Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι σωστά, αυτό συμβαίνει, νομίζω, διότι κάθε ΑΤ ζητάει τα δικά του*, πότε το 6025 και πότε το 6193.
πάντως η περιγραφή του 6193 είναι για άδεια οπλοκατοχής-ανανέωση, ενώ το 6025 για άδεια αγοράς, αν θυμάμαι σωστά.
εμένα το ΑΤ Ερέτριας έτσι μου τα ζήτησε.

*Ελλαδάρα δεν υπάρχει ένα ενιαίο σύστημα, ανάλογα το σερίφη διοικητή της περιοχής έχουμε και άλλα...
εδώ το ίδιο το κράτος δε γνωρίζει τα μέρη του όπλου. είναι δυνατόν η άδεια αγοράς να λέει πάνω ότι χορηγείται για αγορά όπλου ή των κυρίων τμημάτων του θαλάμη-κάννη-κλείστρο;
που πουλάνε θαλάμες ρε παιδιά, να πάω να αγοράσω καμιά 10αριά;;;.very funny..hair.
και φυσικά έπρεπε η υπηρεσία να περνάει σεμινάρια τους υπαστυνόμους που αναλαμβάνουν το κομμάτι των όπλων, δε γίνεται να μην ξέρει που να κοιτάξει για αριθμούς κάννης, βάσης, πως λύνεται, δένεται κάθε τύπος όπλου και ποιες είναι οι βασικές έστω μάρκες/εταιρείες.
γτ έχουν δει πολλά τα μάτια μας....
Τι μας λες τωρα? Εγώ όταν πήγα να βγάλω αδεια αγοράς ο αστυνομικός χτυπιοταν γιατί δεν είχα φέρει το όπλο μαζί μου!!!! Στην 5η φορά που του το είπα το καταλαβε....
 
Ναι σωστά, αυτό συμβαίνει, νομίζω, διότι κάθε ΑΤ ζητάει τα δικά του*, πότε το 6025 και πότε το 6193.
πάντως η περιγραφή του 6193 είναι για άδεια οπλοκατοχής-ανανέωση, ενώ το 6025 για άδεια αγοράς, αν θυμάμαι σωστά.
εμένα το ΑΤ Ερέτριας έτσι μου τα ζήτησε.

*Ελλαδάρα δεν υπάρχει ένα ενιαίο σύστημα, ανάλογα το σερίφη διοικητή της περιοχής έχουμε και άλλα...
εδώ το ίδιο το κράτος δε γνωρίζει τα μέρη του όπλου. είναι δυνατόν η άδεια αγοράς να λέει πάνω ότι χορηγείται για αγορά όπλου ή των κυρίων τμημάτων του θαλάμη-κάννη-κλείστρο;
που πουλάνε θαλάμες ρε παιδιά, να πάω να αγοράσω καμιά 10αριά;;;.very funny..hair.
και φυσικά έπρεπε η υπηρεσία να περνάει σεμινάρια τους υπαστυνόμους που αναλαμβάνουν το κομμάτι των όπλων, δε γίνεται να μην ξέρει που να κοιτάξει για αριθμούς κάννης, βάσης, πως λύνεται, δένεται κάθε τύπος όπλου και ποιες είναι οι βασικές έστω μάρκες/εταιρείες.
γτ έχουν δει πολλά τα μάτια μας....
Το 6193 είναι στην κατηγορία παραβόλου " Άδειες (Ένσημο ΕΛΑΣ)" και στον τύπο "Αδεια ή ανανέωση άδειας (έκδοση από ΕΛΑΣ)". Και είναι μεταβλητού ποσού, που το συμπληρώνεις ο ίδιος. Προφανώς αφορά πολλών ειδών άδειες ...
Νομίζω το πιο σωστό είναι το 6025 που ανήκει στην κατηγορία "Οπλα - εκρηκτικά - είδη πυροτεχνίας" και στον τύπο "Αδεια κατοχής όπλων, αγοράς, 6μηνιαία θεώρηση, λοιπές άδειες, πιστοποιητικά, βεβαιώσεις - ένσημο ΕΛΑΣ" ... και έχει το ποσόν προσυμπληρωμένο: 2,04 €.
Βασικά ένα ένσημο για την ΕΛΑΣ πληρώνουμε 2,04 €.
Κατά τα λοιπά, εγώ όταν πήγα να ρωτήσω για να ανανεώσω κάποιες άδειες, ληγμένες και άληκτες, ο αρμόδιος αστυνομικός μου είπε να μην του πάω τα όπλα εκεί, αλλά να πάω βεβαιώσεις από οπλουργό, με όλα τα στοιχεία του κάθε όπλου και ότι είναι λειτουργικό. Μάλιστα μου είπε επί λέξει: "εμείς δεν είμαστε οπλουργοί, δε μπορούμε να τα ξέρουμε όλα τα όπλα" ...
Αυτά πριν 2-3 χρόνια, εδώ. Δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια ακόμα.
 
γινεται αυτό?
Ποιο αν γίνεται; Το 2015 έληγε το 16άρι και το ξέχασα, και έτσι το άφησα μέχρι τον Απρίλη 2016 που θα έληγε το SKB, και τα ανανέωσα μαζί. Και το ίδιο έγινε με τη Mossberg, από Σεπτ.2017 την άφησα μέχρι Μάρτη 2018 για να την ανανεώσω μαζί με το Baikal. Μόνο που τότε τα παράβολα ήταν 3 € για την ανανέωση άδειας που δεν είχε λήξει, και 15 € για τη ληγμένη (αν θυμάμαι καλά) !!
 
Γεια σας και χαρά σας :)

... να δω τι θα καταφέρω! πολλά καινούρια πράγματα μαζί και δεν είμαι συνηθισμένος !
Ώωω ρε φίλε ... Σου έδωσαν και κινητό εσένα.

Ωραίος ο καράφλας ... πουτάνα ΚΣΕ έτσι σε θέλω :)
 
Ποιο αν γίνεται; Το 2015 έληγε το 16άρι και το ξέχασα, και έτσι το άφησα μέχρι τον Απρίλη 2016 που θα έληγε το SKB, και τα ανανέωσα μαζί. Και το ίδιο έγινε με τη Mossberg, από Σεπτ.2017 την άφησα μέχρι Μάρτη 2018 για να την ανανεώσω μαζί με το Baikal. Μόνο που τότε τα παράβολα ήταν 3 € για την ανανέωση άδειας που δεν είχε λήξει, και 15 € για τη ληγμένη (αν θυμάμαι καλά) !!
Aν δεν έχει έρθει η ώρα τους να λήξουν ,γίνεται να τα ανανεώσεις?πχ 2 χρόνια πριν.Μπάς κ τα μαζέψω όλα να μην έχω έννοια.
 
Aν δεν έχει έρθει η ώρα τους να λήξουν ,γίνεται να τα ανανεώσεις?πχ 2 χρόνια πριν.Μπάς κ τα μαζέψω όλα να μην έχω έννοια.
Σιγά μη σου τα ανανεώσουν 2 χρόνια πριν τη λήξη !!! ... .yel.
Δεν το ξέρω σίγουρα ... αλλά πιστεύω ότι θα σου πουν να φύγεις ... και να ξαναπάς 1 ή 2 μήνες πριν τη λήξη (της κάθε άδειας).
Κάτι τέτοιο προβλέπει και ο νόμος, νομίζω ...
 
Σιγά μη σου τα ανανεώσουν 2 χρόνια πριν τη λήξη !!! ... .yel.
Δεν το ξέρω σίγουρα ... αλλά πιστεύω ότι θα σου πουν να φύγεις ... και να ξαναπάς 1 ή 2 μήνες πριν τη λήξη (της κάθε άδειας).
Κάτι τέτοιο προβλέπει και ο νόμος, νομίζω ...
Πήγα εγώ 2 χρόνια πριν τη λήξη του ενός, για να τα ανανεώνω και τα δυό μαζί και μου είπαν όχι δεν γίνεται!!! (αλλά δεν κατάλαβα ποτέ γιατί δεν γίνεται!!!)
 
Γεια σου Γιώργο, αν θες βοήθεια και ξέρουμε ευχαρίστως εδώ είμαστε !
Θα προσπαθήσω μόνος πρώτα για να τα εμπεδώσω!!! βασικά να μάθω το κινητό και μετά θα ασχοληθώ πως θα κατεβάσω την εφαρμογή ... Ευχαριστώ πάντως ... :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top