθως ημουν στο βουνο και σιγα σιγα το γεμισα λαδι μεχρι να μαλακωσει αναμεσα στα μαγουλα μεχρι που ανοιξε ... Απο τοτε σε ολα τα οπλα μου βαζω wd40 και δεν ξαναειδα σκουρια ουτε ειχα κανενα θεμα. Δεν το εχω ψαξει πολυ απλα εμαθα οτι καποια λιπαντικα τραβανε υγρασια.
Τα brow σκουριάζουν.θέλουν στοργή.
 
σε ολα τα οπλα μου βαζω wd40 και δεν ξαναειδα σκουρια ουτε ειχα κανενα θεμα.
Κι εγώ το ίδιο, πολλά χρόνια. Ακόμα και στη χωριάτικη άμα λάχει.big smile.
Ομοίως και το Q20, είναι και κάνα ευρώ φθηνότερο, στη μεγάλη φιάλη του μισού λίτρου ή 450mL δε θυμάμαι καλά τώρα.
 
Σήμερα παρατηρησα για πρώτη φορά σκουριά στη θαλαμη.

Και επίσης σε μια τουφεκιά ο εξωλκεας σε αυτή τη θαλαμη δεν μου πέταξε το φυσίγγι.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;
Παρολο που δεν πολυχωνευω τα τουρκικα για τους γνωστους λογους
αυτο φιλε Στελιο δεν ειναι βλαβη ουτε φταιει το οπλο. Μαλλον το αφησες ακαθαριστο παραπανω απ οσο επρεπε
 
Μην τρελενεσαι το ειχα παθει και εγω στο 525 και ηταν απο κακης ποιοτητας λαδι σε συνδιασμο με υγρασια.. ειχανε κολλησει και σε μενα εξωλκεις και δεν πεταγαν φυσιγγια. Αλλα το.χειρωτερο ηταν σε ενα κυνηγι που δενω το δικαννο και δεν μπορουσα να το ανοιξω με τπτ... Ειχε μπει η σκουρια εκει που δεν επρεπε.. οσο δυναμη και να εβαζα δεν ανοιγε ... Εβγαλα το δεικτη λαδιου απο.το αμαξι καθως ημουν στο βουνο και σιγα σιγα το γεμισα λαδι μεχρι να μαλακωσει αναμεσα στα μαγουλα μεχρι που ανοιξε ... Απο τοτε σε ολα τα οπλα μου βαζω wd40 και δεν ξαναειδα σκουρια ουτε ειχα κανενα θεμα. Δεν το εχω ψαξει πολυ απλα εμαθα οτι καποια λιπαντικα τραβανε υγρασια.
Δεν είχαν λάδι οι θαλαμες.
Διότι όταν χρησιμοποιώ το όπλο το έχω προτιστως στεγνώσει εσωτερικά.

Δεν ξέρω μήπως ήταν ακαθαρσίες πυρίτιδας που είχε χρώμα όμοιο με σκουριάς.

Χρησιμοποίησα κάτι φυσίγγια διασποράς που δεν τα χρησιμοποιώ συχνά και αμέσως μετά παρατήρησα όλο αυτό.

Αν ήταν λόγω αχρωμοιωτης θαλαμης που λέει ένας φίλος πιο πάνω θα έπρεπε να είχα παρατηρήσει σκουριά πολύ πιο γρήγορα.

Εσωτερικά το καθάρισα πέρισυ 3 φορές.

Και πρόπερσυ πάλι δύο τρεις και δεν είχε τίποτα.

Επίσης φέτος το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές.

Την πρώτη με ναβαρο και όλα καλά....Και τη δεύτερη με αυτά τα διασποράς gorilla 34 γραμμ και είδα αυτό.
 
Παρολο που δεν πολυχωνευω τα τουρκικα για τους γνωστους λογους
αυτο φιλε Στελιο δεν ειναι βλαβη ουτε φταιει το οπλο. Μαλλον το αφησες ακαθαριστο παραπανω απ οσο επρεπε
Τώρα ξεκίνησε η σεζόν.
Και ήταν η τρίτη φορά που πήγα για κυνήγι.

Ούτε δέκα φυσίγγια δεν είχε ρίξει.
 
Back
Top