Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Αφού είσαι μέσα στα πράγματα, ενημέρωσέ μας λιγάκι για το καταστατικό.
Πχ ποιός μπορεί να θέσει υποψηφιότητα, ποιοί θα μπορούν να ψηφίσουν κτλ

Στο facebook του προσωρινού προέδρου δεν βρήκα αναφορά για την ημερομηνία του συνεδρίου που έγραψες δηλαδή την 29/8.
Θα εκλεγεί ο νέος πρόεδρος αυτή την ημερομηνία ;

Επίσης αν ξέρεις ...
Ποιά η γνώμη του προσωρινού προέδρου για την μείωση κάρπωσης του τρυγονιού ;
Έχει έρθει σε επαφή με την ΚΣΕ, σε ποιό επίπεδο, τι συζητήθηκε κτλ

Περιμένουμε όλοι να δούμε τα πρώτα δείγματα γραφής και δουλειάς του νέου κόμματος.
Καλημέρα Βασίλη,

Έχουν γραφτεί τόσα πολλά...που δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω. Νομίζω ότι δεν αξίζει να πω τίποτα...γιατί οι φίλοι που μας διαβάζουν δεν μπορούν να διαχειριστούν αυτά που γράφουμε εδώ μέσα. Κρίθηκα ως κυνηγοπάτερας.....ακόμα και ως υποψήφιος βουλευτής που θηρεύει ψήφους!

Δεν ξέρω τι να πω....απλά θλίβομαι!

Σε αυτά που με ρωτάς ελάχιστα μπορώ να απαντήσω όπως για παράδειγμα ότι καταστατικό υπάρχει γιατί χωρίς αυτό δεν θα μπορούσε να ιδρυθεί το κόμμα.`

Σε ότι αφορά την ημερομήνια του συνεδρίου...και εκεί δεν ξέρω πολλά. Προχτές που πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνεται με το κόμμα...γιατί έχει πέσει πολύ ησυχία...με ενημέρωσαν ότι πάμε για συνέδριο στις 29/8. Μέχρι εκεί ξέρω. Αν μάθω κάτι περισσότερο θα σε ενημερώσω.

Σε ότι αφορά τις απόψεις του προσωρινού προέδρου....και εκεί δεν γνωρίζω τίποτα.

Γνωρίζω ότι υπάρχει μια στενή ιδρυτική επιτροπή που τρέχει τα πράγματα και την οργάνωση από ιδίους πόρους. Χωρίς κάποια ενίσχυση...και τα έξοδα είναι πολλά. Οπότε...να ζητάμε site και άλλα....είναι κομμάτακι δύσκολο γιατί όλα τα έξοδα βγαίνουν από τις τσέπες ορισμένων ανθρώπων.

Κλείνω με κάποιες προσωπικές εκτιμήσεις από αυτά που είδα στην 1η συνάντηση.

Φοβάμαι πολύ για το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας. Είδα συμπεριφορές και άκουσα πράγματα που κατά την δική μου κρίση....δεν θα μας οδηγήσουν σε θετικά αποτελέσματα.

Εύχομαι να βγώ λάθος! Αυτό...τίποτα άλλο! Τόσο ξεκάθαρα μπορώ να γράψω.

ο να κρατάς όπλο και κα κυνηγάς δεν ειναι δικαίωμα ! Είναι προνόμιο !
Από τις πιο γεμάτες φράσεις που έχω διαβάσει! Είμαι όμως σίγουρος ότι δύσκολα κάποιος μπορεί να κατάλάβει τι είναι το δικαίωμα...και τι το προνόμιο! Δηλαδή το τι απαιτείται για να έχεις αυτό το προνόμιο!

Η βοηθεια αφορα συγκεκριμενα ειδη,και ενιοτε ειναι πεταμενα λεφτα για τα ματια του κοσμου.
Το μελλον του κυνηγιου δεν κρινεται μονο απο αυτο.
Αλιμονο δηλαδη ,οποιος φυτεψε ενα δενδρο η ταισε παπιες να διεκδικησει επαινους
Είναι μάταιο να προσπαθείς να πείσεις κάποιους ότι το μέλλον του κυνήγιου θέλει πολλά περισσότερα από το να καλλίεργεις τα χωράφια σου. Όσες φορές και να το εξηγήσεις....δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουν ότι όσους βιότοπους και να καλλιεργήσεις...το μέλλον του κυνηγίου είναι συλλογικό! Ή που θα κυνηγάμε όλοι ή κανένας! Οι αποφάσεις για το μέλλον του κυνηγίου δεν λαμβάνουν χώρα στα χωράφια....αλλά σε γραφεία μέσα στην τσιμεντούπολη....από χαρτογιακάδες τεχνοκράτες ήτε μας αρέσει ήτε όχι....και δεν τους ενδιαφέρει αν ξέρεις να ξεγεννάς γίδες ή αν σπέρνεις φίκο στο χωράφι σου.

Χαρτιά μελέτες...και έρευνες βλέπουν....και με γνώμονα το συμφέρον τους αποφασίζουν.

Δυστηχώς όμως...πάλι κοντόφθαλμα τα βλέπουμε τα πράγματα. Πάλι μέχρι την ρυθμιστική φτάνει η κρίση μας.

Σου λεω λοιπον, οτι εγω ειμαι ενας ψηφοφορος που κατι τετοιες συμμπεριφορες και βαρυγδουπες διατυπωσεις (ποιος ειμαι εγω), θα με κανουν αυριο μεθαυριο να σου γυρισω τη πλατη.
Το κλασσικό κλισε!

Αδιαφορώ καλέ μου κύριε.....γιατί πέταξες μια ατάκα...χωρίς να το σκεφτείς! Δεν είμαι υποψήφιος ούτε επιθυμώ να γίνω. Οπότε την ψήφο και την πλάτη σου...μπορείς να τις κάνεις ότι θέλεις. Και εγώ ένας απλός ψηφοφόρος είμαι...που μέχρι τις εκλογές...δεν ξέρω αν θα ψηφίσω ακόμα και το ΚΕΚΑ για το οποίο έβαλα ένα μικρό λιθαράκι στην ίδρυση του.

Δεν καταλαβαίνει λέει πως η βελτίωση του βιοτόπου, της χλωρίδας και της πανίδας του τόπου βοηθάει το κυνήγι.
Θα καραφλιασω πριν την ώρα μου, αν είναι δυνατόν.
Όλοι ξέρουμε ότι η βελτίωση του βιοτόπου βοηθά το κυνήγι. Εγώ όμως καραφλιάζω όταν διαβάζω ότι αυτό το θεωρείς αρκετό για να συνεχίσεις να κυνηγάς.

Ακόμα και όλη την Ελλάδα να την φυτέψεις λιόσπορα....και γεμίσει ο ντουνιάς τριγόνια...αν νομίζεις ότι αυτό σου εξασφαλίζει το μέλλον στο κυνήγι σου.....τότε δεν έχω να πώ τίποτα παραπάνω ούτε σε έσενα ούτε και σε αυτούς που κάνουν like σε αυτά που γράφεις.

Μόνο και μόνο η κάψα σου να επιδείξεις τα συνδικαλιστικά και κομματικά σου παράσημα λένε πολλά.
Αυτό που το είδες? Που είδες ότι είμαι συνδικαλιστής ή κομματικό στέλεχος? Είπες να πεις απλά κάτι! να πετάξεις μια μπαρόλα που λένε...να δώσεις όγκο σε αυτά που γράφεις!

Μέλος σε σύλλογο της ΚΣΕ έγραψα ότι είμαι...όπως και χιλιάδες άλλοι κυνηγοί....και μέλος στην ευρύτερη ιδρυτική ομάδα του ΚΕΚΑ. Ούτε τομεάρχης ούτε μέλος της επιτροπής. Άρα λοιπόν...όσο "συνδικαλιστής" είμαι εγώ....άλλο τόσο είσαι και εσύ...!!

--------------

Κάπου έδω ομώς....θα σας αφήσω....για το καλοκαίρι.

Σας εύχομαι καλές διακοπές....καλή ξεκούραση αλλά και καλή προετοιμάσια για την έναρξη.

Ας έχουμε υγεία....και προκοπή...και ας ελπίσουμε σε μια συναρπαστική σεζόν...χωρίς τα προβλήματα και τα εμπόδια της περσινής.

Εύχομαι σε όλους και στον καθένα ξεχωριστά....καλά κυνήγια.....δύναμη και υγεία!

Καλή συνέχεια.
 
Last edited:
Καλημέρα Βασίλη,

Έχουν γραφτεί τόσα πολλά...που δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω. Νομίζω ότι δεν αξίζει να πω τίποτα...γιατί οι φίλοι που μας διαβάζουν δεν μπορούν να διαχειριστούν αυτά που γράφουμε εδώ μέσα. Κρίθηκα ως κυνηγοπάτερας.....ακόμα και ως υποψήφιος βουλευτής που θυρεύει ψήφους!

Δεν ξέρω τι να πω....απλά θλίβομαι!

Σε αυτά που με ρωτάς ελάχιστα μπορώ να απαντήσω όπως για παράδειγμα ότι καταστατικό υπάρχει γιατί χωρίς αυτό δεν θα μπορούσε να ιδρυθεί το κόμμα.`

Σε ότι αφορά την ημερομήνια του συνεδρίου...και εκεί δεν ξέρω πολλά. Προχτές που πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνεται με το κόμμα...γιατί έχει πέσει πολύ ησυχία...με ενημέρωσαν ότι πάμε για συνέδριο στις 29/8. Μέχρι εκεί ξέρω. Αν μάθω κάτι περισσότερο θα σε ενημερώσω.

Σε ότι αφορά τις απόψεις του προσωρινού προέδρου....και εκεί δεν γνωρίζω τίποτα.

Γνωρίζω ότι υπάρχει μια στενή ιδρυτική επιτροπή που τρέχει τα πράγματα και την οργάνωση από ιδίους πόρους. Χωρίς κάποια ενίσχυση...και τα έξοδα είναι πολλά. Οπότε...να ζητάμε site και άλλα....είναι κομμάτακι δύσκολο γιατί όλα τα έξοδα βγαίνουν από τις τσέπες ορισμένων ανθρώπων.

Κλείνω με κάποιες προσωπικές εκτιμήσεις από αυτά που είδα στην 1η συνάντηση.

Φοβάμαι πολύ για το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας. Είδα συμπεριφορές και άκουσα πράγματα που κατά την δική μου κρίση....δεν θα μας οδηγήσουν σε θετικά αποτελέσματα.

Εύχομαι να βγώ λάθος! Αυτό...τίποτα άλλο! Τόσο ξεκάθαρα μπορώ να γράψω.


Από τις πιο γεμάτες φράσεις που έχω διαβάσει! Είμαι όμως σίγουρος ότι δύσκολα κάποιος μπορεί να κατάλάβει τι είναι το δικαίωμα...και τι το προνόμιο! Δηλαδή το τι απαιτείται για να έχεις αυτό το προνόμιο!


Είναι μάταιο να προσπαθείς να πείσεις κάποιους ότι το μέλλον του κυνήγιου θέλει πολλά περισσότερα από το να καλλίεργεις τα χωράφια σου. Όσες φορές και να το εξηγήσεις....δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουν ότι όσους βιότοπους και να καλλιεργήσεις...το μέλλον του κυνηγίου είναι συλλογικό! Ή που θα κυνηγάμε όλοι ή κανένας! Οι αποφάσεις για το μέλλον του κυνηγίου δεν λαμβάνουν χώρα στα χωράφια....αλλά σε γραφεία μέσα στην τσιμεντούπολη....από χαρτογιακάδες τεχνοκράτες ήτε μας αρέσει ήτε όχι....και δεν τους ενδιαφέρει αν ξέρεις να ξεγεννάς γίδες ή αν σπέρνεις φίκο στο χωράφι σου.

Χαρτιά μελέτες...και έρευνες βλέπουν....και με γνώμονα το συμφέρον τους αποφασίζουν.

Δυστηχώς όμως...πάλι κοντόφθαλμα τα βλέπουμε τα πράγματα. Πάλι μέχρι την ρυθμιστική φτάνει η κρίση μας.


Το κλασσικό κλισε!

Αδιαφορώ καλέ μου κύριε.....γιατί πέταξες μια ατάκα...χωρίς να το σκεφτείς! Δεν είμαι υποψήφιος ούτε επιθυμώ να γίνω. Οπότε την ψήφο και την πλάτη σου...μπορείς να τις κάνεις ότι θέλεις. Και εγώ ένας απλός ψηφοφόρος είμαι...που μέχρι τις εκλογές...δεν ξέρω αν θα ψηφίσω ακόμα και το ΚΕΚΑ για το οποίο έβαλα ένα μικρό λιθαράκι στην ίδρυση του.


Όλοι ξέρουμε ότι η βελτίωση του βιοτόπου βοηθά το κυνήγι. Εγώ όμως κραφλιάζω όταν διβάζω ότι αυτό το θεωρείς αρκετό για να συνεχίσεις να κυνηγάς.

Ακόμα και όλη την Ελλάδα να την φυτέψεις λιόσπορα....και γεμίσει ο ντουνιάς τριγόνια...αν νομίζεις ότι αυτό σου εξασφαλίζει το μέλλον στο κυνήγι σου.....τότε δεν έχω να πώ τίποτα παραπάνω ούτε σε έσενα ούτε και σε αυτούς που κάνουν like σε αυτά που γράφεις.


Αυτό που το είδες? Που είδες ότι είμαι συνδικαλιστής ή κομματικό στέλεχος? Είπες να πεις απλά κάτι! να πετάξεις μια μπαρόλα που λένε...να δώσεις όγκο σε αυτά που γράφεις!

Μέλος σε σύλλογο της ΚΣΕ έγραψα ότι είμαι...όπως και χιλιάδες άλλοι κυνηγοί....και μέλος στην ευρύτερη ιδρυτική ομάδα του ΚΕΚΑ. Ούτε τομεάρχης ούτε μέλος της επιτροπής. Άρα λοιπόν...όσο "συνδικαλιστής" είμαι εγώ....άλλο τόσο είσαι και εσύ...!!

--------------

Κάπου έδω ομώς....θα σας αφήσω....για το καλοκαίρι.

Σας εύχομαι καλές διακοπές....καλή ξεκούραση αλλά και καλή προετοιμάσια για την έναρξη.

Ας έχουμε υγεία....και προκοπή...και ας ελπίσουμε σε μια συναρπαστική σεζόν...χωρίς τα προβλήματα και τα εμπόδια της περσινής.

Εύχομαι σε όλους και στον καθένα ξεχωριστά....καλά κυνήγια.....δύναμη και υγεία!

Καλή συνέχεια.

Η ιστοσελίδα έχει κόστος.
Αλλά ένα προφίλ στο φ/β ή ένα blog είναι δωρεάν και μπορούν να προσφέρουν μια χαρά ενημέρωση
 
Καλημέρα Βασίλη,

Έχουν γραφτεί τόσα πολλά...που δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω. Νομίζω ότι δεν αξίζει να πω τίποτα...γιατί οι φίλοι που μας διαβάζουν δεν μπορούν να διαχειριστούν αυτά που γράφουμε εδώ μέσα. Κρίθηκα ως κυνηγοπάτερας.....ακόμα και ως υποψήφιος βουλευτής που θυρεύει ψήφους!

Δεν ξέρω τι να πω....απλά θλίβομαι!

Σε αυτά που με ρωτάς ελάχιστα μπορώ να απαντήσω όπως για παράδειγμα ότι καταστατικό υπάρχει γιατί χωρίς αυτό δεν θα μπορούσε να ιδρυθεί το κόμμα.`

Σε ότι αφορά την ημερομήνια του συνεδρίου...και εκεί δεν ξέρω πολλά. Προχτές που πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνεται με το κόμμα...γιατί έχει πέσει πολύ ησυχία...με ενημέρωσαν ότι πάμε για συνέδριο στις 29/8. Μέχρι εκεί ξέρω. Αν μάθω κάτι περισσότερο θα σε ενημερώσω.

Σε ότι αφορά τις απόψεις του προσωρινού προέδρου....και εκεί δεν γνωρίζω τίποτα.

Γνωρίζω ότι υπάρχει μια στενή ιδρυτική επιτροπή που τρέχει τα πράγματα και την οργάνωση από ιδίους πόρους. Χωρίς κάποια ενίσχυση...και τα έξοδα είναι πολλά. Οπότε...να ζητάμε site και άλλα....είναι κομμάτακι δύσκολο γιατί όλα τα έξοδα βγαίνουν από τις τσέπες ορισμένων ανθρώπων.

Κλείνω με κάποιες προσωπικές εκτιμήσεις από αυτά που είδα στην 1η συνάντηση.

Φοβάμαι πολύ για το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας. Είδα συμπεριφορές και άκουσα πράγματα που κατά την δική μου κρίση....δεν θα μας οδηγήσουν σε θετικά αποτελέσματα.

Εύχομαι να βγώ λάθος! Αυτό...τίποτα άλλο! Τόσο ξεκάθαρα μπορώ να γράψω.


Από τις πιο γεμάτες φράσεις που έχω διαβάσει! Είμαι όμως σίγουρος ότι δύσκολα κάποιος μπορεί να κατάλάβει τι είναι το δικαίωμα...και τι το προνόμιο! Δηλαδή το τι απαιτείται για να έχεις αυτό το προνόμιο!


Είναι μάταιο να προσπαθείς να πείσεις κάποιους ότι το μέλλον του κυνήγιου θέλει πολλά περισσότερα από το να καλλίεργεις τα χωράφια σου. Όσες φορές και να το εξηγήσεις....δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουν ότι όσους βιότοπους και να καλλιεργήσεις...το μέλλον του κυνηγίου είναι συλλογικό! Ή που θα κυνηγάμε όλοι ή κανένας! Οι αποφάσεις για το μέλλον του κυνηγίου δεν λαμβάνουν χώρα στα χωράφια....αλλά σε γραφεία μέσα στην τσιμεντούπολη....από χαρτογιακάδες τεχνοκράτες ήτε μας αρέσει ήτε όχι....και δεν τους ενδιαφέρει αν ξέρεις να ξεγεννάς γίδες ή αν σπέρνεις φίκο στο χωράφι σου.

Χαρτιά μελέτες...και έρευνες βλέπουν....και με γνώμονα το συμφέρον τους αποφασίζουν.

Δυστηχώς όμως...πάλι κοντόφθαλμα τα βλέπουμε τα πράγματα. Πάλι μέχρι την ρυθμιστική φτάνει η κρίση μας.


Το κλασσικό κλισε!

Αδιαφορώ καλέ μου κύριε.....γιατί πέταξες μια ατάκα...χωρίς να το σκεφτείς! Δεν είμαι υποψήφιος ούτε επιθυμώ να γίνω. Οπότε την ψήφο και την πλάτη σου...μπορείς να τις κάνεις ότι θέλεις. Και εγώ ένας απλός ψηφοφόρος είμαι...που μέχρι τις εκλογές...δεν ξέρω αν θα ψηφίσω ακόμα και το ΚΕΚΑ για το οποίο έβαλα ένα μικρό λιθαράκι στην ίδρυση του.


Όλοι ξέρουμε ότι η βελτίωση του βιοτόπου βοηθά το κυνήγι. Εγώ όμως κραφλιάζω όταν διβάζω ότι αυτό το θεωρείς αρκετό για να συνεχίσεις να κυνηγάς.

Ακόμα και όλη την Ελλάδα να την φυτέψεις λιόσπορα....και γεμίσει ο ντουνιάς τριγόνια...αν νομίζεις ότι αυτό σου εξασφαλίζει το μέλλον στο κυνήγι σου.....τότε δεν έχω να πώ τίποτα παραπάνω ούτε σε έσενα ούτε και σε αυτούς που κάνουν like σε αυτά που γράφεις.


Αυτό που το είδες? Που είδες ότι είμαι συνδικαλιστής ή κομματικό στέλεχος? Είπες να πεις απλά κάτι! να πετάξεις μια μπαρόλα που λένε...να δώσεις όγκο σε αυτά που γράφεις!

Μέλος σε σύλλογο της ΚΣΕ έγραψα ότι είμαι...όπως και χιλιάδες άλλοι κυνηγοί....και μέλος στην ευρύτερη ιδρυτική ομάδα του ΚΕΚΑ. Ούτε τομεάρχης ούτε μέλος της επιτροπής. Άρα λοιπόν...όσο "συνδικαλιστής" είμαι εγώ....άλλο τόσο είσαι και εσύ...!!

--------------

Κάπου έδω ομώς....θα σας αφήσω....για το καλοκαίρι.

Σας εύχομαι καλές διακοπές....καλή ξεκούραση αλλά και καλή προετοιμάσια για την έναρξη.

Ας έχουμε υγεία....και προκοπή...και ας ελπίσουμε σε μια συναρπαστική σεζόν...χωρίς τα προβλήματα και τα εμπόδια της περσινής.

Εύχομαι σε όλους και στον καθένα ξεχωριστά....καλά κυνήγια.....δύναμη και υγεία!

Καλή συνέχεια.

Καλό καλοκαίρι φίλε μου και καλά κυνήγια με ασφάλεια.
Να θυμάσαι ότι το κυνήγι υπάρχει από αρχαιοτάτων χρόνων, ενώ η ΚΣΕ πενήντα χρόνια. Κυνήγι υπήρχε χωρίς ΚΣΕ. ΚΣΕ χωρίς κυνήγι δεν υπάρχει!
Για να υπάρχει κυνήγι είναι απαραίτητες οι εξής τρεις προϋποθέσεις:
Βιότοπος
Θήραμα
Κυνηγός
Καταλαβαίνω την πρεμουρα σου να αποδείξεις ότι είναι σημαντικότατη και απαραίτητη η ύπαρξη σας για να κυνηγάμε εμείς ελεύθερα, αλλά δεν είναι.
Όταν εξαφανιστούν οι βιότοποι, που ως αποτέλεσμα θα έχει την εξαφάνιση των θηραμάτων, οπότε και των κυνηγών, να δω εκεί πως εσείς θα αντιστρέψετε αυτήν την καταστροφή απ' τα γραφεία σας.
Εμείς οι γραφικοί θα συνεχίσουμε να δίνουμε έξω στη φύση αγώνα για να παραμείνει ως έχει. Αυτή και η πανίδα της.
 
Καλημέρα Βασίλη,

Έχουν γραφτεί τόσα πολλά...που δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω. Νομίζω ότι δεν αξίζει να πω τίποτα...γιατί οι φίλοι που μας διαβάζουν δεν μπορούν να διαχειριστούν αυτά που γράφουμε εδώ μέσα. Κρίθηκα ως κυνηγοπάτερας.....ακόμα και ως υποψήφιος βουλευτής που θυρεύει ψήφους!

Δεν ξέρω τι να πω....απλά θλίβομαι!

Σε αυτά που με ρωτάς ελάχιστα μπορώ να απαντήσω όπως για παράδειγμα ότι καταστατικό υπάρχει γιατί χωρίς αυτό δεν θα μπορούσε να ιδρυθεί το κόμμα.`

Σε ότι αφορά την ημερομήνια του συνεδρίου...και εκεί δεν ξέρω πολλά. Προχτές που πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνεται με το κόμμα...γιατί έχει πέσει πολύ ησυχία...με ενημέρωσαν ότι πάμε για συνέδριο στις 29/8. Μέχρι εκεί ξέρω. Αν μάθω κάτι περισσότερο θα σε ενημερώσω.

Σε ότι αφορά τις απόψεις του προσωρινού προέδρου....και εκεί δεν γνωρίζω τίποτα.

Γνωρίζω ότι υπάρχει μια στενή ιδρυτική επιτροπή που τρέχει τα πράγματα και την οργάνωση από ιδίους πόρους. Χωρίς κάποια ενίσχυση...και τα έξοδα είναι πολλά. Οπότε...να ζητάμε site και άλλα....είναι κομμάτακι δύσκολο γιατί όλα τα έξοδα βγαίνουν από τις τσέπες ορισμένων ανθρώπων.

Κλείνω με κάποιες προσωπικές εκτιμήσεις από αυτά που είδα στην 1η συνάντηση.

Φοβάμαι πολύ για το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας. Είδα συμπεριφορές και άκουσα πράγματα που κατά την δική μου κρίση....δεν θα μας οδηγήσουν σε θετικά αποτελέσματα.

Εύχομαι να βγώ λάθος! Αυτό...τίποτα άλλο! Τόσο ξεκάθαρα μπορώ να γράψω.


Από τις πιο γεμάτες φράσεις που έχω διαβάσει! Είμαι όμως σίγουρος ότι δύσκολα κάποιος μπορεί να κατάλάβει τι είναι το δικαίωμα...και τι το προνόμιο! Δηλαδή το τι απαιτείται για να έχεις αυτό το προνόμιο!


Είναι μάταιο να προσπαθείς να πείσεις κάποιους ότι το μέλλον του κυνήγιου θέλει πολλά περισσότερα από το να καλλίεργεις τα χωράφια σου. Όσες φορές και να το εξηγήσεις....δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουν ότι όσους βιότοπους και να καλλιεργήσεις...το μέλλον του κυνηγίου είναι συλλογικό! Ή που θα κυνηγάμε όλοι ή κανένας! Οι αποφάσεις για το μέλλον του κυνηγίου δεν λαμβάνουν χώρα στα χωράφια....αλλά σε γραφεία μέσα στην τσιμεντούπολη....από χαρτογιακάδες τεχνοκράτες ήτε μας αρέσει ήτε όχι....και δεν τους ενδιαφέρει αν ξέρεις να ξεγεννάς γίδες ή αν σπέρνεις φίκο στο χωράφι σου.

Χαρτιά μελέτες...και έρευνες βλέπουν....και με γνώμονα το συμφέρον τους αποφασίζουν.

Δυστηχώς όμως...πάλι κοντόφθαλμα τα βλέπουμε τα πράγματα. Πάλι μέχρι την ρυθμιστική φτάνει η κρίση μας.


Το κλασσικό κλισε!

Αδιαφορώ καλέ μου κύριε.....γιατί πέταξες μια ατάκα...χωρίς να το σκεφτείς! Δεν είμαι υποψήφιος ούτε επιθυμώ να γίνω. Οπότε την ψήφο και την πλάτη σου...μπορείς να τις κάνεις ότι θέλεις. Και εγώ ένας απλός ψηφοφόρος είμαι...που μέχρι τις εκλογές...δεν ξέρω αν θα ψηφίσω ακόμα και το ΚΕΚΑ για το οποίο έβαλα ένα μικρό λιθαράκι στην ίδρυση του.


Όλοι ξέρουμε ότι η βελτίωση του βιοτόπου βοηθά το κυνήγι. Εγώ όμως κραφλιάζω όταν διβάζω ότι αυτό το θεωρείς αρκετό για να συνεχίσεις να κυνηγάς.

Ακόμα και όλη την Ελλάδα να την φυτέψεις λιόσπορα....και γεμίσει ο ντουνιάς τριγόνια...αν νομίζεις ότι αυτό σου εξασφαλίζει το μέλλον στο κυνήγι σου.....τότε δεν έχω να πώ τίποτα παραπάνω ούτε σε έσενα ούτε και σε αυτούς που κάνουν like σε αυτά που γράφεις.


Αυτό που το είδες? Που είδες ότι είμαι συνδικαλιστής ή κομματικό στέλεχος? Είπες να πεις απλά κάτι! να πετάξεις μια μπαρόλα που λένε...να δώσεις όγκο σε αυτά που γράφεις!

Μέλος σε σύλλογο της ΚΣΕ έγραψα ότι είμαι...όπως και χιλιάδες άλλοι κυνηγοί....και μέλος στην ευρύτερη ιδρυτική ομάδα του ΚΕΚΑ. Ούτε τομεάρχης ούτε μέλος της επιτροπής. Άρα λοιπόν...όσο "συνδικαλιστής" είμαι εγώ....άλλο τόσο είσαι και εσύ...!!

--------------

Κάπου έδω ομώς....θα σας αφήσω....για το καλοκαίρι.

Σας εύχομαι καλές διακοπές....καλή ξεκούραση αλλά και καλή προετοιμάσια για την έναρξη.

Ας έχουμε υγεία....και προκοπή...και ας ελπίσουμε σε μια συναρπαστική σεζόν...χωρίς τα προβλήματα και τα εμπόδια της περσινής.

Εύχομαι σε όλους και στον καθένα ξεχωριστά....καλά κυνήγια.....δύναμη και υγεία!

Καλή συνέχεια.
Γιατι μου απαντας δυο φορες στο ιδιο πραγμα? Νομιζω, εχω καταλαβει το χαρακτηρα σου και καθε απαντηση σε σχολιο σου ειναι τσαμπα χρονος και επιβαρυνση των δακτυλων μου.
Καλη σου μερα και αντιο.
 
Για να υπάρχει κυνήγι είναι απαραίτητες οι εξής τρεις προϋποθέσεις:
Βιότοπος
Θήραμα
Κυνηγός
Αυτά υπήρχαν....αλλά πέρσι μας είδα κλειδωμένους...στα σπίτια μας.
Αυτά υπήρχαν και όταν χάσαμε τον Απρίλιο και τον Μάρτιο.
Αυτά υπήρχαν όταν χάναμε θηράματα από την ρυθμιστική.
Αυτά υπήρχαν όταν χάναμε από τα νούμερα της κάρπωσης και τα ημερήσια όρια.
Αυτά υπήρχαν όταν έκλειναν ζώνες και πρώην κυνηγότοπους ως καταφύγια άγριας ζωής.
Επίσης αυτά παντα υπήρχαν και θα υπάρχουν....αλλά διαχρονικά έχουμε χάσει πολλά απο το κυνήγι.

Άρα....εγώ καταλαβάινω ότι δεν είναι αρκετά! Θέλει πολλά περισσότερα!!
 
Last edited:
Αυτά υπήρχαν....αλλά πέρσι μας είδα κλειδωμένους...στα σπίτια μας.
Αυτά υπήρχαν και όταν χάσαμε τον Απρίλιο και τον Μάρτιο.
Αυτά υπήρχαν όταν χάναμε θηράματα από την ρυθμιστική.
Αυτά υπήρχαν όταν χάναμε από τα νούμερα την κάρπωσης και τα ημερήσια όρια.
Αυτά υπήρχαν όταν έκλειναν ζώνες και πρώην κυνηγότοπους ως καταφύγια άγριας ζωής.
Επίσης αυτά παντα υπήρχαν και θα υπάρχουν....αλλά διαχρωνικά έχουμε χάσει πολλά απο το κυνήγι.

Άρα....εγώ καταλαβάινω ότι δεν είναι αρκετά! Θέλει πολλά περισσότερα!!
Έρχεται η στιγμή που απαιτείς τα δικαιώματα σου και αποκτάς την ελευθερία με τα χέρια σου.
Δε θέλω να σε σοκαρω αλλά κυνήγησε πάρα πολύς κόσμος πέρυσι όλη τη σεζόν κανονικά.
Αν δεν υπήρχε βιότοπος, θήραμα και οι κυνηγοί, όσες ρυθμιστικές και να βγούνε, ό,τι και να επιτρέψει το κράτος κυνήγι δεν υπάρχει!!!!
 
Δε θέλω να σε σοκαρω αλλά κυνήγησε πάρα πολύς κόσμος πέρυσι όλη τη σεζόν κανονικά.
Δεν με σοκάρεις....αλλά αυτό μπορεί να έχει ημερομηνία λήξης!

Όταν χαθεί το συλλογικό καλό (το προνόμιο όπως σωστά έγραψε κάποιος)...θα πάψεις να είσαι κυνηγός....αλλά ένας οπλοφόρος λαθροθήρας.

Σκέψου το λίγο...
 
Δεν με σοκάρεις....αλλά αυτό μπορεί να έχει ημερομηνία λήξης!

Όταν χαθεί το συλλογικό καλό (το προνόμιο όπως σωστά έγραψε κάποιος)...θα πάψεις να είσαι κυνηγός....αλλά ένας οπλοφόρος λαθροθήρας.

Σκέψου το λίγο...
Λίγο πολύ και τώρα που είμαι νόμιμος, επειδή ζητώ τη δεκαοχτούρα ή την κίσσα σαν οπλοφόρο λαθροθήρα με (μας) παρουσίασες πριν λίγες ημέρες.
Όταν φτάσουμε στο σημείο μία κυβέρνηση να αμφισβητήσει και να καταργήσει άπαξ και οριζόντια το φυσικό δικαίωμα των πολιτών της στη θήρα, να είσαι σίγουρος ότι θα είναι μία εκτραχυμένη κατάσταση και τότε θα μας νοιάζουν πριν το κύνηγι, πολύ περισσότερα βασικά πράγματα της καθημερινότητας που θα έχουν κριθεί ως περιττά ή και παράνομα.
Βιότοπος-Θήραμα-Κυνηγός!
Για σκέψου γιατί το ΚΕΚΑ λέει ΚΥΝΗΓΙ-ΨΑΡΕΜΑ-ΦΥΣΗ-ΠΑΡΑΔΟΣΗ και δε λέει ΚΣΕ-ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ-ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
 
Αγαπητοι ενωθειτε και μην διυλιζετε τον κονωπα για χαρη της διαφωνιας ή για ασημαντες επιμερους ιδεολογικες διαφορες.
Διοτι δεν εχουμε καταλαβει νομιζω τι μας περιμενει οχι μονο κυνηγετικα αλλα και εργασιακα και κοινωνικα......


Υ.Σ Αγαπητε Overlord ,
Να μην ξεχνατε οτι εκπροσωπειτε και τους ψαραδες, αλλα οσους αλλους αγαπουν την φυση και την ζωη κοντα της
 
Πηγή ...
http://datazone.birdlife.org/species/factsheet/european-turtle-dove-streptopelia-turtur/text

Συγνώμη για το αγγλικό παίδες.
Τροφή για συζήτηση τα κόκκινα.
Εμφανίστηκε και η δεκαοχτούρα ;)

Threats

Transformation of agricultural land, including destruction of hedges and areas of scrub (J. Dunn in litt. 2016), is thought to be an important factor in the decline of this species as well as the loss of semi-natural habitats. Changes in agricultural practices have several impacts on the species, as they can reduce both food supply and nesting habitat availability, and it is likely that the decline in food is the main limiting factor rather than decline in nest site availability (Lutz 2006, Dunn and Morris 2012). Widespread use of chemical herbicides appears to also be a very serious factor, with a consequent decline or elimination of many food plants and an increased reliance upon cultivated grain (Browne and Aebischer 2003). Hunting is also significant during migration and in its wintering range, with a legal annual estimate in France computed at c. 40,000 birds (Baptista et al. 2015). There is believed to be an annual illegal hunting take of 0.6 million individuals across 27 Mediterranean countries (Brochet et al. 2016). The species is also vulnerable to infection by the protozoan parasite Trichomonas gallinae (Lennon et al. 2013) which can cause mortality (Stockdale et al. 2015). Severe drought in the Sahel zone is thought to be a possible factor in the decline (Eraud et al. 2009) as well as competition with Eurasian Collared-dove Streptopelia decaocto (Lutz 2006). A loss of suitable autumn stopping sites (field crops and trees around oases) may also have contributed to the population decline, as well as a change in tree composition, increased disturbance and an increase in the number of Common Myna Acridotheres tristis in cities where European Turtle-dove nested in Central Asia (R. Kashkarov in litt. 2015).
 
Πηγή ...
http://datazone.birdlife.org/species/factsheet/european-turtle-dove-streptopelia-turtur/text

Συγνώμη για το αγγλικό παίδες.
Τροφή για συζήτηση τα κόκκινα.
Εμφανίστηκε και η δεκαοχτούρα ;)

Threats

Transformation of agricultural land, including destruction of hedges and areas of scrub (J. Dunn in litt. 2016), is thought to be an important factor in the decline of this species as well as the loss of semi-natural habitats. Changes in agricultural practices have several impacts on the species, as they can reduce both food supply and nesting habitat availability, and it is likely that the decline in food is the main limiting factor rather than decline in nest site availability (Lutz 2006, Dunn and Morris 2012). Widespread use of chemical herbicides appears to also be a very serious factor, with a consequent decline or elimination of many food plants and an increased reliance upon cultivated grain (Browne and Aebischer 2003). Hunting is also significant during migration and in its wintering range, with a legal annual estimate in France computed at c. 40,000 birds (Baptista et al. 2015). There is believed to be an annual illegal hunting take of 0.6 million individuals across 27 Mediterranean countries (Brochet et al. 2016). The species is also vulnerable to infection by the protozoan parasite Trichomonas gallinae (Lennon et al. 2013) which can cause mortality (Stockdale et al. 2015). Severe drought in the Sahel zone is thought to be a possible factor in the decline (Eraud et al. 2009) as well as competition with Eurasian Collared-dove Streptopelia decaocto (Lutz 2006). A loss of suitable autumn stopping sites (field crops and trees around oases) may also have contributed to the population decline, as well as a change in tree composition, increased disturbance and an increase in the number of Common Myna Acridotheres tristis in cities where European Turtle-dove nested in Central Asia (R. Kashkarov in litt. 2015).
Οκ Βασίλη μία μετάφραση ρε συνάδελφοι..
 
Οκ Βασίλη μία μετάφραση ρε συνάδελφοι..
Πολύ γρήγορα ...
Βιότοποι, ανθρώπινες παρεμβάσεις σε αυτούς, μείωση τροφής και περιοχών φωλεοποίησης, χημικά, φυτοφάρμακα, κυνήγι, λαθροθηρία, θανατηφόρα παράσιτα, και η δεκαοχτούρα είναι μερικές από τις απειλές σύμφωνα με το κείμενο.

Δεν το προσυπογράφω όμως φαίνονται λογικά.
Σταματάμε λοιπόν το κυνήγι και το πρόβλημα λύθηκε ως δια μαγείας :)
 
Υ.Σ Αγαπητε Overlord ,
Να μην ξεχνατε οτι εκπροσωπειτε και τους ψαραδες, αλλα οσους αλλους αγαπουν την φυση και την ζωη κοντα της
Καλησπέρα!

Φοβάμαι ότι δεν έχω γίνει κατανοητός!

ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ! Δεν είναι δικό μου το κόμμα...ούτε είμαι στα κομματικά όργανα ούτε υποψήφιος για κάποια θέση!

Είμαι ένας..που απλά βοήθησα να γίνουν κάποια πράγματα και είπα την γνώμη μου. Έδωσα τον οβολό μου....για τα πρώτα έξοδα.

ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ! Το τι θα γίνει θα κριθεί στο συνέδριο στο μέλλον...και σε αυτούς που θα εκλεγούν ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ τους κυνηγούς και τους ΨΑΡΑΔΕΣ.

Εύχομαι Σωτήρη να είναι πλέον ξεκάθαρο!
 
Όταν κυγηγούσα τρυγόνια πήγαινα 30 χρόνια σε 2 μόνο μέρη στην περιοχή μου.
Πάντα εύρισκα πουλιά και πάντα χτύπαγα.
Άλλες χρονιές λίγο καλύτερα άλλες λίγο χειρότερα.
Το ένα μέρος έγινε χωματερή και το δεύτερο κάηκε και επίσης έφτιαξαν κάτι αποθήκες δίπλα στο καρτέρι.
Επίσης μεγάλα δέντρα κόπηκαν από την ρίζα
Δεν ξαναείδα τρυγόνι στην περιοχή. ΜΗΔΕΝ !!!

Φταίει το κυνήγι ;
Συμβάλλει ... ναι, αλλά πόσο ;;;;;;;;;
 
Όπλο δεν είναι μόνο το λειόκαννο , και δεν είναι προνόμιο του πολίτη, είναι προνόμιο του Homo sapiens (εκτός κι αν πιστεύετε ότι καταγόμαστε απ’ το Αδάμ) .

Είτε με πυροβόλο, είτε με αεροβόλο, είτε με λαστιχοβόλο, είτε με ρόπαλο και πέτρα, είτε με νύχια και με δόντια, είτε με άδεια είτε χωρίς· το κυνήγι θα συνεχίσει να διεξάγεται στη φύση για όσο αυτή υπάρχει. Η πολιτεία η οποία βασίζει την αποτελεσματικότητά της στην αστυνόμευση και τις απαγορεύσεις, και, την ύπαρξή της στη σύγχυση της οικονομίας με τα οικονομικά, αυτή είναι που έχει ημερομηνία λήξης, και όπως φαίνεται, αρκετά κοντινή, όσα συντηρητικά κι αν χρησιμοποιεί στη σύνθεσή της. Όλα έχουν ένα θαυμαστό περιθώριο αντοχής, έχουν όμως κι ένα φυσικό σημείο ρήξης, το οποίο δεν το φέρνει ο χρόνος όλος, αλλά η στιγμή, και τότε, το όπλο στρέφεται στο συνάνθρωπο και γίνεται πολεμικό.

Το κυνήγι διατηρήθηκε για εκατομμύρια χρόνια σε ισορροπία διότι ο κάθε θηρευτής καρπώνονταν τις ποσότητες που απαιτούσαν οι ατομικές ανάγκες του. Αν το λιοντάρι είχε ανακαλύψει το εμπόριο πριν εξερευνήσουν οι Ευρωπαίοι την Αφρική, σήμερα εμείς δεν θα γνωρίζαμε την αντιλόπη – ούτε όμως και το λιοντάρι. Αυτό είναι το όριο κάρπωσης για μένα: οι ατομικές ανάγκες, είτε πρόκειται για μπεκάτσες και λαγούς, είτε για τσάι, καυσόξυλα και μανιτάρια. Πρακτικές πλουτισμού κι επίδειξης, δεν ανήκουν στο διατροφικό κύκλο της φύσης.

Αυτός είναι ο χρυσός κανόνας όσον αφορά στους φυσικούς πόρους εν γένει, και, σε συνδυασμό με τη γνώση του αναπαραγωγικού κύκλου της χλωρίδας και της πανίδας, διασφαλίζει τη θήρα και τα θηράματα, και κατ’ επέκταση την ελεύθερη και υγιή ζωή πάνω στη Γη – εσαεί. Δεν χρειάζεται νόμους και μελέτες, "δικαιώματα", "ελευθερίες" και "προνόμια" από χαρτογιακάδες (οι οποίοι θέλουν και να φάνε, το μεσημέρι συναγρίδα από τη Σενεγάλη και το βράδυ ζαρκάδι απ’ τη Ροδόπη, μαγειρεμένα με "καθαρό" ρεύμα από την Εύβοια).
 
Όπλο δεν είναι μόνο το λειόκαννο , και δεν είναι προνόμιο του πολίτη, είναι προνόμιο του Homo sapiens (εκτός κι αν πιστεύετε ότι καταγόμαστε απ’ το Αδάμ) .
Homo Sapiens (aka ο Σοφός Ανθρωπος)...και πολίτης...ένα και το αυτό...μιας και ο Homo Sapiens είναι ο πολίτης του σήμερα.

Σίγουρα όμως καταγόμαστε από τον Homo Erectus (τον όρθιο ανθρωπο) γιατί πριν από αυτόν....το είδος μας πήγαινε με τα 4....σαν τον χιμπατζή!

Η υπόλοιπη τοποθέτηση σου μου άρεσει εκτός από την τελευταία παράγραφο...για την οποία έχω άλλη άποψη δεδομένου οτι πλέον θέλουμε ή όχι ζούμε σε κοινωνίες που αποφασίζουν οι αιρετοί!
 
Όπλο δεν είναι μόνο το λειόκαννο , και δεν είναι προνόμιο του πολίτη, είναι προνόμιο του Homo sapiens (εκτός κι αν πιστεύετε ότι καταγόμαστε απ’ το Αδάμ) .

Είτε με πυροβόλο, είτε με αεροβόλο, είτε με λαστιχοβόλο, είτε με ρόπαλο και πέτρα, είτε με νύχια και με δόντια, είτε με άδεια είτε χωρίς· το κυνήγι θα συνεχίσει να διεξάγεται στη φύση για όσο αυτή υπάρχει. Η πολιτεία η οποία βασίζει την αποτελεσματικότητά της στην αστυνόμευση και τις απαγορεύσεις, και, την ύπαρξή της στη σύγχυση της οικονομίας με τα οικονομικά, αυτή είναι που έχει ημερομηνία λήξης, και όπως φαίνεται, αρκετά κοντινή, όσα συντηρητικά κι αν χρησιμοποιεί στη σύνθεσή της. Όλα έχουν ένα θαυμαστό περιθώριο αντοχής, έχουν όμως κι ένα φυσικό σημείο ρήξης, το οποίο δεν το φέρνει ο χρόνος όλος, αλλά η στιγμή, και τότε, το όπλο στρέφεται στο συνάνθρωπο και γίνεται πολεμικό.

Το κυνήγι διατηρήθηκε για εκατομμύρια χρόνια σε ισορροπία διότι ο κάθε θηρευτής καρπώνονταν τις ποσότητες που απαιτούσαν οι ατομικές ανάγκες του. Αν το λιοντάρι είχε ανακαλύψει το εμπόριο πριν εξερευνήσουν οι Ευρωπαίοι την Αφρική, σήμερα εμείς δεν θα γνωρίζαμε την αντιλόπη – ούτε όμως και το λιοντάρι. Αυτό είναι το όριο κάρπωσης για μένα: οι ατομικές ανάγκες, είτε πρόκειται για μπεκάτσες και λαγούς, είτε για τσάι, καυσόξυλα και μανιτάρια. Πρακτικές πλουτισμού κι επίδειξης, δεν ανήκουν στο διατροφικό κύκλο της φύσης.

Αυτός είναι ο χρυσός κανόνας όσον αφορά στους φυσικούς πόρους εν γένει, και, σε συνδυασμό με τη γνώση του αναπαραγωγικού κύκλου της χλωρίδας και της πανίδας, διασφαλίζει τη θήρα και τα θηράματα, και κατ’ επέκταση την ελεύθερη και υγιή ζωή πάνω στη Γη – εσαεί. Δεν χρειάζεται νόμους και μελέτες, "δικαιώματα", "ελευθερίες" και "προνόμια" από χαρτογιακάδες (οι οποίοι θέλουν και να φάνε, το μεσημέρι συναγρίδα από τη Σενεγάλη και το βράδυ ζαρκάδι απ’ τη Ροδόπη, μαγειρεμένα με "καθαρό" ρεύμα από την Εύβοια).
γενικά η γραφή σου είναι λίγο πομπώδης και με "κουράζει" , γιατί το ύφος σου τις περισσότερες φορές θολώνει και "σκεπάζει" το νόημα , αλλά σε αυτό το κείμενο θα σου δώσω άριστα ... ;) ;) ;).

υ.γ. βέβαια σκασίλα σου τι θα σου δώσω εγώ , αλλά έτσι για να έχουμε να λέμε............χεχεχε
 
αυτό είναι πραγματικά καλό , το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ??:p:p:p
Επειδή ξέρω πολλά με τον ΤοΤο....θες να μου πείς ότι εσύ ζεις σε χώρα που δεν αποφασίζουν οι αιρετοί (δλδ οι εκλεγμένοι) αλλά κάποιος άλλος!

Γιατι αν νομοθετεί και αποφασίζει κάποιος άλλος εκτός από αυτούς που εκλέγουμε (τους αιρετούς δλδ) να μου το πεις να το ξέρω!
 
πλέον θέλουμε ή όχι ζούμε σε κοινωνίες που αποφασίζουν οι αιρετοί!
To "θέλουμε ή όχι", δεν αποτελεί ιδιότητα του Homo Sapiens (aka ο Σοφού Ανθρώπου), ούτε και του Homo Politicus (aka Πολίτη), αλλά, χαρακτηριστικό του υποείδους Homo Servitorius (aka Ανδράποδο).
Ο Homo Sapiens, με τη σοφία του και τα εργαλεία/όπλα του, πάντα προσάρμοζε εκείνο στο οποίο δεν ήθελε να προσαρμοστεί και προσαρμοζόταν μόνο σε αυτό που δεν μπορούσε να προσαρμόσει.
 
Back
Top