Λαγός

View attachment 29681Χρυσανθε γιατι ειναι μαυρες κακαρατζες
Τόλη, Βασίλης στο τηλέφωνο.
Ξέρω ότι οι φρέσκες είναι οι πράσινες λαχανί.
Αν είναι και "υγρές" είναι πολύ πρόσφατες.
Αν ειναι ξερές το αντίθετο.

Ο λαγός δεν τρώει ξερόχορτα γιατί φουσκώνει. Ετσι εξηγείται το χρώμα.

Οι πράσινες μετά από μέρες μαυρίζουν και μετά ασπρίζουν.

Αυτά ξέρω φίλε, αλλά ο Χρύσανθος είναι κορυφή.
Και εγώ αυτόν θα πιστέψω ...
 
Ξαι στο αναφερω χρυσανθε γτ καθε μερα βρισκω καινουριες στο δρομο
Τολη
Οι κακαρατζες φιλε του λαγου ειτε αρσενικου ειτε θυληκου ειναι ολοκληρος χαρτης
Γενικα για να μην σε πριζω τωρα εχουν 4 σταδια εμφανισης
Αυτα που βλεπεις εντελως ασπρα-αχυρο
Ειναι παλιες και το ποσο εξαρταται απο την εποχη
Οταν τις σπασεις διακυονται στον αερα
Αυτες που βκεπεις μισο μισο
Εχουν αρχισει να ξεραινονται
Το καλοκαιρι ειναι περιπου 3-4 ημερων
Οι μαυρες σκληρες που ειναι φρεσκες αλλα νωρις το βραδυ και εχουν σκληρηνει λογο της
Φυιολογικης επαφης με τον αερα της φυσης και τις εκαστοτε συνθηκες
Και οι μαυρες μαλακες με λιγη γλινα επανω- υγρο και με οσμη που ειναι εντεως φρεσκες
Στην υφη τους αφηνουν μυρωδια στο χερι και ανεπεσθητη βρωμια
Το χρωμα τους εχει να κανει επισης και με τον βιοτοπο
Αλλιως ειναι οταν εχει χορτο πρασινο αλλιως εαν ειναι ξεροτοπος αλλιως οταν ειναι σε περιβολη κλπ
Αυτα οσον αφορα εμφανιση



το σχημα του φανερωνει το φυλο του λαγου αλλα και το μεγεθος του οσο αυτες μεγαλωνουν

η τοποθετηση τους στον εδαφος αναλογα το αναγλυφο φανερωνει την διαδρομη αλλα και την φαση που βρισκεται το ζωο

βοσκη, διαδρομη προς βοσκη, διαδρομη προς γιατακι; σταση αφουκρασης για αρπαγες κλπ

εαν εχουν πανω κολλημενες τριχες και καπως παραξενο σχημα ειναι θυληκος γκαστρωμενος

Αυτα πολυ γενικα φιλε
Για οτι αλλο θες η εαν θελεις κατι να το αναπτυξουμε, αν ξερω εγω η καποιος αλλος φιλος , σιγουρα θα σου πουμε οτι ξερουμε
Εχει πολυ καλους λαγαδες το φορουμ!
 
Χρύσανθε είχα διαβάσει ότι είναι τυπικο της βιολογίας του λαγού να είναι ενας θηλυκός και ένας αρσενικός μαζί, με τον αρσενικό να είναι από ένστικτο προγραμματισμένος να παίζει το ρόλο του 'λαγού΄ και να παρασέρνει τους θηρευτές μακριά από το θηλυκό που για το είδος έχει μεγαλύτερη αξία από το αρσενικό. Μάλιστα η έρευνα ισχυριζόταν πως παρά την προστατευτική αυτή δράση του αρσενικού, στο ζευγάρωμα το θηλυκό δεν τον προτιμά συνήθως εκτός και αν είναι ο μόνος στην περιοχή ή με μεγάλη διαφορά ο πιο μεγάλος και ισχυρός. Η εξήγηση που είχαν δωσει για αυτό είναι ότι οι γειτονικοί αυτοί λαγοί (αρσενικός και θηλυκός) λογικά είναι άμεσοι συγγενείς, οπότε το θηλυκό προτιμά κάποιον "ξένο" για να εμπλουτιστούν τα γονίδια.
Αδερφε δεν ειμαι θηραματολογος αλλα οι ωρες μου εκει εξω απο μικρος ειναι αμετρητες και η παρατηρηση της φυσης χαρακτηριστικο μου
Ο καθε λαγος εχει την περιοχη του
Σε αυτην γεμμιεται μεγαλωνει και μενει
Την ξερει απεξω και ανακατωτα και εχει σε αυτην πολλα γιατακια τα οποια καθαριζει η εμπλουτιζει αναλογα την εποχη αλλα και την πιεση που δεχετε απο θηρευτες
Αναλογα τωρα του βιοτοπου οι περιοχες αυτες συνορευουν με αλλες περιοχες γειτονικων λαγων
Το καθε φυλο εχει διαφορετικη καθημερινοτητα
Μια περιοχη ωια να ειναι σε αρμονια χωρις να προκυπτουν αρωστιες στο ζωο μπορει να δεκτει εναν μεγιστο αριθμο λαγων
Ο αριθμος αυτος εξαρταται απο πολλα οπως η μορφολογια και η εποχη και οχι απο το ιδιο το μεγεθος του βιοτοπου
Οταν προκυψουν πολλοι αρσενικοι σε μια τετοια περιοχη αναγκαστικα θα προσπαθησουν να βρουν νεο μερος
Το ιδιο και για πολλους αλλους λογους
Η μεγαλη χιονοπτωση επισης προκαλει την αλλαγη περιοχης οπως και η ανυδρια
Παρολο που δεν πινει νερο οπως αλλα ζωα εδοσον μπορει να το παρει απο τα φυλλα , η υπαρχη νερου σημαινει πολλα αλλα που θα δοευκολυνουν την επιβιωση του
Εξοσον ξερω δεν υπαρχει συνεχες συνηπαρξη αρσενικου- θυληκου
Ουτε και σταθερη σχεση μεταξυ τους
Ουτε αγελαια συνηπαρξη οπως πχ με τις περδικες
Ανα ενα αριθμο θυληκων θα υπαρχουν τοσα αρσενικα
Δεν πεζει τον ρολο του προστατη του θυληκου
Απλα οταν ο αρσενικος αναγκαστει να αλλαξει μερος κυριως για λογους ζευγαρωματος τον βρισκει το ξημερωμα σε μια νεα αγνωστη περιοχη στην οποια επιασε προχειρα μαγεμενος απο την οσμη νεων θυληκων η και την παλη διεκδικηςης τους
Το γιατακι του θα ειναι ειται ανυπαρκτο ειτε πολυ επιφανειακο
Αυτο ο λαγος επειδη το ξερει αυτο θα ξεσυρει!
Ειδικα σε περιοχες με καλυψη
Ετσι πολλοι ισως εχουν την εντυπωση οτι θελει να προστατευσει το θυληκο ενω καμια σχεση δεν εχει αυτο
Επιπλεον η λαγινη εχει διπλη μητρα
Επομενως θα μεινει στην περιοχη αυτη για καποιες μερες μεχρι να δει εαν θα μπορεσει να ζευγαρωσει τελικως μαζι της
Η επιτυχια του αυτη θα καθορισει εαν αυτη θα γινει η νεα του περιοχη η εαν θα συνεχισει λιγο πιο κατω μεχρι να βολευτει

ναι πιστευω οτι τα ζωα εχουν εμφυτη την ικανοτητα να μην κανουν αιμομιξιες
Ομως δεν μπορω να το επιβεβαιωσω
 
View attachment 29680τσακοσα εναν αργοπορημενο σορυ για την αναλυση
Συνηθως τα καλυτερα γιατακια για τους μεγαλους πονηρεμενους λαγους ειναι κοντα σε λατομεια -βιομηχανιες εκτος αστικων κεντρων
στανες και γενικα οπου υπαρχει καθημερινη δραστηριοτητα
 
Μερικες φωτο που βρηκα στο κινητο
Διακρινονται
Γιατακι θυληκου λαγου σε πευκοβελονα
Τον φυλο φαινεται απο το τροπο που βγαζει εξω το χωμα
Κατουρημα λαγου πρωινο πριν το γιαταγιασμα- ο λαγος ειναι πολυ κοντα σχετικα αλλα για το σκυλι εκει ξεκινουν πολλα σταυρωματα
Μαλια απο παλη αρσενικων για κυριαρχια θυληκου η και ζευγαρωματος αεσενικου-θυληκου
Δεν μπορω να πω απολυτα αλλα τεινω προς το πρωτο αφου ειναι επι το πλειστον ασπρα και χωρις ιχνη σαλιου απο δαγκωμα
Διαδρομη βοσκης λαγου αρσενικου κατα την περιοδο που σερνει θυληκια
 

Attachments

  • D58D7A12-FF1D-4D7B-8574-CC84624ABCEA.jpeg
    D58D7A12-FF1D-4D7B-8574-CC84624ABCEA.jpeg
    411,8 KB · Προβολές: 42
  • CBDF6832-B186-480B-ACD0-6E13AFBF350E.jpeg
    CBDF6832-B186-480B-ACD0-6E13AFBF350E.jpeg
    808,5 KB · Προβολές: 41
  • 3550250B-07FB-4EA5-9EFF-997115003531.jpeg
    3550250B-07FB-4EA5-9EFF-997115003531.jpeg
    714,8 KB · Προβολές: 38
  • 97F995B6-17E2-4D29-85A6-55E7C8820BE5.jpeg
    97F995B6-17E2-4D29-85A6-55E7C8820BE5.jpeg
    724,2 KB · Προβολές: 40
  • C90AE694-CECA-4DDF-9AF8-3908C2E9FB85.jpeg
    C90AE694-CECA-4DDF-9AF8-3908C2E9FB85.jpeg
    342,5 KB · Προβολές: 42
Μερικες φωτο που βρηκα στο κινητο
Διακρινονται
Γιατακι θυληκου λαγου σε πευκοβελονα
Τον φυλο φαινεται απο το τροπο που βγαζει εξω το χωμα
Κατουρημα λαγου πρωινο πριν το γιαταγιασμα- ο λαγος ειναι πολυ κοντα σχετικα αλλα για το σκυλι εκει ξεκινουν πολλα σταυρωματα
Μαλια απο παλη αρσενικων για κυριαρχια θυληκου η και ζευγαρωματος αεσενικου-θυληκου
Δεν μπορω να πω απολυτα αλλα τεινω προς το πρωτο αφου ειναι επι το πλειστον ασπρα και χωρις ιχνη σαλιου απο δαγκωμα
Διαδρομη βοσκης λαγου αρσενικου κατα την περιοδο που σερνει θυληκια
Σηκώνεις λαγούς ακόμα από αυτό το γιατάκι;
 
Σηκώνεις λαγούς ακόμα από αυτό το γιατάκι;
Εννοεις να μπορω να τους δω μεσα;
Οχι
Καημο το εχω
3-4 φορες εχω δει που δεν τις υπολογιζω - ειναι ελαχιστες στον αριθμο

μπορω να σου πω με αυτοπεπποθηση που θα εχει πιασει
Αλλα να τον δω στο γιατακι οχι

το χαρισμα αυτο το χει ο παππους μου και ο ξαδερφος μου οπως και ενα θειος μου
 
Αν πω σε φίλο μου μη κυνηγό ότι σήμερα παρακολουθούσα με ενδιαφέρον μια φωτογραφία με σκ@τ@ λαγού γιατί ήθελα να μάθω πράγματα, πώς λέτε να με βλέπει στο μέλλον;
Παρε μια χουφτα φρεσκα
Περασε τα με σπρει βερνικι και μετα λακα μπογιας
Τρυπησε τα με χοντρο βελονι
Περασε τα καλη κλωστη
Φτιαξε ενα ομορφο κομπολοι
Κανε του το δωρο
Μην του πεις τι ειναι

Γινεται πανεμορφο- δεν σε κανω πλακα!!!

μετα πεστου την φαση με την φωτο
εαν σου πει πραμα
Πεστον
Γιατι ρε μαλακα εσυ που τα κρατας και πεζεις ολη μερα εισαι καλυτερος .sarcastic.
 
Back
Top