Λαγός

Λοιπον σημερα το πρωι ειδα ενα φενομενο για πρωτη φορα στο βουνο καθος ανεβενα στο ποστο μου στο βουνο απο ενα μερος με καμηλη βλαστηση ξεκινησαν να σηκωνοντε και προλαβα να μετρισω 9 λαγους
 
Περιμενο τη γνωμη του @kurtzhaar να μας πει για πιο λογο συνοστιζοντε
Καλημερα
Στην εφηβεια ενα τετοιο πρωι βγαζοντας τα σκυλια προλαβα να μετρησω 11!!!!
Ηταν η πιο χαρουμενη μου μερα και μοναδικη
Εβλεπα λαγους οπου και κοιταζα
Σοβαρα φιλε δεν το χεις ξαναδει;
Ονομαζεται βατουρα!!!
Καπου εχει θυληκο που ειναι για ζευγαρωμα
Μαζευονται ολοι οι αρσενικοι της περιοχης αλλα και ´´ξενοί´´
Πεφτει παλη το βραδυ για το ποιος θα κυριαρχισει
Δεν τελειωνει σε ενα βραδυ η φαση αυτη
Ειναι αναλογα αριθμου ηλικιας και κυριαρχικοτητας
Το θυληκο θα διαλεξει στο τελος
Παραπανω δεν θα πω για το μετα , τι κανουν πως πιανουν κλπ για ευνοητους λογους
 
Κυνηγοτοπια γερα
Καλημερα
Στην εφηβεια ενα τετοιο πρωι βγαζοντας τα σκυλια προλαβα να μετρησω 11!!!!
Ηταν η πιο χαρουμενη μου μερα και μοναδικη
Εβλεπα λαγους οπου και κοιταζα
Σοβαρα φιλε δεν το χεις ξαναδει;
Ονομαζεται βατουρα!!!
Καπου εχει θυληκο που ειναι για ζευγαρωμα
Μαζευονται ολοι οι αρσενικοι της περιοχης αλλα και ´´ξενοί´´
Πεφτει παλη το βραδυ για το ποιος θα κυριαρχισει
Δεν τελειωνει σε ενα βραδυ η φαση αυτη
Ειναι αναλογα αριθμου ηλικιας και κυριαρχικοτητας
Το θυληκο θα διαλεξει στο τελος
Παραπανω δεν θα πω για το μετα , τι κανουν πως πιανουν κλπ για ευνοητους λογους
Λογηκα αυτος που εβγαλα φοτο θα ειναι ο θυλικος που λες γτ εδω γυρναγε και του κανα καρτερι για φοτο
 
Δεν έχω δει ποτέ τέτοιο πράγμα Τόλη.
Μόνο 1 φορά που την είχα στήσει για περιστέρια είδα 2 λαγούς μαζί οι οποίοι παίζανε ενώ προχωρούσαν σε ένα μονοπάτι.
Πάνε πολλά χρόνια.
Ήταν αρκετά μακρυά και αν έκανα κίνηση θα με καταλάβαιναν, οπότε απλά τους χάζευα για κανένα δίλεπτο μέχρι να εξαφανιστούν.
Δεν θυμάμαι ούτε τι εποχή ήταν.
 
Δεν έχω δει ποτέ τέτοιο πράγμα Τόλη.
Μόνο 1 φορά που την είχα στήσει για περιστέρια είδα 2 λαγούς μαζί οι οποίοι παίζανε ενώ προχωρούσαν σε ένα μονοπάτι.
Πάνε πολλά χρόνια.
Ήταν αρκετά μακρυά και αν έκανα κίνηση θα με καταλάβαιναν, οπότε απλά τους χάζευα για κανένα δίλεπτο μέχρι να εξαφανιστούν.
Δεν θυμάμαι ούτε τι εποχή ήταν.
Εγώ δυο φορές έχω δει 2 λαγούς μαζί. Και τις 2 φορές απόγευμα, λίγο πριν δύσει ό ήλιος.
Πρώτη, πριν καμιά 15αριά χρόνια αρχές Οκτώβρη σε μια βόλτα για φάσσες, μου βγήκε μπροστά μου ένας τεράστιος και τον πήρα κι αμέσως μετά την τουφεκιά φάνηκε άλλος ένας μικρότερος 3-4 μέτρα πιο πίσω, να κινείται αργά σαστισμένος. Ευτυχώς αυτός που πήρα ήταν ο αρσενικός ... πιθανόν να είχε προλάβει να ...αφήσει απογόνους !!!
Δεύτερη φορά, φέτος το Γενάρη σε μέρος που κάνω απογευματινό καρτέρι για τσίχλες, πάλι 2 και απλά τους παρακολουθούσα, στα 30-40 μέτρα, να κινούνται σε ένα καθαρό κομμάτι για λίγο και μετά να χώνονται στο πυκνό.
 
Last edited:
Εγώ δυο φορές έχω δει 2 λαγούς μαζί. Και τις 2 φορές απόγευμα, λίγο πριν δύσει ό ήλιος.
Πρώτη, πριν καμιά 15αριά χρόνια αρχές Οκτώβρη σε μια βόλτα για φάσσες, μου βγήκε μπροστά μου ένας τεράστιος και τον πήρα κι αμέσως μετά την τουφεκιά φάνηκε άλλος ένας μικρότερος 3-4 μέτρα πιο πέρα, να κινείται αργά σαστισμένος. Ευτυχώς αυτός που πήρα ήταν ο αρσενικός ... πιθανόν να είχε προλάβει να ...αφήσει απογόνους !!!
Δεύτερη φορά, φέτος το Γενάρη σε μέρος που κάνω απογευματινό καρτέρι για τσίχλες, πάλι 2 και απλά τους παρακολουθούσα, στα 30-40 μέτρα, να κινούνται σε ένα καθαρό κομμάτι για λίγο και μετά να χώνονται στο πυκνό.
Και εγώ δύο φορές από δύο έχω δει μαζί, να πάνε χέρι-ποδάρι !
 
Ειναι η έπομενη φαση αυτη οταν ο θυληκος εχει διαλεξει τον αρσενικο
Η οταν η περιοχη ειναι σε αρμονια δηλαδη εχει σωστο αριθμο αρσενικων θυληκων και δενε χουν ερθει αλλοι να διεκδικησουν την νυφη

φερμα σε διπλους λαγους εχω παρει και εχω σηκωσει 2-3 φορες

το πραγματικα μαγικο ειναι να δεις αυτο που ο τολης

Λαγους παντου οπου κοιταξεις

στο κυνηγι αναλογα του τοπου και της εποχης εαν πεσεις σε βατουρα τα σκυλια τρελαινονται
Δεν ξερουν ποιο ντορο να πρωτοπιασουν

εαν στο κυνηγι δειτε λαγο να ξεσερνει και τον βαρεσετε και ειναι αρσενικος χωρις γιατακι να ξερετε διπλα σας ειναι ο θυληκος!!!
Μου χει τυχει και το χω ζησει παρα πολλες φορες
 
Ειναι η έπομενη φαση αυτη οταν ο θυληκος εχει διαλεξει τον αρσενικο
Η οταν η περιοχη ειναι σε αρμονια δηλαδη εχει σωστο αριθμο αρσενικων θυληκων και δενε χουν ερθει αλλοι να διεκδικησουν την νυφη

φερμα σε διπλους λαγους εχω παρει και εχω σηκωσει 2-3 φορες

το πραγματικα μαγικο ειναι να δεις αυτο που ο τολης

Λαγους παντου οπου κοιταξεις

στο κυνηγι αναλογα του τοπου και της εποχης εαν πεσεις σε βατουρα τα σκυλια τρελαινονται
Δεν ξερουν ποιο ντορο να πρωτοπιασουν

εαν στο κυνηγι δειτε λαγο να ξεσερνει και τον βαρεσετε και ειναι αρσενικος χωρις γιατακι να ξερετε διπλα σας ειναι ο θυληκος!!!
Μου χει τυχει και το χω ζησει παρα πολλες φορες
Χρύσανθε είχα διαβάσει ότι είναι τυπικο της βιολογίας του λαγού να είναι ενας θηλυκός και ένας αρσενικός μαζί, με τον αρσενικό να είναι από ένστικτο προγραμματισμένος να παίζει το ρόλο του 'λαγού΄ και να παρασέρνει τους θηρευτές μακριά από το θηλυκό που για το είδος έχει μεγαλύτερη αξία από το αρσενικό. Μάλιστα η έρευνα ισχυριζόταν πως παρά την προστατευτική αυτή δράση του αρσενικού, στο ζευγάρωμα το θηλυκό δεν τον προτιμά συνήθως εκτός και αν είναι ο μόνος στην περιοχή ή με μεγάλη διαφορά ο πιο μεγάλος και ισχυρός. Η εξήγηση που είχαν δωσει για αυτό είναι ότι οι γειτονικοί αυτοί λαγοί (αρσενικός και θηλυκός) λογικά είναι άμεσοι συγγενείς, οπότε το θηλυκό προτιμά κάποιον "ξένο" για να εμπλουτιστούν τα γονίδια.
 
Χρύσανθε είχα διαβάσει ότι είναι τυπικο της βιολογίας του λαγού να είναι ενας θηλυκός και ένας αρσενικός μαζί, με τον αρσενικό να είναι από ένστικτο προγραμματισμένος να παίζει το ρόλο του 'λαγού΄ και να παρασέρνει τους θηρευτές μακριά από το θηλυκό που για το είδος έχει μεγαλύτερη αξία από το αρσενικό. Μάλιστα η έρευνα ισχυριζόταν πως παρά την προστατευτική αυτή δράση του αρσενικού, στο ζευγάρωμα το θηλυκό δεν τον προτιμά συνήθως εκτός και αν είναι ο μόνος στην περιοχή ή με μεγάλη διαφορά ο πιο μεγάλος και ισχυρός. Η εξήγηση που είχαν δωσει για αυτό είναι ότι οι γειτονικοί αυτοί λαγοί (αρσενικός και θηλυκός) λογικά είναι άμεσοι συγγενείς, οπότε το θηλυκό προτιμά κάποιον "ξένο" για να εμπλουτιστούν τα γονίδια.
Αποψε αν θελεις φιλε να στο εξηγησω απο πλευρας κυνηγιου

Θηραματολογος δεν ειμαι
Αυτοι κατι ξερουν παραπανω - ειναι η δουλεια τους

Κατι παρομοιο ξερω και εγω αλλα οχι οπως το αναφερει η ερευνα
Προστατευτικα δεν λειτουργει ο αρσενικος κατ εμενα

Αλλος λογος ειναι που φευγει πρωτος
 
Τολη
Σοβαρα με ρωτας φιλε;
Τι χρωμα επρεπε να ειναι οι φρεσκες δηλαδη; :)
Σπανια βρησκω μαυρες συνηθως πρασινοκιτρινες ειναι με λευκα ουρα μαζι δεν ασχολουμε συστηματικα με λαγο τις περισοτερες φορες δε του ριχνω καν γτ δε τον τρωω κιωλας μονο φετος τα χριστουγενα βαρεσα εναν για τον μικρο που ηθελε απλα εδω στο λατομειο βλεπω συνεχεια
 
View attachment 29681Χρυσανθε γιατι ειναι μαυρες κακαρατζες
Να κοιταξει λιγο το εντερο του, μια αξονικη κατω κοιλιας, και να κοψει τα πρασινα και το κοκκινο κρασι με ρεγουλα. Α, και μια αναλυση κοπρανων για παρουσια αιματος, μην εχει κανα καρκινο και τρεχουμε!!!!!!!
 
Να κοιταξει λιγο το εντερο του, μια αξονικη κατω κοιλιας, και να κοψει τα πρασινα και το κοκκινο κρασι με ρεγουλα. Α, και μια αναλυση κοπρανων για παρουσια αιματος, μην εχει κανα καρκινο και τρεχουμε!!!!!!!
Μπραβο φιλε μ αρεσει που συμετεχεις σωβαρα στη κουβεντα αν παλι κανεις πλακα η ειρωνεβεσε δε μπωρω να το καταλαβω να βαζεις καμια φατσουλα τι ηθελες δλδ να δεις κυνηγι λαγου τετια εποχη???
 
Back
Top