Baikal Team

Καλησπέρα σε όλους!!! Μήπως έχει κάποιος την pm155 σε αριστερή έκδοση;;;; Θα ήθελα να ξέρω αν είναι και το κοντάκι αριστερό, το αυτονόητο λέει πως ναι, αλλά δεν ξέρεις ποτέ.. σκέφτομαι για διαδικτυακή παραγγελία, δεν θα έχω την δυνατότητα να το τσεκάρω, ο πολίτης φαντάζομαι θα μου πει ότι να ναι..αν δεν είναι όμως αριστερό, δεν έχω καμία διάθεση να μπλέξω με κοντακάδες, θα είναι το βασικότερο κριτήριο για την αγορά το κοντάκι, πάρα το αριστερό κλείστρο..
 
Καλησπέρα σε όλους!!! Μήπως έχει κάποιος την pm155 σε αριστερή έκδοση;;;; Θα ήθελα να ξέρω αν είναι και το κοντάκι αριστερό, το αυτονόητο λέει πως ναι, αλλά δεν ξέρεις ποτέ.. σκέφτομαι για διαδικτυακή παραγγελία, δεν θα έχω την δυνατότητα να το τσεκάρω, ο πολίτης φαντάζομαι θα μου πει ότι να ναι..αν δεν είναι όμως αριστερό, δεν έχω καμία διάθεση να μπλέξω με κοντακάδες, θα είναι το βασικότερο κριτήριο για την αγορά το κοντάκι, πάρα το αριστερό κλείστρο..
Εχει φλάντζες φιλε...
 
Καλησπέρα σε όλους!!! Μήπως έχει κάποιος την pm155 σε αριστερή έκδοση;;;; Θα ήθελα να ξέρω αν είναι και το κοντάκι αριστερό, το αυτονόητο λέει πως ναι, αλλά δεν ξέρεις ποτέ.. σκέφτομαι για διαδικτυακή παραγγελία, δεν θα έχω την δυνατότητα να το τσεκάρω, ο πολίτης φαντάζομαι θα μου πει ότι να ναι..αν δεν είναι όμως αριστερό, δεν έχω καμία διάθεση να μπλέξω με κοντακάδες, θα είναι το βασικότερο κριτήριο για την αγορά το κοντάκι, πάρα το αριστερό κλείστρο..
Το κλείστρο είναι το σημαντικότερο να μην τρως καπνες και γρεζια στα μάτια αν επωμιζεις αριστερά.
 
Καλησπέρα σε όλους!!! Μήπως έχει κάποιος την pm155 σε αριστερή έκδοση;;;; Θα ήθελα να ξέρω αν είναι και το κοντάκι αριστερό, το αυτονόητο λέει πως ναι, αλλά δεν ξέρεις ποτέ.. σκέφτομαι για διαδικτυακή παραγγελία, δεν θα έχω την δυνατότητα να το τσεκάρω, ο πολίτης φαντάζομαι θα μου πει ότι να ναι..αν δεν είναι όμως αριστερό, δεν έχω καμία διάθεση να μπλέξω με κοντακάδες, θα είναι το βασικότερο κριτήριο για την αγορά το κοντάκι, πάρα το αριστερό κλείστρο..
Έχω αριστερή, και ναι το κοντάκι είναι ελαφρώς προς τα αριστερά, αλλά έχει και άλλες φλάντζες.
 
Το κλείστρο είναι το σημαντικότερο να μην τρως καπνες και γρεζια στα μάτια αν επωμιζεις αριστερά.
Χμ.. ίσως.. Είχα την 153 δεξιά, δεν με ενοχλούσε το κλείστρο όσο το κοντάκι, έκανα και ένα κοντάκι σε ένα κοντακά (κοντακά να τον πει ο θεός) το οποίο ήταν χειρότερο από το μαμά.. οπότε δεν την κυνηγούσα, αν και μου άρεσε σαν τουφέκι, την έδωσα λοιπόν, για να πάρω μια αριστερή..
 
Έχω αριστερή, και ναι το κοντάκι είναι ελαφρώς προς τα αριστερά, αλλά έχει και άλλες φλάντζες.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Τέλεια! Οπότε σκέφτομαι να πάρω με τα ξύλινα μέρη, και να κουμπώσω το χτένι μου με τον ρυθμιζόμενο μηχανισμό πάνω στο μαμά, γιατί είμαι και λίγο μεγαλόσωμος και μου είναι τα μαμά κοντάκια χαμηλά, και να το φέρω εντελώς στα μέτρα μου χωρίς περιττά έξοδα ;-)
 
καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πέλμα μικρότερο για baikal mp155 γιατί όταν φόρα το χειμώνα Μπουφάν το όπλο κολλάει στη επωμιση ????
Δεν εχω δει να πουλανε πιο λεπτο πελμα..Επισης δυστυχως αν ειναι η πλαστικη τα πραγματα ειναι δυσκολα, καθως το κοντακι εχει και μια σχεδιαστικη καμπυλη, και ετσι δυσκολα βαζεις after market πελμα..
Αν ειναι ξυλινη σιγουρα κατι after market υπαρχει...εστω και με πατεντα κατι θα μπορεις να βαλεις στην ξυλινη...
 
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Τέλεια! Οπότε σκέφτομαι να πάρω με τα ξύλινα μέρη, και να κουμπώσω το χτένι μου με τον ρυθμιζόμενο μηχανισμό πάνω στο μαμά, γιατί είμαι και λίγο μεγαλόσωμος και μου είναι τα μαμά κοντάκια χαμηλά, και να το φέρω εντελώς στα μέτρα μου χωρίς περιττά έξοδα ;-)
Εγώ πάντως αυτή τη στιγμή έχω το όπλο στον οπλουργό και μου κάνει φλάντζα γιατί θέλω ψηλότερα το χτένι. Όταν τη πάρω πίσω, θα ανεβάσω φωτογραφία για να δεις το cast. Την έχω σε συνθετική έκδοση.
 
δύστυχος μου το είπε οπλουργός ότι σε pvc δεν παίρνει μετατροπή.... οποτε η θα βρω κάποιον να κάνω ανταλλαγή το κοντάκι και την πάπια η θα πάρω τα ξύλα καινούργια αν ξέρετε πουθενά να πουλάει το σετ
Κοίτα για να ειμαστε ειλικρινής ολα γινονται....αλλα ποιος θα κάτσει να σου κανει πελμα με την καμπυλη στην μια πλευρα...θα του παρει πολυ χρονο, και δε θα μπορει να στο χρεωσει γτ θα σου παει 100€ (ενω σαν υλικα το κοστος ειναι 5€!)και θα πεις οτι σε κλεβει...
Προσωπικα θα επαιρνα το μαμα πελμα, θα το εκοβα παράλληλα με την "καμπυλη" που λεμε, θα κρατουσα το κομματι που εχει την καμπυλη και θα πηγαινα να κολλήσω κανα κομματι σε παχος που επιθυμώ απο την "κομμενη" πλευρα...Μετα με dremel θα εφερνα τα δυο κομματιαστα "ισα" τρώγοντας αυτο που κολλησα...
Για υλικο θα εβαζα ενα κομματι EVA, το εχουν οι τσαγκάρηδες για να το βαζουν σε ενδιαμεση σολα...
 
Καλησπέρα σας,έχω ένα θέμα που με προβληματίζει εδώ και κάνα μήνα, σκέφτομαι να βελτιώσω την mp155. Να κάνω porting ή επιμήκυνση κώνου; Δεν έχω κάποιο θέμα με την βλητικη του όπλου απλά με τρώει να το βελτιώσω μπας και φτάσω την Auto 5 του μπαμπά μου στο θέμα συγκέντρωσης
 
Δύο δοκιμές που έκανα χτες για να συγκρίνω 2 τσοκ αφτερμαρκετ της gemini. Ονομαστικά και τα δύο είναι φουλ και γράφουν πάνω steel shot...οπότε για μολύβδινα δεν είναι φουλ βάση και της απόδοσης στον πίνακα.
Οι δοκιμές έγιναν με 26 βαθμούς στα 36 μέτρα με φυσίγγι 33,5 γραμμάρια ν6 σκάγια.
Ταχύτητα φυσιγγιου περίπου στα 408m/s v1,5.
gemini ported.jpg

gemini+ 5cm.jpg
 
Καλησπέρα σας,έχω ένα θέμα που με προβληματίζει εδώ και κάνα μήνα, σκέφτομαι να βελτιώσω την mp155. Να κάνω porting ή επιμήκυνση κώνου; Δεν έχω κάποιο θέμα με την βλητικη του όπλου απλά με τρώει να το βελτιώσω μπας και φτάσω την Auto 5 του μπαμπά μου στο θέμα συγκέντρωσης
Με κάποιο τσοκ τη brain μήπως θα μπορούσες να πάρεις αυτό που θέλεις και να μην κάνεις πράγματα στο όπλο σου που δεν έχουν επιστροφή.
 
καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πέλμα μικρότερο για baikal mp155 γιατί όταν φόρα το χειμώνα Μπουφάν το όπλο κολλάει στη επωμιση ????
Τι μπουφάν φοράς τον χειμώνα ; Είσαι τόσο οριακά με ελαφρύ ντύσιμο που με μπουφάν χρειάζεσαι κοντύτερο πέλμα;;
 
Καλησπέρα σας,έχω ένα θέμα που με προβληματίζει εδώ και κάνα μήνα, σκέφτομαι να βελτιώσω την mp155. Να κάνω porting ή επιμήκυνση κώνου; Δεν έχω κάποιο θέμα με την βλητικη του όπλου απλά με τρώει να το βελτιώσω μπας και φτάσω την Auto 5 του μπαμπά μου στο θέμα συγκέντρωσης
Παρα τα χρονια που περασαν βλητικα η auto5 ηταν ειναι κ θα ειναι απο τα καλυτερα παγκοσμιως.
Δυσκολο η Baikal να φτασει την auto5.
Παιξε με φυσιγγια
 
Δύστυχος ναι και με κοντι μπλουζα οριακά ειναι. απλα ηταν 1 αγορά όπλου δεν ήξερα
Και ξύλινα να πάρεις πάλι μπορεί να μην σου κάθεται καλά .Μια λύση είναι να το πουλήσεις και να πάρεις ένα όπλο πιο κοντά στα μέτρα σου ,αλλά και προσαρμόσιμο.Η άλλη λύση είναι να αφαιρέσεις το φάλτσο που κάνει το κοντάκι και να βάλεις ένα φορετο πέλμα pachmayr, αλλά πριν το κάνεις θέλει ακριβείς μετρήσεις στο μήκος προσοχή στο πιτς και αν πραγματικά μπορεί να κοπεί χωρίς ζημιά.
 
Last edited:
Δύο δοκιμές που έκανα χτες για να συγκρίνω 2 τσοκ αφτερμαρκετ της gemini. Ονομαστικά και τα δύο είναι φουλ και γράφουν πάνω steel shot...οπότε για μολύβδινα δεν είναι φουλ βάση και της απόδοσης στον πίνακα.
Οι δοκιμές έγιναν με 26 βαθμούς στα 36 μέτρα με φυσίγγι 33,5 γραμμάρια ν6 σκάγια.
Ταχύτητα φυσιγγιου περίπου στα 408m/s v1,5.
View attachment 31288

View attachment 31289
Ωραίες ντουφεκιες! Ο κύκλος πόσο είναι?
 
Back
Top